Информацията се базира на уебинара “Фалирай умно” и цели да помогне на всички, които имат проблем с компанията си.
Нашият закон дефинира две финансови категории.
-
Търговец, който е свръхзадлъжнял
-
Търговец, който е неплатежоспособен
Тези финансови понятия са ключът към този отговор. Свръхзадлъжнял е този, чиито активи са по-малко от пасивите и е с отрицателен собствен капитал. В едно дело по несъстоятелност може да се прецени, че този търговец не е ликвиден. Фалитът се усеща по този начин. Декапитализирано дружество или такова с отрицателен капитал е сигурна индикация.
Производството по стабилизация е фазата преди влизането в несъстоятелност. Това е сравнително нов инструмент, който няма достатъчно практика, но на теория е доста полезно, от гледна точка на предприятието да стартира такова производство преди да се стигне до крайната фаза “Несъстоятелност”.
Причини за фалит, които се срещат най-често:
- Липсата на устойчив бизнес модел
- Разработване на решение, от което никой няма нужда
- Конфликти в екипа
- Недостатъчно финансови средства
От формално юридическа гледна точка всяко бизнес предприятие е длъжно само да стартира процедурата по несъстоятелност. Вариант е също да осъществи процедура по стабилизация. Всеки предприемач е добре да познава собствените си финанси. Проследяване на финансите и счетоводството може да помогне.
Какви са последствията за ООД собствениците след фалит?
- Задължение да подадат молба по несъстоятелност имат управителите на едно търговско дружество
- Компанията трябва да събере своите служители и да обяви фалита по-рано, за да може да се отреагира на време
- Държавата-акционер е предприела действия, когато разбира, че е дружеството в състояние на неплатежоспособност.
Различен ли е фалитът за технологичните компании?
Човек гради един бизнес с години без значение на неговото естество. Фалитът не е различен, за която и да е компания. При загуба на клиенти, дори и ИТ компаниите могат да бъдат много засегнати. Кризата през 2009 заличи много звена на западни компании в България.
Какви мерки взема държавата, за да избегнат фирмите спиране на своята дейност?
Държавата взема доста мерки, както през оперативната програми и през Българска банка за развитие. Всичко са насочени към малките и средни предприятия. Всяка една финансова мярка ще бъде добра за фирмите. Изпълнителната агенция за насърчаване на малки и средни предприятия са задействали програма, с помощта на която ще подкрепи 450 компании. Своеобразно се взимат решения и всяка мярка изисква своето технологично време.
Каква ще бъде давността на задълженията за държавата и кредиторите, ако са надхвърлили размера на капитала?
Дружеството не е задължително няма финансови задължения, за да се премине в производство по ликвидация. По отношение на задълженията на търговското дружество ООД или ЕООД с прекратяване на договора по несъстоятелност и окончателно осребряване на наличното имущество се погасява. Това по никакъв начин не рефлектира върху едноличния собственик на капитала, който е и съдружник.