24 април, 2025

WunderGraphopen source компания, фокусирана върху справянето с хаоса при API интеграциите в екосистемата на GraphQL – обяви нов инвестиционен кръг Series A на стойност 7.5 милиона долара. Водещ инвеститор е eBay Ventures, с участието на Karma Ventures и Aspenwood Ventures. Освен като инвеститор, eBay се включва и като ключов партньор в процеса на проектиране, помагайки на WunderGraph да създаде отворена алтернатива на съществуващи решения като тези на Apollo.

Новината беше обявена по нетрадиционен начин в официалния блог на WunderGraph, в духа на прозрачната и ориентирана към разработчиците култура на екипа. Компанията публикува и официално изявление за TechCrunch, в което споделя повече детайли за стратегическото партньорство с eBay и дългосрочната си визия.

„Инвестицията ни в мощната open source платформа на WunderGraph ще подпомогне API екосистемата на eBay и ще позволи на екипите ни да създават продукти по-бързо и по-ефективно, като така подкрепят нашите продавачи да просперират,“

коментира Брайън Уудръф, вицепрезидент по инженеринг на потребителското изживяване за продавачи в eBay.

Създадена през 2020 г. от главния технологичен директор Дъстин Деус, изпълнителния директор Йенс Нойзе, оперативния директор Бьорн Швенцер и търговския директор Стефан Аврам, WunderGraph е регистрирана в САЩ още от самото начало. Повечето от основателите са базирани в Германия, докато Аврам, който се намира в Маями, се присъединява през 2022 г., за да осигури местно лидерство в САЩ.

Решение на проблема с API хаоса чрез GraphQL

GraphQL, създаден първоначално от Meta (тогава Facebook) през 2012 г. и отворен за общността през 2015 г., е език за заявки към API-та, който цели по-ефективно извличане на данни. За разлика от REST API, където често се извличат твърде много или твърде малко данни, GraphQL позволява на клиентите да заявяват точно това, от което се нуждаят. Това го прави изключително подходящ за съвременни архитектури, особено при използването на микросервизи.

Но с нарастването на броя на API-тата, тяхното управление става все по-сложно. Тук се намесва WunderGraph. Първоначално компанията предлага SDK за обединяване на различни API-та – REST, SOAP и бази данни като MySQL. През 2023 г. те осигуряват финансиране от 3 милиона долара, за да създадат платформа тип „GitHub за API“, насочена към споделяне и съвместна работа с API-та.

По същото време Apollo напредва с GraphQL Federation – подход за координация между множество екипи, работещи по мащабни приложения. Но когато Apollo премина от отворен лиценз MIT към по-рестриктивния Elastic License в края на 2021 г., това отворя вратите за появата на конкуренция.

„Данните ни показаха, че много хора търсят отворена алтернатива на Apollo Federation,“

споделя Нойзе пред TechCrunch.

„Решихме, че досегашният ни подход не е достатъчен и е време да предложим изцяло отворена алтернатива.“

Резултатът е Cosmo – напълно open source платформа за GraphQL федерация, стартирала в края на 2023 г.

Стратегическо партньорство с eBay

WunderGraph е основният поддръжник на Cosmo и предлага допълнителни услуги като хостинг, премиум поддръжка и интеграция с инструменти за анализи, автентикация и мониторинг. Въпреки че големите корпорации могат да изградят свои вътрешни решения, много от тях предпочитат продукти като Cosmo, подкрепени с гаранции за поддръжка (SLA).

Именно тук сътрудничеството с eBay се оказва от ключово значение. eBay получава гъвкаво и отворено решение за федерация с GraphQL, докато WunderGraph черпи опит и реални потребителски сценарии от мащаба на eBay.

„Ние сме експерти по федерацията, но нямахме опит с предизвикателства от мащаба на eBay,“

признава Нойзе.

„Благодарение на това тясно партньорство, те ни научиха как да изградим продукт, който реално може да се интегрира в компании като тях.“

Cosmo е проектиран да бъде модулен, така че компаниите да използват само нужните им компоненти – важен фактор за избягване на т.нар. vendor lock-in. Според Нойзе, отвореният код е единственият път напред:

„Пазарът трябва да бъде колкото се може по-широк. Как да привлечем всички? Като направим решението отворено. Не можем да ограничаваме начина, по който хората го използват.“

Какво предстои?

С новото финансиране от 7.5 милиона долара, WunderGraph планира да разшири 20-членния си екип и да доразвие платформата си с инструменти, насочени към съвместна работа и управление – критично важни за големи, разпределени екипи.

„Отвореният код е бъдещето на управлението на API. Предприятията изискват прозрачност, гъвкавост и контрол,“

заявява съоснователят Стефан Аврам.

„Създаваме основната инфраструктура за най-големите платформи в света, а това финансиране ще ни помогне да се разраснем, без да правим компромис с отдадеността си към open source философията,“

добавя още той като акцентира върху важността на open source концепцията.

Тагове: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,