Ирландия – DevStyleR https://devstyler.bg Новини за разработчици от технологии до лайфстайл Tue, 07 Feb 2023 12:20:16 +0000 bg-BG hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.8.5 Кампанията “Not Optional” Oсигурява 5 млрд. евро на Европейски Стартъпи https://devstyler.bg/blog/2023/02/07/kampaniyata-not-optional-osiguryava-5-mlrd-evro-na-evropejski-startapi/ Tue, 07 Feb 2023 12:20:16 +0000 https://devstyler.bg/?p=115351 ...]]> Нов анализ на кампанията “Not Optional” показа, че през последните 5 години над 5 милиарда евро са преминали от ръцете на основателите и инвеститорите към служителите на европейски стартъпи.

Тъй като стартъпите продължават да работят в предизвикателна макросреда, това увеличение на собствеността на служителите отразява нарастващото признание на важността на възнаграждаването на талантите както от страна на предприемачите, така и от страна на инвеститорите.

Подобрението идва и след като Ирландия, Нидерландия и Испания въведоха реформи на националните схеми за опции за акции от 1 януари 2023 г., а в Обединеното кралство, Австрия и Белгия са планирани допълнителни подобрения по-късно тази година.

Основателите и политиците признават решаващата роля на таланта и продължават да приемат опциите за акции като начин за укрепване на европейските стартиращи предприятия и стимулиране на иновациите.

Кампанията, ръководена от Index Ventures и подкрепена от повече от 700 главни изпълнителни директори, подтиква създателите на политики да реформират остарелите правила и разпоредби, които ограничават собствеността на служителите.

Повече подробности около новината можете да прочетете на международното издание DevStyleR.IO“Not Optional” Campaign Provides €5 Billion to European Startups

]]>
Apple спечели съдебното дело с ЕС и си спести 15 млрд. долара https://devstyler.bg/blog/2020/07/16/apple-specheli-sadebnoto-delo-s-es-i-si-spesti-15-mlrd-dolara/ Thu, 16 Jul 2020 09:53:57 +0000 https://devstyler.bg/?p=32812 ...]]> Добри новини за технологичния гигант Apple, който успя да спечелят битката с Европейския съюз, в негативен резултат от която, щеше да се наложи компанията да изплати цели 15 милиарда долара. Делото стартира през 2016 г., когато Европейската Комисия установи, че бизнесът на Apple в Ирландия успява да се възползва от различни вратички и несправедливи данъчни предимства. В резултат на това, Съдът на Европейския съюз поиска от Ирландия, да възстанови данъците от Apple в периода 2003 – 2014 г., които са на стойност 13 милиарда евро.

Още през 2014 г. обаче, от ЕК заявиха, че изплатените данъци от двете опериращи за Apple компании в Ирландия – Apple Sales International и Apple Operations Europe – “не отговарят на икономическата реалност”.

Също така, според тях, от 2003 до 2014 г., Apple изплаща все по-малък корпоративен данък. Уви, в сряда Съдът обяви, че Комисията не е могла да предостави достатъчно силни и ефективни доказателства, следователно, процесът няма как да продължи.

Искаме да благодарим на Съда, за отделеното време и за разглеждането на фактите. Радваме се, че те анулираха повдигнатия от ЕК случай,” обявиха от Apple и споделиха също, че се чувстват горди от факта, че именно те са най-големия данъкоплатец в света, тъй като осъзнават колко важни са данъците за обществото. Apple са платили повече от 100 милиарда долара корпоративен данък приход за последното десетилетие и още милиарди други данъци.

От Европейската Комисия обаче, не смятат, че това е краят на случая. Те настояват за справедливо плащане на данъци от всички компании и Изпълнителният вицепрезидент на Европейската Комисия Маргрет Вестагер вече обмисля следващи стъпки, като най-вероятната е обжалване.

