Daily Routine – DevStyleR https://devstyler.bg Новини за разработчици от технологии до лайфстайл Mon, 29 Jul 2019 16:16:11 +0000 bg-BG hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.8.5 #DailyRoutine: Кирил Балтаджиев, Tumba Solutions https://devstyler.bg/blog/2019/07/23/dailyroutine-kiril-baltadzhiev-tumba-solutions/ Tue, 23 Jul 2019 12:16:06 +0000 https://devstyler.bg/?p=21251 ...]]> Кирил Балтаджиев е студент в Американския университет в Благоевград. Той е стажант в Tumba Solutions, където се занимава с интересни проекти. Кирил има специално отношение към музиката и към програмирането.

Как започва работният ти ден?

Почти винаги си правя кафе. Просто без кафе не мога. Идвам около 10:30-11:00. Хубавото за Tumba е, че няма строго работно време.

С какви проекти се занимаваш?

Разработвам система за администрацията в компанията. Технологиите, които използват за нея, са доста. Основата е JavaScript, което технически е Google Apps Script. Но има и допълнителна функционалност отгоре. Има толкова много неща, които ми е трудно да изброя.

Как изглежда бюрото ти? Имаш ли нещо по-специално на него, напр. талисмани, специална чаша?

Не съм се прибирал скоро в Благоевград и не съм скочил да си взема някои неща. Но определено искам да си взема едно кактусче, защото всички знаем, че това е офис растението. Гумено патенце все още нямам, но си търся активно. Наблюдавам как постепенно нещата се трупат върху моето бюро. В началото просто си върших задачите и си тръгвах, събирайки почти всичко.

Имаш ли интерес към даден спорт?

Не бих казал, но по принцип играя футбол с приятели. Откакто съм в университета, не съм се занимавал активно със спортуване.

Какви програмни езици използваш? Къде си ги научил?

С програмиране се занимавам още от гимназията. Първият език, с който се запознах, е Pascal. Доста стар език, но върши работа за обучителни цели. Впоследствие започнахме да пишем на Visual Basic и тогава се запознах с някои графични елементи. Когато влязох в университета, записах се на курсове на C++, Java, C#. Като цяло съм запознат с повечето езици, но не мога да кажа, че съм ги овладял напълно. Защото всеки един от тях има по нещо специфично и конкретно, за което трябва практика. Откакто съм стажант в Tumba, започнах да се занимавам активно с JavaScript. Доста добре дойде фактът, че взех курс за JavaScript точно преди да дойда тук, така че това със сигурност ми помогна. Това са технологиите, с които се занимавам и езици, на които пиша.

Каква литература четеш за разпускане?

Когато намирам време, чета художествена литература. Най-често чета приключенски романи. Просто обичам, когато и да чета нещо, просто да ме изкара извън реалността, да се откъсна за момент. По този начин разпускам. Книгите на Толкин са уникални. Прочетох “Хобит”, а сега съм на първата книга от “Властелинът на пръстените”. Препоръчвам също и Айзък Азимов.

Къде откриваш решение на професионалните си предизвикателства?

Като Junior Developer се опитвам да бъда, колкото се може по-независим. Все пак работата е една предизвикателство, което е лично към мен. Така че искам да постигна, колкото се може повече с мои усилия. Когато обаче имам някакъв нерешим проблем, колегите в офиса винаги са насреща. Никога не съм срещал проблем, който те да не могат да решат. По този начин решавам проблемите и разбира се – Stack Overflow. Но винаги имам по едно гуру в офиса за определен проблем и буквално за 5 минути се решава всичко. Това ми спестява поне 1-2 часа търсене в интернет. 

Как се справяш с концентрацията в работна среда?

В офиса е много спокойно. Супер тихо е. С концентрацията не съм имал особени проблеми. Винаги помага, когато прегарям, да си пусна музика за 2 минути и да се разсея. След това обратно се връщам към проблема с нови сили. Това помага много за концентрацията.

Какви са ти хобитата след работа?

Свиря на китара от 3 години. Като се прибера и веднага хващам китарата. Удрям няколко акорда и това винаги ми е приятно. По принцип съм и радиоводещ в Университетското радио. Това също е много приятно хоби, което не правя през лятото. Музиката ми е голяма част от ежедневието.

Помниш ли първия си работен ден? Как беше интервюто?

Първият ми работен ден мина малко по-бавно, защото беше ден за ориентация. Да ми покажат офиса, да ме запознаят какво ще работя. Тогава ми връчиха служебния лаптоп. Нямаше нещо по-интересно. Но пък беше хубаво, защото имах време да разгледам всичко, да свикна с работната обстановка. Интервюто беше интересен момент, защото беше едно от първите ми интервюта. Бях много развълнуван.

Посещаваш ли технологични събития? Защо според теб са важни?

До преди година не посещавах събития, но миналата година бях на хакатона, организиран от Американския университет. Аз съм част от The HUB AUBG. Кандидатствах за член на клуба и бях един от организаторите. По този начин индиректно участвах и виждах всичко как се случва. Тези събития са страшно важни, защото за всеки един млад програмист е изключително важно да има добра мрежа от контакти. Без контакти много трудно се намират възможности за работа, много трудно се намират проекти, върху които да работиш и т.н. Много е полезно, въпреки че програмистите не се хвалят с това, че са много социални, но е много важно да се опитват да бъдат такива.

