remote работа – DevStyleR https://devstyler.bg Новини за разработчици от технологии до лайфстайл Thu, 05 Aug 2021 13:23:39 +0000 bg-BG hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.8.5 Какво е бъдещето на работното място след COVID? https://devstyler.bg/blog/2021/07/22/kakvo-e-badeshteto-na-rabotnoto-myasto-sled-covid/ Thu, 22 Jul 2021 15:14:01 +0000 https://devstyler.bg/?p=49521 ...]]> COVID-19 пандемията тотално преобрази начина на работа и бе необходимо всички да преминат в дистанционна форма, за да бъде приоритизирано здравето и ограничето разпространението на вируса. Почти година и половина след това, за много хора remote режима остава на дневен ред, а остава и въпросът какво е бъдещето на работното място след COVID и какви ще бъдат взаимоотношенията между хората? Отговорите на този въпрос споделиха гостите, участници в онлайн дискусията “Заплатите в софтуерния бранш 2021“.

Рада Йосифова, Head of HR в Raiffeisenbank България сподели, че в банката постоянно се дискутира бъдещето на работното място и това, дали то ще продължи да съществува като такова или ще промени формата си – дали ще се работи от вкъщи, от офиса или пък защо не – отвсякъде?

В нашата компания смятаме, че ще преминем към хибриден начин на работа, с време в офиса, но и от вкъщи. Определено тази пандемия доказа нуждата на хората да бъдат по-гъвкави и да не се изисква присъственост. Това явно отпада и става демоде, защото хората очакват да се гледат резултатите и усилията, които човек е положил,” сподели Йосифова.

Нейното мнение бе подкрепено от Мая Василева, HR Director в Prime Holding JSC, която се съгласи, че хибридният модел е новата тенденция.

Модел, в който хората ще имат възможност да работят откъдето си пожелаят, особено в ИТ компаниите. 80% от хората там, според мен, няма да се върнат в офисите,” сподели Василева.

Александър Починков, VP of Engineering в Nexo също се съгласи с коментарите за хибридния модел.

Настъпи необратим хибриден, дистанционен метод на работа. Но според мен хората ще започнат да се връщат в офисите малко по-масово, защото имат нужда от това. Може да не е на пълен работен ден, но нещата определено няма да останат изцяло дистанционно както бе през последната година,” коментира Починков като подчерта, че за всичко това предстои да разберем, след като се изясни ситуацията с пандемията, тъй като на този етап изходът е все още неизвестен.

Коментарите можете да изгледате в приложеното видео.

]]>
Програмирането не се придобива с практика, а с начин на мислене https://devstyler.bg/blog/2021/04/28/programiraneto-ne-se-pridobiva-s-praktika-a-s-nachin-na-mislene/ Wed, 28 Apr 2021 11:38:03 +0000 https://devstyler.bg/?p=44145 ...]]> Димитър Станев е Senior Java Developer в Dreamix и е разработчик от 8 години. Той е и сред победителите от томболата на DevStyleR, изтеглена по време на онлайн дискусията “Заплатите в софтуерния бранш 2021”, от която спечели клавиатура от партньорите ни Ardes.bg и Logitech, а това се оказа и повод да поговорим с него за софтуерната индустрия.

Как стартирахте своята кариера в софтуерния бранш и какво Ви запали по технологиите?

От около 5 годишен знам, че искам да се занимавам с компютри. Тогава ми бяха по-интересни игрите, разбира се. След това в около седми клас се запалих и по програмирането, като вече започнах с някои по лесни неща – най-напред със С++ и т.н. Учил съм в две различни математически гимназии, тъй като сменихме градовете със семейството ми, а логичното продължение дойде във ФМИ към СУ. Там учих софтуерно инженерство и общо взето от 2-ри курс започнах в първата си компания.

Споменахте, че сте се запалили покрай игрите. Според Вас геймингът има ли значение към това хората да се насочват към технологиите и да стартират кариера?

Може би преди 15-20 години е било малко по-голям фактор, защото геймингът не е бил толкова разпространен, както след това. Едва ли вече е абсолютно задължително да си геймър, за да се занимаваш с програмиране, но едно време беше по-трудно да се вкараш в игрите – да имаш компютър и т.н. Но със сигурност има някаква корелация между двете.

Вие участвахте в анкетата “Заплатите в софтуерния бранш 2021”, а и присъствахте на дискусията. От значение ли са такива проучвания за сектора и по какъв начин?

За мен беше наистина интересно, тъй като темата е много обширна и много неща могат да се споделят. Честно казано, смятам че хората имат някакво усещане за това как вървят заплатите реално в бранша. Особено тези, които ходят по интервюта или пък провеждат такива, както аз съм провеждал за различните компании, в които съм работил. И все пак, много е полезно да се правят проучвания – глобални, по градове, по конкретни позиции, програмни езици и т..н. Обикновено няма толкова горен поглед над тези неща и затова смятам, че “Заплатите в софтуерния бранш” бе наистина успешно.

