След като сте изградили своя инвестиционен портфейл, е важно да го поддържате и проследявате, за да сте сигурни, че той продължава да отговаря на вашите финансови цели и апетит за риск. В тази статия ще разгледаме как да следите и коригирате инвестиционното си решение, както и някои важни аспекти като разходи, данъци и психология на инвестирането.
Инвестирах, а сега какво?
Редовното преглеждане на инвестиционния портфейл е ключово за успешното инвестиране. Това включва оценка на представянето на различните активи и корекции според пазарните условия.
Периодично преглеждайте инвестиционния си портфейл и оценявайте неговото представяне, такси и волатилност. Редовният преглед ще ви помогне да идентифицирате потенциални проблеми и да вземете навременни мерки.
За инвестиционните фондове предлагани от Банка ДСК можете да използвате електронния канал ДСК Директ, за да следите напредъка си. Там можете и да подавате поръчки, за да прецизирате портфейла си.
Акциите имат по-висока очаквана доходност от облигациите и с времето делът им в портфейла ви естествено ще се повишава. При редовните прегледи на портфейла преценете дали тежестта им не е станала твърде голяма, което да ви излага на повече риск, отколкото искате. В такива ситуации можете да продадете част от акциите и да възстановите оригиналните съотношения като инвестирате тези средства обратно в облигации. Обратното е приложимо при големи сътресения на борсата.
Когато инвестирате директно в акции или облигации, тези две операции са ключови, за да можете да съхраните желаните свойства на портфейла си. Ако сте се насочили към инвестиционни фондове, можете да се възползвате от такива, които инвестират едновременно в множество класове активи (така наречените Multi-asset funds).
Освен висока диверсификация и професионално управление, тези фондове предлагат активно управление не само в рамките на един клас активи, а и между тях, съобразено с пазарните и икономически очаквания на анализаторите в управляващото дружество и са особено подходящи за непрофесионални инвеститори, които нямат време или достатъчно познания, за да управляват сами своите портфейли. Негативът е, че нямате прецизен текущ контрол върху портфейла си.
Психология на инвестирането
Психологията играе важна роля в инвестирането. Емоциите (като страх от загуба или страх от пропускане на възможност) могат да доведат до прибързани инвестиционни решения, които рядко са оптимални. Важно е да се научите да контролирате емоциите си и да следвате своята инвестиционна стратегия.
Научете се да разпознавате емоциите си и особено когато са продиктувани само от промени в стойността на активите на пазара. Пазарите често реагират твърде рязко на нова информация и в следващите дни и седмици тя се абсорбира от участниците и цените се стабилизират на нови по-разумни нива. Успешни стратегии за обикновения инвеститор са или да следи финансови новини и портфейла си по-рядко (поне 3 месеца), за да не се подлага на ежедневно цунами от информация, която цели да провокира сделки, или да отдели определен период от време за тази информация (2 часа седмично например), но да отдели информирането от вземането на инвестиционни решения с няколко дни.
Автоматизираното инвестиране елиминира възможността за вземането на решение, подвластно на емоции или липса на търпение, и го заменя със строг дисциплиниран подход за регулярно инвестиране. С Банка ДСК можете да го реализирате за себе си, чрез ДСК Инвестиционен план.
Инвестирането е маратон, а не спринт. Това значи, че чрез регулярно заделяне на пари и инвестирането им във различни класове активи можете да генерирате доходност, която обаче рядко се реализира за седмици и месеци. Никоя компания не може да създаде нова фабрика или продукт за 4 месеца или да изплати облигациите, с които е финансирала тези дейности. Затова заделяйте и инвестирайте регулярно и дисциплинирано и дръжте фокуса си върху дългосрочните си цели. Помнете, че спестените и инвестирани средства и периода, за който са инвестирани, са по-важни за успеха ви от опитите да предвидите точния момент за покупка или продажба.
Мании и балони
Колективни емоционални решения могат да доведат до инвестиционни мании и балони, които са опасни за непрофесионални инвеститори (а и за професионалните). Те се характеризират с неосновано бърз ръст на цените на активите и повишено медийно внимание. Бъдете внимателни и не се поддавайте на натиска да инвестирате в нещо, което изглежда прекалено добро, за да е истина, и помнете, че ако нещо вече е поскъпнало със 100%, това не означава, че ще поскъпне с още 100%, след като вие инвестирате.
Данъци и разходи
Директните инвестиции могат да са свързани с данъчни задължения, като има значение къде се търгуват финансовите инструменти и националността на инвеститорите. За разлика от тях, печалбите от базирани в ЕС инвестиционни фондове не са свързани с данъчни задължения за гражданите на ЕС. Информирайте се предварително за данъчните задължения, свързани с инвестициите, или се консултирайте със счетоводител.
Ако имате нужда от повече информация по темата, можете да запазите час за среща с опитните експерти на Банка ДСК тук.
Настоящият текст е с обучителна и информационна цел и не представлява инвестиционен съвет или препоръка.
РУБРИКА“ИНВЕСТИЦИИ И ЛИЧНИ ФИНАНСИ” ДОСТИГА ДО ВАС С ПОДКРЕПАТА НА:
Материалът е предоставен от Банка ДСК
Изображение: Freepik