Информационни технологии – DevStyleR https://devstyler.bg Новини за разработчици от технологии до лайфстайл Thu, 19 Jun 2025 06:34:57 +0000 bg-BG hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.8.5 Стажантска Програма за Младежи 2025: Старт на Кариерата в Области Свързани с Технологиите https://devstyler.bg/blog/2025/06/12/stazhantska-programa-za-mladezhi-2025-start-na-karierata-v-oblasti-svarzani-s-tehnologiite/ Thu, 12 Jun 2025 14:35:38 +0000 https://devstyler.bg/?p=290671 ...]]> DevStyleR обявява стажантска програма за млади таланти. Инициативата дава шанс на младежите за силен старт в кариерата в различни области свързани с технологиите.

В рамките на програмата ще се проведат редица обучения, които ще помогнат на стажантите да надградят своите знания. Участниците ще имат възможност да придобият следните умения:

– Въведение в основните понятия свързани с Информационни Технологии;

– Умения за работа с Cloud продукти и услуги;

– Създаване и управление на уеб-страници;

– Създаване и обработка на графични елементи, кампании за социални мрежи;

– Създаване и обработка на видео материали;

– Работа и управление на социални мрежи;

– Писане на новини от технологичния сектор;

– Добри познания за маркетинга и продажби, представени от професионалисти в технологичната индустрия;

– Знания за организиране на технологични събития, конференции, срещи и т.н.

Придобитите умения ще им помогнат освен да преминат стажа, така и за по-добро представяне в училище, по време на следването им в университет, и при старт на мечтаната от тях работа. На база на индивидуалните качества и представяне на всеки стажант той ще получи персонална консултация и профилиране в подходящата за него област за развитие в технологичен аспект. Продължителността на стажа е плаваща и може да бъде между 3 и 6 месеца, като зависи от индивидуалното представяне на всички участник.

По време на стажа си в DevStyleR най-добрите стажанти ще получават месечно възнаграждение за труда си.

Желаещите да се включат в инициативата могат да кандидатстват за обявена стажантска позиция през формата тук. Срокът за подаване на кандидатури е 3-ти юли 2025 г.

Младите таланти ще получат менторство от професионалисти с дългогодишен опит, които успешно развиват:

DevStyleR.BG – е медия за технологии и иновации и единствената специализирана такава за програмисти, ИТ професионалисти и технологични ентусиасти в България.

Академията DevStyleR Academy е реализирала стотици курсисти ИТ сектора. Сред партньорите на академията са водещи софтуерни компании в България и чужбина. Създателите на DevStyleR Academy са част от основателите на първата академия за обучение на програмисти в България – Национална Академия по Разработка на Софтуер.

Медията е организатор и на престижните награди #TechElite, които отличават професионалисти, компании, институции и организации, които допринасят за развитието на ИТ индустрията, като в същото време създават устойчиви продукти, практики и инициативи в полза на обществото.  Последното издание на наградите се състоя пред месец, в средата на месец май и снимки и повече информация за победителите може да намерите тук.

В портфолиото от продукти и услуги са и на най-големите технологични конференции в Източна Европа. Част от които са Java2Days, CodeMonsters и AI&SmartTech.

Грабни своя шанс за развитие сега! Кандидатствай през формата тук.


ГЛЕДАЙТЕ: Личностно Израстване #Tech I Епизод 10 I The BIG TECH #BG

ГЛЕДАЙТЕ: Най-Желаните ИТ Позиции – Част 2 I Епизод 7 I The BIG TECH #BG

ГЛЕДАЙТЕ: Грешките в CV-то! Кое е Правилно?


Изображение: Freepik

]]>
Стажантска Програма за Младежи: Старт на кариерата в области свързани с технологиите https://devstyler.bg/blog/2024/06/19/stazhantska-programa-za-mladezhi-start-na-karierata-v-oblasti-svarzani-s-tehnologiite/ Wed, 19 Jun 2024 09:18:48 +0000 https://devstyler.bg/?p=217378 ...]]> DevStyleR обявява стажантска програма за ученици от 10-ти до 12-ти клас и завършили. Инициативата дава шанс на младежите за силен старт в кариерата в различни области свързани с технологиите.

В рамките на програмата ще се проведат редица обучения, които ще помогнат на стажантите да надградят своите знания. Учениците ще имат възможност да придобият следните умения:

– Въведение в основните понятия свързани с Информационни Технологии;

– Умения за работа с Cloud продукти и услуги;

– Създаване и управление на уеб-страници;

– Създаване и обработка на графични елементи, кампании за социални мрежи;

– Създаване и обработка на видео материали;

– Работа и управление на социални мрежи;

– Писане на новини от технологичния сектор;

– Добри познания за маркетинга и продажби, представени от професионалисти в технологичната индустрия;

– Знания за организиране на технологични събития, конференции, срещи и т.н.

Придобитите умения ще им помогнат освен да преминат стажа, така и за по-добро представяне в училище, по време на следването им в университет, и при старт на мечтаната от тях работа. На база на индивидуалните качества и представяне на всеки стажант той ще получи персонална консултация и профилиране в подходящата за него област за развитие в технологичен аспект. Продължителността на стажа е плаваща и може да бъде между 3 и 9 месеца, като зависи от индивидуалното представяне на всички участник.

По време на стажа си в DevStyleR най-добрите стажанти ще получават месечно възнаграждение за труда си.

Желаещите да се включат в инициативата могат да кандидатстват за обявена стажантска позиция през формата тук. Срокът за подаване на кандидатури е 9-ти юли 2024 г.

Младите таланти ще получат менторство от професионалисти с дългогодишен опит, които успешно развиват:

DevStyleR.BG единствената специализирана медия за програмисти, ИТ професионалисти и технологични ентусиасти в България.

Академията DevStyleR Academy, която само за последните 2 месеца е успяла да реализира стотици курсисти ИТ сектора. Сред партньорите на академията са водещи софтуерни компании в България и чужбина. Създателите на DevStyleR Academy са част от основателите на първата академия за обучение на програмисти в България – Национална Академия по Разработка на Софтуер.

Медията е организатор и на престижните награди #TechElite, които отличават професионалисти, компании, институции и организации, които допринасят за развитието на ИТ индустрията, като в същото време създават устойчиви продукти, практики и инициативи в полза на обществото.  Последното издание на наградите се състоя пред месец, в средата на месец май и снимки и повече информация за победителите може да намерите тук.

В портфолиото от продукти и услуги са и на най-големите технологични конференции в Източна Европа. Част от които са Java2Days, CodeMonsters и AI&SmartTech.

Грабни своя шанс за развитие сега! Кандидатствай през формата тук.


ГЛЕДАЙТЕ: Къде Инвестират ИТ Специалистите? Успешните Стратегии – Част 1

ГЛЕДАЙТЕ: Къде Инвестират ИТ Специалистите? Успешните Стратегии – Част 2

ГЛЕДАЙТЕ: ИТ Индустрията във Варна – част 2 | Епизод 2 | The BIG TECH #BG | DevStyleR

]]>
Технологичното Образование при Децата Става все По-Необходимо в Живота https://devstyler.bg/blog/2024/02/23/tehnologichnoto-obrazovanie-pri-detsata-stava-vse-po-neobhodimo-v-zhivota/ Fri, 23 Feb 2024 09:26:53 +0000 https://devstyler.bg/?p=190593 ...]]> Г-жа Ивета Германова е директор на 122. ИОУ “Николай Лилиев”. Тя е завършила СУ “Свети Климент Охридски“, специалност “Начална училищна педагогика”. Притежава първа професионално-квалификационна степен. Г-жа Германова има 22 години трудов стаж в 136 ОУ ,,Любен Каравелов“, от които 14 години директор на училище, три години стаж като инспектор катедри и следдипломна квалификация във Факултета по педагогика на СУ ,,Свети Климент Охридски“

Близо 6 години е старши експерт в Регионалното управление на образованието София-град, първоначално като начален експерт, а в последствие като старши експерт по организация на средното образование. От 2018 година е директор на 122 ОУ ,,Николай Лилиев“

В интервю за DevStyleR г-жа Германова споделя повече за иновациите в 122. ИОУ “Николай Лилиев”. Разказва ни и за любовта, която учениците изпитват към технологиите, медалите и постиженията от национални състезания и олимпиади, които предизвикват неописуемо чувство на гордост у нея. Разкрива ни и защо 122.ИОУ е наричано още “стъкленото училището”, както и за това кога мисията на учителя е успешно изпълнена.


