16 септември, 2024

В много от случаите, успешно завършеното образование не ви гарантира най-добрите теоретични и практически умения, с които да сте конкурентоспособни в бързоразвиващия се IT сектор. Ако сте поставили основите на своето бъдеще като програмисти, завършвайки университет, ние ви предлагаме една книга, с която да надградите знанията си и да станете истински мастър в работата си.

„The Pragmatic Programmer”

Книгата „The Pragmatic Programmer” на Андрю Хънт и Дейвид Томас е сравнително стара, но изключително полезна в случаите когато искате да научите нещо от чужди грешки, без и вие да допускате такива. Авторите определят програмистите като артисти. Те са обучени да използват определен набор от инструменти, за да генерират определен вид продукт (програми), който ще работи в дадена среда. Подобно на всяко друго изкуство, тънкостите на компютърното програмиране не се учат в университета или в специализираните курсове. Повечето програмисти откриват „топлата вода“ с течение на времето, след множество допуснати грешки и многократно повторение. В „The Pragmatic Programmer“, Андрю Хънт и Дейвид Томас обобщават много от истините, които са открили по време на кариерата си като хора, които пишат код и дизайнери на софтуер. Един от съветите, които авторите дават е когато нещо не работи добре трябва да започнете да търсите проблеми на най-очевидните места. Също така предлагат съвети за извършване на оценки за време и разходи и за интегриране на тестовете в процеса на разработване.

Фокусът на книгата пада предимно върху работния подход към дизайна и конструкцията на софтуера, който позволява ефективно и рентабилно развитие на висококачествени продукти. Елементите на подхода включват разработване на спецификации, взаимоотношения с клиенти, екипно управление, практики на проектиране, инструменти за разработка и процедури за тестване. Авторите представят своя подход с помощта на анекдоти и технически проблеми.

Андрю Хънт и Дейв Томас написват тази книга, за да помогнат на читателите си да създадат по-добър софтуер и да преоткрият радостта от кодирането. Почти двадесет години по-късно, съветите им все още са актуални. Освен това, двамата създават издателската къща „The Pragmatic Bookshelf”, спецализирана в издаването на книги за софтуерно инженерство.

Ето и някои от коментарите за книгата в Амазон:

„Мисля, че тази книга е много добра за начинаещи и средно-напреднали“ програмисти. Засягат се много важни теми за изграждането на системи, не само на база кодиране, но и в цялата социална, психологическа и технологична среда, в която се осъществява разработката на продукта. Някои части са много повърхностно засегнати, но по-голямата част от книгата се дискутира на много добро ниво.“

„Книгата предлага най-добрите практики на пазара за разработка на софтуер. Всичко е обяснено наистина прагматично и можете да получите много добри съвети, които ще ви позволят да бъдете по-продуктивни разработчици.“

„Книгата е повърхностна и информацията, която е представена в нея не би помогнала на един напреднал програмист. Всичко е обяснено на много базово ниво и е толкова опростено, че не би било приложимо на практика.“

Code Complete: A Practical Handbook of Software Construction 

Смятан за едно от най-добрите практически ръководства за програмиране, книгата на Стив Макконъл „CODE COMPLETE“ повече от деситилетие помага на разработчици от цял свят да напишат по-добър софтуер. Сега тази „must have” книга е напълно актуализирана и допълнена с водещи практики и стотици нови примери, илюстриращи изкуството и науката за софтуерното инженерство. Улавяйки есенцията на знанията, достъпни от научните изследвания, академичните среди и ежедневната практика, Макконъл синтезира най-ефективните техники и принципите, които трябва да знае един програмист. Без значение какъв е опитът ви или размера на проекта, по който работите, тази книга ще ви информира, ще стимулира мисленето ви и ще ви помогне да изградите най-висококачествения код. Ще научите голям набор от техники и стратегии: проектиране с минимална сложност и максимална креативност; прилагане на защитни програми за намаляване и изчистване на грешки; безопасност на кода; изпозлване на  конструктивни практики, които са правилни за вашия проект; отстраняване на проблеми бързо и ефективно; решаване на критични проблеми в началото, средата и края на проекта.