Разкажи ни за забавна случка по време на работа.

Колега имаше проблем с лаптопа си – вентилаторът му шумеше страшно. При което стоим си на една маса и това нещо започва да шуми все едно излита самолет. При което колегата решава, че трябва да го удари, за да спре да шуми. Шумът идваше от вентилаторчето, което е леко разклонено и като го удари, то се наместваше за секунда, но от самото въртене пак започваше да шуми. Първите 5 минути, в които бяхме с друг колега там, той просто на всеки 10 секунди удряше силно върху лаптопа, а ние се опитвахме да водим някакъв разговор. И аз не издържах и започнах да се смея.

Къде си се представяш след 5 години?

Бях почти сигурен къде искам да бъда след 5 години, докато не започнах стажа. Понеже видях, че практиката учи на много неща. Първоначалната идея беше, след като завърша бакалавъра ми, да си намеря магистратура. След това да я завърша и нея и да започна да се реализирам. Съответно след стажа преди да правя някакви специализации, ще се фокусирам върху това да работя и да намеря моята сфера, в която искам да се развивам. След 5 години се виждам като Senior Developer. Това е голямата дума.

Кога кодиш – през деня или през нощта?

Никога не съм бил сутрешен човек. За мен максималната продуктивност е между 16 и 18 ч. През нощта също предпочитам. Затова и като бях в Америка на бригада, часовата разлика смаза моите колеги, а аз просто си минах на нормалния си режим. Ставах сутрешно време, бях продуктивен и нямах никакви проблеми.

Имаш ли домашен любимец? Как се казва той? 

От 15 години имам пинчер. Казва се Ники. Голям сладур е. Остарява вече и взе да побелява видимо, но жив и здрав да е. Много си ни радва вкъщи.

]]>
#DailyRoutine: Георги Минков, Dreamix https://devstyler.bg/blog/2018/12/11/dailyroutine-georgi-minkov-dreamix/ Tue, 11 Dec 2018 08:47:16 +0000 https://devstyler.bg/?p=10045 ...]]> Георги Минков ни сподели интересни случки с колегите му от Dreamix. Той започва деня си с чаша чай и след това се занимава със задачите си в офиса. Запознайте се с неговия #DailyRoutine.

Как започва работният ти ден?

В повечето дни започва от ранна доба с една хубава разходка до офиса, било то пеш или с колело. Акостирал в офиса, започва дневният ми ритуал – чаша топъл чай и преглед на задачите, които имам да свърша през деня, разбира се, през това време се прокрадва и приятен разговор с “ранните птици” в офиса.

С какви проекти се занимаваш?

В момента се занимавам с ADF Oracle проекти, но отделно от това разглеждам всякакви технологии, свързани с кариерното ми развитие, като Spring, Kubernetes и други, които се използват в компанията.

Как изглежда бюрото ти? Имаш ли нещо по-специално на него, напр. талисмани, специална чаша?

Няма да намерите много неща върху бюрото ми. Няколко тетрадки за разписване на идеи и водене на бележки, съпроводени от хилката ми за тенис на маса, чифт очила, чаша и пате… да, пате. Историята зад патето е следната, обичам от време на време да си говоря сам. Здравей, шизофрения! Докато размишлявам над даден проблем, та колеги от университета решиха, че ще изглеждам по-малко луд, ако имам на кого да говоря.

Какви програмни езици използваш? Къде си ги научил?

В момента главно се занимавам с Java, но допълнително съм разглеждал езици като C++, Python и Haskell. По-голямата част съм ги изучавал във ФМИ към СУ и в свободното си време, където ги упражнявам, преподавам като асистент и/или намирам с кого да размишляваме над даден проблем.

Какво четеш за разпускане?

През свободното си време обичам да чета разнообразна литература, от научна фантастика, през любовни романи до техническа литература. Ако трябва да избера конкретна книга, бих избрал между – “Младият Шерлок Холмс” и “We have no idea”.

Къде откриваш решение на професионалните си предизвикателства?

Интересен въпрос и конкретен отговор няма. Когато се изправя пред даден проблем (предизвикателство) започвам да събирам наличната, в текущия момент, информация. След това размишлявам какво може да се направи по въпроса, ако стигна до задънена улица, търся външни ресурси по дадената тематика и/или се допитвам до моите колеги. Особено последният подход е много успешен, защото когато сте събрани хора с различен опит, може от всеки да научиш нещо ново и да разшириш своя мироглед.

Как се справяш с концентрацията в работна среда?

Пробвал съм различни техники и следните две са най-успешни до момента:

  • Изолирам се от външния свят, пускайки си музика на слушалките, за предпочитане нещо леко и хармонично.
  • Когато усетя, че концентрацията ми е нарушена или пък съм уморен, една кратка разходка и/или 5 минутен разговор с колега в общото пространство винаги ме зарежда с енергия и успявам да върна своя фокус към задачите си.

Имаш ли интерес към даден спорт?