Според Вас как се развива ИТ браншът в България? Напоследък го има явлението, че става все по-популярно хората да се интересуват от технологии, да навлизат в тях.

В последните може би 20 години – само нагоре и то с много бързи темпове. Така че, моята прогноза е да продължи по този начин със сигурност и в бъдеще, тъй като сме доста желана outsourcing дестинация за изключително много компании от цял свят. Това основно е заради качеството, което предлагаме тук в България, така че вярвам, че ще развиваме още индустрията.

Споменавате качеството – това, че имаме добри специалисти ли основно привлича доста големи компании на пазара?

Това и разбира се – цените. По-конкретно – съотношението между цена и качество, защото в Германия и САЩ обикновено заплатите са доста по-високи, докато в Украйна, Индия и други места – по-ниски. Обикновено ние се намираме по средата.

А ще растат ли заплатите?

Заплатите в нашия бранш са базирани на търсене и предлагане. Вярвам, че може би ще растат още малко, но не безкрайно, тъй като вече ще започнем да се доближаваме и до по-западните цени. Така че – още малко, но не много.

Спрямо бенефитите също се говори и анализира и основно мненията са, че те са акуратни на пазара и трябва да са сходни, за да е конкурентна една компания. Но има и друго мнение, че те прекалено много разглезват работещите в сектора. Вие какво смятате?

Според мен бенефитите никога не са били водещи при избора на компания. Аз по-скоро залагам на съвсем други неща – но да, вече със сигурност в IT компаниите има някои придобивки, които смятам за абсолютно стандартни вече, които навсякъде ги има. Това са multisport карти, допълнително здравно осигуряване и т.н. Много от тях ги няма в други сфери и ако някой ги предлага, то би било доста ключово и ще се създаде голяма разлика с останалите. Може би има някаква истина, че сме малко разглезени с тези безплатни кафета, ядки, вафли и др. Но за мен фирмите започват предлагат тези неща откъм съревнование с другите. Ако всички компании предлагат съответните бенефити, то друга дадена компания, ще иска да предлага същото. И все пак, наистина за мен това никога не е било водещо при търсене на работа.

Какво е водещото всъщност? Може би проектите, технологиите?

От една страна това, от друга страна са възможностите за развитие, израстване в компанията. Самата култура и екипа, в който хората работят, всякакви странични инициативи и тн.

А редно ли е заплащането да бъде обявявано още в обявата на работа?

Моето лично мнение е, че повечето сериозни компании така или иначе поддържат един и същ диапазон за заплати за конкретна позиция. Разликите в повечето компании са малки. Предполагам, че повечето хора държат на това обявяване, за да не си губят времето. Например да кандидатстват в някоя не толкова известна и утвърдена компания, която търси Senior Developer с 10 години опит и предлага между 2000 и 2500 лв., защото това е много ниско за тази позиция. Но в сериозните компании няма такива големи разлики, а и в крайна сметка е строго индивидуално, защото всеки човек може да се отнесе по различен начин към проекта и екипа, а в крайна сметка заплатите да си остават едни и същи. Аз не съм държал никога да видя в дадена обява какво е заплащането, тъй като така или иначе после има отделен разговор по този въпрос.

Как се отразява дистанционната работа – ще спре ли да бъде бенефит, а по-скоро нещо нормално?

След тази вече над година, ще бъде абсолютно нормален начин за работа и вярвам, че дори като отмине всичко с пандемията, голяма част от хората – може би не толкова голяма, но някаква част от тях, ще останат да работят от вкъщи през повечето време.

А какво би станало с офисните помещения? Може би се върви към вътрешен co-working модел?

Предполагам. В моята работа използваме такъв модел, където винаги щом има нужда, можем да вземем допълнителни стаи. Ако нямаме нужда пък, то ги освобождаваме и не са запазени за нас – може друг да ги използва. Това в конкретната ситуация ми се струва като много добра идея. Вярвам че по-големите компании ще опитат да направят нещо такова, за да си покрият загубите. Защото да стои една 5-етажна сграда за 1000 човека празна, едва ли е много изгодно.

По какви проекти работите Вие и с какви технологии?

В компанията най-много сме залегнали на Java технологиите и използваме всичко, свързано с тях – като започнем от по-стари неща, които поддържаме и минем до новите трендове като Spring и т.н. Използваме доста Kafka и е залегнало в много от проектите ни. Общо взето това са стандартните стакове. Във Frontend сме на React, а в няколко от по-новите проекти имаме и JavaScript. Общо взето на това залагаме, но от скоро имаме и C# проекти, но не ексклузивно. Клиентите ни са най-разнообразни. Аз лично съм в проект, свързан с авиоиндустрията.

Финално – според Вас можем ли да прогнозираме, че след време всеки ще може да разбира код? Както е сега с английския, общо взето.

Дали всеки ще може да разбира, не знам. За мен има разлика в това да учиш език и програмиране. Основно, защото програмирането не е нещо, което се придобива с практика, а е повече свързано с начин на мислене. Но вярвам, че ще ставаме все по-разпространени и все по-голяма норма в бъдеще.

]]>