5 декември, 2024

Захари Караджов е съосновател и главен изпълнителен директор на Blocksense. Като признат рисърчър, програмист и технически лидер в сферата на блокчейн технологиите, той притежава богат опит в създаването на иновативни решения на проблеми свързани с мащабируемост и достъпност. В предишната си работа като ръководител на екипа Nimbus в блокчейн стартъпa Status и основен сътрудник в програмния език Nim, Захари бива признат за пионер в генеративните програмни подходи свързани с разширяване на софтуерната ефективност. Пример за това е лесното и високоефективно клиентско внедряване на Nimbus вече поддържа между 10 и 15 процента от мрежата Ethereum и понижава бариерите за навлизане на самостоятелните стейкъри, насърчавайки децентрализацията и масовото приемане на Ethereum.

Захари е част от конференцията и хакатонът ETHSofia, които ще се проведат между 17 и 19 октомври в София Тех Парк и ще обединят програмисти на световно ниво, утвърдени лектори, инвеститори и обучители, жадни да вземат участие в еволюцията на Ethereum екосистемата.

 

Откъде дойде идеята за Blocksense? Как започна всичко? Как се събрахте като екип?

 

Blocksense е технологична компания. В същината си, ние се ръководим от нашия стремеж да направим най-ефективното възможно решение като инженери. Забелязахме, че в блокчейн екосистемата има редица нефективности около оракул решенията. От една страна те са твърде скъпи, с пазар доминиран от няколко играча, чиято технология е в дълбоко противоречие с духа на децентрализацията. От друга, още по-ключов проблем е, че възможностите за иновации са силно ограничени. Ние създаваме платформа, която позволява на други предприемачи да се възползват от произволни данни от реалния свят при създаването на приложения и умни договори в блокчейн средата. Екипът има споделена история от няколко години, като преди Blocksense сме получавали редица грантове за създаването на технологични решения с отворен код, а отделните членове на екипа имат принос към редица водещи международни блокчейн проекти.

 

Какъв проблем решава Blocksense? 

 

В основата си, Blocksense решава два големи проблема – високите разходи и централизацията при прехвърлянето на външни данни в блокчейн мрежи. С други думи, ние правим така, че данни от реалния свят, като например борсови цени или спортни резултати, да се интегрират в блокчейна много по-бързо и на значително по-ниска цена. И най-хубавото е, че за разлика от традиционните модели, нашата система не изисква да се доверяваш на централизирани институции.

Blocksense е проектиран като ZK rollup. Това позволява на мрежата да има собствен ефективен механизъм за консенсус, който прилага принципа на Шелинг Койн и произвежда много плътно опаковани блокове от актуализации на данни, които могат да бъдат публикувани в целевата верига с една транзакция. Доказателството с нулево знание, прикрепено към всеки блок, гарантира, че са спазени всички правила на протокола за производство на данни и че данните са подкрепени от по-голямата част от залога. Този дизайн позволява драстично намаляване на разходите за публикуване на данни и значително опростява въвеждането на нови канали от данни.

Колко време отне да имате работеща версия?

Отне ни около година, за да създадем първата работеща версия на Blocksense. Започнахме със SDK за лесно създаване на нови потоци от данни и пуснахме тестова версия за нашите първи клиенти. В момента подготвяме стартирането на първите приложения в продукционна среда.

 

Какъв е текущият бизнес модел на Blocksense? Кои са вашите клиенти?

 

Моделът на Blocksense е изграден върху предоставянето на децентрализирани данни. Нашата ZK-rollup технология прави качването на данни в блокчейна до 50 пъти по-евтино в сравнение с традиционните модели, което автоматично ни прави конкурентни на големите играчи, като Chainlink. Нашите клиенти са съществуващи и стартиращи блокчейни, децентрализирани приложения (dApps), DeFi протоколи, нашумелите напоследък prediction market платформи, различни проекти в сферата на изкуствения интелект, както и програмисти, желаещи да интегрират данни от реалния свят в блокчейн системи.

Софтуерът на BlockSense работи на широка гама стандартен хардуер на всички основни операционни системи, като заема минимално дисково пространство и изисква само постоянна интернет връзка. Също така, скалирането става с наличната изчислителна мощност за да генерира на доказателства и потребителите с GPU-та ще могат да печелят повече.

С какви предизвикателства се сблъсквате?

 

Едно от основните ни предизвикателства е сигурността на нашата децентрализирана система и устойчивостта ѝ срещу хакерски атаки. Интеграцията с различни блокчейн мрежи също е сложен процес, особено когато трябва да намерим баланс между ефективност и децентрализация. Има и предизвикателства по отношение на пазарите вече монополизирани от Chainlink.

Как успявате да привличате финансиране? Към какъв тип финансиране се стремите?

 

Успяхме да привлечем финансиране с това, че екипът ни е изграден от доказани професионалисти и защото предлагаме нещо иновативно – значителна оптимизация и по-ниски разходи за публикуване на данни. Горди сме, че работим с водещи венчър капитал фондове в световен мащаб, които разбират потенциала на блокчейн технологията и ZK-rollups. Търсим също партньорства с компании в сферата на DeFi и web3.

 

Смятате ли, че България е добро място за тех стартъп? Защо?

 

Определено! България има уникална комбинация от висококвалифицирани IT специалисти и сравнително ниски оперативни разходи. Забелязвам и засилен интерес към блокчейн технологиите тук. Смятам, че стартъп екосистемата в България има огромен потенциал и се развива с изненадващо бързи темпове.

Blocksense използва системите за доказване с нулево знание, за да реализира две ключови свойства на протокола:
Избор на таен комитет – с прости думи това означава, че участниците, отговорни за публикуването на актуализации за конкретен канал с данни, се избират на случаен принцип по скрит начин. Всеки участник е наясно само със собственото си членство в конкретен комитет и не знае кои други участват в същия комитет. Това прави тайното споразумение и подкупа много по-трудни за злонамерените участници, тъй като те не знаят към кого да се насочат в своите атаки.
Тайна на гласуването – актуализациите са скрити и само окончателните обобщени резултати се разкриват публично. Участниците не могат да предоставят доказателство за своите гласове, без да разкрият тайна. Това прави подкупването много по-трудно, тъй като участникът, който дава подкупа, не може да бъде сигурен, че исканите от него действия се изпълняват.

Тагове: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,