Интереси имам, както да следя, така и да практикувам различни спортове. Сред втория тип специално място за мен имат тенис на корт, на маса, волейбол и хандбал, а следобед прекаран в гледане на Формула 1 е винаги добро решение. Хубавото е, че в офиса имаме тенис на маса и ако ми се доиграе в работно време, просто хващам някой от колегите. При толкова активни хора, винаги можеш да намериш другарче, дори за бърз пробег на 10км в неделя сутрин.

Какви са ти хобитата след работа?

Обичам да експериментирам и да пробвам нови и нови неща. Сред тях са различни музикални инструменти – пиано, китара, които помагат в края на деня да се разтоваря и забавлявам. Сред любимите ми хобита са – гореспоменатите спортове, автомоделизъм, дълги разходки в природата, фотография, планинско и градско тичане. Наскоро, с колеги от офиса, стартирахме и вътрешен клуб по роботика, който добавя още една графа към интересите ми.

Кои са любимите ти сайтове/книги на технологична тематика?

Кой не обича StackOverflow?! Много зависи за каква тематика става въпрос и към какво се е насочил човек, ако говорим за цялостно развитие в Java света бих казал – OCA, Effective Java Programming, ако говорим за Git контрол – Git Pocket Guide е едно добро четиво. Всякакви платформи за споделяне на знанията под формата на статии и блогове са прекрасен източник (пример GeeksForGeeks, Jax и сродни).

Помниш ли първия си работен ден? Как беше интервюто?

 

Помня, че още със събуждането ми бях – “Какво ли ще стане днес?!”, за мой късмет – само хубави неща. В офиса ме посрещнаха много топло, запознаха ме с колегите, разясниха ми културата на фирмата и как функционират отделните ѝ звена. Денят продължи с фирмен обяд с екипа ми и новите колеги. Във фирмата има интересна инициатива – в следобеда на първия работен ден на всеки нов човек, цялата компания се събира и го приветства с добре дошъл. Аз също имах своите 15 минути слава за “неудобни” въпроси. Всичко това остави в мен чувството, че съм на правилното място.

Историята покрай започването ми в Дриймикс е доста интересна – реално минах през целия процес на интервюиране, около 6 месеца, преди да стартирам в компанията. Бяха ме одобрили за позицията на junior developer, но като повечето студенти без практически опит, аз също имах известни колебания дали ще се справя с динамиката на пълния работен ден, следването в университета и всички гореизброени интереси и хобита. Важното е, че заедно успяхме да изберем точния момент за моето присъединяване и вече 9 месеца съм част от #dreamixteam.

Посещаваш ли технологични събития? Защо според теб са важни?

Да, при това всеки път с удоволствие, защото всякакъв вид форуми, свързани с личностното и професионалното развитие те правят по-добър специалист. Лично за мен са важни и от страна на контактите, които може да си изградиш с хората, както и обмяната на опит и знания.

Разкажи ни за интересна/забавна случка по време на работа?

Представете си следната картинка, QA с пистолет с гумени патрони… да, много dev-ове пострадаха. Край.

Къде си се представяш след 5 години?

На Бахамите…може би след 15 години, но за след 5 се виждам да съм завършил бакалавърското си образование, записал магистратура и развиващ се в сферата, в която съм.

Кое е любимото ти програмистко meme/виц?

Кой е твоят IT гуру?

Нямам изявен IT гуру. За мен, от всеки един професионалист мога да науча нещо ново и интересно, не говоря само за технологични знания, а за това как да подходим към даден проблем, как да представим своята теза, как да говорим в конкретни ситуации дори.

Кои са трите неща, които обичаш в своята професия?

Динамиката, предпоставките за комуникация с различни личности и непрестанното развитие, което ни се предоставя.

Кога кодиш – през деня или през нощта?

Смятам, че съм най-продуктивен през деня, особено в ранните часове (ирония, а сега е 01:26 и тъкмо пиша ML), разбира се, понякога тишината на нощта е запленяваща и предпоставя за дълги часове труд.

Имаш ли домашен любимец? Как се казва той?

В момента съм с две кучета, Артур и Ника, които са съответно Ландзеер и смес (“шоколадов мини териер”). Правят перфектна компания при дългите преходи из учебниците и писането на проекти.

]]>
#DailyRoutine: Павел Муратев, Datamax https://devstyler.bg/blog/2018/12/06/dailyroutine-muratev-junior-software-developer-datamax/ Thu, 06 Dec 2018 10:35:37 +0000 https://devstyler.bg/?p=10034 ...]]> Павел Муратев е студент в Нов български университет, но работи като младши програмист в Datamax. Хобитата на Павел са свързани предимно със спорт, но той има и друга страст да посещава технологични събития.

Как започва работният ти ден?

Началото на деня ми зависи пряко от програмата ми в университета, тъй като още съм студент в Нов български университет. Няколко дни в седмицата имам ранни лекции от 08:00 и първо съм там, а после към офиса. Относно работният ми ден, той винаги започва с проверка на мейла, обсъждане на всякакви теми с колегите и чак след това се залавям за работа. Кафето се появява малко по-късно през деня ми, когато съм свършил голяма част от работата си и мога да му се насладя.

Как изглежда бюрото ти?

