От няколко месеца се говори за т. нар. “ново нормално”, което ще ни съпътства още неопределен период от време. Но докато март и април се очакваше, че юни месец със сигурност хората ще са се върнали по офисите, то това не се случи или поне не в очакваните мащаби. Ето сега, в края на юли месец се оказва, че “новото нормално”, вече не е ново, а е само нормално. И компании, и служители свикнаха с тази атмосфера, извънредната обстановка продължава да се удължава, а ефектът на коронавируса върху бившето нормално за компаниите и служителите остава наличен.
Всеизвестният факт, на който не спря да се набляга през последните месеци, че “ИТ-тата могат да работят от всякъде” все още е актуален и като че ли, много световни и български компании, изглежда все повече ще преоткриват тази истина. Факт е и, че COVID-19 рязко въведе стандарт, на който по естествен път щеше да му е необходимо повече време. Но ето, че по изследване на Gallup, направено преди пандемията, разбираме, че 54% от влезите участие са заявили готовност да напуснат офис работата си, при наличието на възможност да стартират нова, извършваща се дистанционно. Това означава, че хората така или иначе са готови за такава стъпка и се предполага, че за много от тях remote възможността, предоставена от пандемията, е била радостна.
“Новата нормалност се оказа и нова възможност. Показа ни нови измерения на всичко, което правим – вътрешнофирмени процеси, проекти, бизнес, клиенти, инициативи, събития,” споделя Стефка Огнянова, Отдел “Корпоративни комуникации” в Musala Soft. Освен това, тя разказва, че през март месец са успели за един ден да организират преместването на над 550 служители от четирите им офиса в remote режим, който и до днес не оказва влияние на продуктивността. Относно връщане в офисите – всичко зависи от стечението на обстоятелствата около пандемията, както и мерките, предписани от Националния оперативен щаб.
Допитахме се и до Александра Гужгулова, HR Manager във Visteon, която сподели, че от глобалната организация на компанията е имало желание за поетапно връщане в офисите, но в много от държавите, в които Visteon оперира, има голям брой заразени, което създава невъзможност.
“Затова към момента сме гъвкави и локалните офиси реагират спрямо риска в самата държава. Все още не сме склонни да връщаме много служители. Рискът в България е наличен и начинът по-който оперираме в момента е за предпочитане пред риска от това, да имаме разпространение на вируса в офиса и работният процес да бъде нарушен,” сподели Гужгулова.
Все пак, офисът на компанията не е напълно пуст и се среща раздвижване. Работата на инженерите изисква техника, която не позволява изнасяне от офиса или пък се използва от много хора едновременно.
“От тази гледна точка се налага определен процент от инженерите да работят от офиса, като обикновено са на смени. Но имаме строго регламентирано разпределението по работни места и придвижването из сградата, с цел намялаване на контактите и спазване на дистанция. Към момента имаме минимален брой служители в офиса, въпреки, че достъпът е отворен за всеки, който желае или е необходимо да присъства. Всеки ден имаме и присъстващ административен персонал, отново на сменен принцип, за да подпомагаме служителите,” допълни Александра Гужгулова.
Подобно на Visteon, в SAP също залагат на един отворен офис, който е предназначен за служители, срещащи някаква невъзможност при работата от вкъщи или намалена продуктивност. Но при тях нещата също са гъвкави, като не е задължително да работят от офиса през цялото време, като може това да е само за определен необходим период. Това разбираме от Лили Петкова, PR в SAP Labs.
“Броят на тези колеги е доста малък и всички останали работят по домовете си. На този етап продължаваме в съответния режим, но следим постоянно ситуацията в страната. Нямаме определена дата или месец, в който да сме си казали, че трябва да се върнем по офисите,” сподели Лили Петкова и допълни, че когато това се наложи, то ще се случи поетапно, а не наведнъж, тъй като най-важни са здравето и сигурността в компанията.
За финал поглеждаме и към Bosch.IO и конкретно към Ивайло Янев – Digital Engagement & Corporate Communications Manager. Пред DevStyleR той разказа, че който има желание може да работи от офиса със съответните мерки за безопасност, като това е политиката им още от месец май. Бюрата на служителите са на метър и половина разстояние, а при ставане от бюрото, носенето на маска е задължително.
“Разбира се, всеки избрал да идва в офиса подписва декларация, че е наясно с рисковете, съпътстващи това решение. Освен това, офисът се почиства два пъти дневно, а веднъж на ден, всеки трябва сам да хигиенизира работното си място, с предоставени от фирмата материали за дезинфекция,” споделя Ивайло Янев. Сред работещите в Bosch.IO има такива, които идват само за ден, два в седмицата или за ден, два в месеца. Други пък, въобще не идват. Но като капацитет на работа, компанията поддържа около 20-25%.
“От 180 души, на ден имаме по 20-30 колеги. Политиката ни за момента е да се съобразяваме с държавните регулации, предоставени от Министерство на здравеопазването, регулациите от Световната здравна организация, както и тези от централата на Bosch в Германия. Те са свързани с носене на маски, намаляване на капацитета на залите за срещи до 50%, стаите за един, двама души се използват само от един човек и задължително с отворена врата, а климатизацията работи само на охлаждане, без самата вентилация за циркулиране на въздуха,” допълва Ивайло Янев.
Към момента компанията не е задължила никого да се връща в офиса. Но ако даден екип има желание, това е постижимо с изработването на определен график, който да предотврати потенциални струпвания на много хора на едно място.
Едно е сигурно – никой офис не е затворил врати за служителите си и явно е, че съществува масова практика компаниите да разрешават използване на офис пространствата при определени мерки. Друго сигурно е, че всички са във фаза “нащрек” и изчакват да видят развитието на ситуацията. Но ако приемем чакането като признак на търпение, то търпението идва от простия факт, че компаниите имат работа и масата служители, работещи от домовете си явно успяват да я вършат. А това предстои да видим как ще се развие. COVID-19 успя да бие печат на home office алтернативата и да я легитимира пред очите на световния бизнес. По данни на U.S. Bureau of Labor Statistics, преди пандемията, едва 7% от американските граждани са работили редовно в дистанционен формат. В сравнение с това, отново от изследване на Gallup разбираме, че COVID-19 е покачил remote работата в САЩ на 62%.
Ясно е, че случилото се бе шок за всички. Ясно е и че пандемията създаде огромен икономически и здравословен хаос, и дори не е приключила. Остава да разберем, ще трансформира ли грандиозно глобалните работни процеси?