10 октомври, 2024

Първата Международна олимпиада по изкуствен интелект (International Olympiad in Artificial Intelligence – IOAI) ще се проведе от 9 до 15 август 2024 г. в Бургас. Проектът е иницииран от България, като събитието ще събере учени от водещи университети, както и най-талантливите ученици от цял свят, съобщава Сдружението на олимпийските отбори по природни науки.

Подготовката на състезанията, включени в олимпиадата вече тече. Над 40 държави проявяват интерес към събитието, като голяма част от тях вече са се регистрирали за участие в олимпиадата.

Каква цел стои зад създаването на олимпиадата?

Инженер Александър Велинов, основен инициатор и председател на инициативния комитет на IOAI, споделя част от основните причини, поради които сега е моментът за стартирането на подобна Международна олимпиада:

„ИИ не се учи в средния курс на образователните системи като задължителен предмет никъде по света. В доста държави има различни видове извънкласни занимания и даже състезания, защото там са разбрали, че в съвсем скоро той ще навлезе в още по-голяма степен и ще е необходимо всеки да има основни понятия как работи и какво представлява. А това е дълъг процес когато говорим за образователни системи и ще отнеме десетилетия.

Целта на IOAI е да научи учениците (а и не само тях) на основните принципи и понятия, които се използват в момента, да прокламира етичното и безопасно използване и да ограничи негативните влияния, които са неразделна част от всяка техническа и научна революция от такъв огромен мащаб.“

В какво ще се изразява олимпиадата?

Тя ще съчетава традиционния научен подход с последните постижения в изкуствения интелект. Целта й е да предизвика участниците да мислят критично, да трупат теоретични и практически знания, и да им даде перспектива за необятните възможности в тази област.

Международната олимпиада по изкуствен интелект (IOAI) ще бъде ежегодно събитие, на което всяка година научната комисия ще обявява кои теми от ИИ ще бъдат застъпени в предстоящото състезание.

Кои са темите за тазгодишната олимпиада?

За тази година темите ще бъдат Machine Learning (машинно самообучение), Natural Language Processing (обработка на естествен език) и Computer Vision (компютърно зрение).

Колко състезания ще се проведат в рамките на олимпиадата?

Състезанията в рамките на олимпиадата са две – научно и практическо.

Научното състезание се състои от две части: първо се публикуват задачи, по които всеки един отбор работи отдалечено няколко седмици преди IOAI. Тези задачи не са решени и нямат точен и ясен отговор, а са вид изследване, в което целта е да се прецени кои от отборите са „стигнали най-далеч“.

Много важно място заема и оптимизацията, тъй като ИИ изисква огромна компютърна мощност и в момента повечето учени и лаборатории работят в тази посока. За тази цел, и за да се гарантира обективност и равнопоставеност на всеки отбор, се предоставят еднакви ресурси в облака, на които те имат няколко седмици да оформят решението си и да предадат финална версия 7 дни преди началото на олимпиадата.

В рамките на научния кръг по време на IOAI, на отборите се дава допълнителна част към тези задания – тя ги надгражда, разширява или конкретизира и има за цел да установи и гарантира, че състезателите работят без външна намеса.

Второто състезание е практическият кръг – в него отборите получават задачи, които са свързани с вече разработени ИИ приложения и имат за цел да покажат границите, до които е стигнала науката към момента. Често такива задачи могат да включват елементи на опит да се направи определена задача с такъв софтуер, да се обясни или докаже защо не е възможно към днешна дата или да се хакне системата, разбира се с етична цел и издържана теоретична обосновка.

Кои учебни заведения ще бъдат членове на научната комисия на олимпиадата?

Членовете на научната комисия на олимпиадата са от водещи научни и учебни заведения в света – Мохамед бин Заден университет по Изкуствен интелект – Обединените арабски емирства, Оксфорд – Великобритания, Масачузетски институт по технологии, MIT – САЩ, Университета на Копенхаген – Дания, Университета на Уулвърхямптън – Великобритания, Университета Ланкастър – Великобритания, института INSAIT от Софийски университет “Св. Климент Охридски” и Пловдивски университет “Паисий Хилендарски”.

Как ще се проведе олимпиадата?

Олимпиадата ще се проведе с подкрепата на МОН и община Бургас, а основен партньор е Сдружението за олимпийски отбори по природни науки (СООПН).


ГЛЕДАЙТЕ: Къде Инвестират ИТ Специалистите? Успешните Стратегии – Част 1

ГЛЕДАЙТЕ: ИТ Индустрията във Варна – част 2 | Епизод 2 | The BIG TECH #BG | DevStyleR


Прочетете още:
1. От Акции до Криптовалути – В Какво Инвестират ИТ Хората в България?
2. Искрен Александров: При Отборната Игра в Hack TUES Няма Място за Его
3. ТОП 3 Ключови Елемента при Стартиране на Кариера като QA Специалист


Последвайте ни във Facebook, Instagram, LinkedIn и YouTube.

Тагове: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,