Много от колегите ми имат различни талисмани за късмет на бюрата си, но аз не си падам по такива неща. Предпочитам работното ми място да е семпло и изчистено. Нямам нищо против хората, които имат всякакви интересни неща около клавиатурата, но на моето обикновено има няколко листа, тетрадка за писане, някое друго тестово устройство от предишен или текущ проект. И тъй като се придържам към здравословния начин на живот, на бюрото ми винаги може да видите бутилка с вода и сезонен плод. Старая се да бъда подреден, но понякога се озовавам в лек творчески хаос, което смятам за напълно нормално. Все пак ежедневието ни е много забързано и се налага да вършим доста неща.

Какви програмни езици използваш? Къде си ги научил?

В работния процес използвам главно С++, както и SQL. От време на време се налага да се напиша някой скрипт, но без това няма как. Първият ми сблъсък с тези езици беше в университета, но смятам, че практиката ме научи да ги владея добре. Конкретно С++ е прекалено широкоспектърен и сложен, за да го научиш в рамките на една година, в което и да е учебно заведение. Вникнах в спецификите на езика, когато започнах ежедневна работа с него.

С какви проекти се занимаваш?

Тъй като част от холдинга „Датамакс“ са ePay и EasyPay, дейността се върти около тази сфера и проектите са интересни. Вече малко над година работя тук и съм взимал участие в тестването и разработването на нови продукти на компанията, което за мен е голямо предизвикателство и много ценен опит.

Какво четеш за разпускане?

Чета биографии на личности в различни сфери и книги за личностно развитие.

Имаш ли интерес към даден спорт?

О, да! Спортът е станал неизменнна част от моя daily routine. Ходя от няколко години на фитнес, разнообразявам с различни групови занимания като кросфит и бокс. Зарежда ме страшно много и се чувствам по-пълноценен и продуктивен.

Кога кодиш – сутрин или вечер?

Въпреки че сутрин съм по-продуктивен и идеен, се налага да пиша код вечер. Често се случва да оставам до по-късно в офиса заради някоя лекция или просто, защото трябва да се свърши нещо и после се прибирам, за да седна пак на лаптопа и да се захвана с някой проект за предаване в университета – това се случва доста често. Признавам, че ми идва в повече на моменти, но си налагам воля и дисциплина.

Посещаваш ли технологични събития? Защо според теб за важни?

Стремя се да следя актуалните технологични събития. Важни са не само заради нещата, които ще чуеш там, защото има изключително добри български и чуждестранни говорители и лектори, а и заради самите хора. Запознавал съм се с интересни личности, които трудно бих срещнал другаде. С колегите ми посетихме CodeMonsters.

Кой е твоят ИТ гуру?

Като млад програмист черпя знания и опит от всички около мен, тъй като аз съм един от най-младите в офиса. Но със сигурност директорът на отдела е гуруто и на него дължа не малко от знанията си по деликатни въпроси, свързани с работа.

]]>
#DailyRoutine: Мартин Маламов, DHL https://devstyler.bg/blog/2018/11/06/dailyroutine-martin-malamov-dhl/ Tue, 06 Nov 2018 16:17:39 +0000 https://devstyler.bg/?p=9487 ...]]> Мартин Маламов от DHL Competence Center сподели деня си пред DevStyleR. Той обича да чете, спортува често и отговори на въпросите ни с доза чувство за хумор. Позицията на Мартин в компанията е Team Lead of interfaces and operations development team, а проектите, по които работи, са разнообразни и интересни.

Как започва работният ти ден?

Кофти. Ставам рано, кой каквото ще да казва 6:30 е гадно рано, не мисля, че някога ще свикна с будността в този ранен час. Псувам лекичко наум, оправям поразиите на котките ми и себе си, и излизам набързо. Следва сутрешната тренировка по бокс, където сме се събрали една немалка част от екипа, което донякъде прави поносима тази не толкова приятна дейност по това време. След това отивам директно в офиса.

С какви проекти се занимаваш?

В момента участвам в изграждането на новата логистична система, която ще се използва от DHL Freight. Интересно е, защото е сложно. Моята част от този голям проект е свързана с планиране на доставките, оптимизиране на маршрутите и свързване на транспортните терминали, за да се намалят разходите за достака… такива работи. Също и интерфейсването с останалите многобройни системи от инфрастукурата на DHL. В личен план си разработвам едно порталче, където да си траквам разни неща от живота, спомага за лайф мениджмънт. Чудесно е и за упражняване на Vaadin, симпатичен framework, с който се сблъсках в предишната ми работа.

Как изглежда бюрото ти? Имаш ли нещо по-специално на него, напр. талисмани, специална чаша?

Леко неподредено – с много листа, стики ноутс навсякъде, тъй като понякога забравям. Имах  специална чаша за вода, но се счупи. После си имах шише, но и то се счупи. Сега си имам ново такова, ако и то се счупи пак ще измисля нещо. Кафе пия късо (то ми е за кофеина) в стандартна малка стъклена чашка, а не в мъг. Талисманчета също имам – няколко дребни моделчета на автомобили, отразяват радостта ми по тази сладка кола.

Какви програмни езици използваш? Къде си ги научил?