Какви предмети се изучават в 122. ИОУ “Николай Лилиев”?

Ние следваме учебния план, по който всички деца в България се обучават в основните училища. Тъй като имаме статут на иновативно училище, имаме предмети и учебни програми, които са одобрени от МОН – това са предметите по роботика и информационни технологии, роботика и приложно програмиране и дизайн и програмиране.

Учебните заведения придобиват статут на иновативно училище за четири години. Миналата година изтече първия етап от иновацията, която тогава въведохме от първи клас и по това време децата изучаваха основно роботика и приложно програмиране. А, знаете, че това е една изключително динамична сфера. Наложи се да променим учебния план, като се съобразихме с предложенията на целия екип от учители. В сферата на иновацията въведохме предметите, за които ви споделих по-горе.

Колко ученици в момента учат в училището?

Към настоящия момент са 636 ученици. Най-хубавото на нашето училище е това, че то е на едносменно обучение. Това дава възможност на всеки ученик от първи до пети клас да се подготвя в училище в следобедните часове. Може би и именно това прави училището предпочитано от родителите.

122. ИОУ “Николай Лилиев” е в списъка на иновативните училища у нас. Какво е необходимо, за да попаднете в такъв списък? Какви са изискванията и критериите? Кога едно училище е иновативно?

За да попаднеш в списъка на иновативните училища, трябва да кандидатстваш с иновация, която може да бъде в сферата на иновативните методи на преподаване, да включва нов учебен предмет, както е в нашия случай, или в сферата на управлението. Моето мнение е малко по-различно. Може би, защото при нас иновацията е във всички класове и във всички паралелки от първи до седми клас. И смятам, че ние наистина сме иновативно училище, защото с иновацията е обхванат целият учебен процес. За да придобие едно училище статут на иновативно, трябва да предложи иновация. След като подаде своите проектни предложения през януари, през лятото Министерски съвет излиза с постановление, в което утвърждава списъка с иновативните училища. За да станем ние иновативно училище, тъй като въвеждаме нов учебен предмет, разработихме цяла система за въвеждането му, както вече ви казах, поетапно.

Обучението ни е по-специализирано и заради това, че вече сме доста оборудвани с техниката, която е необходима. Важна роля играят и преподавателите, защото няма как да правиш иновация, без да имаш необходимите хора. Знаете колко е трудно да си намериш информатик, който да работи в училище.

Ние сме партньори с Факултета по Математика и информационни технологии към СУ и техни студенти идват и работят при нас. Заместник-директорът на 122. ИОУ “Николай Лилиев” е един такъв пример. Въпреки крехките си години, той е изключително амбициозен. И се справяме изключително добре с иновациите.

С какво се отличава 122. ИОУ “Николай Лилиев”?

Иновацията при нас е във всички паралелки – от първи клас до седми клас. От шест години съм директор на училището, а преди това работих в Регионалното управление на образованието. Преди това бях директор 14 години. Може би целият опит, който имам, ми помогна да направя добър анализ на училищната мрежа в район Лозенец и да разбера от какво има нужда училището, защото тогава бяха около 400 деца. Сега капацитетът е запълнен, защото родителите оцениха цялата тази промяна, която се случи в училището.

Знаете, че днес, каквото и да правите, е необходимо да може да работите с технологиите. По време на пандемията се опитахме да обърнем цялата тази неприятна ситуация в наша полза. Кандидатствахме по различни национални програми и проекти, за да се сдобием с техника и, когато децата се върнаха в училище, да прекрачат прага на едно съвременно училище с модерни технологии.
Бих казала, спокойно бих казала, че сме едно наистина съвременно оборудвано училище.

Вие споменавате и за актуализирани учебни програми от средата на миналата година. Бихте ли споделили повече за тях? Какво включват те?

В първи клас децата, които изучават роботика и информационни технологии се занимават с програмиране без компютър. Управляват образователни роботи Фотони, които видяхме в Полша, когато бяхме на Еразъм и за огромно щастие успяхме да се сдобием с тях, за да може и нашите деца да ги използват. Запознават се и с компютърните системи. За някои от учениците това може да бъде и първото запознаване с технологиите. Използваме игровия подход. Децата се забавляват, докато учат. Особено, управлявайки нашите роботчета, фотоните, които са толкова мили. Те приличат на кученца, на които, ако ги погалиш, ушенцата им стават дори розови, ако постигнеш целта. Като те програмират тяхното движение върху килимчета, които представляват градска среда и в зависимост от задачата, нещо друго. Децата от втори до четвърти клас използват Lego Duplo комплекти. Програмират с Мicro:bit, Minecraft Education. На тази възраст учениците вече могат да се ангажират и с по-сложни задачи. Да се запознаят с базови концепции на програмирането. Интерактивните уроци, които правим, понякога и съвместно с децата, с помощта на метода “Обърната класна стая”, когато се включат и различни роботи и програми, това може да пробуди в тях още по-голям интерес към технологиите

Учениците от пети до седми клас, които учат дизайн и програмиране, създават 2 и 3D дизайн с програмата Canva. Могат да създават уебсайтове.

Бихте ли ни споделили повече и за Вашия STEM център. Какви предмети се изучават? Как го приемат децата?

Нашият STEM център се превърна в едно прекрасно място, което преди хората знаеха като стара работилница. Да, сега отново е работилница, но много по-освежена и модерна. В нея учениците работят основно с лего роботите. Има компютърен кабинет и зала, в която най-често се провеждат бинарни уроци. Имаме и кабинети с виртуална реалност и децата с огромно желание очакват тези часове. Също така изпитват особен интерес към хуманитарния робот. Заедно с учителите се опитваме да се възползваме максимално от техниката, с която разполагаме, като по този начин това не само би онагледило учебния процес, но и би допринесло за повишаване на интереса на децата към това, което учат.

Имате ли специален подход на преподаване, за да усвои ученикът по-добре даден материал?

Ние познаваме нашите ученици. Познаваме техните интереси. Учителите много често си споделят, обменят идеи какво работи. Провеждаме STEM уроци, за които ви споделих. При бинарните уроци, даваме възможност на нашите учители, които са свободни в дадения час, да присъстват на тях. Това е много мотивиращо. От една страна, е мобилизиращо за учителя, който ще изнася урока, или учителите. Всичко, което правим, което е различно и по-въздействащо в образователен смисъл, и в името на тези деца е изключително мотивиращо и придава смисъл на нашата професия.

Какви извънкласни дейности имате? Бихте ли ги изброили и каква е тяхната предназначеност?

Има два вида занимания по интереси. Едните се провеждат от нашите учители и са безплатни за децата – “Клуба по художествена гимнастика”, “Спорт и здраве”, “Спортни игри”, “Света на математиката”, “Ние, четящите и творящите”, “Театрално студио – игра на сцена”, “Сръчковците”, “Математически приключения”, “Екология и математика”, “Изкуство и математика”, “Ключ към знанието”, “Математика в природата”, “Испански език”, “Уверени в Интернет пространството”, “Основи на програмирането с Java”, “Дигитален свят”. Дейностите ни са изключително разнообразни, наблягаме и на спорта. Имаме и външни занимания по интереси – „Креативна математика”, Философия с деца”, “Философски дебати”, “Състезателна математика”, “Английски език”, “Балет”, “Народни танци”, “Изправителна гимнастика с MTV и хип хоп танци”, “Приложни изкуства”, “Шах”, “Клуб по таекуондо“.

Тези дейности са идеалният начин да откриеш своето място в училище.

Вашите ученици явяват ли се на конкурси и състезания? Ако да, бихте ли споделили кои?

Нашите деца имат изключително състезателен дух. Много съм горда, когато в училището пристигне цял плик с медали и награди. Учениците ни наблягат на националните олимпиади. Участваме в Националната олимпиада по математика, Националната олимпиада по информационни технологии, Националното състезание по компютърно моделиране, както и в останалите предмети – география, история, български език, химия и опазване на околната среда, физика и астрономия, биология и здравно образование. Мога да изброявам още много олимпиади и състезания, те са безкрай.

Какво е нивото на технологичното образование у нас и какво е нужно да се направи, за да се подобри качеството?

Вярвам, че сега чрез Националната програма за изграждане на STEM центрове, където всяко училище ще има възможност да изгради STEM кабинети и STEM центрове, както и високотехнологични кабинети, за които очакваме всеки момент финансиране, че това наистина ще създаде една по-модерна училищна среда. Има училища, в които все още се разчита само на мултимедията. Всяко едно училище може да се превърне в по-модерно, стига училищното ръководство да е амбицирано. Тази година изградихме и два хуманитарни кабинета, така че, постепенно човек, ако следва своите цели и иска да предложи една наистина съвременна среда за обучение на децата, има възможност да го направи.

