puzzle – DevStyleR https://devstyler.bg Новини за разработчици от технологии до лайфстайл Fri, 22 Jan 2021 09:16:50 +0000 bg-BG hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.8.5 ООН създаде мобилна игра за проблема с озоновия слой https://devstyler.bg/blog/2021/01/22/oon-sazdade-mobilna-igra-za-problema-s-ozonoviya-sloj/ Fri, 22 Jan 2021 09:16:50 +0000 https://devstyler.bg/?p=38783 ...]]> Как да достигнеш до младото подрастващо поколение, така че то да разбере належащите световни проблеми и тревоги? Чудесна идея – правиш mobile игра, която е безплатна и доставя на младите потребители някои научни познания и цялостно образова по атрактивен игрови начин защо е важно да предпазваме озоновия слой. “Reset Earth” е разработена от Програмата за околна среда на Организацията на обединените нации и ни ангажира с един от сериозните проблеми на планетата.

Както знаем, за разлика от предходното поколение младежи, то в момента компютрите и лаптопите не са чак толкова на мода, колкото телефоните и това е една добра предпоставка защо създателите са избрали именно мобилната платформа. Играта е за iOS и Android, така че е способна да обхване максимално голям пазар. А какво представлява?

Целта е да бъде спасен озоновият слой. Действието се развива през 2084 г. и е задвижвано от три тийн персонажи, които трябва да се върнат назад във времето и да подсигурят подписването на Монреалския протокол от 1987 г. и да предотвратят появата на вирус, наречен “the grow”.

Протоколът е реално нещо, а не игрова измислица. Е, същото важи и за проблемите на озоновия слой. През 1987 г. в Монреал се събират различни народи по света и решават да намалят производството и изпускането на газове, които причиняват намаляването на озоновия слой, което тогава е било в много тревожни нива. Споразумението се нарича “Монреалски протокол за веществата, които нарушават озоновия слой“. Около 191 страни са поставили своя подпис и са правно обвързани с договореното на срещата. Обратно към играта.

Reset Earth” е 2D platform runner с елементи на базиран на решаването на пъзели сюжет. Персонажите притежават забележителни умения – могат да хакват устройства, да забавят времето и т.н. Цялата идея е да се предава научно познание, но по елегантен начин.

Играта трябва да бъде достъпна на 10-ти февруари за iOS и Android. Но малко по-рано, на 24-ти януари, което е след два дни, предстои премиерата и на едноименната анимационна поредицаReset Earth“, отново създадена от ООН, чийто трейлът можете да изгледате ТУК. Ние ще чакаме с нетърпение да гледаме и тестваме, като смятаме, че ООН трябва да състави официално свои Game Development и Animation отдели, защото светът има прекалено много проблеми.

]]>
Пловдивското общество за създаване на игри https://devstyler.bg/blog/2018/08/07/plovdivskoto-obshtestvo-za-sazdavane-na-igri/ Tue, 07 Aug 2018 09:09:10 +0000 https://devstyler.bg/?p=6083 ...]]> Plovdiv Game Jam е събитие, създадено за всеки, който се интересува от видео игри – професионални геймъри, студенти или просто артистични хора. Кремена Димитрова от организационния екип на събитието сподели пред DevStyleR какво се организира на подобни събития.

С какво помните първото издание на Plovdiv Game Jam?
Арт играта за преживяването от различни наркотични вещества. Стриймът беше без звук от телефон, залепен с тиксо към кутия, и за баланс/тежест – бутилка с вода, която е залепена към кутията. Доброволците знаеха какво трябва да се направи, дори без брифинг преди събитието. Награждаването и как всички присъстващи бяха учудени, че нещо подобно се случва извън София!

Какви са жанровете на игрите, които се включват в събитията?
Нямаме ограничения, всеки отбор решава сам каква да бъде играта, която ще създадат. Дигитални, настолни, виртуална реалност, без значение дали е прототип, работещи нива, геймплей видео, идея, сториборд… real time strategy, first person shooter, simulation, multiplayer/singleplayer, beat’em up, 4ex, platformer, puzzle, roleplaying, mobile – всичко е позволено.

Какви хора посещават PGJ?
В Пловдив участниците са предимно млади професионалисти и студенти. В последните две години имаме посещаемост и от малки инди студия от Пловдив и София, което ни радва изключително много! В последното издание имаше и отбор на генералния ни спонсор, които помогнаха на всички отбори, даваха им идеи и споделиха опит. Те най-благородно отказаха да участват в състезанието, въпреки че направиха работещ прототип и представиха и работния процес.  

Какво трябва да знаеш, за да създадеш игра?
Може и въобще да не си чувал за разработка на игри, но трябва да имаш идеи и въображение, желание да се учиш, готовност да работиш с много различни хора, както и да правиш грешки, но да не спираш да се развиваш. Plovdiv Game Jam дава възможност на всеки да разбере на практика какво значи да разработваш игри в кратки срокове в екип от хора с различни възможности и умения.

Има ли пазар за игри в България?
Пазарът в България разцъфтява всяка година все повече и повече благодарение на платформи, стимулиращи играчите да плащат за игрите си. Увеличаващият се брой български стриймъри и ютюбъри, съпътстващи подрастващите геймъри, също имат принос за това.

Какво се играе най-много от българските програмисти, според вас?
Това е много субективно – всеки играе каквото му харесва. И програмистите са хора, както всички останали, а в България, като че ли се играе най-много Overwatch, Fortnite, Counter Strike, Diablo, WoW, Dota и League of Legends – известните e-спортове. Ако си хипстър, играеш Rocket League. Може би наистина има някакви изключения като Quake и Half life 1, които са култови, но това пак зависи кой набор си. Всяко поколение си има своите cult classics.

Какво ново предстои да очакваме от организаторите?
Всяка година се стараем да има изненади за участниците, нови неща и интересни лекции. Все още сме в началото на подготовката, но имаме много идеи, по които работим. Надяваме се да изгладим всички недостатъци, които имахме в предишни издания, както и да направим едно по-добро и по-интересно събитие. Искрено се надяваме, че събитието ще привлече повече участници, защото всеки, който има желание, може да дойде и да пробва какво е нужно, за да създадеш игра.

Същият екип ли организира събитията в останалите градове?
Не, всяка локация има различни организатори, но поддържаме координация, споделяме идеи и си помагаме, доколкото можем.

]]>