Фен съм на Java и работата ми основно е свързано с нея. Ако правя GUI неща гледам пак да са през фреймуърк базиран на нея, защото скриптовите езици малко ме побъркват с хаотичността си. Не ставам за фронт ендър, ама изобщо. Разбира се, човек никога не може да избяга от някое и друго скриптче тук-там, ама се справям. Без SQL не може, той си те съпътства навсякъде в живота. А къде съм ги научил – в началото от академии и университети (за SoftUni говоря, започнах там със старта на първия им курс), но най-много съм научил в процеса на работа. Когато трябва да се свърши нещо, нямаш много избор, освен да го научиш, а това според мен е прекрасно.

Какво четеш за разпускане? Кои са топ книгите, които всеки програмист трябва да прочете?

В момента завършвам книгата с 3600 страници със сборните творби на Шекспир, която по план трябваше да прочета в годината на 400-годишния юбилей от раждането му, но съм малко назад с плана. Паралелно чета едно също така обемно романче “Сън в алени покои”, архивите на Ингмар Бергман и скорошното издание на приказките на Братя Грим, всички са за различни настроения. Видимо липсват книги, свързани с програмиране. 🙂

Какви са ти хобитата след работа?

Семеен съм и прекарвам основно вечерите със съпругата си. Иначе – книги, музика, филми, в този ред. Чат-пат полянки, сбирки с хора.

Помниш ли първия си работен ден? Как беше интервюто?

Помня го, разбира се. Не разбирам хората, които могат да си спомнят с радост първия ден. Да, има си приятно вълнение, но няма как да се сравни с притеснението, което те е обзело, новата среда, опитите да се ориентираш в нея. Ужас, има хора, които ги надъхват тези неща, но не съм от тях определено.

Къде откриваш решение на професионалните си предизвикателства?

С мислене, обсъждане, ровичкане в нета. Винаги започвам с мисленето, прекрасно е да си измислиш сам решението. Иначе за по-обемни проблеми, когато трябва да се планира как да се случи нещо генерално, най-добър е брейнстормингът.

Посещаваш ли технологични събития? Защо според теб са важни?

Посещавам понякога, малко съм раздвоен относно важността им. Отвъд нетуъркинг частта, която никога не ме е влечала и винаги съм я намирал надценена. Смятам, че технологиите за споделяне се развиха доста и вече важна информация, може да се намери много по-фокусирано и отсято в нета. Не, че не е кеф да седиш два дни и да ти пълнят главата с яка информация, но малко му минава времето на това, като на университетите. Да получаваш информация наготово, вместо да я търсиш активно, си е мързел, който може да е приятен, има си и плюсове и минуси, разбира се.

Как се справяш с концентрацията в работна среда?

Основно със слушане на музика, докато работя. За щастие музиката, която по принцип харесвам, е перфектна за това – бавна, с минимални вариации, често доста шумна, чудесна за концентрация. Когато все пак ме напусне (концентрацията, музиката рядко) – винаги имам едно-две отворени табчета със статийки за нещо интересно по програмиране или за нещо друго. Кафе пауза, разговорче на терасата или бърз Mortal Kombat 10, също помагат да ти се поосвежи главата приятно.

Имаш ли интерес към даден спорт?

Уви нямам твърде много интерес към спорта, харесва ми да гледам тенис, баскетбол или волейбол, но самото спортуване не ми е страст изобщо. Ежедневните тренировки по бокс, за които споменах, са преди всичко водени от разум и дисциплина. Щеше ми се да нямах нужда от тях и здравето, и добрата форма да растяха по дърветата, но нейсе.

]]>
#DailyRoutine: Вероника Христозова, Adastra https://devstyler.bg/blog/2018/08/03/dailyroutine-veronika-hristozova-adastra/ Fri, 03 Aug 2018 11:17:04 +0000 https://devstyler.bg/?p=6013 ...]]> Този път в рубриката #DailyRoutine ви представяме Вероника Христозова. Тя е iOS Developer в Adastra Bulgaria. Daily Routine е рубриката, в която ще научите как минава денят на IT специалистите.

Как започва работният ти ден?
Работният ми ден обикновено започва с чаша горещо кафе и подготовка за daily standup среща. Редките случаи, в които закъснявам, бързам и съответно забравям по нещо вкъщи, са забавни, но пък ме събуждат също толкова добре и ме изпълват с енергия.

С какви проекти се занимаваш?
Чувствам се късметлийка предвид видовете и броя проекти, които компанията, в която работя, ми предлага. Не само проектите, но и екипите, с които кооперирам. Отделно имам няколко side проекта, с които експериментирам. Например server-side swift with Kitura & Kitura-CouchDB. Нещо, с което се гордея е open-sourced swift library, която аз и един колега разработихме. Към момента библиотеката има над 1700 тегления чрез CocoApods.

Как изглежда бюрото ти? Имаш ли нещо по-специално на него, напр. талисмани, специална чаша?
Накратко – OCD в пълна сила. Обичам бюрото ми да е подредено и всичко да е симетрично/паралелно поставено. Ще издам само една тайна – не мога да кажа същото за локера/шкафа до бюрото.

