SXSW – DevStyleR https://devstyler.bg Новини за разработчици от технологии до лайфстайл Fri, 27 Mar 2026 06:31:10 +0000 bg-BG hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.8.5 CEO-то на Nothing, Карл Пей, казва, че AI агентите ще сложат край на мобилните приложения https://devstyler.bg/blog/2026/03/19/ceo-to-na-nothing-karl-pej-kazva-che-ai-agentite-shte-slozhat-kraj-na-mobilnite-prilozheniya/ Thu, 19 Mar 2026 15:10:22 +0000 https://devstyler.bg/?p=324397 ...]]> Карл Пей, съосновател и главен изпълнителен директор на Nothing, вярва, че в бъдеще смартфоните ще са задвижвани от AI агенти, а не от мобилни приложения.

Основателят на британската компания за електроника, като смартфони и други аксесоари, направи тези коментари по време на интервю на конференцията SXSW.

По отношение на AI в софтуера, мисля, че хората трябва да разберат, че приложенията ще изчезнат.

Компанията от известно време предлага идея за нов вид смартфон, който ще използва AI и технологии за персонализация, достатъчно точни, така че потребителите да не чувстват нуждата да следят резултатите.

Много компании вече внедряват AI функции, която изпълнява командите на потребителите – например резервират полети или хотели. Карл обаче вярва, че AI може да има по-интересно приложение – да научи желанията на потребителя в дългосрочен план. Например, ако потребителят иска да води здравословен живот, устройството може да дава насоки, които да помогнат за постигнето на целта.

Мисля, че ролята на AI значително ще се засили, когато започне да ви дава предложения. Не е нужно самостоятелно да измисляте идея… когато системата ни познава толкова добре, тя ще измисли неща, които дори не знаем, че искаме,

обясни Пей.

Карл Пей вярва, че AI смартфонът ще изпълнява задачи за своите потребители, без да е необходимо да му се дават команди. Ако е успешен, това би означавало устройство с интерфейс, предназначен за използване от агента с изкуствен интелект.

Карл Пей не смята, че приложенията ще изчезнат в близкото бъдеще, но с течение на времето изкуственият интелект ще използва „приложението“ по начин, който няма да имитира човешкото докосване.

Това не е бъдещето. Бъдещето не е агентът да използва човешки интерфейс. Трябва да създадете интерфейс, който агентът да използва. Мисля, че това е по-подходящият за бъдещето начин да го направите.

Изображение: TechCrunch. (2019). TechCrunch Disrupt San Francisco 2019 – Day 3 Carl Pei (cropped). Wikimedia Commons

]]>
Гари Тан, CEO на Y Combinator, с „киберпсихоза“ заради Claude Code и ‘Gstack https://devstyler.bg/blog/2026/03/18/gari-tan-ceo-na-y-combinator-s-kiberpsihoza-zaradi-claude-code-i-gstack/ Wed, 18 Mar 2026 16:02:02 +0000 https://devstyler.bg/?p=324193 ...]]> Главният изпълнителен директор на Y Combinator, Гари Тан, заяви, че почти не спи заради вълнението си от работата с AI агенти. Той описа преживяването като „киберпсихоза“ на интервюто на сцената на SXSW.

В разговора с рисковия капиталист Бил Гърли, Гари каза:

Спя около четири часа в момента. Имам кибер психоза, но мисля, че една трета от главните изпълнителни директори, които познавам, също имат.

Той сравни настоящата си работа с AI със създаването на стартъп – процес, който в миналото е изисквал много време, финансиране и дори употреба на стимуланти.

Когато го пробваш, осъзнаваш: Все едно успях да пресъздам стартъпа си, който отне 10 милиона долара рисков капитал и 10 души, и отне две години работа, докато приемах антинарколептици – спомням си, че бях на модафинил.

Сега според него изкуственият интелект е заменил нуждата от такива помощни средства.

С тази революция не ми е нужен модафинил. Е, буден съм. Заспах в 4 сутринта. Събудих се в 8,

добави той, като каза, че постоянно проверява проекти, задвижвани от AI.

Малко преди интервюто Тан публикува своята Claude Code система, „gstack“, като проект с отворен код в GitHub. Системата включва колекция от “skills“ за многократна употреба – многократно използваеми промптове, съхранени в специални файлове „skill.md“, които насочват поведението на AI в роли като изпълнителен директор, инженер и code reviewer.

В момента хранилището на gstack в GitHub наброява 13 skills, но Тан продължава да публикува за нови актуализации.

Прекарвам си толкова хубаво с Claude Code, исках да имате точно моите skill setup,

сподели той в X.

Проектът бързо стана популярен сред платформи като Product Hunt и GitHub, привличайки близо 20 000 звезди и хиляди “forks“. Gstack предизвика и критика, след като Гари публикува, че негов CTO приятел е описал системата като „god mode“ след като е идентифицирала пропуск в сигурността.

Някои разработчици отхвърлиха проекта като прехвален. Много критици се изказаха, че проектът се състои само от набор промптове, като отбелязаха, че много инженери вече използват подобни workflows.

