На 27 април 2025 г., в сърцето на София – под куполите на Ларгото – се проведе осмото издание на TUES Fest, ежегодният ден на отворените врати на Технологично училище „Електронни системи“ (ТУЕС) към Техническия университет – София.
Под мотото „IT All Starts Here“, събитието събра ученици, преподаватели, завършили, родители, представители на водещи ИТ компании, институции и широка публика, за да отпразнува иновациите и постиженията на ТУЕС – училище с ключова роля за изграждане на новото технологично поколение на България.
В рамките на деня гостите имаха възможност да разгледат над 120 технологични проекта, създадени от 246 ученици от 8. до 12. клас, както и да се запознаят с уникалния образователен модел, практическите възможности и общността, която изгражда ТУЕС.
Проектите – от вградени микроконтролерни системи и роботи, през IoT устройства и алгоритми с изкуствен интелект, до уеб и мобилни приложения, мрежови конфигурации, хардуерни прототипи и много други.
Официалната програма започна в 10:00 ч. с тържествена церемония по откриването на осмото издание, в която участие взеха представители на академичното ръководство на Технически университет – София, преподаватели от ТУЕС, завършили, партньори от ИТ индустрията, ученици, родители и посетители.
Сред специалните гости бяха Заместник-министър на образованието и науката инж. Таня Михайлова, Заместник кмет по направление „Дигитализация, иновации и икономическо развитие“, Иван Гойчев, Старши преподавател, Д-р Веселка Христова, директор на ТУЕС и Председател на обществения съвет на ТУЕС, туесар,родител и председател на управителния съвет на АЗТУЕС – Теодор Панайотов, Изпълнителен директор на АЗТУЕС и ментор на учениците – Кирилка Ангелова.
“Тези дни, които всъщност при вас са като дни на отворените врати, са дни на едно отворено пространство, към което всеки може да се присъедини. Всеки, който е иновативен, който има желание да се развива и е много важно, че ги провеждате, за да може не просто да се разказва за ТУЕС, а ТУЕС да покаже своето лице на водещо училище в технологичното образование – не само в нашия град, но и в цялата ни образователна система. Моделът на ТУЕС е модел, който съчетава в себе си много предимства – връзката с бизнеса, връзката с висшето училище.”,
коментира Таня Михайлова
“Средата, която имате, знанията, които можете да придобиете в ТУЕС, с учителите, менторите, с които разполагате, и достъпа до технологии, до Интернет знания, които можете да използвате, ви дават една свобода на въображението, с което смело може да мечтаете за още по-големи постижения.”
сподели Иван Гойчев
“Скъпи колеги, Честит празник! Благодаря ви за всеотдайността и желанието, с което провокирате нашите ученици! Скъпи приятели, завършили ученици, колеги от ТУ, представители на ИТ индустрията, Честит празник и на вас! Днес заедно демонстрираме как се прави съвременно, динамично, актуално обучение. Как заедно с вас подготвяме бъдещето на нашата родина. Скъпи гости, Потопете се с нас в морето от вълнение, емоции, предизвикателства, приятелства, спомени. Подаваме ръка и минете през годините, които очакват един начинаещ туесар. Усетете нетърпението на осмокласниците, вълнението на деветокласниците, желанието да докажат себе си на десетокласниците, знанието и уменията на единадесетокласниците, устрема и амбициите на дванадесетокласниците. Поговорете с преподавателите. Разберете как овладяват енергията на младите, как се случва един учебен час в ТУЕС.”,
заяви Веселка Христова.
Теодор Панайотов сподели “ТУЕС е едно абсолютно единствено уникално място за нашата държава, допускам и за много други.”
“TUES Fest е ден на постиженията, поради простата причина, че можем да видим над 120 проекти на ученици от 8. до 12. клас. Това го няма никъде!”,
коментира Кирилка Ангелова
Посетителите не само наблюдаваха проектите, но и се срещнаха с техните създатели, чуха истории за успехи и предизвикателства, и станаха част от оживената атмосфера на технологичния празник. За поредна година TUES Fest се превърна в сцена, на която учениците показват не само знания и умения, но и креативност, предприемачески дух и желание да променят света около себе си.