Какви програмни езици използваш? Къде си ги научилa?
C++, Swift, CSS, HTML, JavaScript, Ruby. Някои от тях съм изучaвала в гимназията, в университета, сама вкъщи и онлайн курсове. Всъщност започнах да се занимавам с iOS още в университета. Записах избираема дисциплина “Мобилни приложения” във ФМИ към СУ. Междувременно се занимавах и с iOS online курс и лекции от Stanford University.

Какво четеш за разпускане?
The Verge, Medium, Reddit. Като литература обожавам Роалд Дал и романите му.

Как се справяш с концентрацията в работна среда?
Смятам, че съм специалист в концентрацията и изолирането на вредните шумове още от малка. Много често докато работя слушам различни podcasts, което според мен ми помага да бъда по-концентрирана.

Имаш ли интерес към даден спорт?
Посещавам различни йога класове през седмицата, старая се да ходя на фитнес уикенда. През зимата задължително карам сноуборд.

С какъв сет работиш в момента?
Macbook Pro 13-inch, 2017 & Macbook Pro 15-inch, 2013

Magic mouse, magic keyboard

Bose QC35

Additional monitors

]]>
#DailyRoutine: Кармен Агопян, SBTech https://devstyler.bg/blog/2018/07/16/daily-routine-karmen-agopyan-sb-tech/ Mon, 16 Jul 2018 11:12:01 +0000 https://devstyler.bg/?p=5441 ...]]> Daily Routine е рубриката, в която ще научим как минава денят на специалистите в IT индустрията. Кармен Агопян, която е софтуерен инженер и Scrum Master в SBTech, сподели своята дневна програма.

Как започва работният ти ден?
Да бъда честна не съм от най-ранобудните хора и доста често работния ми ден е започвал в бързане, за да успея да стигна навреме за сутрешното дейли, което е изключително важно. През последните месеци е дори по-належащо да съм още по-рано в офиса, тъй като освен софтуерен инженер, вече съм поела и задълженията на Scrum Master.

В последно време гледам денят ми да започва в по-ранните часове, с фитнес ако е възможно, което ме зарежда с много енергия.

С какви проекти се занимаваш в SBTech?
За времето, в което съм в компанията съм се занимавала с доста разнообразни проекти. Нещата, които разработваме, в екипа, в който се намирам към момента са доста ключови за клиентите на платформи за спортни залагания. Част от тези неща са например създаване на нови видове залози, калкулации на коефициенти в реално време на различни игри, като постоянно си имаме работа с много голям обем от данни и performance оптимизации.

Как изглежда бюрото ти? Имаш ли нещо по-специално на него, напр. талисмани, специална чаша?
Готин въпрос! Бюрото ми определено не е претрупано, но има някой и друг талисман, както и други любими за мен неща. Едното от тях е класическото гумено патенце, което може да се каже, че е често срещано нещо по бюрата на програмистите.

Друго нещо, което може да видите на бюрото ми е едно малко кактусче, което една колежка ми беше подарила. Тези малки неща ме успокояват и ме зареждат с положителна енергия през целия ден.

Естествено нито едно от тези неща не може да се сравнява с готините хора, с които работя. Разговорите с тях, някоя и друга игра на тенис на маса във зоната за отдих , ме зареждат най-много.

Какви програмни езици използваш? Къде си ги научилa?
Програмният език, който използвам най-много е C#, но разбира се не се ограничавам само до него. Както казах проектите, по които работя са доста разнообразни и затова много често се сблъсквам с езици като JavaScript, SQL и други.

А къде съм ги научила ? – Отчасти в университета, от друга страна самостоятелно съм се занимавала и разбира се продължавам да се занимавам, защото в сферата, в която работим постоянно има нови и нови неща и трябва да се опитваме да сме в крак с тях и да се усъвършенстваме.

Какво четеш за разпускане?
Обичам да чета доста различни неща. Имам много голям интерес към спорта и театъра, затова ми харесва да чета неща свързани с тези сфери, статии, книги. Също така се впускам да чета биографии, защото винаги има какво да извлечеш от това, което другите са постигнали и как са го постигнали.

Естествено, обожавам да чета каквото и да е свързано с информационните технологии и програмирането.

Как се справяш с концентрацията в работна среда?
Понякога наистина е трудна концентрацията, тъй като  работата върви много интензивно, обграден си от много хора, които малко или много създават някакъв шум, с което най-често се справям като си сложа слушалките и си пусна музика, за да се изолирам от този страничен шум и да се съсредоточа.

От друга страна, доста често се налага докато работя по някаква задача, фокусът да бъде изместен към нещо друго и така съответно се губи отново доста лесно концентрацията. Особено откакто съм поела и тези задължения не само на софтуерен инженер, ами и на Scrum Master, доста често ми се случва фокусът ми да бъде изместен към нещо по-належащо. Това се опитвам да реша с малко повече организация на работата, която трябва да свърша, за да се случват нещата последователно и съответно да ми се подобри концентрацията върху всяка една от задачите, които трябва да свърша.

