28 май, 2025

В духа на сътрудничеството между образование и индустрия, AmCham Hackathon 2025 се превърна в ярък пример за това как бизнесът и академичната общност могат да работят заедно за създаването на практически решения и развиването на млади таланти. Като ключов партньор, Paysafe подкрепи мисията на Хакатона – да вдъхновява и развива следващото поколение професионалисти.

В рамките на три седмици, екипи от студенти от Техническия университет – София, Стопанския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Физико-технологичния факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ работиха по реални бизнес казуси, предоставени от компании – членове на Американската търговска камара в България (AmCham). Уникалният формат на Хакатона насърчи иновативното мислене и прилагането на академични знания в реална бизнес среда.

Paysafe с удоволствие подкрепи хакатона за първа година

Ментори от страна на  компанията, бяха Анита Янудова, Manager Consumer Duty Product Governance и Димитър Иванов, Senior Product Manager, Consumer Risk.

„Това беше възможност да излезем от рутината, да срещнем млади таланти и да сверим часовника си чрез срещите с млади и креативни хора, които са „инкубатор“ за нови идеи, и в същото време да допринесем с опита и знанията си“,

споделят те.

„Като ментори, искахме да създадем усещане за работа в екип, в който всеки има с какво да допринесе. Насърчавахме студентите да споделят силните си страни и да поемат най-подходящите за тях задачи, напътствахме ги за етапите на развитие на казуса.“

 

Нови умения и предизвикателства

За участниците Хакатонът се оказа много повече от състезание – с подкрепата на менторите от Paysafe те се срещнаха с реалните предизвикателства на бизнеса, запознаха се с методологии като дизайн мислене и lean startup – инструменти за иновации и бърза адаптация в реална бизнес среда, и се научиха да взимат решения бързо, гъвкаво и ориентирано към клиента.

„Научих се да прилагам нови методологии за решаване на проблеми. Това ще ми бъде от изключителна полза при бъдещи проекти и иновационни процеси. Технически, имах възможност да се запозная с нови инструменти за бързо прототипиране и съвместна работа, както и да надградя знанията си в областта на изкуствения интелект и автоматизацията – сфери, които са все по-актуални и необходими в съвременния бизнес,“

сподели Александър Христов, студент в специалност Телекомуникации в ТУ-София.

Екипът се изправи пред предизвикателна задача – да работи за насърчаване на устойчиво потребление чрез финтех решения – сложна тема, но с огромен социален потенциал. Те създадоха идея за приложение, интегриращо се с разплащателните системи, което идентифицира устойчиви, етични и социално отговорни търговци и възнаграждава потребителите за техния избор.

„Проведохме задълбочено проучване, за да разберем как хората възприемат етичните и устойчиви продукти и какво би ги накарало да ги предпочетат. На база на това създадохме приложение с отворен достъп, което FinTech компаниите могат да интегрират – то идентифицира устойчивите търговци и възнаграждава потребителите с точки за всяка покупка при тях.“

Изабел, студентка в трети курс по Компютърно инженерство в Софийския Университет „Св. Климент Охридски“ допълва

„Едно от най-големите предизвикателства беше да разберем кога имаме достатъчно информация, за да продължим напред. Всеки отговор водеше до още три въпроса. В такива моменти Анита и Димитър, наши ментори и с дългогодишен опит във финтех компанията бяха изключително важни – насочваха ни и ни помагаха да вземем правилните решения, когато се чувствахме изгубени.“

Участниците откриха в себе си не само нови знания, но и нова увереност. 

„Да не спират да питат менторите си за информация и никога да не се отказват, защото ако и веднъж си помислят да се предадат, те са обречени на провал,“

съветва бъдещите участници студентът по Телекомуникации в ТУ-София – Иван Дамянов.

Ина Петрова, първокурсничка в специалност Киберсигурност в ТУ-София, обобщава мотивацията за участие в състезанието на мнозина:

„Желанието да науча нещо ново и да се запозная с работния процес отблизо ме мотивира да участвам в състезанието“.

Какво вдъхновява младите студенти? 

Въпреки че всички са силно ангажирани с учебните си проекти, студентите имат и разнообразни лични интереси. Иван обича състезанията по Аirsoft и Paintball, решаването на пъзели, видео игрите и колекционирането на монети от цял свят. Изабел има страст към разгадаването на сложни проблеми и анализ на данни, като винаги търси как по-добре да разбере света около себе си. Александър комбинира техническите си интереси с творческите си страсти към рисуването и музиката, като цени екипната работа и бързото вземане на решения. А Ина е решена да се развива в ИТ сферата, като се стреми към постоянно усъвършенстване и адаптация в бързо променящия се технологичен свят.

С подкрепата си на инициативи като AmCham Hackathon 2025, Paysafe инвестира не просто в бъдещето на иновациите, а и в самите хората, които ще го създадат. Това партньорство е още едно доказателство, че когато индустрията, образованието и мотивацията се срещнат, резултатите са креативни решения, които движат света напред.


РУБРИКА“КАРИЕРИ” ДОСТИГА ДО ВАС С ПОДКРЕПАТА НА:


Материалът и снимките са предоставени от Paysafe

Тагове: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,