Днес, в 14:00 ч българско време, ще се проведе церемонията по откриването на XXIV зимни олимпийски игри в Пекин, като игрите ще продължат до 20 февруари.
В на тазгодишните Олимпийски игри в Пекин игри ще участват около 3000 спортисти в 15 различни спорта, част от които алпийски ски, биатлон, хокей, фигурно пързаляне и др.
Поради моментната пандемична ситуация в глобален мащаб, олимпийските игри ще се провеждат под изключително стриктен режим. Тук идва и въвеждането на множество нови технологии, които ще докажат за пореден път колко важна е връзката между човека и умите машини в 21век.
Ю Хонг, Директорът на технологичния отдел на Организационния комитет на Олимпийските Игри, признава, че с помощта на всички тези технологии, това ще бъдат първите „Олимпийски игри в облаците“. Ето и някои от новостите, които тазгодишните олимпийски игри ще въведат, за да предложат безопасност и улеснение на всички гости и участници.
Виртуална и Добавена реалност за “жива” картина у дома
Организаторите на събитието ще предложат виртуална и добавена реалност, която ще пренесе всички зрители в спортана зала в Пекин след като се свържат с облака. С помоща на 60 камери с 8K резолюция в коридора на вътрешния пръстен на състезателната зала и три сферични камери ще се създаде една 180-градусова картина на зрителите пред малкия екран.
Виртуален Хост
Технологичната компания Baidu пък ще предостави виртуален хост, който на жестомимичен език ще предава на живо ставащото от терена.
Photo Credits: DayDayNews
AI като помощник-съдя
Изкуственият интелект също ще бъде силно застъпен по време на олимпийските състезания. В тестовия мач на Зимните олимпийски игри помощник-съдията се оказа AI.
Именно умните технологии ще помагат на треньорите да анализират данните с помощта на сензори по състезателите в реално време. Системата за оценка Xiaoice, не само ще помага на атлетите да тренират по-добре, но и ще помага на съдиите при финалните резултати.
Почивка от друго измерение
Всички спортисти от олимпиадата ще си почиват в т.нар. “балон”, достъпът до който ще е силно ограничен. Автоматичната система за сервиране на храна пък ще е отговорна за пълноценния и безопасен престой на участниците .
Влак с 5G мрежа
Друго виртуално “чудо” на тазгодишните Олимпийски игри е влакът, който ще свързва двата града, където ще се проведат игрите- Пекин и Джангдзякоу. С помоща на China Media Group, този влак дава възможност на всички журналисти да използват 5G, независимо трудният планински път, който е цели 161км. Репортери от китайски телевизии се пренасят виртуално в стационарните си студеа и се излъчват на живо заедно с колегите си.
Photo Credits: CGTN
Мобилното приложение „My 2022“
Създадено е и специално мобилно приложение за олимпийските игри наречено „My 2022“. Приложението предлага информация от предишни олимпийски игри, последни данни за Covid рестрикциите, транспортни услуги, програма на игрите. Цялата тази информация е представена с помощта на AI превод на осем езика и онлайн преводач на 21 езика.
Въпреки всички удобства, които приложението предлага, според доклад на Citizen Lab, то показва и доста сериозни дефекти в криптирането на лична информация. Точно заради това участниците в игрите са помолени да не инсталират приложението на личните си устройва.
Цялата тази дигитализация на глобалното международно събитие е постигната с помощта на технологии, мигрирани в Alibaba Cloud.