Какви други физически упражнения правиш? Имаш ли интерес към даден спорт?
Спортът е едно от любимите ми занимания и цял живот се стремя да спортувам. Тренирала съм доста спортове като футбол, баскетбол, плуване, волейбол, художествена гимнастика и разни други. Най-голям интерес обаче винаги съм имала към футбола, като от доста малка съм започнала да тренирам и съм била в женски клубни отбори. Откакто следвам в Софийски университет „Св. Климент Охридски“ съм част от представителния женски отбор по футбол. В същото време, откакто работя в SBTech съм и част от официалния отбор по футбол на компанията.(въпреки, че съм единствената жена в отбора, това не ме е отказало :D), дори наскоро участвах в рекламна кампания на фирмата, като може да забележите някой билборд из София, на който съм с екипа на SBTech.

Какви са ти хобитата след работа?
Винаги съм била супер активен човек и все някъде трябва да изразходвам енергията, която имам, а особено, когато си цял ден седнал пред компютър. Лично на мен ми беше доста трудно в началото да свикна с това.

След работа много често обичам да излизам с приятели, да спортувам – събираме се с колеги да поиграем футбол или баскетбол всяка седмица. Също така обожавам да разпускам вкъщи с някой готин сериал или нещо интересно за четене.

Като цяло почти всеки един ден за мен след работа е тотално различен от предишния. Обичам да се социализирам постоянно с нови хора, да организирам най-различни неща, доскоро дори бях част от Студентски съвет на Софийски университет и Факултетен студентски съвет на Факултета по математика и информатика на СУ. От няколко години насам дори съм част от екип от млади хора(студенти или вече завършили такива), с които организираме Футболният турнир на СУ.

Помниш ли първия си работен ден? Как беше интервюто?
Да, разбира се че го помня, като се сетя в момента ми става хем приятно, хем малко носталгично. Приятно, защото въпреки, че това ми беше горе-долу първата работа в такава голяма и сериозна компания и не знаех какво точно да очаквам, останах още от първия ден очарована от хората, с които се запознах, защото всички бяха супер приятелски настроени и в същото време големи професионалисти, винаги готови да помогнат. А леката носталгия сега, като се сещам за първия си работен ден идва от там, че вече не съм от същия екип, в който започнах работа, а сега съм част от друг отдел и от друг екип, в който разбира се, всички отново са страхотни и смятам, че се чувствам на мястото си.

А за интервюто какво да кажа, мисля, че си беше стандартно интервю като за джуниър, бях притеснена, но щом са ме взели явно са ме харесали и са повярвали в мен, че ще се справя.

Какво ще пожелаеш на читателите на това интервю?
Надявам се да не съм си ви отегчила и благодаря на всички читатели за отделеното време.
А за пожеланието ми към читателите ще започна с един цитат:
„Бъдещето принадлежи на тези, които вярват в красотата на мечтите си“ – Елинор Рузвелт
Или иначе казано, правете това, което обичате, бъдете активни, вярвайте в мечтите си и се борете за тях докрай.

]]>
Daily Routine: Николай Матеев, SAP Labs Bulgaria https://devstyler.bg/blog/2018/07/06/daily-routine-nikolaj-mateev-sap-labs-bulgaria/ Fri, 06 Jul 2018 13:08:37 +0000 https://devstyler.bg/?p=5186 ...]]> С удоволствие Ви представяме рубриката ни Daily Routine, в която ще научим как минава денят на програмистите и други специалисти от IT индустрията. Първият ни участник, който споделя работния си ден, е Николай Матеев, софтуерен инженер в SAP Labs Bulgaria и студент в специалност “Информационни системи” на Софийския университет.

Как започва денят ти? Лесно ли отиваш на работа?

Интересно начало на интервюто! Денят ми започва със стъпване на кантара… сериозно. От 2-3 години се занимавам с фитнес като хоби и за мен е важно да си следя прогреса с времето – било то при качване или сваляне на килограми.

Когато съм с кола, пътят ми до работа е приятен и е в рамките на 20 минути. В случаите, когато не съм с кола, а с градския транспорт, не ми е чак толкова приятно, имайки предвид че ми отнема около час, за да стигна до работа.

Разкажи ни повече за позицията ти.

Работя в SAP Labs Bulgaria вече повече от година и половина, като първите ми 6 месеца бяха прекарани в стажантската програма на компанията. Част съм от отдела, който се занимава с разширяване на облачната платформа SAP Cloud Platform, като разработваме ключови и полезни услуги за клиентите на платформата.

Как изглежда бюрото ти? Имаш ли нещо по-специално на него, напр. талисмани, специална чаша?

Всеки ден се наслаждавам на широко и с регулираща се височина бюро, но ще трябва да ви разочаровам, тъй като няма нищо специално по него. Ако погледнете бюрото ми, очаквайте да видите просто един лаптоп с два прикачени към него монитора и евентуално малка тетрадка за концептуално разписване – нищо повече.

Когато работя, искам да е максимално подредено и чисто около мен, затова и гледам всичко излишно да бъде премахнато от бюрото ми. Когато уча или работя вкъщи, не дай си боже леглото да не е оправено или да има разхвърляни учебници – аз работа няма да започна, докато този “хаос” не бъде подреден. Здравей, OCD!

Все пак се чувствам длъжен да ви възнаградя за интересния въпрос! На бюрото ми може и да няма талисманчета или други специални статуетки, но лъчезарната ми колежка Снежи, която работи на съседното бюро, има предостатъчно, че да ви зареди за години напред:

Какви програмни езици използваш? Къде си ги научил?