TUES Fest 2025 в цифри:
- 121 проекта, създадени от 246 ученици от 8. до 12. клас
- 24 ИТ компании спонсори
- 6 партньора
- 8-членен организационен екип
- 2 ментори от АЗТУЕС
- 24 доброволци
- Над 7500 посетители
Компаниите, които подкрепиха TUES Fest 2025 – IT All Starts Here са:
Партньори: A1 България, Coca-Cola България, Corporate Gifts, Green Cherry Cafe, Smartcom, Smart Organic и Ларго София.
Алфа спонсори: BOSCH Engineering Center Sofia, DXC Technology, Eleven Ventures,Festo Bulgaria, Global Foundries, GTT, ITGix, M2M Services, SAP Labs България, Telelink Business Services и Trading 212;
Бета спонсори: Chaos, Cognyte, Devrix, Haemimont AD, IBM България, Ocado Technology, StamSoft и Yettel;
Гама спонсори: Axles Soft, Nemetschek, Strypes Group и Telebid Pro;
В рамките на изложението се състоя и официална церемония по награждаване, на която бяха отличени най-добрите проекти от различните категории – софтуер, хардуер, и компютърни мрежи. Жури от представители на ИТ индустрията, медии и преподаватели оценяваше проектите по иновативност, реализация и приложимост.
Кои са победителите:
Първо място:
Победител в категория компютърни мрежи е “Kypooo”! Целта на проекта е, чрез използване на платформи с отворен код, основно KYPO CRP, да създават интерактивни обучения по киберсигурност, чрез които да се обучават хора на какъвто и да е етап в развитието си.
Победител в категория роботика и вградени микрокомпютърни системи e “Speakle”! Speakle е умна ръкавица, която позволява лесна комуникация между глухи и чуващи хора, като автоматично превежда жестовете в говор и превръща речта в текст.
Победител в категория Системно програмиране е “Q-bit”. Q-bit съдържа симулатор на квантов компютър, позволяващ изпълнението на квантови алгоритми на класически хардуер, първия по рода си квантов “circuit-like” език за програмиране Q Assembly и автоматична система за менажиране на динамична памет за C и C++.
Вторите места:
На второ място в категория компютърни мрежи се класира “GoAlert”. Проектът представлява платформа за менажиране на събития в облачна среда, насочена към наблюдение, визуализация и управление на предупреждения от приложения, работещи в Kubernetes клъстер. Основната цел е да улесни системните администратори при откриване и анализ на проблеми в реално време чрез централизирана визуализация, персонализирани правила за предупреждения и историческо съхранение на аларми.
На второ място в категория роботика и вградени микрокомпютърни системи се класира “Струна”. Струна е система за следене на правилна стойка.
Второ място в категория Системно програмиране взе “Learneez”! Learneez е образoвателно уеб приложение, което подпомага ученици със затруднения в четенето поради дислексия да изпълняват задачите си.
Третите места:
Почетните три места от категориите – “Компютърни мрежи”, “Роботика и вградени микрокомпютърни системи” и “Системно програмиране” бяха заети от:
На трето място в категория компютърни мрежи се класира “Изграждане на свързаност между два отделни доставчика на услуги, посредством Inter-AS Option C спрямо RFC 4364”. Този проект е посветен на изграждането на свързаност между два отделни доставчика на услуги посредством Inter-AS Option C, дефиниран в RFC 4364. Основната цел е да се демонстрира как този подход може да бъде приложен за осигуряване на сигурна и ефективна комуникация между мрежите на различни доставчици.
На трето място в категория роботика и вградени микрокомпютърни системи се класира “Проектиране на декодер в интегрална форма”. Проектът представя проектиране на декодер 74HC42 в интегрална форма – високоскоростен CMOS декодер, който преобразува 4-битов BCD код в десет активно ниски изхода. Реализацията включва създаване на базови логически елементи (OR, NAND, NOT), оптимизация чрез DC анализ и пълна физическа имплементация.