На какво най-много държите в процеса на обучение?

Знаете ли на какво? Когато виждам, че след като приключат учебните часове децата не бързат да си тръгнат, а остават и го правят с удоволствие. Това, че те обичат училището си. Много е важно децата да се чувстват добре. Средата да е приятна и те да искат да са там. Имаме кът за четене, в който те много обичат да остават. Децата не искат да си тръгват от училище и това им харесва. Гордеят се с това, че учат в 122-ро училище. И, да, има и изключения, разбира се, но щеше да е нереално да не е така, но когато по-голямата част от децата са щастливи, когато родителите също са спокойни къде са децата им, мисля, че нашата задача е изпълнена.

Как възприемат учениците технологиите и всичко, свързано покрай тях? Според Вашите наблюдения коя е най-интересната част за тях?

За по-малките ученици най-интересна им е работата с роботите. По-големите пък срещат предизвикателство със създаването на сайт. Много добре работим с ученическия съвет, който е един огромен генератор на идеи.

На Коледния базар миналата година, който е традиционен за нас и който се провежда в близкия мол до училището, който ни подкрепя вече трета година, като ни дава безплатен щанд, представяме нещата, които децата са изобретили, съвместно с родителите. Традиционно участваме и в една кауза, която учениците са избрали в подкрепа на Майчин дом. Учениците на 122. ИОУ съчетават полезното с приятното и в същото време с благородното.

Кариера в технологиите – коя е най-подходящата възраст, според Вас, в която е добре да се ориентираме за кариера?

Обучението, което ние прилагаме на децата е нещо, което с всеки ден става все по-необходимо в живота. Всяка една професия изисква да имаш познания по технологиите. Това, което ние правим подпомага техния избор къде искат да отидат. При нас е много засилено обучението и по Английски език. Независимо къде учениците искат да продължат своето образование, дали в ТУЕС, или в Математическата гимназия, най-важно е да имат стабилна основа.

Каква е ролята на родителя в този случай? Колко силно влияе на решението на детето?

Колкото и да е добро училището, вярвам, че семейството е на първо място. А, от друга страна много от родителите, които идват и записват децата си при нас, казват: „Аз съм в сферата на информационните технологии”, което означава, че пък те, от своя страна преценяват, че е добре детето им да продължи тяхната професия. Ние сме облагодетелствано училище. За родителите образованието е ценност. Те уважават мнението на своите деца и ги подкрепят. Искрено пожелавам повече деца в България да имат такива подкрепящи семейства.

22 ИОУ. “Николай Лилиев” е по-известно като “стъкленото училище”. Защо го наричат по този начин? Има ли история, която да стои зад това?

Знаете, че теренът, на който се намира училището е доста стръмен. Построяването на сградата е било истинско предизвикателство през 60-те години на миналия век. До ден днешен УАСГ – Университетът по архитектура, строителство и геодезия водят свои студенти и наблюдават начина на строене на училището. Стъклено е, защото има страшно много прозорци и влиза много светлина в него.

Ако минете покрай сградата, може да забележите как физкултурният салон, който преминава над пътя, се крепи на една-единствена колона и много често родителите ни питат дали е достатъчно стабилно. Периодично училището ни се проверява от инспекция, за да може да гарантираме на 100 % сигурността на децата.

В момента, в процес на строене е Спортният балон, за който кандидатствахме и МОН отпуснаха средства. Това е доста солидна конструкция, а, в която децата ще могат да играят и да спортуват. И от прозорците на стъкленото училище да виждат красотата на дърветата, които са отвън. Имаме класни стаи, в които като влезете, понеже прозорците са до долу, сякаш децата стоят между дърветата, които се виждат. Друга история, която бих могла да споделя за училището е, че в него е сниман емблематичния за България филм „Таралежите се раждат без бодли“.

Какво бихте искали да кажете на родителите и техните деца, които са избрали в ИОУ “Николай Лилиев?

Бих искала родителите да вярват повече в нас и да бъдат сигурни, че ние искаме най-доброто за техните деца. Да ни споделят повече и заедно да вървим напред.

На всички прекрасни ученици бих искала да кажа да продължават да посещават училището, дори и когато го завършат. Имаме традиция в края на седми клас децата да пускат балони в небето. Пъстри и шарени. И всеки поема по своя път. Въпреки това, този път понякога ги връща при нас. Виждам с какво умиление учителите се радват на успехите им. Как споделяме техния напредък и се колкото силно се гордеем с тях като наши деца.


ГАЛЕРИЯ


Гледайте Втори Епизод “ИТ Индустрията във Варна – Компании, Кариера, Бъдеще” от документалната поредица The BIG TECH на DevStyleR.


Прочетете още:
1. В Програмния Код Има Изкуство, Винаги Търся Красотата
2. Във Всяка Една Сфера Има Частица от Красотата на Математиката
3. Христо Иванов: Приложения за телефон – това е бъдещето


Следвайте ни във FacebookInstagramLinkedIn и YouTube.

]]>
Математиката и Информационните Технологии са Все По-Търсени от Учениците https://devstyler.bg/blog/2024/02/07/matematikata-i-informacionnite-technologii-sa-vse-po-tarseni-ot-uchenicite/ Wed, 07 Feb 2024 11:45:46 +0000 https://devstyler.bg/?p=184585 ...]]> „Човек трябва да работи, трябва да работи с цялата си душа, ум, сърце.“

акад. Любомир Чакалов

Националната природо-математическа гимназия „Акад. Любомир Чакалов“ е национална гимназия в София. Тя носи името на българския математик академик Любомир Чакалов.

НПМГ “Акад. Любомир Чакалов” има повече от половинвековна история, изпълнена с безброй моменти на гордост и възхищение, които продължават и до днес. Гимназия, която изгражда у учениците качества, които им помагат да побеждават в живота, да следват смело мечтите си и да не се предават пред нищо и никого, когато един ден поемат по свой собствен път след завършването ѝ.

Учителите на НПМГ “Акад. Любомир Чакалов” възпитават доброто у учениците, карайки ги да обичат все повече любимите си предмети и помагайки им да разгърнат изцяло потенциала, който имат.  Учат ги да развиват своите качества и умения, за да изградят един ден успешна кариера в областта, която са избрали да се потопят и да бъдат достоен пример за всички.

г-н Ушагелов, директор на НПМГ “Акад. Любомир Чакалов”

Имаме честта и удоволствието да разговаряме с г-н Ивайло Ушагелов, директор на НПМГ “Акад. Любомир Чакалов”. В интервю за DevStyleR той ни разказва повече за ролята на гимназията в живота на учениците, интереса на учениците към математиката, информационните технологии и природните науки. Споделя ни и за множеството награди и отличия, които печелят учениците от международни и национални олимпиади. По какъв начин ги мотивират, за да бъдат винаги победители и още много интересни теми, които ще прочетете в интервюто.

Г-н Ушагелов, бихте ли ни разказали повече за НПМГ “Акад. Л. Чакалов”?

НПМГ “Акад. Л. Чакалов” е с повече от половинвековна история. Другата година, живот и здраве, ще честваме 55 години от създаването на гимназията. Тя е емблематична не само за София, но и за България.

Първоначалната идея покрай създаването ѝ е била да бъде част от факултетите по специалностите математика, физика, химия и биология към Софийския университет. Тази традиция продължава и до днес. Идеята за създаването на НПМГ “Акад. Л. Чакалов” е била да се откриват, обучават и развиват таланти в областта на природните науки, математиката и информатиката.

Днес, ние продължаваме традицията и си сътрудничим с тези факултети. Във втори гимназиален етап, наши колеги по профилиращи предмети, разработват успоредно учебни програми с преподавателите към СУ. Избираемите модули по тези предмети се преподават и водят от преподаватели към факултетите. Всеки един предмет си има профилиращ предмет със своите избираеми модули и по този начин се осъществява връзката ни със Софийския университет.

Благодарение на това сътрудничество през последните няколко години почти закриваме цикъла с т. нар. вътрешни изпити, т.е. изпити, на които могат да се явят само зрелостниците на гимназията. Тоест това са кандидатстудентски изпити по математика, химия, биология, за съответните специалности на съответните факултети.

Какви предмети се изучават в НПМГ “Акад. Л. Чакалов”?

