16 юли, известен като “AI Appreciation Day” в превод – “Ден за Оценка на Изкуствения Интелект” всъщност е провокиран от идеята на група хитри маркетолози за промотиране на филм преди три години . Въпреки странния си произход, датата вече ежегодно предизвиква вълна от прессъобщения и е става причина за организиране на разнообразни събития, свързани с AI. Този ден всъщност се превръща все повече в ежегоден момент, в който да оценим текущото състояние на генеративния AI (GenAI), разглеждайки както неговия потенциал, така и неговите ограничения.
Причината да оценяваме AI
Денят на оценяване на AI служи като важно напомняне да оценим прогреса на генеративния AI, като се вземат предвид потенциалните му възможности и разбира се, да се има предвид, че към момента той не може да бъде приеман като източник на решения за всички проблеми.
Настоящо състояние на AI
GenAI демонстрира своята способност значително да подобрява задачи като генериране на код, създаване на маркетингови материали, годишни отчети и т.н.. Въпреки това, текущата мания по AI разкри, че човешкото участие остава съществено за задачи като проверка на факти, контрол на качеството и прилагане на здрав разум. Затова, за да оценим наистина AI днес, е от съществено значение да признаем неговия потенциал, като същевременно оставаме наясно с неговите ограничения.
Реалните проблеми
Генеративният изкуствен интелект не е без недостатъци. Той е известен със своята склонност да “халюцинира”, или да създава отговори на въпроси. Освен това, масивният въглероден отпечатък на технологията представлява значителна заплаха за климатичния прогрес, възхваляван от много технологични гиганти. Съществува и значителен риск от концентрация на доходите, тъй като компютрите поемат все повече задачи, традиционно изпълнявани от хора, потенциално водейки до по-ниски заплати и загуба на работни места. Освен това, GenAI може неволно да разпространява дезинформация и да намалява разходите за създаване на умишлено фалшива информация. Въпреки усилията за обучаване на изкуствения интелект против дискриминация, генеративните AI системи все още отразяват човешките предразсъдъци – например, често надценявайки опита и ценностите на определени демографски групи като мъже, англоговорящи и хетеросексуални.
Ролята на хората
Оценяването на AI също включва признаване на критичната роля, която хората играят в неговото развитие. Това включва нископлатените контрактори по целия свят, които предоставят съществена обратна връзка, правейки технологията по-надеждна. Това включва и артистите, музикантите и писателите, чиито творчески произведения формират гръбнака на AI системите, които генерират музика, рисунки и поезия по поръчка. За съжаление, днешният GenAI често не признава или не компенсира адекватно тези сътрудници.
Бъдещето
Основната технология, на която се базира генеративния AI продължава да се развива, като се възползва от по-големи набори от данни и подобрени възможности за намиране на правилното решение. Хората също стават по-умели в интегрирането на GenAI в своята работа, използвайки го като част от по-широк бизнес или творчески процес, вместо да се опитват да прехвърлят цели задачи на системи като ChatGPT.
И все пак днес празнуваме развитието на AI, така че, каква е твоята оценка? (може да дадеш оценка анонимно по-долу)