9 май, 2025

Историческият казус с Epic Games разбива монопола на Apple върху плащанията в мобилните приложения и проправя път за финтех иновации и повече свобода за разработчиците

Федерален съд в САЩ постанови, че Apple е нарушила предишно съдебно разпореждане, като е продължила да ограничава разработчиците на приложения от това да насочват потребителите към алтернативни системи за плащане. Решението не само заплашва да струва милиарди на технологичния гигант, но и отваря вратата за нови участници на пазара.

Решението е част от дългогодишната съдебна битка по делото Epic Games, Inc. срещу Apple Inc. (№ 21-16506), което започна още през 2020 г. Epic оспори строгия контрол на Apple върху транзакциите в рамките на iOS приложения. Съдия Ивон Гонзалес Роджърс от Окръжния съд на Северна Калифорния, която ръководеше първоначалното дело, сега определи, че Apple е в нарушение на наложената през 2021 г. съдебна забрана.

Apple срещу съда: когато 27% стават повод за разследване

Въпреки категоричните условия на съдебната забрана, Apple въведе нова такса от 27% върху покупки, извършени извън App Store. Съдът разглежда този ход като стратегия за запазване на съществуващия бизнес модел.

„Apple, въпреки че е напълно наясно със задълженията си по забраната, я е подкопала, за да запази приходите си от монополно положение,“

пише съдия Роджърс в мотивите си.

Съдът дори е сезирал американската прокуратура за евентуално лъжесвидетелстване от страна на Алекс Роман, вицепрезидент по финансите в Apple, относно момента на въвеждане на таксата – действие, което подчертава сериозността на нарушението.

Apple вече е подала искане за спешно спиране на изпълнението на решението в Апелативния съд на Девети съдебен район.

Какво следва: последствия за Apple и целия технологичен сектор

Решението не само поставя Apple под съдебен натиск, но и променя из основи правилата за търговия в рамките на iOS. Съдът постанови, че разработчиците имат право да включват линкове или бутони в приложенията си, насочващи потребителите към алтернативни методи за плащане.

Ето какви ще са потенциалните ефекти:

1. Бум на финтех решенията

Създава се благоприятна среда за нова вълна от финтех иновации. Компании като Stripe, PayPal и Adyen вероятно ще предложат мобилни системи за разплащане, които се интегрират директно в приложенията, с по-ниски такси и по-добро потребителско преживяване.

2. По-ниски разходи и нови бизнес модели за разработчиците

Малки разработчици и създатели на съдържание, досега обременени от комисионни между 15% и 30%, вече ще имат по-голям контрол върху приходите си. Това може да доведе до по-ниски цени, нови абонаментни планове или алтернативни модели на предлагане чрез уеб линкове.

3. Глобален ефект

Решението допълва регулаторни инициативи в други части на света – като Digital Markets Act на Европейския съюз и реформите на Южна Корея в областта на App Store регулацията. Така се създава нов глобален стандарт за конкуренция и прозрачност в дигиталните екосистеми.

4. Apple: ще се подчини ли или ще се опита да запази контрол?

Въпреки че компанията е длъжна да се съобрази с решението, анализаторите прогнозират, че Apple ще въведе нови изисквания – например допълнителни такси за сигурност, административни условия или ограничения върху дизайна на потребителския интерфейс.

„Това решение може да даде началото на паралелна икономика за мобилни приложения – такава, в която Apple вече не е единственото място за събиране на такси,“

коментира д-р Антония Рамирес, специалист по дигитални пазари и конкуренция.

„Не става въпрос само за юридическа победа на разработчиците – това е сигнал за иновация и разнообразие.“

Напред: промяна в реално време

Макар Apple да търси забавяне на изпълнението чрез обжалване, юридическата рамка вече е поставена. Екосистемата на мобилните приложения, формирана от десетилетие под строгия контрол на Apple, е на прага на дълбоки трансформации. Разработчици, потребители и конкуренти наблюдават с повишено внимание – защото правилата на дигиталната търговия се пишат наново.

И този път – в реално време.

Изображение: Freepik

Тагове: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,