Националната природо-математическа гимназия е профилирана гимназия по своята същност и статут и изучаваме всички онези предмети, които са включени в учебния план, който е одобрен от МОН – български език и литература, чужди езици, математиката и информатиката, обществени науки (история, география, философия), природни науки (химия, физика, биология) и изкуства, сред които изобразително изкуство, музика, физическо възпитание и спорт. Това са задължителните предмети, които се учат във всяко едно училище.

Във втори гимназиален етап, отново учим по утвърдените учебни планове, но разликата е, че както в прогимназиален и първи гимназиален етап, ние имаме много допълнителни часове от избираемата и факултативната подготовка, с която нашите възпитаници получават по-задълбочени познания за предметите, с които искат да се развиват занапред. Например, учениците, които изучават математика имат допълнителни часове по математика и информатика.

Учениците, които изучават биология и химия имат допълнителни часове по биология и химия и т.н. Тези допълнителни часове са при учениците от първи гимназиален етап и за двете ни паралелки от прогимназиалния. В този случай всички тези часове част от избираемите и факултативните предмети, с които учениците искат да продължат своето образование след като завършат гимназия.

В седми клас във връзка с Националното външно оценяване подготовката по български език за седмокласниците е доста силна, като учениците отново имат допълнителни часове. Във втори гимназиален етап, т.е. за 11-ти клас, учениците имат допълнителни модули. Например при математиката сме заложили на приложната математика и математическия практикум. От физиката пък сме заложили на изследователската и приложна физика и т.н. При дванадесетокласниците е същият модул и това ни отличава от другите гимназии. Подготвяме учениците изключително силно за това, което предстои след гимназията.

Интересът към математиката и информационните технологии от страна на учениците нараства ли с времето или обратното? Какви са Вашите наблюдения?

Интересът към математиката и информатиката определено нараства. Доказателство за това са и баловете, които с всяка една изминала година се повишават. Повишава се интересът не само към математиката и информационните технологии, но и към природните науки и географията.

Участвате ли в олимпиади и състезания по програмиране и математика?

Участваме в олимпиади и състезания не само по математика и програмиране, но и в областта на природните науки. Това е наша традиция и продължаваме години наред да участваме в състезания, олимпиади, форуми, конференции както от страна на учениците, така и от страна на учителите.

Бихте ли ни споделили за постиженията на учениците по природни науки, математика, информатика, с които най-много се гордеете?

Толкова са много, че е възможно да пропусна някое от постиженията им. Наскоро учениците ни се върнаха с медали от Жаутиковската олимпиада по математика, физика и информатика. Малко преди това пък математиците ни се явиха на състезание в Южна Корея, Сеул, като отново се представиха отлично. Но това не е всичко. Имаме присъствие и на Международното състезание по природни науки в Индонезия, като един от учениците ни се върна с медал, а другите с грамоти за отлично представяне. Наистина постиженията ни са толкова много.

Как подготвяте учениците за състезанията по математика и информационни технологии?

Както вече казах, това, което ни отличава е, че ние използваме много от допълнителните часове в учебните планове, т.е. от факултативните и избираемите часове. От друга страна имаме специални школи по тези предмети – и по математика, и по информатика, и по природни науки, които се финансират по различни начини.

Някои са по национални програми, други са по Наредбата за приобщаващото образование и занимание по интереси – там колегите работят с нашите изявени ученици, осъществява се допълнителна подготовка. Няма значение кой ден от седмицата сме, в тези школи е пълно с наши ученици и там протича подготовката за състезания и олимпиади. И не на последно място, при по-големите ученици ключова роля играе и това, че много преподаватели от университета предават своите познания на тях.

Бихте ли споделили с кои университети си партнирате?

НПМГ “Акад. Л. Чакалов” си партнира със Софийския университет и факултетите към него – Физически факултет, Факултет по математика и информатика, Факултет по химия и фармация, Биологически факултет и Геолого-географския факултет.

Партньорството ни със Софийския университет е трайно и целенасочено. Има разработени учебни програми за профилиращите предмети във втори гимназиален етап. Тези програми целят устойчивост, за да можем да подпомогнем бъдещото кариерно развитие на учениците.

Следващото, което бих определил и като моя мечта, е да осъществим една идея, съвместна със СУ за признаване на кредити във висшето образование. Когато учениците, например по Аналитична химия, решат да продължат да следват тази специалност във Факултета по химия и фармация към СУ, да им бъдат признати съответните кредити и за сметка на това да изберат допълнителна избираема дисциплина, която да ги направи още по-добри в начинанието, в което те са избрали да се развиват.

Какъв подход използвате за мотивация на учениците, които са избрали да се развиват в сферата на математиката, информатиката, технологиите, природните науки?

При нас учат деца, които идват с много силна вътрешна лична мотивация. Да, това са ученици, като всички останали, които обичат и да играят с приятели и т.н., но ние имаме и много постижения в областта на спорта и изкуството. Децата тук изучават задълбочено и поезия и литература. Тоест не ги лишаваме от абсолютно нищо. Даваме и богато и разнообразно поле за изява, а вече всеки един от тях, според интереса си, избира в коя посока да започне да се развива.

Преди няколко дни имаше инициатива на ученическия съвет за литературно четене и писане на творби. Мога да ви кажа, че творбите, които нашите ученици написаха бяха наистина уникални.

Най-важното нещо е, че те имат своята вътрешна мотивация, възпитана от семейството и подкрепена от нас. Ние ги подкрепяме, колегите ги вдъхновяват в часовете си, а заедно и с вътрешната мотивация, това е ключът, който кара децата да искат да участват все повече в различни състезания и форуми.

Как разбирате, когато един ученик има нужните качества и умения, за да изгради успешна кариера в технологиите след време? И по какъв начин учителите го подкрепят?

Това е магията на учителската професия – учителят да може да усети детето, че има нужния потенциал. Това става по време на часовете, или по време на разговор с детето, или докато изпълнява дадена задача. Просто се вижда, че в това дете или тези деца има талант и този талант отново учителят знае как да го развие.

Каква е връзката ви с представители от технологичния бизнес у нас? Посещават ли вашето училище и имате ли съвместни проекти или колаборации с тях?

Компаниите от технологичния бизнес у нас посещават гимназията, за да представят възможностите за кариерно развитие в така бързо развиващия се сектор.

Представители от технологичния бизнес разговарят с учениците, които вече са кариерно ориентирани. След тези разговори се провежда събеседване или конкурс и те си избират стажанти, които продължават да работят летните месеци при тях. Всичко е съобразено съгласно законодателството на страната. Но бих казал, че този тип партньорство с бизнеса е по-скоро епизодичен.

Ако трябва да опишете учениците, които са избрали да се потопят в света на технологиите с три думи, какви биха били те?

Учениците на НПМГ “Акад. Л. Чакалов” са умни, креативни и целеустремени. Мога и още да допълня. Те са страхотни, инициативни, можещи, знаещи.

Страхотни ученици имаме и страхотни учители имаме, защото зад всеки един успял ученик стои учителят, който му е подал ръка. Учителят дава всичко от себе си, за да може да развие таланта, който ученикът притежава. Ученето е двустранен процес, при който и учителят и ученикът трябва не само да имат желанието, но и да положат необходимите усилия. И от двете страни.

Галерия


Кратка история на НПМГ “Акад. Любомир Чакалов”

През септември 1964 г. по инициатива на Математическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ към 8 Средно политехническо училище – София се открива първата математическа паралелка в страната. Подготовката на учебните планове и обучението по математика се възлага на преподавателите от Математическия факултет на СУ. Две години по-късно – през 1966 г. за първи път е подписан статут на математическите паралелки, според който учениците с оценка над 5.00 биват приемани в Математическия факултет на СУ.

От 1968 г. математическите паралелки се обособяват в самостоятелна гимназия със засилено изучаване на математика.

В следващите три години се откриват три паралелки със засилено изучаване на физика, химия и биология към Физическия, Химическия и Биологическия факултет към СУ.

През 1983г. започва ново преустройство на образователната система в България и се откриват две нови паралелки – профили Биотехнологии и Науки за земята.

През 1992г. с учебните планове на базата на съществуващите вече паралелки се оформят профилите: „Математика и информатика“ (2 паралелки), „Физика“ (1 паралелка), „Химия“ (1 паралелка), „Биология и биотехнологии“ (2 паралелки) и „Науки за земята“ (1 паралелка).

За пръв път през 1993 г. по инициатива на Ректора на Софийския университет се изготвят Основни положения за съвместната работа на Софийския университет и Националната природо-математическа гимназия като асоциирано методическо звено.

