19 април, 2025

Спестяване vs. Инвестиране

Инвестирането може да ни помогне да защитим парите си от инфлация и да постигнем дългосрочните си финансови цели, но какво представлява то?

Спестяването – заделянето на част от дохода за бъдещи нужди – е познато на всеки. Когато вече разполагаме със спестени пари, пред нас възниква въпросът как да ги използваме, за да ни донесат ползва. Тогава идва ред на инвестирането.

В широкия смисъл, инвестирането е процесът на управление на ресурси с цел бъдеща полза. Това означава, че почти всяко действие, свързано с използването на средства или отделянето на време с очакване за печалба, може да се разглежда като инвестиция. Например, депозитът в банка може да се разглежда като форма на управление на спестявания, от която очакваме да получим лихва върху вложените средства. Също така, курс по чужд език може да бъде считан за инвестиция, защото влагаме време и пари с очакването да увеличим бъдещите си доходи.

Т.е. всеки от нас вече взема инвестиционни решения и остава да се опитаме да сме по-добри в това.

Свойства на инвестициите

Инвестициите имат някои свойства, които е полезно да познаваме, за да можем да избираме по-добре в какво да инвестираме. Ето някои от тях:

Риск и възможна доходност: Всяка инвестиция има възможна доходност – нивото на възнаграждение, което очакваме, както и риск – вероятността да не се състои очакваната от нас възвръщаемост. Полезно е да мислим за възможната доходност като възнаграждение за поетия риск, за да изградим разбирането, че двете са правопропорционално свързани. Колкото по-висока възможна доходност искаме да получим, толкова по-висок риск трябва да сме готови да поемем и обратно – колкото повече риск поемаме, толкова повече би трябвало да очакваме да бъдем възнаградени.

Ликвидност: Ликвидността е мярка за това колко бързо и лесно можем да превърнем инвестицията си в пари в брой. Например, акциите на големи компании обикновено са много ликвидни (няколко дни), защото могат да бъдат продадени бързо на капиталовия пазар. Недвижимите имоти, от друга страна, са по-малко ликвидни (няколко месеца), защото продажбата им е свързана с повече процеси и разходи.

Времеви хоризонт: Времевият хоризонт е периодът, през който е разумно да задържим инвестицията си. Ако инвестираме дългосрочно, можем да поемем по-висок риск (или по-ниска ликвидност), защото ще имаме достатъчно време, през което да не е подвластна инвестицията ни на пазарни смущения или ограничено търсене, но ако инвестираме краткосрочно, е разумно да потърсим инвестиции с по-нисък риск и по-висока ликвидност.

В какво можем да инвестираме

Макар инвестиционната вселена да е необятна, сред най-предпочитаните инвестиции са тези, които не изискват допълнително време, внимание и усилия. Стартирането на бизнес или покупката на имот може да са отлична инвестиция от гледна точка на риск или възможна доходност, но предполагат значителен ангажимент, докато инвестирането във финансови инструменти не изисква такъв оперативен ресурс.

Основните класове финансови активи включват облигации (т.е. ние кредитираме държави или компании) и акции (когато ние притежаваме дял от компания). Рискът и възможната доходност обхващат широк спектър – от депозитите (облигация гарантирана от множество институции) през ДЦК в местна валута на развиващи се държави и корпоративни облигации на международни корпорации, до акции в големи и малки компании по целия свят.

Понякога можем да насочим средствата си директно към някои от тези класове активи, като открием банков депозит например. За друга част, като акции и облигации, ще трябва да работим с инвестиционен посредник, но съществена част от тях не са лесно достъпни за по-малки инвеститори поради високата си цена.

Колективните инвестиционни схеми или инвестиционни фондове са един от популярните инструменти, които позволяват на по-дребни инвеститори да обединят своите средства и да инвестират в основните класове активи – те обединяват парите на множество инвеститори, като по този начин понижават фиксираните разходи, свързани със сделки на капиталовите пазари и позволяват на клиентите да се възползват от диверсифициран портфейл от инструменти, част от които не са достъпни за малки инвеститори (например облигации с висока номинална цена).

Как да започнем

  • Бюджет: Първата стъпка е да си съставите бюджет, който включва вашите активи, приходи, както и задължения и разходите ви. Това ще ви помогне да определите колко средства можете да отделите за инвестиране, без това да смути качеството ви на живот.
  • Цели и хоризонт за тях: Определянето на финансовите цели и времевия хоризонт за тях е ключово за успешното инвестиране. Определете какво искате да постигнете, колко ще ви струва и вземете предвид инфлацията, която може да оскъпи покупката. Популярна инвестиционна стратегия е първо да изградим краткосрочен финансов резерв за непланирани разходи, който е достъпен и защитен от инфлацията, т.е. насочен към нискорискови и високоликвидни инструменти, и чак след това да започнем да преследваме по-дългосрочните цели, които могат да се възползват от възвращаемостта, асоциирана с по-висок риск и по-ниска ликвидност.
  • Как да се предпазим от измами: Инвестиционната измама се случва, когато хората се опитват да ви подмамят да инвестирате пари. Те могат да ви насочват да инвестирате средства в конкретен актив – акция, имот, валута, стока. Измама е налице, когато Ви дават фалшива информация за реална инвестиция или ви представят фалшива инвестиционна възможност. Измамите могат да са както онлайн, така и офлайн, и да варират от непълно разкриване на информация за инструментите и продуктите, техните рискове или разходи, през неразкрити конфликти на интереси (когато тези лица вече са инвестирали в дадения инструмент), до Понци схеми и пирамиди, в които целта е да бъдат откраднати парите на инвеститорите. За да се предпазите от измами, винаги:
    • Проверявайте легитимността на инвестиционните посредници, с които работите;
    • Не приемайте за чиста монета препоръките за инвестиране, които срещнете в публичното пространство;
    • Винаги бъдете подозрителни към инвестиции, които звучат прекалено добре, за да са истина – както видяхме високата доходност е свързана с висок риск.

Настоящият текст е с обучителна и информационна цел, и не представлява инвестиционен съвет или препоръка.

Ако темата е привлякла вашето внимание и искате да научите повече за инвестиционните планове, заявете среща с експерт на Банка ДСК тук: Инвестиционен план | Банка ДСК (dskbank.bg)

 


РУБРИКА“ИНВЕСТИЦИИ И ЛИЧНИ ФИНАНСИ” ДОСТИГА ДО ВАС С ПОДКРЕПАТА НА:

 


 

Тагове: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,