ИТ консултантът и запален хакер Тили Котман публикува над 20 GB строго конфиденциална информация, изтекла от Intel. Живеещият в Швейцария експерт пусна уникалната си находка, която съдържа технически материали, код, схеми и документи, свързани с различни процесори и чипсети.
Първият транш от класифицирана информация е разпространен чрез публикуване на линк в Telegram към споделен файл в MEGA – платформа, която предоставя безплатно до 50 GB пространство. Dump-ът данни на Intel е бил обект на NDA (Non-Disclosure Agreement) и определено не е бил предназначен да бъде споделян извън определени кръгове в компанията.
“Те ми бяха предоставени от анонимен източник, който се е сдобил с тях по-рано тази година, повече детайли ще бъдат публикувани скоро”, споделя Котман в Twitter. Написаното от него навежда на мисълта, че някой е пробил системите на Intel и е успял да източи данните. Котмън не спира до тук, той обещава разкриването на още секретни документи на технологичния гигант.
They were given to me by an Anonymous Source who breached them earlier this Year, more details about this will be published soon.
An overview of the contents: https://t.co/cYt8Y4j3CQ pic.twitter.com/bqruJF2kNn
— Tillie 1312 Kottmann #BLM 💛🤍💜🖤 (@deletescape) August 6, 2020
Според някои американски медии, говорителят на Intel е обяснил, че най-вероятно става дума за информация, изтекла от “Resource and Design” центъра на компанията. Той представлява частна библиотека от ресурси за производители на компютърна техника и други, които искат да използват чиповете на Intel. Достъпът до този център е бил ограничен, а съдържанието на информацията там – ограничено до фирми, които имат намерение да създават фърмуеър или да проектират дънни платки, които да бъдат съвместими с микропроцесорите на Chipzilla.
В последващ пост в Twitter Тили Котман обещава следващата част изтеклата информация да бъде “още по-сочна”.
fyi: unless I am misunderstanding my source, I can already tell you that the future parts of this leak will have even jucier and more classfied stuff
— Tillie 1312 Kottmann #BLM 💛🤍💜🖤 (@deletescape) August 6, 2020
Целта на Котман е да разкрие как в процесорите на Intel има „backdoors“, които са използвани от някои служби. Интересно, но факт е, че точно този туит беше … изтрит.