Година по-късно – през 1994г., с решение на Академичния съвет на СУ „Климент Охридски“ НПМГ е призната за Природо-математически лицей на Софийския университет.


Гледайте Втори Епизод “ИТ Индустрията във Варна – Компании, Кариера, Бъдеще” от документалната поредица The BIG TECH на DevStyleR.

Следвайте ни във Facebook, Instagram, LinkedIn и YouTube.


Прочетете още:
1. Да си Говорим за Пари: Как да Инвестираме Парите си през 2024?
2. Мисията ни е Българската ИКТ Индустрия да е Водеща и на Световния Пазар
3. Екипът на CodeIT 2024 за Конкурса и Пътешествието в Света на Програмирането

]]>
Мисията ни е Българската ИКТ Индустрия да е Водеща и на Световния Пазар https://devstyler.bg/blog/2024/02/02/misiyata-ni-e-balgarskata-ikt-industriya-da-e-vodeshta-i-na-svetovniya-pazar/ Fri, 02 Feb 2024 11:57:55 +0000 https://devstyler.bg/?p=183081 ...]]>

Весела Калъчeва, Изпълнителен директор на БАИТ

Весела Калъчeва е изпълнителен директор на Българската асоциация по информационни технологии /БАИТ/. Завършила е математическа гимназия, след което Факултета по комуникационна техника и технологии на Техническия университет, София.  Магистър е по съобщителна и осигурителна техника и системи. Магистър е също по Управление на масовите комуникации от Нов български университет /НБУ/. Била е директор на Информационния отдел на НБУ, директор комуникации на БАИТ.

Национален координатор е на три поредни кампании e-Skills for jobs /2012, 2014, 2015-2016 г./ на ЕК, като е отличена с наградата за особен принос на европейската ИТ асоциация DIGITALEUROPE за постигнати най-високи резултати сред общо 23 национални ИТ асоциации, участвали в проекта. Национален координатор е и на европейските проекти Watify за насърчаване на дигиталното предприемачество и Националния офис за технологичен трансфер. Член е на журито на президентските награди „Джон Атанасов“ и „Наградите на БАИТ“.

В интервю за DevStyleR Весела разказва повече за конкурса “Наградите на БАИТ”, който вече за 13-та поредна година ще награди 8 победители в различни категории за принос в развитието на информационните и комуникационните технологии. Тя споделя и за това каква е мисията на конкурса, как се е зародила идеята за него, какво ново предстои в ИТ индустрията, както и по какъв начин БАИТ ще подкрепи развитието на ИТ пазара у нас тази година.

Г-жо Калъчева, предстои връчването на наградите на 13-тото издание на Наградите на БАИТ. Бихте ли споделили как се е зародила идеята за създаването на това събитие?

„Наградите на БАИТ“ са продължение на друг много успешен проект – „БАИТ ЕКСПО“, който в годините назад имаше своята изключително важна роля за развитието на българската ИТ индустрия. Да припомня, че преди около 20 г. на това изложение се събираха компании – български и чуждестранни и показваха последните новости в информационните технологии, сключваха се сделки. Но с бързото развитие на ИКТ бизнеса БАИТ ЕКСПО изчерпи своя потенциал.

С навлизането на шоурумите и електронните магазини, вече не бе необходимо да се чака една година, за да се видят новостите в ИКТ индустрията. А те се появяват толкова скоростно, че вече са на 3 месеца. Новите времена имат нови маркетингови подходи.

Но в рамките на БАИТ ЕКСПО се връчваше журналистическа награда. И тогава, и сега, медиите имат важна роля – да обясняват на достъпен език и за по-широка аудитория какво се случва в ИКТ индустрията, защо тя е важна за всички сектори на икономика, как се променят професиите и се раждат нови и т.н.

Преди 13 г. решихме да продължим тази добра идея и да я трансформираме в „Наградите на БАИТ“, където журналистическата категория е част от списъка с всички категории.

Каква е мисията на Наградите на БАИТ?

Да позиционираме българската ИКТ индустрия като водеща, не само у нас, но и на силно конкурентния световен пазар. Да покажем какви забележителни продукти и услуги предлагат българските ИКТ компании. Отрасълът е хоризонтален и той присъства или поне би трябвало в останалите сектори на икономиката. Разбирането за това как информационните технологии променят бизнес модели, правят фирмите по-ефективни и съответно конкурентни на чуждите пазари е сред основните задачи, които сме си поставили с този наш проект.

Еволюира ли конкурсът през годините? Как се случва това през погледа Ви?

Конкурсът еволюира заедно с развитието на технологиите. Например, в първите издания имахме категория за мобилно приложение, защото тогава това беше новост и искахме да насърчим подобен вид разработки. Мисля, че на 3-то или 4-то издание категорията отпадна, защото вече не беше новост и мобилното приложение се превърна в задължителна част от всички приложения на продукта.

В първото издание журналистическата категория имаше 3 подкатегории – печатни медии, радио и телевизия, интернет издание. Като интернет изданието си беше тотална новост. Днес всяка медия е качена на дигитална платформа. Предлага и текст, и глас, и видео. Това, което търсим в материалите ,е познаване на индустрията, проблемите, които има да решава, добрите примери, които да са мотивиращи.

В младежката категория следим развитието на новото поколение ИКТ специалисти, на които им предстои да влязат на пазара на труда и да ни станат колеги. Искаме да ги окуражим и насърчим в професионалния път, който са избрали. Прави впечатления, че с всяка следваща година проектите на учениците и студентите стават все по-професионални.

Образователните награди насърчават всички добри практики, които водят до качествено обучение на повече ИКТ специалисти, защо продължава да има голям глад за кадри в нашата сфера.

Със StartUP категорията подкрепяме предприемаческата екосистема.

В категорията Публична администрация насърчаваме държавните и общински организации да се дигитализират, за да са полезни на гражданите и бизнеса.

С категорията за разработчици отдаваме дължимото на колегите от бранша, които са създали продукти и услуги на световно ниво и са допринесли за позиционирането на българската ИКТ индустрия по света.

С категорията за клиенти – това са компании от други сектори на икономиката, внедрили информационни решения и станали конкурентоспособни, искаме да насърчим повече компании да ни се доверяват. Има сектори на икономиката, където проникването на информационни технологии е по-бавно.

Тази година конкурсът е със специалното участие на Христо Борисов, главен изпълнителен директор и съосновател на Payhawk и на българския учен и писател Георги Бърдаров. Какво Ви вдъхнови, за да поканите и съберете на една сцена представител на технологичния и хуманитарния сектор на една сцена?

Отчитаме факта, че живеем в тревожно време, с множество конфликти, включително близо до нас, които неминуемо рефлектират върху световната икономика и българската в частност. В същото време, в света на високите технологии текат бързи промени. Свидетели сме на бързо им развитие, което драматично променя бизнеса, начина ни на живот. Като водещата роля е на изкуствения интелект, който помага за бърз пробив в различни научни сфери, а оттам и в бизнеса. Виждаме как познати до сега професии се трансформират през очите ни – едни ще изчезнат, други ще се променят, защото ще изискват нови умения, ще възникнат нови и дори не знаем след 5 години кои ще са те. Толкова бързо е развитието. Оказва се, че това е притеснително за широката аудитория. Технологиите са средство, но то може да бъде използвано както за благото на човечеството, така и срещу него. Осмислянето на тези процеси и регулирането им ще се опитаме да видим през погледа на двама визионери – Христо Борисов от технологичната сфера и Георги Бърдаров от хуманитарната. Вярваме, че ще се получи интересен разговор и ще търсим позитивите в тези процеси, с което ще дадем старт на церемонията.

Каква е Вашата прогноза за 2024-та година? Какво предстои за ИТ бизнеса?

Въпреки кризите, ИКТ индустрията ще расте, макар и с по-бавни темпове от тези, на които сме свикнали в последното десетилетие. На другите сектори на икономиката ще им се наложи скоростно да се дигитализират, образованието да подготвя кадри с необходимите знания за промените в бизнеса. Очаквам динамиката на процесите да продължи.

По какъв начин БАИТ планира да подкрепи и подпомогне развитието на българския IT пазар през настоящата година?

Процесите в ИКТ сферата са толкова бързи, че обикновено регулациите следва да ги настигнат. Точно тук е ролята на БАИТ да предоставя експертиза, чрез участие в работни групи в държавната и общински администрации. Подпомагаме ги с експертно мнение при формирането на държавната политика в областта на информационните и комуникационни технологии, при планирането и изпълнението на големите инфраструктурни проекти в сектора на ИКТ.

