22 януари, 2025

Калоян Нанев завършва специалност “Електроника” в Технически университет – София през 2010 г. Към екипа на Melexis България се присъединява през 2014 г., където първоначално заема позиции като инженер качество, работейки предимно с японски клиенти. От 2018 г., ръководи проекти в продуктова линия “Latch & Switch”, а от 2020 г. в продуктова линия “Temperature sensors”. Калоян има над 10 години опит в Melexis и 7 години опит в управлението на проекти.

Калоян от къде дойде интереса ти към технологиите? Какво те насочи към кариера в технологичния сектор?

Винаги съм бил привлечен от точните науки и технологиите. Завършвайки математическа гимназия с профил информатика, пътят ми към инженерството беше предопределен и естественото продължение беше да се насоча към Техническият университет в гр. София. Днес работя в сфера, която създава технологичното бъдеще.

Работиш като Ръководител на проекти в Melexis България и си в компанията вече повече от 10 години. Би ли ни разказал повече за позицията си? Какво те мотивира да си всички тези години в компанията?

Много са факторите, които ме мотивират, но със сигурност бих поставил на първо място хората в екипа и компанията, и веднага след това естеството на работата.

Тя е свързана с разработването на най-нови технологии в сферата на температурните сензори. Всеки ден е различен и носи нови идеи и решения. От проектирането на цялостната система до нейното внедряване в производство, аз съм част от целия процес. Това разнообразие, съчетано с възможността да работя с талантливи хора, прави работата ми изключително интересна.

Има ли и с какви предизвикателства се сблъскваш в ежедневието си? Как ги преодоляваш?

Разбира се, че има предизвикателства – от чисто технически или проектни, до такива свързани с работата с различни хора и екипи.

За мен формулата е човек винаги да изхожда от гледната точка, че във всяка ситуация има най-добро решение и енергията трябва да се вложи там.

Доколко е важно според теб да се споделят знанията и опита, които имаме?

Споделяйки знанията си, ние не само обогатяваме себе си, но и създаваме възможности за другите да се учат и да трупат нови умения. Съществува една сентенция, която казва, че знанието е като парите – има стойност само когато се използва и предава. Колкото повече циркулира, толкова повече се увеличава неговата стойност. Всъщност, споделянето на знания е прекият път към трупане на опит.

На 28-ми ноември предстои третото издание на Engineering Talks. Темата, която ще представиш пред посетителите е „Инфрачервени термометри: принцип на действие и предизвикателства“. Какво да очакваме от събитието?

На 28-ми ноември ще имаме възможност да надникнем в света на температурните сензори, които играят ключова роля в различни индустрии. Ще разкажа повече за топлинното излъчване, принципите на действие и конструкция. Ще обсъдим също така и редица предизвикателства, с които се сблъскваме при тяхното проектиране и използване. Това събитие е и чудесна възможност за обмен на идеи и задълбочени дискусии по теми, които ни вълнуват. Ще ви очаквам, като може да се регистрирате на линк-а тук.

Тагове: , , , , , , , , , , , , , ,