Youtube клипът на Мо Битар „AI is making CEOs delusional“ е само един пример от една от многото критики.

Въпреки критиката, самите AI системи отговориха положително, когато бяха помолени да оценят gstack. ChatGPT го описа като „разумно сложни промпт работни потоци“ и подчерта ефективността на симулираната структура на инженерен екип. Gemini го нарече „Pro“ конфигурация, която подобрява точността, а Claude го похвали като „зряла, добре дефинирана система, създадена от човек, който я използва интензивно.“

В отговор на критиката Гари подчерта своя ентусиазъм към писането на код с AI:

Взимах модафинил само за да остана буден по-дълго, за да мога да превърна моментните кристални структури в мозъка си, в редове код, преди сънят или разсейването да ги превърне в песъчинки. Обичам да пиша код, но още повече обичам да пиша код с AI. Говоря му, той слуша и заедно създаваме. Виждам структурата и как е изградена. Няма друго по-силно преживяване за мен.

Изображение: Garry Tan LinkedIn Profile

]]>
Без паника! https://devstyler.bg/blog/2020/03/05/bez-panika/ Thu, 05 Mar 2020 17:08:57 +0000 https://devstyler.bg/?p=27452 ...]]> Все повече конференции и събития биват отменени, поради опасенията от заразяване с коронавирус. Освен, че технологичният свят вече губи поради забавяне на поръчки, губи и своите представителност и блясък. Кои са конференциите, отменени или отложени до момента? 

Cisco Live Melbourne, Facebook F8, Facebook Global Marketing Summit, Google I/O, Google News Initiative Summit, Mobile World Congress Barcelona. Само дотук изброени примерите са достатъчно показателни, че най-големите компании и събития приемат нещата на сериозно, или казано по друг начин – не, че има опасност, но по-скоро никой не иска да рискува. Но ако Google I/O и други конференции вече връщат парите за билети, то други все пак търсят начини да се справят с проблема. 

Adobe Summit, например, което трябваше да се проведе между 29 март и 2 април в Лас Вегас, все пак ще се проведе, но онлайн… Събитието е анулирано единствено в присъствената си форма. Това всъщност е не лош вариант и става все по-разпространен. Aruba Networks Atmosphere 2020, Atlassian Summit 2020, DocuSign Momentum, Domopalooza, F5 Agility 2020, Google Cloud Next, Microsoft WSLConf, Microsoft MVP Global Summit са други такива примери. 

Под формата на малки мероприятия, излъчвани онлайн в контролирана обстановка или качване на лекции и видеа, на сайтовете на въпросните конференции ще може да бъде достигнато до предвидената технологична информация – може би просто не до цялата предвидена. 

Но съществуват и трети вид конференции – тези, които без терзание обявиха, че плановете им не се променят, въпреки коронавируса, като Cisco Live, Dell World, Enterprise Connect 2020, HPE Discover, IoT World Developer Conference, MSPWorld, Oracle Code One, SXSW, VMworld и други. Но работата е следната – някои остават на вече обявените дати, но те така или иначе са предвидени за август, септември и октомври месец – а това е заявка в бъдещето, защото предстои да видим какво ще се случи и дали през август няма да последва нова вълна от отменени събития. Това, което е по-интересно към момента са тези конференции, които са предвидени за март, април, май месец. Защото, организаторите на едно събитие могат да не искат да отлагат или отменят и да имат безстрашен поглед, но какво остава за лекторите, в които именно се крие причината толкова конференции вече да са отменени. 

Световната здравна организация бе ясна по отношение на коронавируса и неговите опасности, и не може да се говори, че хората не са предупредени. Следователно, една конференция няма как да пребъде, когато обявените лектори започнат да изпадат един по един от картинката, поради личната си безопасност. Същевременно, посетителите присъстват на тези събития, именно заради лекторите и темите, и така се заформя безизходица за организаторите.  

Доказателство за това е, че докато работим по този материал, SAS Global Forum, което трябваше да се проведе между 29 март и 1 април във Вашингтон, DC, промени статута на сайта си от “Being held as scheduled” на “Conference in DC canceled. Event goes virtual”. Новината е толкова прясна, че SASAnalytics все още нямат време да я обявят в Twitter. 

В България също вече последваха отменени събития, като например конференцията “Нови хоризонти в журналистиката” на Асоциация на европейските журналисти. Министърът на здравеопазването пък обяви грипна ваканция (не заради коронавирус) от 6-ти до 11-ти март. Същевременно UEFA и МОК продължават да обсъждат дали няма да е необходимо да бъдат отменени Олимпийските игри и Европейското първенство по футбол, първенството на Италия – Serie A се провежда при “закрити врата”, а любителите на киното могат да проронят някоя друга сълза по отлагането на предвидения за април нов филм за Бонд, “No Time to Die”, чак за ноември месец. 

И ето, че достигаме до следното: Без паник! Наистина не препоръчваме масовата паника и истерия – смятаме, че няма нужда. Единствено ни е тъжно, че дали фен на технологиите, спорта, или киното, всички имат какво да губят. 

Материала подготви Пламен Михайлов

]]>