Асоциацията провежда последователна политика за създаване на нормална пазарна среда в България в областта на информационните технологии, на прозрачност и равнопоставеност между фирмите на пазара и се противопоставя на всякакви опити за корупционни практики.

Други важни за ИКТ бранша теми, по които БАИТ работи, са електронно управление, дигитализация, Privacy&Security, отбранителна индустрия и НАТО, въвеждане на еврото, авторско право и сродните му права, електронно гласуване, образование и подготовката на кадри и др.

За постигане на своите цели БАИТ си сътрудничи и с други браншови и работодателски организации в страната, които споделят идеите и целите на асоциацията. БАИТ се стреми да развива активни контакти със сродни организации от региона и ЕС в полза на своите членове.


Гледайте Втори Епизод “ИТ Индустрията във Варна – Компании, Кариера, Бъдеще” от документалната поредица The BIG TECH на DevStyleR.

Слушайте подкаста на DevStyleR “Може ли да се доверим на Cloud Provider”.

Следвайте ни във Facebook, Instagram, LinkedIn и YouTube.


Прочетете още:
1. Участници в Уебинара “Къде Инвестират ИТ Специалистите? Успешните Стратегии”
2. Атанас Райков е Новият Вицепрезидент “Глобален Маркетинг и Бизнес развитие” в Rakuten Viber
3. Екипът на CodeIT 2024 за Конкурса и Пътешествието в Света на Програмирането

]]>
Десетото Юбилейно Издание Hack TUES X Стартира през Март https://devstyler.bg/blog/2024/01/23/desetoto-yubilejno-izdanie-hack-tues-x-startira-prez-mart/ Tue, 23 Jan 2024 19:10:27 +0000 https://devstyler.bg/?p=181324 ...]]> Десетото юбилейно издание Hack TUES X, организиран от ученици за ученици стартира през март тази година. Хакатонът ще се проведе от 13-ти до 16-ти март 2024 г. в Sofia Tech Park. Учениците от ТУ „Електронни системи“ към Технически университет – София, под менторството на Асоциацията на завършилите ТУЕС, организират това събитие отново в присъствен формат.

НЕ ПРОПУСКАЙ: Запиши се на уебинара “Къде Инвестират ИТ Специалистите? Успешните Стратегии” тук

През 2023 година Hack TUES намери своето място сред иновативните и обещаващи практики на ЮНЕСКО за “Техническо и професионално образование и обучение”. 


Хакатонът ще бъде откри с церемония 13.03.2024г., която ще се излъчи на живо в YouTube канала на училището.
По време на церемонията ще се проведе дискусия, където ще бъде разкрита основната тема и нейните подтеми за тазгодишното издание. В дискусията ще участват водещи специалисти в областта на програмирането и информационните технологии.

Очакват се 70 отбора, съставени от ученици от различни класове, които ще бъдат разпределени в отбори с индивидуални ментори – възпитаници на ТУЕС и/или част от екипа на водещи ИТ компании. Тази година за пръв път се очакват и 20 отбора, съставени от завършили ученици на ТУЕС към ТУ-София. Учениците и завършилите участници се състезават в различни категории.


Дните за разработка на проекти са 14-ти и 15-ти март, като състезанието ще завърши на 16.03.2024г. с церемония по награждаване. Форматът на състезанието включва полуфинали и финал, където подбрано жури от специалисти ще оценява проектите на нашите възпитаници и ще излъчи победителите.

Алфа спонсори са: Appolica, Bosch Engineering Center Sofia, codbex, DXC Technology Bulgaria, Eleven Ventures, LimeChain, SAP Labs България, Stenik, Telelink Business Services, Trading 212.

Бета спонсори на събитието са: Chaos, Devrix, Experian България, Haemimont, ITGix, Sirma, Stam Soft, Strypes Group, Telebid Pro, Tumba Solutions.

Гама спонсори са Accedia, Astea Solutions, GlobalFoundries Bulgaria, Nemtschek Bulgaria, Ocado Technology, Progress.

Партньори на хакатона са: A1, АЗТУЕС, Бони, Corporate Gifts, Domino’s Pizza, Мебели Рено, Smartcom, Sofia Tech Park.


Гледайте Втори Епизод “ИТ Индустрията във Варна – Компании, Кариера, Бъдеще” от документалната поредица The BIG TECH на DevStyleR.

Слушайте подкаста на DevStyleR “Може ли да се доверим на Cloud Provider”.

Следвайте ни във Facebook, Instagram, LinkedIn и YouTube.


Прочетете още:
1. Важни Промени за Потребителите на Meta от Страни Членки на ЕС
2. Мисия 100 000 Долара на Месец като Софтуерен Инженер – Пробвай с Reverse Engineering*?
3. Първият KitKat по Програмата за Увеличаване на Доходите на Фермерите e в Европа

]]>
България основава Международна олимпиада по изкуствен интелект (IOAI) https://devstyler.bg/blog/2023/12/12/balgariya-osnovava-mezhdunarodna-olimpiada-po-izkustven-intelekt-ioai/ Tue, 12 Dec 2023 13:22:49 +0000 https://devstyler.bg/?p=172136 ...]]> България с гордост обявява домакинството на първата Международна олимпиада по изкуствен интелект (International Olympiad in Artificial Intelligence, IOAI), която ще се проведе от 9 до 15 август 2024 година в гр. Бургас. Това новаторско събитие ще срещне в оспорвана надпревара най-талантливите ученици от цял свят, които могат да създават, използват и развиват изкуствен интелект, съобщава Сдружението на олимпийските отбори по природни науки.

Олимпиадата ще бъде иновативно преживяване, като съчетава традиционния научен подход с последните постижения в ИИ. Целта и е да предизвика участниците да мислят критично, да трупат теоретични и практически знания и да им даде перспектива за необятните възможности в тази област.

Основни акценти на олимпиадата:

– Ще се проведе в два кръга: научен (споделена задача) и практически.
– Участие на водещи университети: представители на престижни университети ще участват в научния комитет и създаването на задачите, както и ще представят своите последни разработки и ще обсъждат кариерните възможности в ИИ.
– Критерии за участие: отборите се състоят от четирима ученици до 20-годишна възраст, избрани на базата на национални състезания.
– Специализирана подготовка: безплатен онлайн подготвителен курс за всички селектирани участници.

Благодарение на подкрепата на българското правителство, първите 10 регистрирани страни ще получат 60% отстъпка от таксата за участие.

Състезанието ще се проведе с подкрепата на МОН и община Бургас. Негов основен партньор е Сдружението за олимпийски отбори по природни науки (СООПН). Председател на инициативния комитет е инж. Александър Велинов, ръководител на Националния отбор по лингвистика, член на Борда на Международната Олимпиада по лингвистика, инициатор и основател на IOAI. Членове а инициативния комитет са Галин Цоков, министър на образованието и науката, Димитър Николов, кмет на Бургас, Божидар Божанов, председател на Комисията по електронно управление и информационни технологии в НС, Елена Маринова, президент на „Мусала Софт“, член на УС на СООПН и основател на IOAI, Росица Декова, ПУ “Паисий Хилендарски”, Лора Динева, СМБ, Ива Гумнишка, основател на Humans in the Loop.

Ето какво споделят някои от организаторите:

„Създаването на Международната олимпиада по изкуствен интелект (IOAI) е естествено продължение на българската традиция в областта на международните научни състезания. В България са основани Международната олимпиада по информатика IOI през 1989 г., Международната олимпиада по лингвистика IOL през 2003 г. и Европейската младежка олимпиада по информатика eJOI през 2017г. IOAI е следващата стъпка в нашата амбиция да бъдем сред водещите в научните изследвания и образованието. Освен състезанията ще поканим и водещи университети от цял свят, които ще демонстрират последните си постижения и ще представят на учениците възможностите за продължаване на образованието им в областта на изкуствения интелект.“ – инж. Александър Велинов, основен инициатор и председател на инициативния комитет на IOAI.

„Като кмет на Бургас аз съм изключително въодушевен, че млади таланти от цял свят ще се съберат в нашия град за Първата Международната олимпиада по изкуствен интелект. Това не е просто състезание – това е възможност за младежи от различни държави да се срещнат, вдъхновят и разгърнат своите умения в една от най-новите области на науката. Ние сме горди да сме част от създаването на тази платформа.“ – Димитър Николов, кмет на град Бургас.