На трето място в категория софтуер се класира “Raydar”. Raydar е 3D renderer, който използва ray tracing за постигане на фотореалистични резултати. Raydar е преносим и поддържа хардуерно ускорено проследяване на светлинни пътища, използвайки най-новите функционалности на съвременните видеокарти.
За пета поредна година, многоуважавано медия жури имаше нелеката задача, да намери най-социално значимите проект сред всички 121. Медийното ни жури в лицето на:
- Александър Александров, Pixelmedia
- Светлин Желев, Kaldata
- Савина Груева, Economy.bg
- Полина Пенчева, Darik Business Review
- Цветелина Петрунова, bTV Бизнес новините
- Ивайло Ив. Пеев и Албена Алексиева, Вестник Технически авангард, ТУ-София
- Мира Станкова, TLL Media
- Ерика Шаумян и Магдалена Огнянова, Инженер.бг
избраха за най-социално значим проект “AtopiCare”. Това е мобилно приложение, съсредоточено върху хората, страдащи от атопичен дерматит, представляващи 30% от населението на земята. Целта му е да улесни лечението и поддържането на здравата кожа на пациента, като притежава следните функционалности.
Economy.bg наградиха “MedsTracker”.
Darik Business Review наградиха “Smart Bastoon”.
Инженер.bg наградиха отбор “Speakle”.
TLL Media наградиха “Martisat1” и “Artify”.
Pixelmedia наградиха отбор “Smart Bastoon”.
Вестник Технически авангард наградиха “Smart Bastoon”, “Speakle” и “Learneez”.
bTV Бизнес Новините наградиха “Learneez”.
ИТ компаниите, които подкрепиха седмото юбилейно издание на TUES FEST 2024 , избраха да наградят следните проекти:
„За думите“ – мобилно приложение за обогатяване на езиковата култура. То предлага „дума на седмицата“ с описание и пример и ежедневно предоставя тестови задачи за упражнение по български език. Той бе награден от A1.
“Menta” и “911” бяха наградени от Nemetschek България. Menta е робот, управляван от raspberry pi 4, чиято главна цел е да служи като психолог. Използва изкуственият интелект на ollama – samantha от mistral, за да генерира отговори, които после се преобразуват в говор чрез Piper AI. 911 е иновативен дрон, проектиран да действа като автономен спасител и доставчик в извънредни ситуации.
“identyPay”, “StampR”, “GRAID” и “Операционна система” взеха наградите на ICT Strypes. IdentiPay: Secure. Private. Cardless. Pay instantly using your verified digital identity, managed effortlessly in the identiPay wallet. StampR е напълно функционална софтуерна платформа, специално разработена за защита на интелектуална собственост на бъдещите гурута – ТУЕСАРИ чрез удостоверяване на момента, в който е съществувало дадено цифрово съдържание (Квалифицираният Електронен Времеви Печат -timestamp) и неговият приносител. GRAID (Graph-based Rapid Avoidance and Intelligent Decisioning) е система за автономно управление на дронове, разработена с цел бързо и интелигентно избягване на препятствия. Тя комбинира компютърно зрение, използващо изображения от бордовите камери, и графови алгоритми, за да осигури реално-времеви навигационни решения в сложни среди. Операционна система, написана на Rust.
“Raydar” и “Learneez” бяха наградени от Telebid Pro.
“ACIG – Automatic Composite Image Generation” и “PBPG” бяха наградени от Chaos. ACIG е система за 3D реконструкция на терени от стерео изображения, заснети с безпилотен летателен апарат, която автоматично генерира и обединява гео-реферирани точкови облаци в прецизен триизмерен модел на околната среда. PBPG е Metroidvania игра – биеш чудовища, отключваш нови места, откриваш нови оръжия, докато не стигнеш до крайния бос – самият разказвач.
