Компанията Anthropic заведе две федерални дела срещу администрацията на Доналд Тръмп в понеделник, обвинявайки служители на Пентагона в незаконна репресия срещу компанията заради позицията ѝ относно безопасната употреба на изкуствения интелект.
Съдебният иск беше подаден след като служители на Министерството на отбраната определиха Anthropic като риск за веригата за доставки миналата седмица, позовавайки се на опасения за националната сигурност. Това се случи след изказване на главния изпълнителен директор на компанията, Дарио Амодей, който заяви, че Antropic няма да позволи AI моделът Claude да се използва за автономни оръжия или за наблюдение на американското общество. Anthropic заявява, че решението на администрацията поставя компанията в „черния списък“, блокирайки доставчиците на Пентагона от това да използват Claude. Според Anthropic това е опит да се накаже компанията за настояването за предпазните мерки при употреба на AI.
Anthropic на кръстопът: напрежение с Пентагона, оценка от $380 млрд. и бъдещето на AI
Федералното правителство репресира водещ разработчик на граничен AI заради придържането му към позицията на тема безопасността на ИИ и ограниченията на собствения му модел на ИИ – теми от голямо обществено значение – в нарушение на Конституцията и законите на Съединените щати,
според Anthropic, като се добавя също, че служители на Тръмп „се стремят да унищожат икономическата стойност, създадена от една от най-бързо развиващите се частни компании в света“.
Anthropic беше обозначена като „риск за веригата на доставки“ след проведената през февруари среща между министъра на отбраната Питър Хегсет и главния изпълнителен директор на Anthropic, Дарио Амодей. Експерти по национална сигурност твърдят, че подобен етикет обикновено се прилага за чуждестранни контрагенти, които биха могли да представляват заплаха за интересите на САЩ. Това прави използването на черния списък срещу американска компания изключително необичайно.
След обозначението, Доналд Тръмп заяви в социалните медии, че всички федерални агенции ще спрат да използват AI инструментите на Anthropic.
Anthropic беше първата AI лаборатория, използвана от американски служители в класифицирани мрежи. Но от началото на конфликта, служители на Пентагона заявиха, че xAI на Илон Мъск и ChatGPT на OpenAI са одобрени за използване в класифицирани системи.
Въпреки че Anthropic се противопоставя категорично на администрацията относно използването на AI за смъртоносни оръжия и масово наблюдение, компанията отбелязва в иска си, че от 2024 г. насам сътрудничи с контрагенти по национална сигурност, като Palantir, подкрепяйки правителството в операции като „бърза обработка на сложни данни, идентифициране на тенденции, рационализиране на прегледа на документи и подпомагане на държавните служители да вземат по-информирани решения в ситуации, чувствителни към неотложност“.
Изображение: Flickr/World Economic Forum/ Sandra Blaser; Edited – 10.03.2026
Изображение: U.S. Department of Defense / Chad J. McNeeley (Public Domain), via Wikimedia Commons. – 10.03.2026









