Екип от учени е по-близо от всякога до разработката на “шевна машина за имплантиране електроди в мозъка”. Проектът има амбициозната цел да превърне човешкия мозък в компютър. Част от тази сложна процедура бе описана в bioRxiv – безплатна, публична онлайн услуга на Лаборатория Cold Spring за архивиране и разпространение на непубликувани научни материали.
Учените, които станаха популярни в медийното пространство като “изследователи, близки на Илън Мъск”, всъщност са свързани с него чрез работата си по неговия стартъп Neuralink. Стартиращият бизнес е много потаен и е насочен към разработка на “brain computing”.
До този момент петимата автори на труда описват следния процес – първо, премахване на парче от черепа на плъха, второ поставяне на специална игла и трето – старт на процес на “зашиване” (имплантиране) на гъвкави електроди в мозъчната тъкан с помощта на гъвкави тънкослойни полимерни сонди, които са индивидуално насочени, за да се избегне наблюдаваната васкулатура и да се постигнат различни анатомични цели, в комбинация с фина и твърда игла за “втъкаване”.
Според информацията в документа до момента учените са успели да имплантират масиви от електроди в мозъка на плъх и да получат обратно като информация хистологични изображения на тъканния отговор. Това означава, че с наличната информация човечеството може да си прокара път към ново поколение безопасни невронни интерфейси, които ще имат не само клинични приложения, а и ще помогнат по-добре да се запознаем с работата на собствените си мозъци.
Идеята, която представлява система за скалируемо записване и стимулиране на невронната активност, е в стадий “очакване на обратна връзка”. Нямаме търпение да видим какво предстои! А дотогава, нашият любим Мъск ще продължава да ни тийзва с информация за предстоящото…
An AI system defeated elite Chinese doctors in a two-round brain tumor diagnosis competition on both speed and accuracy. This could do incredible good but is another example of areas in which new technology is capable of beating humans. We have to evolve quickly. pic.twitter.com/1f2O8WZZHW
— Andrew Yang (@AndrewYang) April 10, 2019