Oсвобождаване на Шира Пърлмътър предизвика сериозни опасения за политическа намеса в авторскоправната политика, засилва се напрежението около използването на защитено съдържание за обучение на AI системи
Президентът Доналд Тръмп уволни Шира Пърлмътър, ръководителя на Американското Патентно Ведомство, а действията му предизвикаха остра критика от страна на политици и правни експерти. Според информации на CBS News и Politico, уволнението е потвърдено и от изявление на конгресмен Джо Морел, водещ демократ в Комисията по администрация към Камарата на представителите.
Внезапно уволнение с последици за изкуствения интелект
„Това е безцеремонен и безпрецедентен опит за завземане на власт, без правна основа,“
заяви Морел. Той предполага, че уволнението е пряко свързано с отказа на Пърлмътър да подкрепи опитите на Илон Мъск да използва защитени с авторски права материали за обучение на модели с изкуствен интелект.
Пърлмътър беше назначена на поста през 2020 г. по време на първия мандат на Тръмп от библиотекаря на Конгреса Карла Хейдън, която също е била уволнена по-рано тази седмица.
Новината идва в момент на нарастващо напрежение около използването на съдържание, защитено от законите за авторско право, за обучение на генеративни AI системи – въпрос, който е в центъра на все повече правни и политически спорове.
Позицията на ведомството относно AI и „справедливото използване“
Уволнението съвпадна с предварителното публикуване на част III от всеобхватен доклад на Службата по авторски права, разглеждащ пресечната точка между авторското право и изкуствения интелект. Макар в документа да не се споменават директно Мъск или неговите компании, той съдържа подробен анализ на правните рамки относно използването на защитено съдържание за обучение на AI.
Докладът посочва, че макар някои употреби – като изследвания и анализи – да попадат в обхвата на „справедливото използване“, „комерсиалната употреба на огромни обеми защитени произведения за създаване на съдържание, конкуриращо се с оригиналите“ вероятно излиза извън рамките на това изключение – особено когато съдържанието е било придобито незаконно.
Заключението на институцията е, че на този етап не е необходимо правителствено регулиране, но подкрепя развитието на лицензионни пазари и предлага да се обмислят алтернативи като колективно лицензиране.
Намесата на Мъск и по-широките технологични напрежения
Ситуацията се усложнява допълнително от участието на Илон Мъск – дългогодишен съюзник на Тръмп и съосновател както на OpenAI, така и на конкурентната компания xAI, която се интегрира в платформата X (бившия Twitter). Мъск подкрепя призивите на Джак Дорси за премахване на законите за интелектуална собственост – идея, която предизвика бурни реакции в правните и технологичните среди.
Макар Мъск да не е коментирал уволнението на Пърлмътър, Тръмп индиректно го е потвърдил чрез препубликуване на публикация на консервативния юрист Майк Дейвис, който иронично изразява несъгласие с решението:
„Сега тех-типовете ще се опитат да откраднат авторските права на творците заради AI печалби.“
Междувременно OpenAI и други компании в сферата на изкуствения интелект са изправени пред множество съдебни дела за нарушаване на авторски права. Те настояват за законодателни промени, които да разширят обхвата на „справедливото използване“, нещо, което вероятно ще срещне сериозна съпротива от страна на творци, автори и политици.
Какво предстои?
Докато генеративният AI продължава да трансформира медийната, технологичната и правната сфери, внезапното отстраняване на водещата фигура в американската система за авторско право подчертава колко сериозни стават залозите. С вече публикувания ключов доклад и напускането на Пърлмътър, въпросът как американското законодателство ще се адаптира към ерата на изкуствения интелект става по-належащ от всякога.