България с гордост обявява домакинството на първата Международна олимпиада по изкуствен интелект (International Olympiad in Artificial Intelligence, IOAI), която ще се проведе от 9 до 15 август 2024 година в гр. Бургас. Това новаторско събитие ще срещне в оспорвана надпревара най-талантливите ученици от цял свят, които могат да създават, използват и развиват изкуствен интелект, съобщава Сдружението на олимпийските отбори по природни науки.
Олимпиадата ще бъде иновативно преживяване, като съчетава традиционния научен подход с последните постижения в ИИ. Целта и е да предизвика участниците да мислят критично, да трупат теоретични и практически знания и да им даде перспектива за необятните възможности в тази област.
Основни акценти на олимпиадата:
– Ще се проведе в два кръга: научен (споделена задача) и практически.
– Участие на водещи университети: представители на престижни университети ще участват в научния комитет и създаването на задачите, както и ще представят своите последни разработки и ще обсъждат кариерните възможности в ИИ.
– Критерии за участие: отборите се състоят от четирима ученици до 20-годишна възраст, избрани на базата на национални състезания.
– Специализирана подготовка: безплатен онлайн подготвителен курс за всички селектирани участници.
Благодарение на подкрепата на българското правителство, първите 10 регистрирани страни ще получат 60% отстъпка от таксата за участие.
Състезанието ще се проведе с подкрепата на МОН и община Бургас. Негов основен партньор е Сдружението за олимпийски отбори по природни науки (СООПН). Председател на инициативния комитет е инж. Александър Велинов, ръководител на Националния отбор по лингвистика, член на Борда на Международната Олимпиада по лингвистика, инициатор и основател на IOAI. Членове а инициативния комитет са Галин Цоков, министър на образованието и науката, Димитър Николов, кмет на Бургас, Божидар Божанов, председател на Комисията по електронно управление и информационни технологии в НС, Елена Маринова, президент на „Мусала Софт“, член на УС на СООПН и основател на IOAI, Росица Декова, ПУ “Паисий Хилендарски”, Лора Динева, СМБ, Ива Гумнишка, основател на Humans in the Loop.
Ето какво споделят някои от организаторите:
„Създаването на Международната олимпиада по изкуствен интелект (IOAI) е естествено продължение на българската традиция в областта на международните научни състезания. В България са основани Международната олимпиада по информатика IOI през 1989 г., Международната олимпиада по лингвистика IOL през 2003 г. и Европейската младежка олимпиада по информатика eJOI през 2017г. IOAI е следващата стъпка в нашата амбиция да бъдем сред водещите в научните изследвания и образованието. Освен състезанията ще поканим и водещи университети от цял свят, които ще демонстрират последните си постижения и ще представят на учениците възможностите за продължаване на образованието им в областта на изкуствения интелект.“ – инж. Александър Велинов, основен инициатор и председател на инициативния комитет на IOAI.
„Като кмет на Бургас аз съм изключително въодушевен, че млади таланти от цял свят ще се съберат в нашия град за Първата Международната олимпиада по изкуствен интелект. Това не е просто състезание – това е възможност за младежи от различни държави да се срещнат, вдъхновят и разгърнат своите умения в една от най-новите области на науката. Ние сме горди да сме част от създаването на тази платформа.“ – Димитър Николов, кмет на град Бургас.
„Международната олимпиада по изкуствен интелект (IOAI) е нашият принос към изграждане на поколението, което ще създава иновативни и етични ИИ решения. Събираме умове от цял свят, които, обединявайки естествения и изкуствения интелект, ще премерят сили помежду си. Вярваме, че обменът на знания и културно разнообразие е ключът към приятелства и сътручничество, които създават проспериращо мирно човечество. С нетърпение очакваме настоящите и бъдещи ИИ лидери в България.“ – Елена Маринова, президент на „Мусала Софт“ и основател на IOAI.
Повече информация можете да намерите тук.
*Материалът е предоставен от ПР Агенция Кросроудс България.
Гледайте Втори Епизод “ИТ Индустрията във Варна – Компании, Кариера, Бъдеще” от документалната поредица The BIG TECH на DevStyleR.
Слушайте новия подкаст на DevStyleR “Може ли да се доверим на Cloud Provider”.
Следвайте ни във Facebook, Instagram, LinkedIn и YouTube.
Прочетете Още:
1. Христо Иванов: Приложения за телефон – това е бъдещето
2. Трябва да рискуваме и да опитваме, защото само така ще разберем кое е нашето нещо
3. “Creative Code;” – Клубът, Който Даде Ново Начало за Студентите в ТУ-Варна