Ransomware инцидентите са причина за 41% от подадените искове за застраховка киберсигурност за първата половина на годината, което абсолютно потвърждава резултатите от множество различни проучвания, че именно този тип атака е сред най-честите, предпочитани и опасни в днешно време. А както се и забелязва – информацията за ransomware атака, засегнала даден отрасъл, бизнес или организация, вече се среща ежедневно.
Това са и причините за вече сериозно навлизащата сред пазара застраховка киберсигурност, която много организации започват да избират като решение на потенциална атака. Докладът, гласящ, че за първата половина на 2020 г., 41% от исковете по застраховка киберсигурност са поради ransomware атака, е направен от компанията Coalition – сред най-големите доставчици на услуга “Cyber insurance” в САЩ.
“През първата половина на годината, забелязахме 260% скок в честотата на ransomware атаките сред нашите притежатели на полици, като средното търсене на откуп се е увеличило с 47%,” споделят от компанията.
Сред най-агресивните банди, Coalition определя Maze и DoppelPaymer, които наскоро са започнали да изтеглят данни от хакнати мрежи, заплашвайки засегнатите, че ще публикуват информацията им на специализирани сайтове за течове, като част от схемите за двойно изнудване.
Но освен ransomware атаките, в Coalition отчитат и ръст в други две схеми – исковете за възстановяване на средства, вследствие на атаки, са зачестили в областта на измамите по прехвърляне на средства, а също и при компрометираните бизнес имейли. В първият случай се забелязва 35% ръст от 2019 г. до 2020 г., а за втория – 67%.
Това най-често са случаите, в които атакуващият или атакуващата групировка, успяват да подмамят дадена компания в това, да направи паричен превод на контролиран от тях акаунт. Въпросът е, че при атаките с компрометиране на бизнес имейли (BEC) сценарият е възможен единствено чрез имейл.
Изследването показва и друго интересно – BEC атаките са с 3.2 пъти повече сред организациите, използващи Microsoft Office 365.
От Coalition споделят, че от основаването им през 2018 г. се е стигало до възстановяване на средства в 55% от всички случаи. Сумата пък, която бива възстановена от откраднатата, най-често е около 84%.