10 октомври, 2024

С категорична заявка за участие в следващия Национален съвет за тристранно сътрудничество излезе Общото събрание на Българската работодателска асоциация иновативни технологии (БРАИТ). Наложителна е нуждата от активно присъствие на консолидираната иновативна екосистема на масата на преговорите, където се формира стратегическата визия за развитие на новата икономика на България в условията на форсирана дигитална трансформация и инвазия на изкуствен интелект.

Общото събрание утвърди заложената в устава ротация на председателството на асоциацията, което премина от Автомобилния клъстер към БАСКОМ в лицето на председателя на софтуерната асоциация Доброслав Димитров. За период от две години той става и председател на УС на БРАИТ.

“Компаниите, обединени в сдруженията и клъстерите на БРАИТ, представляват повече от 20% от БВП на България. Фокусираме се върху създаването на по-богато и по-проспериращо общество. То може да се случи, само когато поставим човека в центъра на икономиката на новите технологии. Вече хората, а не капиталите са водещите. Достъпът до талант е от основно значение и приоритет, заедно с развитието на бизнес средата – данъчни регулации и нормативна уредба и утвърждаването на правовата държава – институциите и регулативните органи трябва да влязат в ролята си, да има прозрачност на процесите в държавата и конкурентен бизнес климат“,

каза при встъпване в длъжност Доброслав Димитров.

Досегашният изпълнителен директор на БРАИТ Любомир Станиславов отчете дейността на организацията и благодари на членовете за активната работа и ангажимента към каузите. Доскорошният председател на УС на БРАИТ и настоящ главен изпълнителен директор на Американската търговска камара в България Иван Михайлов подчерта приемствеността в председателството на асоциацията.

„БРАИТ беше създаден с голяма енергия и с убеждението, че сме среда, в която бъдещето, високите технологии и знанието се пресичат. Трудностите по пътя само ни амбицират повече. Показахме нов работещ модел на сдружаване и вярвам, че в лицето на БАСКОМ това ще продължи с нов тласък“.

споделя Иван Михайлов.

„Протягаме ръка към всички работодателски организации, защото вярваме, че имаме обща цел – все по-развита и по-технологична икономика. Отворени сме за диалог и с всички сродни асоциации във високотехнологичния сектор, тъй като само обединени може да утвърдим лидерските позиции на ИКТ индустрията и да я превърнем в естествен двигател на българската икономика“,

допълни още Доброслав Димитров.

В управителния орган на работодателската организация влизат 12 сдружения, сред които Сдружение „Биотехнологичен и здравен клъстер“, Сдружение „Аутомотив Клъстер България“, Институт за агростратегии и иновации, Сдружение „Клъстер мехатроника и автоматизация“, Фондация „Клъстер информационни и комуникационни технологии“, Сдружение „Клъстер възобновяеми енергийни източници“, Сдружение „Морски клъстер България“, Сдружение „Клъстер Тракия икономическа зона“ и Сдружение „Клъстер изкуствен интелект България“.

Тагове: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Editor @ DevStyleR