Това, което ще чуете от повечето хора, които работят в развойния център на SAP в София, е, че се пише на Java. В действителност и аз влязох на позиция, за която се изискваше да владееш този програмен език. Първите проекти, в които участвах, бяха именно на Java. Но в работата ни се срещаме с много други езици и проектите са динамични. С всеки цялостен продукт е неизбежно човек и да се сблъска с някои Front-end езици и технологии като JavaScript и AngularJS. Настоящият проект, по който екипът ми работи, се пише на Go – сравнително млад език за програмиране разработен от Google. През учебния семестър водя упражнения по C++ на студенти от Факултета по математика и информатика на СУ. Други езици, с които съм се сблъсквал в университета или на работа, са: C#, Haskell, SQL, Python.

Какво четеш за разпускане и какво четеш, за да се подобряваш кариерно?

Обожавам книги за саморазвитие и биографии, затова преобладаващо чета такива. Безценни са знанията и уменията, които можеш да придобиеш от опита на хората преди теб. Все пак в това се крие развитието и еволюцията на обществото – всяко поколение да надгражда миналото.

Интересно ми е да разучавам манталитета и на хора от коренно различни сфери на реализация от моята, защото вярвам, че има паралели между всяко начинание и се опитвам научените уроци от тях да ги прилагам и в ситуации от моя живот.

Както вече споменах фитнесът ми е хоби и ме интересува всичко от здравословно хранене до изпълнение на индивидуални упражнения ми е от голям интерес. Съответно също чета доста по тази тематика.

Имаш ли проблеми с концентрацията? Как се справяш с нея?

Да, и то по-често, отколкото бих искал. Считам се за сравнително активен човек и постоянно искам да се движа напред-назад. Затова и програмистката работа (която се счита за сравнително стационарна), прави нещата още “по-интересни” за мен. Често се разсейвам и от най-малките приказки около мен, дори и да не се отнасят към мен.

Имам два начина за справяне с този проблем – бързо и бавно решение:

Бързото решение – да си сложа слушалки. Независимо дали ще слушам на тях нещо или не, самото им слагане за мен ме поставя в такова състояние, където се чувствам изолиран от останалите. Това спомага за по-добра концентрация – поне при мен.

Бавното решение – медитация. Стремя се да медитирам всеки ден по 10-15 мин. Смятам го за съществено важно, защото ме “настройва” за идния ден – уравновесява ме и ми помага да съм по-проактивен отколкото реактивен в ситуации.

Ако пропусна медитация някой ден, имам чувството, че “гоня деня”, вместо да съм в състояние да “контролирам” ситуацията. Забележка – никой няма капацитета да диктува какво и кога ще се случи, не искам да кажа това под “контролирам”. По-скоро имам предвид, че съм “настроен” и готов за всичко, което може да дойде в моя посока през деня, защото съм зареден със спокойствие и уравновесеност.

Какви други физически упражнения правиш? Имаш ли интерес към даден спорт?

Активно се занимавам с фитнес като хоби от 2-3 години насам, както споменах. От малък имам афинитет към баскетбола и като ученик съм прекарал доста време на игрището с приятели. В днешно време тук-там успяваме да се съберем групичка приятели да поиграем, но това не е много често.

Организирал ли си планове за след работа?

Обикновено ходя да тренирам след работа, а в дните, когато почивам, гледам да излизам с приятели. Също така членувам във Факултетния студентски съвет при ФМИ, където се стремим да подобряваме средата във факултета ни и да организираме полезни и интересни събития.

С какво друго разнообразяваш работния си ден?

Все още съм студент, така че през семестъра ми се налага някои дни да отскачам към факултета ми – било то за лекции или да водя упражнения на по-малките курсове.

Помниш ли първия си работен ден? Какви са разликите?

Това, което си спомням от първия ми работен ден е как мениджърът ми ме запознаваше по коридорите с новите ми колеги – “Запознайте се с новия ви колега Ники – или както аз му викам ‘Високото момче’“. Всичко това беше готино и забавно до момента, когато осъзнах, че съм запомнил само едно-две имена. Не мисля, че има нужда да обяснявам колко конфузна ситуация е, когато трябва да се обърнеш към някого и не му знаеш името.

Като студент имах възможността да идвам на посещения в SAP няколко пъти преди да започна да работя в компанията и в интерес на истината първия работен ден не го усещах като нещо непознато или неестествено. Ще призная, че тъй като това ми е първият работодател и нямах предишен опит, а пък компанията е доста голяма, представях си как всички хора ще са сериозни и ще си мислят само за работа. Днес, гледайки назад, виждам как това не е точно така – хората, с които имам удоволствието да работя, са на първо място професионалисти, да, но и много приятни, забавни и предразполагащи – повечето си имат хобита, с които се отличават от останалите.

Какво ще пожелаеш на читателите на това интервю?

Преди да пожелавам каквото и да е на читателите, първо искам да им благодаря за отделеното време да прочетат всичко до край!

Призивът ми към всички е да не спират да търсят възможности за развитие и реализация. И най-смелите ни мечти са възможни, когато работим заедно, с правилна нагласа и търпение.

]]>