“AGI” взе наградата на Cognyte. Роботизиран асистент, състоящ се от 2 механизирани ръце, които взаимодействат със околната му среда. Използва камери, за да разбира средата му по-добре и взима решения с изкуствен интелект.
“Katy-Feeder” бе награден от DevriX. Katy-Feeder – интелигентна котешка хранилка, която измерва теглото на котката при всяко хранене и автоматично дозира количеството храна според нуждите ѝ.
“DiscoChanDb” бе награден от Haemimont АД. DiscoChanDb е дискорд бот за бази данни.
“8-bit Computer”, “CrossGain” и “SageMaker Machine Learning Monitoring model в AWS среда” взе наградата на IBM. Логиката на 8-битов компютър направена само със градивни елементи и логически схеми, разположени на поредица от бредборди. Оркестриране на облачна инфраструктура през Kubernetes клъстер чрез Crossplane, в която да бъда предоставено демо уеб приложение, което доказва нейната достоверност и работоспособност. AWS SageMaker monitorng model за predictive maintanance на уеб и мобилни приложения. На база на предишни събития се предсказват бъдещи сривове в уеб и мобилни приложения посредством ARIMA ML Model. Цялата инфраструктура е деплойната в AWS облачна среда.
“Smart Glasses”, “VitalLink” и “AGI” бяха наградени от Ocado Technology. Custom-built wearable smart glasses system by a highly specialized board that connects to your phone and use Al to assist you in real time. Capture text with the built-in camera, get instant answers from ChatGPT, navigate with step-by-step directions, track your movement, and never miss a calendar event. VitalLink е IoT система от свързани устройства в помощ на медицинските екипи и пациентите.
“Q-bit” и “FirmFlow” бяха наградени от Yettel. FirmFlow е платформа, която да помага за стартирането на бизнеси.
“Speakle” и “911” взеха наградите на Bosch Engineering Center Sofia.
“Moneta” бе награден от DXC Technology. Moneta е интерактивна уеб платформа, която помага на деца и ученици да изградят финансова грамотност чрез реалистични симулации. Всеки симулационен сценарий ги поставя в различен етап от живота на човека, като им задава разнообразни цели, които трябва да постигнат със вземането на финансови решения. Всяко решение води до различни резултати и визуализации на потенциалния им живот.
“Katy-Feeder”, “Page Zap” и “Светломер за фотоапарати” бяха наградени от Festo Bulgaria. Page Zap е безжично устройство за прелистване на страници в Kindle с Bluetooth дистанционно управление. Светломер за фотоапарати, който пресмята правилните настройки за експозиция на снимките.
“GRAID” и “DropX” взеха наградите на GlobalFoundries.
“Изграждане на свързаност между два отделни доставчика на услуги, посредством Inter-AS Option C спрямо RFC 4364” бе награден от GTT.
“GoAlert” бе награден от ITGix.
“Learneez”, “Операционна система” и “HomeTour” взеха наградита на M2M Services. HomeTour — онлайн платформа, която пренася клиентите в бъдещия им дом, още преди той да бъде построен. HomeTour предлага галерия от апартаменти с детайлни 3D визуализации, създадени с помощта на Unity Game Engine.
“ReFinder” е уеб сайт за намерени и изгубени вещи, разработен от ученици в 8. клас, който бе награден от SAP Labs Bulgaria и беше любимец на публиката.
“Изграждане на мрежова архитектура, базирана на DMVPN решение” бе награден от Telelink Business Services. Проектът демонстрира изграждането на мрежова архитектура, базирана на DMVPN решение, което осигурява сигурна и ефективна свързаност между един централен и три отдалечени офиса. Архитектурата е изградена чрез мрежовия симулатор GNS3.
“StampR”, “Artify” и “За думите” взеха наградите на Trading 212.
TUES Fest 2025 беше не просто ден на отворените врати – той беше празник на технологичното образование, на вдъхновението и на общността, която прави ТУЕС уникално място за учене, развитие и създаване на бъдещето.
Материалът и изображенията са предоставени от TUES Fest