13 май, 2025

Споразумението слага край на обвиненията срещу технологичния гигант за неправомерно проследяване на местоположение, търсения и биометрични данни на потребители

Google се съгласи да плати 1.375 милиарда долара, за да уреди две мащабни дела, заведени от щата Тексас за нарушаване на поверителността. Това е едно от най-големите финансови обезщетения, изплатени от технологична компания в подобен щатски процес.

Обвинения в незаконно събиране на данни

Делата, заведени през 2022 г. от главния прокурор на Тексас Кен Пакстън, обвиняват Google в незаконно събиране и съхранение на лични данни за местоположението на потребителите, проследяване на търсения в “инкогнито” режим, както и събиране на гласови и лицеви биометрични данни — без необходимото съгласие от страна на потребителите.

„С години Google тайно е проследявал движението на хората, личните им търсения, както и техния глас и лицева геометрия чрез своите продукти и услуги,“

заяви Пакстън.

„В Тексас големите технологични компании не са над закона. Борих се — и победих.“

Офисът на Пакстън нарече постигнатото споразумение най-голямото обезщетение, постигнато досега от щатски главен прокурор срещу Google по дела, свързани с поверителността.

Без признание за вина

Google се съгласява да уреди делата без да признава вина или отговорност, както и без да прави промени в своите продукти или услуги. Говорителят Хосе Кастанеда заяви, че става дума за стари практики.

„С това приключваме с набор от стари обвинения, много от които вече са разрешени другаде, и които се отнасят до продуктови политики, които отдавна сме променили,“

посочи той.

„Доволни сме, че оставяме това зад гърба си и ще продължим да изграждаме силни инструменти за защита на поверителността в нашите услуги.“

Правен контекст и предистория

Делата са част от по-широка вълна от проверки и обвинения срещу големите технологични компании, свързани с поверителността и монополното положение на пазара. Делото на Тексас напомня на сходен случай от миналата година, при който Meta — компанията майка на Facebook — също постигна споразумение относно използването на лицево разпознаване. И двете дела са водени от офиса на Пакстън.

Google на няколко пъти е оспорвал делата на Тексас. В един случай апелативен съд постанови, че компанията няма достатъчно връзки с щата, за да бъде съденa там. Освен това Google твърди, че продуктите ѝ са били погрешно представени — например, че Google Photos сканира лицата само с цел групиране на изображения, а не за рекламни цели.

Споразумението идва и на фона на други големи съдебни загуби за Google по антимонополни дела. Наскоро американски съдилища установиха, че компанията е поддържала незаконни монополи в сферата на онлайн търсенето и рекламните технологии. Възможните последици включват дори отделяне на бизнеса с браузъра Chrome. Google обяви, че ще обжалва тези решения.

Тагове: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,