Днес, в 14:00 ч българско време, ще се проведе церемонията по откриването на XXIV зимни олимпийски игри в Пекин, като игрите ще продължат до 20 февруари.
В на тазгодишните Олимпийски игри в Пекин игри ще участват около 3000 спортисти в 15 различни спорта, част от които алпийски ски, биатлон, хокей, фигурно пързаляне и др.
Поради моментната пандемична ситуация в глобален мащаб, олимпийските игри ще се провеждат под изключително стриктен режим. Тук идва и въвеждането на множество нови технологии, които ще докажат за пореден път колко важна е връзката между човека и умите машини в 21век.
Ю Хонг, Директорът на технологичния отдел на Организационния комитет на Олимпийските Игри, признава, че с помощта на всички тези технологии, това ще бъдат първите „Олимпийски игри в облаците“. Ето и някои от новостите, които тазгодишните олимпийски игри ще въведат, за да предложат безопасност и улеснение на всички гости и участници.
Виртуална и Добавена реалност за “жива” картина у дома
Организаторите на събитието ще предложат виртуална и добавена реалност, която ще пренесе всички зрители в спортана зала в Пекин след като се свържат с облака. С помоща на 60 камери с 8K резолюция в коридора на вътрешния пръстен на състезателната зала и три сферични камери ще се създаде една 180-градусова картина на зрителите пред малкия екран.
Виртуален Хост
Технологичната компания Baidu пък ще предостави виртуален хост, който на жестомимичен език ще предава на живо ставащото от терена.
AI като помощник-съдя
Изкуственият интелект също ще бъде силно застъпен по време на олимпийските състезания. В тестовия мач на Зимните олимпийски игри помощник-съдията се оказа AI.
Именно умните технологии ще помагат на треньорите да анализират данните с помощта на сензори по състезателите в реално време. Системата за оценка Xiaoice, не само ще помага на атлетите да тренират по-добре, но и ще помага на съдиите при финалните резултати.
Почивка от друго измерение
Всички спортисти от олимпиадата ще си почиват в т.нар. “балон”, достъпът до който ще е силно ограничен. Автоматичната система за сервиране на храна пък ще е отговорна за пълноценния и безопасен престой на участниците .
Влак с 5G мрежа
Друго виртуално “чудо” на тазгодишните Олимпийски игри е влакът, който ще свързва двата града, където ще се проведат игрите- Пекин и Джангдзякоу. С помоща на China Media Group, този влак дава възможност на всички журналисти да използват 5G, независимо трудният планински път, който е цели 161км. Репортери от китайски телевизии се пренасят виртуално в стационарните си студеа и се излъчват на живо заедно с колегите си.
Мобилното приложение „My 2022“
Създадено е и специално мобилно приложение за олимпийските игри наречено „My 2022“. Приложението предлага информация от предишни олимпийски игри, последни данни за Covid рестрикциите, транспортни услуги, програма на игрите. Цялата тази информация е представена с помощта на AI превод на осем езика и онлайн преводач на 21 езика.
Въпреки всички удобства, които приложението предлага, според доклад на Citizen Lab, то показва и доста сериозни дефекти в криптирането на лична информация. Точно заради това участниците в игрите са помолени да не инсталират приложението на личните си устройва.
Цялата тази дигитализация на глобалното международно събитие е постигната с помощта на технологии, мигрирани в Alibaba Cloud.