30 април, 2024

Финтех индустрията се разви изключително много, при това за кратко време и успешно оптимизира, улеснява и демократизира дейностите на обикновени потребители, но и на бизнеси, свързани с управлението на техните финанси. Разплащания, кредити, недвижими имоти, криптовалути, са само част от направленията в които оперират финтех компаниите. Но какви иновации още можем да очакваме от една вече сериозно развита индустрия? Ето какво ни казаха специалистите, гости на уебинара “Fintech: Възходът – Новата цифрова реалност”.

Константин Джелебов, Co-Founder и CEO на phyre, сподели, че очаква все повече иновации в областта на wealth management – вече съществуват подобни, но не и достатъчно персонализирани, поради което има голямо поле за иновация. Друг пример, който той посочи е IoT и Fintech, където според него също предстои да се случат интересни неща.

Очаквам да се появят приложения, базирани на изкуствен интелект, които да анализират начина на потребление и харчене на хората. Да анализират финансовото състояние, да дават съвети за подобряването му, съвети за намаляване на харчовете, повече спестяване, а и инвестиция. Това може да се комбинира с Robo Advisor, който да направи портфейл – съответстващ и диверсифициран. Всичко това позволява интегриране в една цялостна екосистема, но за тази цел се изисква тоталното изчезване на кеша. Няма как тази екосистема да работи по начин, по който хората да си въвеждат какво са платили с кеш,” сподели Стойчо Недев, CTO и MoB на David Holding, Fintech Enthusiast и Revolut Ambassador.

Той обърна внимание и на това, че може би цялостното изчезване на кеша може да бъде и страшно, защото с него би изчезнала и личната свобода за някои неща, но все пак това е пътят по който хората се движат.

Централните банкери отдавна не са банкери и икономисти, а са политици или по-скоро заложници на политици, които имат задача, малко по-различна от това хората да добруват. Задачата им всъщност е те да бъдат добре и да бъдат преизбрани. Това е проблем както на България, така и на Европа – краткосрочното мислене с цел да бъдеш преизбран, независимо, че след теб може да има потоп. Ние наистина зависим от тях и това какво ще се случи, до голяма степен зависи от тях. Но те не са вечни и дано да дойдат по-добри. Но това, което съм видял за себе си е, че когато дойдат по-добри, то те бързо се развалят,” допълни Стойчо Недев, акцентирайки на голямата сила, която притежават централните банки по отношение на трендовете и тенденциите във финансовия свят.

Тук Борис Илинов, CFO на Klear допълни, че хората и обществото избират своите политици, така че всички имаме отговорност върху случващото се и ако променим мисленето си към дългосрочност и устойчивост, то ефекта ще е по-положителен за всички. Относно финтех иновациите, той заяви, че в сферата на личните финанси предстои развитие по интегрирани решения за p2p кредитиране, крипто кредитиране и т.н.

Това тепърва ще се развива на нашия пазар и според мен има голям потенциал да помогне на свързването и създаването на една по-свързана екосистема на всички финтех решения, предлагащи се от различни  институции, компании и т.н.,” сподели Борис Илинов.

Георги Манолов, Business Development в Nexo, сподели, че той лично гледа напред към две иновации, които предстоят да променят много неща.

На първо място е токенизацията или иначе казано, почти всички активи в даден момент ще се прехвърлят на блокчейн. Акциите ще бъдат на блокчейн, имотите ще изчезнат от хартиите на имотния регистър и също ще преминат към блокчейн и т.н. Същевременно това ще отвори един нов хоризонт за начина, по който тези активи могат да бъдат използвани,” сподели Манолов.

Той даде за пример приложението на Nexo и това, че всички в компанията харесват Bitcoin и Ethereum, но в крайна сметка блокчейн е иновацията, която позволява на всички активи да се движат свободно – 24/7/365.

Дори и утре Bitcoin и Ethereum да изчезнат, нашият бизнес ще продължи да се развива, защото рано или късно всички активи ще минат на блокчейн, защото е стотици хиляди пъти по-ефективно да се управляват и проследяват“.

Другата интересна за Георги Манолов тенденция е децентрализираните финанси, които в момента са най-вече фокусирани в Ethereum мрежата, но се разработват и на други места.

Ако говорим за финтех като за място, на което малко или много опитни хора започват да градят проекти, то в DeFi буквално има деца на 16, 17 години, които научават Solidity (кода на Ethereum блокчейн) и започват да пишат финансови приложения,” сподели той и завърши с това, че в момента, в който нещо стане достъпно и хората могат да иновират с него, то в даден момент там се раждат големи неща, каквито вече съществуват в това пространство.

Георги Пенев, Директор на Българска Финтех Асоциация изрази надежди, че асоциацията ще продължава да се развива в добрата посока и ще виждаме все по-добри финтех компании, които се появяват от България, защото това е най-важното.

Тагове: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Author