„Международната олимпиада по изкуствен интелект (IOAI) е нашият принос към изграждане на поколението, което ще създава иновативни и етични ИИ решения. Събираме умове от цял свят, които, обединявайки естествения и изкуствения интелект, ще премерят сили помежду си. Вярваме, че обменът на знания и културно разнообразие е ключът към приятелства и сътручничество, които създават проспериращо мирно човечество. С нетърпение очакваме настоящите и бъдещи ИИ лидери в България.“ – Елена Маринова, президент на „Мусала Софт“ и основател на IOAI.

Повече информация можете да намерите тук.

*Материалът е предоставен от ПР Агенция Кросроудс България.


Гледайте Втори Епизод “ИТ Индустрията във Варна – Компании, Кариера, Бъдеще” от документалната поредица The BIG TECH на DevStyleR.

Слушайте новия подкаст на DevStyleR “Може ли да се доверим на Cloud Provider”.

Следвайте ни във Facebook, Instagram, LinkedIn и YouTube.

Прочетете Още:
1. Христо Иванов: Приложения за телефон – това е бъдещето
2. Трябва да рискуваме и да опитваме, защото само така ще разберем кое е нашето нещо
3. “Creative Code;” – Клубът, Който Даде Ново Начало за Студентите в ТУ-Варна

]]>
От Правец 8 в детската градина до Custom Development Manager в Milestone Systems https://devstyler.bg/blog/2023/11/06/ot-pravets-8-v-detskata-gradina-do-custom-development-manager-v-milestone-systems/ Mon, 06 Nov 2023 09:51:09 +0000 https://devstyler.bg/?p=163488 ...]]> Антон Полименов е Engineering Manager в Milestone SystemsИма 13-годишен професионален опит в IT сферата. Започва като .NET програмист, а в компанията е от 8 години. Присъединява се в новосформирания Custom Development екип като разработчик, а от 5 години ръководи екипа и отговаря за развитието му.

Антон, завършил си Математическа гимназия “Д-р Петър Берон” в град Варна, а след това ФМИ в Софийски университет? Как се породи интересът ти към технологиите?

Интересът ми към технологиите се зароди в много ранна детска възраст. Бях в последна група в детската градина, когато моите родители ме записаха на „Информатика“ в „Център за работа с деца“ в родния ми град Созопол. По това време там използвахме Правец 8. Зареждахме DOS от 8-инчови дискети (защото тези компютри нямаха хард диск) и се радвахме на нещата, които правим. Впоследствие на мода бяха компютърните клубове, където прекарвах цели дни. Помагах и се учех да поддържам компютрите в тях. След това се запалих по компютърните мрежи, тъй като първата такава (използваща коаксиални кабели с BNC конектори и, в най-добрия случай, 10/100 Mbit Combo мрежови карти) тепърва се изграждаше в родния ми град. Помагах на местния интернет доставчик в изграждането и поддръжката на мрежата от чист детски интерес. Някъде около 2001 година се запали и моят интерес към програмирането. По онова време беше много модерно да се „коди“ на C++. По стечение на обстоятелствата обаче аз започнах да програмирам на Visual Basic 5. Не разбирах защо C++ е по-модерен, при положение, че всичко ставаше в пъти по-лесно на Visual Basic. Успоредно с това развивах и интереса си към компютърните мрежи, като завърших Cisco академията във Висшето военноморско училище във Варна през 2007 година. След като започнах да уча в Математическа гимназия „Д-р Петър Берон“ участвах в множество състезания и олимпиади по информатика, информационни технологии и компютърни мрежи. Едни от най-големите ми успехи са Националната олимпиада по информационни технологии през учебната 2007/ 2008 година, където бях финалист и получих служебна бележка за постигнати отлични резултати, която можеше да ми послужи за кандидатстване в университет. Реших, че искам да продължа да развивам интереса си в програмирането и затова продължих да уча във Факултета по математика и информатика на Софийски университет със специалност „Информатика“. Завърших успешно през 2012 година, но първата си работа започнах в началото на втори курс като съвместявах ученето с граденето на кариера. За жалост това не беше много успешно и след 1 година работа се наложи да се фокусирам малко повече над ученето, за да наваксам с невзетите изпити. Следващата си работа започнах в началото на четвърти курс, като продължих да работя в същата фирма и след завършването си. За прекараните почти 5 години в тази фирма успях да се докажа като човек с много желание и интерес, който бързо се развива, като добих изключително много знания.

Работиш като Custom Development Manager в Milestone Systems и си в компанията вече 8 години. Би ли ни разказал повече за позицията си? Какво те мотивира да си всички тези години в компанията?

Milestone Systems е третият ми работодател. Започнах работа в компанията в един слънчев, есенен ден през месец октомври 2015 година. Започнах като Software Engineer в новосъздадения Custom Development екип. По онова време компанията беше значително по-малка, но бързо развиваща се и с много амбиции. Бързо се сплотихме като екип и се доказахме като изключително продуктивно звено на компанията. Бях изключително впечатлен от Milestone Systems като работодател, който инвестира много в служителите си и държи на фирмената си култура. Проектите и хората в компанията много бързо ме привързаха към компанията. Малко повече от година след започването ми бях повишен в Senior Software Developer. Бързото темпо на развитие на компанията налагаше и много чести преструктурирания. При поредното такова ми беше предложена позицията Engineering Manager на екипа, в който работех. Дилемата дали да приема беше много голяма за мен. Трябваше да реша с какво искам да продължа да се развивам. Milestone ми даде възможността да съчетавам „коденето“ с мениджмънта и така в началото на 2018 година вече бях Engineering Manager на Custom Development екипа. Новата позиция беше предизвикателство за мен. Трябваше да наема нови колеги, с които да се разшири екипът, като в същото време съчетавам програмиране, управление на хора и управление на проекти. Динамиката на работата в екипа, естеството на проектите, клиентите, продукта ни и колегите винаги са ме карали да се чувствам на правилното място. Времето ми, прекарано в компанията, се усеща като безкрайно приключение, на което се наслаждавам с всеки изминал ден.

Може ли да споделиш какъв е пътя до лидерската позиция? Какви качества трябва да притежава един софтуерен разработчик, за да е успешен?

Смятам, че лидерството, също както програмирането, е талант. Или го имаш, или го нямаш. Но дори и заложена, тази дарба трябва да бъде развита. Изискват се много усилия за това.

Най-важното качество за един лидер според мен е личността. Работата с хора изисква добри комуникационни умения. Няма как успешно да ръководиш хора, ако не можеш да се разбираш с тях. Това изисква изграждане на умения като слушане, разбиране на чуждата гледна точка и представяне на информация по начин, по който ще бъдеш разбран еднозначно.

Успехът на лидера може да се измери с успехите на екипа, който ръководи. За това е важно екипът да бъде единно звено, което лидерът да изгради. Това трябва да е човекът, който помага на останалите членове на екипа да се развиват, така че целият екип да върви заедно в една обща посока. Лидерът трябва да бъде модел за подражание, който членовете на екипа искат да следват.

С какви предизвикателства се сблъскваш в ежедневието си? До каква степен в момента се занимаваш с писане на код и какъв технологичен стек използвате? По какви проекти работиш?

Предизвикателствата пред мен са много и от най-различно естество.

В ежедневието си трябва да вземам множество решения. За вземането на правилно решение е необходимо много информация да бъде анализирана, тъй като всяко едно решение рефлектира по един или друг начин на екипа, на компанията, на клиентите, с които ние искаме да имаме добри отношения.
Мотивацията на екипа също е задача пред лидера. Тя е свързана с разбиране на индивидуалните нужди и мотивации на всеки.

Също така, аз съм човекът, който трябва да разрешава проблемите и конфликтите както в екипа, така и между екипите. Хармоничните отношения са изключително важни за създаването на успешен екип. Те обаче изискват постоянна работа, за да бъдат запазени.

Комуникацията отнема голяма част от моето ежедневие. Всеки ден комуникирам с екипа си, с колеги от множество различни звена на компанията, с партньори, с клиенти, с ръководството на компанията. Комуникацията трябва да има ясна цел, като е необходимо предварително да се подготвя за всяка една среща, за да бъде тя продуктивна и да постигна целите си.

Както казах по-рано, Milestone Systems е бързо развиваща се компания и като такава – промените са неизбежни. Като лидер ми се налага да се адаптирам към всички тези промени. Трябва да адаптирам не само себе си, но и екипа си към утрешните промени. Това също е задача, с която се сблъсквам често.

Но всъщност трябва да си призная, че най-голямото предизвикателство пред мен, а вярвам и пред останалите лидери, е управлението на времето. Задачите, които всеки лидер трябва да реши, са много. Ние не можем да решим всичко наведнъж. За това и правилната приоритизация на задачите е от изключително голямо значение. За да бъда максимално продуктивен от мен се изисква правилно да управлявам времето и задачите, които извършвам.

