В непрекъснато разрастващ се свят на видеоигрите, където милиони геймъри инвестират времето и парите си в тези завладяващи преживявания, нова гражданска инициатива, публикувана на сайта на ЕС се стреми да защити правата им и да запази целостта на любимите виртуални светове. Инициативата цели да гарантира, че геймърите запазват възможността да се наслаждават на закупените от тях игри за неопределено време, дори след като издателите прекратят официалната поддръжка за тях.
За Какво се Бори Инициативата?
Основната цел на „Спрете унищожаването на видеоигрите“ е да изисква от издателите, които продават или лицензират видеоигри в рамките на ЕС, да поддържат тези игри във функционално и годно за възпроизвеждане състояние, дори след като официалната поддръжка приключи. Това би попречило на издателите да деактивират игри от разстояние, без първо да предоставят разумна алтернатива за продължаването на работата им (бел. ред. – алтернатива, която да не изисква прякото участие на издателя).
Важно е, че тази инициатива не цели прехвърляне на собственост или права върху интелектуална собственост от издателите към потребителите, нито изисква издателите да продължат да разпределят ресурси за преустановени игри. Тя акцентира върху възможността игрите да останат работещи, като по този начин да се защитят от една страна инвестицията на потребителите, от друга – играта да остане достъпна за идните поколения.
Откъде Започва Всичко?
Всичко започва, когато Ubisoft обявява, че ще “затвори” сървърите за играта The Crew на 31 март тази година. Това става причина Рос Скот, известен също чрез името на канала си в YouTube “Accursed Farms”, да използва всички начини да привлече вниманието на правната общност към наложената практика в цялата индустрия.
Рос Скот, който е и създател на емблематичната YouTube поредица Half-Life Freeman’s Mind, стартира кампания срещу издателите, които затварят, изключват или по друг начин блокират достъпа до видеоигри, които играчите вече са закупили.
Той стартира нов уебсайт, наречен Stop Killing Games, който очертава целите на кампанията, като същевременно насочва бъдещите поддръжници към различни платформи, които те могат да използват, за да протестират или подадат петиция.
Кои са Организаторите?
Организаторите на инициативата са група ентусиасти, ангажирани да защитават правата на геймърите в цяла Европа. Лидер на групата е Даниел Ондруска от Германия, следван от своя заместник Алексей Вялицин. Екипът включва и членовете: Золтан Кароли Конесин, Егерт Нурмсалу, Едуардо Рамон Косколин, Кшищоф Гапис и Йоханес Ортнер.
Как Всъщност “Работи” Инициативата?
„Спрете унищожаването на видеоигрите“ по същество е гражданска инициатива, която има за цел да събере 1 милион подписа, като по този начин ще предизвика разглеждането на текущата правна рамка в посока да се гарантират по-качествено правата на потребителите на видео игри.
Защо Тази Инициатива е Необходима?
Видеоигрите представляват глобална индустрия, ангажираща милиарди потребители и генерираща приходи в стотици милиарди евро. С течение на времето, обаче, се появява и тревожна тенденция: много издатели изискват игрите да се свързват с техните сървъри, за да функционират. Това изискване за „домашен телефон“ става проблематично, когато издателите прекратят поддръжката и прекъснат тези връзки. Така напрактика игрите стават неработещи, като се унищожават и техните цифрови копия, заедно с данните на потребителите. Според организаторите на инициативата, тази практика ефективно ограбва геймърите и забранява всяка форма на възстановяване на играта, което представлява значително нарушение на правата на потребителите.
Видеоигрите, подобно на филмите и музиката, са уникални творчески произведения, които не могат лесно да бъдат заменени. Унищожаването им не само засяга потребителите, но води и до културни и исторически загуби. За разлика от други индустрии, където физическите продукти все още могат да функционират след продажбата, цифровите игри, достъпни на отдалечени сървъри, могат да бъдат деактивирани по желание на издателя, оспорвайки самото понятие за собственост.
Правна Обосновка и Защита на Потребителите
За да се справи с тези проблеми, инициативата се позовава на няколко члена от правната рамка на Европейския съюз. Член 17 §1 от Хартата на основните права на Европейския съюз подчертава, че „Никой не може да бъде лишен от своите притежания“, принцип, нарушен от настоящите практики на много издатели на игри. Като правят игрите недостъпни след продажбата, издателите лишават потребителите от законната им собственост.
Инициативата акцентира и на дял XV от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС), по-специално членове 169, 12 и 114 §3, които подчертават ангажимента на ЕС да поддържа високо ниво на защита на потребителите. В тази връзка организаторите на инициативата смятат, че са необходими нови правила за защита на правата на потребителите в игралната индустрия, които да заменят всякакви противоречиви лицензионни споразумения.
Стъпка Напред
Тази инициатива представлява решаваща стъпка към гарантиране, че цифровите права на потребителите са защитени и че видеоигрите, като творчески и културни артефакти, са запазени. Чрез инициативата, организаторите целят да акцентират върху прилагането на регулации, които изискват от издателите да поддържат игрите си функционални. В случай, че инициативата събере необходимата подкрепа, а именно 1 милион подписа, ЕС следва да предприеме стъпки, за да запълни значителната празнина в настоящата правна рамка за защита на потребителите и по-специално тези на видеоигрите.
Можете да подкрепите инициативата тук.