Силвия Илиева – DevStyleR https://devstyler.bg Новини за разработчици от технологии до лайфстайл Mon, 07 Jul 2025 05:56:12 +0000 bg-BG hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.8.5 Институт GATE предоставя стипендия Google DeepMind AI https://devstyler.bg/blog/2025/07/04/institut-gate-predostavya-stipendiya-google-deepmind-ai/ Fri, 04 Jul 2025 05:47:00 +0000 https://devstyler.bg/?p=291981 ...]]> Институт GATE към СУ „Св. Климент Охридски“ предоставя стипендия на Google DeepMind AI за предстоящата 2025-2026 г. академична година. От тази възможност могат да се възползват студенти от първата в България магистърска програма „Технологии за големи данни“, съвместна инициатива на GATE и ФМИ. 

СУ “Св. Климент Охридски” чрез институт GATE е една от четирите организации в Европа, предоставящи стипендията Google DeepMind AI, заедно с École normale supérieure Paris-Saclay (Франция), Варшавският университет (Полша) и Технически университет в Клуж-Напока (Румъния).

„Нашата цел е да предоставим възможно най-доброто образование на талантливи млади хора. Вярвам, че чрез програмата Google DeepMind AI не просто отваряме врати за тях, а създаваме нова вълна от лидери в областта на големите данни и изкуствения интелект”,

смята проф. Силвия Илиева, директор на институт GATE и ръководител на МП „Технологии за големи данни“.

Стойността на финансовата помощ е 25 хил. щатски долара. Тя покрива таксите за обучение и задължителните университетски такси (за период до две години), месечната издръжка на стипендианта, субсидия за академични пътувания и достъп до изследователски конференции, насоки и менторство, лаптоп.

Основната цел на партньорството между GATE и Google DeepMind AI, е да демонстрира високата стойност за обществото, която носи насърчаването на талантливите студенти към научна кариера в стратегическите области на големите данни и изкуствения интелект, особено ако те принадлежат към слабо представени групи и такива с ограничени финансови възможности.

Стипендията на Google DeepMind AI – британската компания, известна с научните си изследвания и иновации в областта на изкуствения интелект, е за студенти от женски пол или с ограничени финансови възможности, които имат желание да придобият магистърска степен по програмите „Изкуствен интелект“, „Извличане на информация и откриване на знания“ и „Технологии за големи данни“ във Факултета по математика и информатика (ФМИ) на СУ „Св. Климент Охридски“.

От 2017 г. насам Google DeepMind предоставя стипендии на университети, за да подпомогне усилията им за привличане на широк спектър от опит и гледни точки в областите на изкуствения интелект и компютърните науки. Днес програмата вече достига до стипендианти в много държави, включително България )(вече пета година благодарение на, Колумбия, Полша, Румъния, Южна Африка, Уганда и Турция – както и във Великобритания, Канада и Франция.

Стипендията е част от по-широкия ангажимент на Google DeepMind да изгради общност в сферата на ИИ, в която всеки да може да участва.

Условията и възможностите да станете стипендиант на Google DeepMind AI са описани тук.

Материалът и изибражението са предоставени от Институт GATE

]]>
Институт GATE положи първа копка на новата си високотехнологична сграда https://devstyler.bg/blog/2021/05/21/institut-gate-polozhi-parva-kopka-na-novata-si-visokotehnologichna-sgrada/ Fri, 21 May 2021 12:57:33 +0000 https://devstyler.bg/?p=45250 ...]]> Новата сграда ще се помещава на над 600 кв. м. между историческите сгради на факултетите по математика и информатика (ФМИ), физика (ФзФ) и химия и фармация (ФХФ). По време на специално събитие, екипът на институт GATE, заедно с проф. Николай Денков, министър на образованието и науката, г-н Константин Павлов, кмет на район Лозенец и проф. Анастас Герджиков, ректор на СУ „Св. Климент Охридски“ положиха основите на новата сграда на института.

Сградата е проектирана с мисъл за осигуряване на енергийна ефективност посредством пасивни и активни мерки. Пасивните са високоефективни ограждащи елементи – стъкло и изолация. Активните са енергийно-ефективна система за отопление и охлаждане. В сградата ще бъдат разположени иновационни лаборатории, зали за презентации и отворени пространства за срещи и дискусии. Тя ще се помещава на над 600 кв. м. площ, ще бъде на четири етажа и обезпечена със съвременни технологични решения, които позволяват мобилност и многофункционалност по време на експлоатационния режим.