Стив Макконъл е признат за един от водещите автори и гласове в общността на програмистите. Той е главен софтуерен инженер на Construx Software и е водещ разработчик на Construx Estimate и на SPC Estimate Professional, носител на наградата за производителност на списание Software Development. Той е автор на няколко книги, включително “Code Complete” и “Rapid Development”, които са отличени с наградата Jolt за списание Software Development.

Ето и някои от коментарите за книгата в Амазон:

„Всеки разработчик на софтуер трябва да прочете тази книга. Всяка компания, която разработва софтуерни продукти, трябва да има това в своята библиотека.“

„Това е голяма книга. Наистина голяма и независимо от размера си, тя е лесна за четене. Следвах цитатите към някои от изследванията и книгите в Code Complete и можете да ми се доверите, че Стив Макконъл е преобразувал доста сух материал в нещо интересно. Това е книга, която трябва прочетете, ако сте решили да се занимавате сериозно с програмиране.“

„Много рядко се среща книга за софтуер да бъде нещо, което да препоръчам на всички мои колеги. Тази книга трябва да бъде прочетена от всеки, който се интересува от разработване на софтуер.“

The Mythical Man Month: Essays on Software Engineering

The Mythical Man Moth е книга, която трябва да прочетете преди да започнете професионалната си кариера като програмист. В нея са обяснени всички проблеми, срещу които ще се изправите, в момента, в който започнете първия си проект. След първото публикуване на “The Mytical Man-Month” през 1975 г., библиотеката на един софтуерен инженер се смята за незавършена ако тази книга не присъства в нея. Известната през 1986 г. статия на Брукс, No Silver Bullet, също е включена. Това издание на 25-та годишнина е важно събитие в областта на компютърното издателство. Само няколко книги за управлението на софтуерни проекти са били толкова влиятелни и вечни, колкото е “The Mytical Man-Month”. Със смесица от факти за софтуерен инженеринг и провокиращи мнения, Фред Брукс предлага прозрение за всеки, който управлява сложни проекти. Книгата е сборник с есета, основаващи се на неговия опит като ръководител на проекта за компютърна система IBM System/360 и след това за OS/360. Сега, 20 години след първоначалното публикуване на книгата си, Брукс отново разглежда първоначалните си идеи и добавя нови мисли и съвети както за читателите, които вече са запознати с работата му, така и за читателите, които го откриват за пръв път.

Ето и няколко от коментарите за книгата в Amazon:

„Много добра книга, въпреки че някои от нещата в нея изглеждат малко остарели, но въпреки това повечето съвети в книгата все още могат да бъдат приложени към днешните проекти за разработка на софтуер.“

„Малко скучна, но доста влиятелен за годината на излизането си. Не забравяйте, че това е книга, написана през 1975 г., представяща 25-годишния облик на ИТ сектора. Някои от уроците в тази книга са все още актуални днес. Някои от есетата са излишни поради технологичния напредък, позволяващ нови подходи за преодоляване на описаните проблеми.“

„Книгата е доста остаряла и се чете трудно, заради „сухия“ език, на който е написана. Но все пак провокира и те кара да се замислиш за начина, по който работят нещата.“

Препоръчваме ви тези три книги по две причини: първо, авторите са опростили теоретичните знания, които вече сте натрупали и ги представят по начин, по който нещата изглеждат много по-лесно и второ, ви запознават с методи на работа, които може би все още не сте се срещали и проблеми, които може би са ви пречили в работата, но не сте намерили най-доброто решение за тях. Благодарение на книгите, ще придобиете нови или усъвършенствани умения и ще развиете навиците и нагласите си, което е основата за дългосрочен успех в кариерата ви.

Тагове: , , , , , , , , , , , , , ,