За жалост в днешно време имам все по-малко време за писане на код. Ще излъжа ако кажа, че това не ми липсва. Въпреки това се опитвам да намирам възможност от време на време да напиша някой друг ред код или поне да реша някой и друг бъг вместо някой от колегите. Като цяло се стремя да не губя и програмистките си умения, макар и да нямам много време за това, така че при непредвидени обстоятелства (когато например на някой му се наложи да излезе в болнични) да заместя някой от членовете на екипа, без това да се отрази на обещаните от нас срокове. Нещо, което правя, за да поддържам програмистките си знания, да бъда полезен за екипа, макар и да не пиша толкова много код, е да участвам в дискусиите при планирането на нови функционалности и/или проекти.

Технологичният стек, който използвах както преди, когато бях програмист, така и сега, е основно свързан с Microsoft .NET. Стремя се да се информирам с всички новости около него и да намирам време да експериментирам с новостите в платформата.

Проектите, по които работим в екипа са много и най-разнообразни. За жалост не мога да споделя много детайли за тях, но те са от изключителна важност както за клиентите ни, така и за компанията. Наши клиенти са основно летища, затвори, ядрени централи, полицейски управления, казина – все клиенти с огромно количество камери, имащи най-различни нужди, свързани както с видеонаблюдението, така и далеч извън него. Ние сме тук, за да им помогнем да постигнат един по-сигурен свят за всички нас.

Как ти се отразява лидерската роля и какви предизвикателства крие тя? Какво не може да си позволи един ръководител на екип?

Лидерската роля наистина ме промени и като човек. Осъзнаването, че имаш отговорности, че от теб зависят хора, клиенти и огромни проекти те превръща в един доста по-отговорен и обмислящ преди да действа човек. Не мога да отрека, че наистина изпитвам удовлетвореност при всяка постигната цел, която е била повлияна от мен. Но заслугите никога не са мои – те са на екипа. Един лидер не може да постигне нищо без да има силен екип, който го подкрепя.

Лидерът трябва да бъде модел за подражание. Точно за това не мога да си позволя доста неща, тъй като те биха могли да доведат до неблагоприятни последици не само за мен, а и за екипа и компанията. Лидерът е лидер, защото има екип. За това и целта на всеки един лидер, включително и на мен, на първо място трябва да бъде да свързана с развиването на здрави работни взаимоотношения и постигането на общите цели.

Кои са източниците, от които се информираш за тенденциите в програмирането. Може ли да споделиш кои са подкастите/страниците/платформите за обучение, които следиш?

Може би ще прозвучи малко отживяло, но до ден днешен съм абониран за множество RSS канали, където ежедневно получавам новини. Част от тях са свързани с програмирането. Такива са например Microsoft .NET DevBlogs, XDA-Developers, MSPoweruser, CodeProject. Стремя се да участвам в различни конференции, но не само онлайн, а и такива, които се случват физически около нас. В стаята си също често обсъждаме неща, които са ни направили впечатление, обсъждаме прочетените статии и научените неща. Също така съм член на множество development групи в LinkedIn, от които често виждам на стената си интересни статии.

Какво правиш в свободното си време? Как разпускаш?

Напоследък съм се съсредоточил върху подобряване на физическото си състояние. В ежедневието си натоварвам основно ума си и се опитвам да компенсирам това с тренировки и разходки на открито (когато времето го позволява). Наскоро започнах да тренирам CrossFit, като за момента не се справям много добре, но знам, че с усилия и постоянство резултатите ще бъдат постигнати. През уикендите ми е приятно да се видя с приятели, с които да обсъждаме различни теми – икономика, политика, автомобили. За предпочитане – на по кафе/бира 😊.

Имаш ли и какви са хобитата ти? Обичаш ли да експериментираш? Разкажи ни за интересен твой проект?

За жалост нямам хобита извън IT света. Той ми е предостатъчен. След толкова много време пред екрана, седнал на стол, предпочитам в свободното си време да стоя далеч от монитор. Въпреки това, понякога експериментирам с нови технологии. Имам интерес към WebAssembly и наскоро експериментирах да направя нещо просто с OpenSilver. Също така от много време имам интерес към мулти-платформените технологии. През годините съм експериментирал много със Xamarin, а сега хвърлям по едно око как се развива MAUI.

]]>
10-те Най-Високоплатени Професии в Технологиите https://devstyler.bg/blog/2023/10/26/10-te-naj-visokoplateni-profesii-v-tehnologiite/ Thu, 26 Oct 2023 09:48:08 +0000 https://devstyler.bg/?p=162200 ...]]> Не е изненада, че технологичната индустрия e доходоносна област. По последни данни на Бюрото за трудова статистика в САЩ средната годишна заплата за професии в технологичния бранш през 2021 г. възлиза на 97 430 щатски долара. Освен това талантите с повече години опит на тези длъжности могат да достигнат заплати над 100 000 щатски долара.

Според прогнози на Бюрото за трудова статистика се очаква 15% ръст на работните места в сектора на информационните технологии до 2031 г. Тези статистически данни подчертават нарастващата привлекателност на тази област, тъй като все повече хора избират да започнат кариера в областта на технологиите.

Примамлив аспект на технологичните работни места е тяхната географска обширност. Възможности за професионално развитие има както в големи корпорации, така и в малки предприятия. Тази достъпност гарантира, че привлекателността на професиите в областта на технологиите не се ограничава само до определени региони, а се разпростира по цял свят.

Кои са 10-те най-високоплатени професии в технологиите може да разберете на DevStyleR.ioThe 10 Highest-Paid Jobs in Technology

Гледайте пилотния епизод “ИТ Индустрията във Варна – Компании, Кариера, Бъдеще” от документалната поредица The BIG TECH на DevStyleR.

Слушайте новия подкаст на DevStyleR “Може ли да се доверим на Cloud Provider”.

Следвайте ни във Facebook, Instagram, LinkedIn и YouTube.

]]>
Нов КиберКЛУБ се Открива във Висшето Военноморско Училище във Варна https://devstyler.bg/blog/2023/10/12/nov-kiberklub-se-otkriva-vav-vissheto-voennomorsko-uchilishte-vav-varna/ Thu, 12 Oct 2023 13:56:22 +0000 https://devstyler.bg/?p=160398 ...]]> Варненското Висше военноморско училище „Никола Йонков Вапцаров” и Клъстерът за интеграция на нововъзникващи технологии (ETIC) се договориха за откриването на КиберКЛУБ във висшето учебно заведение. Това е петият КиберКЛУБ, създаден в партньорство между Клъстера и водещи университети в България.

“Висшето военноморско училище е сред най-иновативните български учебни заведения и за нас е от важно значение да изграждаме тесни връзки с българската технологична общност. Присъединяването ни към инициативата КиберКЛУБ създава множество възможности да участваме в проекти и дискусии в някои от най-значимите технологични направления, което ще донесе безспорна добавена стойност за студентите, обучаващи се при нас”, споделя капитан II ранг д-р Борислав Николов, Главен асистент в катедра „Информационни технологии“ към Висше военноморско училище „Никола Йонков Вапцаров”.

Най-новият КиберКЛУБ беше обявен в рамките на събитие от календара на CyberSecurity Talks Bulgaria, 50-годишнината от създаването на катедра „Информационни технологии“ на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“. Представители на университета вече са подписали меморандума, с който се присъединяват към националната инициатива КиберКЛУБ на Клъстер ETIC, в която вече участват множество университети и иновативни организации.

“Фактът, че новият КиберКЛУБ се създава точно през октомври – месеца на киберсигурността – е показателен за един от фокусите на инициативата. Защото киберсигурността вече се налага като един от ключовите аспекти от развитието на нововъзникващите технологии и важността ѝ ще става все по-голяма”, допълва Антон Пулийски, председател на управителния съвет на клъстер ETIC.

Целта на инициативата КиберКЛУБ е да популяризира сред българските студенти и академичната общност нововъзникващи технологии като изкуствения интелект, роботиката, виртуалната реалност, дроновете, взаимодействието между тях, както и предизвикателствата за информационната сигурност, свързани с тяхното навлизане. Сред приоритетите на инициативата е и създаването на условия за реализирането на интердисциплинарни проекти в тези области, както и повишаване на киберкултурата сред широката общественост.


Материалът е предоставен от ПР Агенция Кросроудс България ООД.

]]>