Сградата ще бъде разположена в кампуса на СУ „Св. Климент Охридски“ между факултетите по математика и информатика (ФМИ), физика (ФзФ) и химия и фармация (ФХФ), и още два центъра, финансирани по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“. Това е най-подходящото място за създаването на Научен парк на Софийския университет, вярва проф. Силвия Илиева, директор на институт GATE.

Нашата мисия като изследователи е да превърнем института в мост между науката, правителството и индустрията, да допринесем за повишаване на качеството на живота на хората чрез изследванията и мултидисциплинарните проекти, по които работим. Целта ни е да създаваме нова изследователска култура, за да дадем възможност на младите изследователи да се развиват и да постигат научните си амбиции в страната и да мотивираме връщането на повече български изследователи от чужбина. Сградата е първа стъпка в изграждането на националната изследователска инфраструктура в областта на големите данни и изкуствения интелект, която ще събере тези наши стремежи. Тя ще бъде домът на института и изследователите в нея ще работят в полза на обществото, с помощта на съвременните достижения на науката и технологиите.“, каза проф. Илиева.

Освен за изследователите на институт GATE, новата сграда ще бъде отворена за студенти и партньори за демонстрации, експериментиране и тестване на нови технологии и решения, както и за семинари и събития.

В съвременния динамичен и интензивен свят е много важно, научните постижения да бъдат видими по света, за да бъдат полезни на хората. Да бъдат изграждани истински научни центрове, в които десетки учени да преследват едни и същи цели и да работят по свързани задачи, за да могат да се конкурират с колегите си по света. В следващите няколко месеца ще направим всичко възможно, за да привлечем колеги от България и чужбина, така че да направим научната дейност на страната отново водеща в света.“, каза проф. Николай Денков, министър на образованието и науката.

Специално живо включване на събитието направи д-р Мануел Алейшо от Генералната дирекция за научни изследвания и иновации на Европейската комисия. „Този проект е резултат от интензивно сътрудничество и много усилия, а сградата не е неговото начало. Институтът GATE има вече няколко години зад гърба си и продължава да расте благодарение на усилията на много хора както в България, така и тук в Европейската комисия. Впечатляващо е не само постигнатото до момента, но и това, че институтът GATE събира две институции – СУ „Св. Климент Охридски“ и Chalmers University. Това партньорство е изключително важно и вярвам, че показва начина, по който инвестициите в научни изследвания водят до прогрес и подобряване на върховите постижения. Проекти като този показват какво значи Европа и каква е нейната мисия.“, изтъкна д-р Алейшо.

От основаването си до момента, институт GATE успява да привлече финансиране от национални и международни проекти, което надхвърля планираното над два пъти. Привлечените изследователи са с 15% над заложените и институтът започна два значими пилотни проекта с важно обществено значение – в приложните области „Градове на бъдещето“ („Цифров двойник на града“) и „Дигитално здравеопазване“ („Цифрово моделиране на пациенти с когнитивни нарушения“). Всичко това допринася както за авторитета на СУ „Св. Климент Охридски“, така и за цялата научна дейност в България.

СУ „Св. Климент Охридски“ винаги е стимулирал развитието на научните изследвания и за нас е гордост това, което постигнахме в последните години в областта на науката, благодарение на множеството мащабни проекти. Сферата, в която институт GATE се развива е изключително важна и докато допреди време подобни центрове съществуваха само в Западна Европа, сега с бързи темпове компенсираме това – резултатът за първите две години от съществуването на института е видим. Поздравления на целия екип, пожелавам успех на бъдещите дейности и се надявам, че тази сграда ще бъде предпоставка за още по-голям интерес към дейността на GATE”, каза проф. Анастас Герджиков, ректор на СУ „Св. Климент Охридски.

С този институт, България ще бъде поставена на научната карта на Европа и аз съм изключително щастлив, че ще имаме възможността да вземаме решения базирани на данни. Институт GATE е и причина за младите хора да останат и да градят бъдещето си в България. Още повече се радвам, че точно в район Лозенец ще се появи едно съвременно място, отговарящо на най-високите световни стандарти. Това може да е пример как трябва да изглежда една градска среда, която да продължим да разширяваме, за да се превърне София в това, което би трябвало да бъде.“, каза г-н Константин Павлов, кмет на район Лозенец.

Като част от официалната церемония гостите имаха възможност да отправят своите пожелания към института и да ги положат в специална капсула на времето, която да бъде отворена след 10 години.

]]>