Тя споделя, че Комисията ще разгледа много внимателно решението на Съда и това как то би рефлектирало на потенциалните следващи ходове на Комисията.

Вестагер и Комисията се опитват да разрушат статуквото на т. нар. от тях “sweetheart tax, чрез който много компании успяват да се възползват от бизнеса си в Европа и да плащат по-малко данъци. Миналата година, в подобен случай, Комисията поиска от Нидерландия да възстанови 30 милиона евро заради неплатени данъци от Starbucks. Но подобно на Apple ситуацията и това решение бе анулирано от съда.

]]>
Apple ще се бори за 13 милиарда евро https://devstyler.bg/blog/2019/09/16/apple-shte-se-bori-za-13-miliarda-evro/ Mon, 16 Sep 2019 15:52:11 +0000 https://devstyler.bg/?p=22758 ...]]> Делегация на технологичната компания Apple, начело с финансовия директор Лука Маестри, предстои да се яви във втория по важност съд в Европейския съюз, намиращ се в Люксембург.

Ситуацията меко казано се припокрива със случая, за който писахме и миналата седмица. В казуса на гиганта Apple отново се споменава използването на различни данъчни лостове, чрез които да се спестят такси и отново става въпрос за въпросния Double Irish Arrangement. Прелюдията, водеща до този момент започва още през 2016 г. След двугодишно разследване се стигна до отсъждане на 13 милиарда евро глоба, която Apple дължи на Ирландия, където се намира щабът на компанията за Европа. От Apple обясниха, че са действали спрямо ирландското и американското законодателство и именно тази теза предстои да защитават в съда.

Сумата се явява като прецедент, защото до този момент е на челно място като размер, отсъден от Комисията. Така или иначе, тя не е платена. Именно поради тази причина в Люксембург пристига делегация на Apple, за да се бори в своя защита.

Интересното в случая е, че дори и да бъде отсъдено в полза на Ирландия и да трябва да им бъдат преведени 13 милиарда евро, то от ирландското правителство също не подкрепят решението на Европейската комисия, като дори смятат, че от Комисията нарушават правомощията си.

Ирландия е известна сред големите компании като данъчен рай, като в страната има значителен брой чуждестранни компании, осигуряващи заетост на 10% от работната ръка, съобщават от Ройтерс.

]]>
Instagram скрива лайковете: Краят на инфлуенсърите? https://devstyler.bg/blog/2019/07/19/instagram-skriva-lajkovete-krayat-na-influensarite/ Fri, 19 Jul 2019 11:16:43 +0000 https://devstyler.bg/?p=21131 ...]]> Бавно наближава апокалипсисът за инфлеунсърите. Instagram разшири тестването на новия си фийчър, или по-скоро липсата на фийчър – премахване на брой лайкове и гледане. Концепцията на новите постове се тества в Австралия, Нова Зеландия, Италия, Япония, Ирландия и Бразилия. 

Новата идея има за цел да помогне за съвременни проблеми, свързани със суета  и напрежение около броя лайкове. Интересното в случая е, че това не е първата стъпка в тази посока от страна на компанията. Напомняме, че в началото на годината бе въведена и опцията за проследване и ограничаване на времето, прекарано онлайн в скролване на снимки и видеа в приложението. 

 

В публично изявление изпълнителният директор на Instagram – Адам Мосери сподели, че е загрижен за социалните медийни платформи, които често засилват ниското самочувствие и правилна преценка у младите хора. В Twitter, обаче, голяма част от потребителите се оказаха далеч по-загрижени от липсата на адекватен и хронологичен алгоритъм на постинга, заради който се появява проблем с липса на лайкове.

Очаква се практиката да се окаже успешна и да помогне действително за намаляване на стреса и психическите разстройства, свързани с нереалистичните изображения в платформата. Налице е въпросът – дали Instagram няма да си вкара сериозен автогол с този ход, който ще намали видимостта от влиянието на инфлуенсърите и бизнесът, който те генерират.

 

]]>