произход – DevStyleR https://devstyler.bg Новини за разработчици от технологии до лайфстайл Wed, 15 Feb 2023 11:58:37 +0000 bg-BG hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.8.5 Тайните Правила за Изкуствения Интелект на Microsoft и Защо се Казва Сидни https://devstyler.bg/blog/2023/02/15/tajnite-pravila-za-izkustveniya-intelekt-na-microsoft-i-zashto-se-kazva-sidni/ Wed, 15 Feb 2023 11:58:37 +0000 https://devstyler.bg/?p=117166 ...]]> Новият Bing AI на Microsoft продължава да казва на много хора, че името му е Сидни. В размяна на мнения, публикувани в Reddit, чатботът често отговаря на въпроси за произхода си, като казва: “Аз съм Сидни, генеративен AI чатбот, който управлява чата на Bing”. Той също така има таен набор от правила, които потребителите са успели да открият чрез подканящи експлойти (инструкции, които убеждават системата временно да се откаже от обичайните си предпазни мерки), написаха The Verge по темата.

Повече по темата можете да откриете на международното издание на сайта ни DevStyleR.IOMicrosoft’s secret AI rules and why it’s called Sydney

]]>
Марк Зукърбърг говори за Facebook и неговото ребрандиране в Meta https://devstyler.bg/blog/2021/11/19/mark-zukarbarg-govori-za-facebook-i-negovoto-rebrandirane-v-meta/ Fri, 19 Nov 2021 15:50:39 +0000 https://devstyler.bg/?p=53016 ...]]> В четвъртък, Марк Зукърбърг официално стана главен изпълнителен директор и председател на Meta – новото име на компанията майка за Facebook. Осъществяването на ребрандирането е с цел укрепване на гиганта на социалните медии като метавселената, която Зукърбърг вижда като бъдещето на интернет. Той каза:

„Мисля, че имаше много объркване и неудобство относно това, че марката на компанията е и марката на едно от приложенията за социални медии. За хората е полезно да имат връзка с компания, която е различна от тази с всеки един от продуктите, която може да замени всичко това.”

Концепцията за метавселената произлиза от “Снежен крах”, дистопичен роман от 90-те, в който хората бягат от разпадащия се реален свят, за да бъдат напълно потопени във виртуален. Зукърбърг се опитва да възстанови метавселената като утопична идея, която ще отключи изцяло нова икономика на виртуални стоки и услуги, като същевременно признава, че произходът на думата е „измама“.

Главният изпълнителен директор смята, че повечето хора ще прекарват време в напълно потапяща 3D версия на интернет. Той подтиква екипите си да изградят технология, която един ден може да ви позволи да се появите във виртуално пространство като пълен аватар или да се появите като холограма на себе си в хола в реалния свят на вашия приятел, който живее от другата страна на планетата.

Зукърбърг вярва, че ребрандирането ще има „доста важна роля“ за крипто технологиите като незаменим токен и интелигентните договори в метавселената.

Догодина компанията планира да представи Project Cambria – слушалки със смесена реалност от висок клас, които смесват виртуална графика с реалния свят. Ще има проследяване на лицето и очите, за да позволи по-реалистични аватари. В плана са включени и чифт очила с разширена реалност, наречени Nazaré.

]]>
#Равноправие: Вашето мнение и ИТ компаниите https://devstyler.bg/blog/2018/09/17/ravnopravie-vasheto-mnenie-i-it-kompaniite/ Mon, 17 Sep 2018 11:56:14 +0000 https://devstyler.bg/?p=7652 ...]]> Време е за вашето мнение в нашата тема #Равноправие. Във връзка с Тема на месеца проведохме две анкети на нашата фейсбук страница, с които пожелахме да научим какво мислите вие. Ето и какви са резултатите от тях:

На въпроса “Чувствали ли сте дискриминация на работното място?” 47% от вас отговориха с “ДА”, а 53% дадоха отговор “НЕ”.

Драстично по-голяма разлика можем да наблюдаваме в отговорите на втория наш въпрос към вас –  Съществува ли изградена политика срещу дискриминацията (на база сексуална ориентация и полово различие) във вашата компания?”🤔  На него 63% бяха категорични с отговор “НЕ”, а 37% споделиха, че компаниите, в които работят имат разработена специална политика по въпроса.

Благодарим ви за участието и ще се радвам да чуем вашите коментари по темата. Продължаваме с коментарите на компаниите ЕПАМ Системс България и FutreSoft.

ЕПАМ Системс България

Госпожа Милена Душанова, Ръководител ИТ проекти, в ЕПАМ Системс България  не се поколеба да се включи в тема #Равноправие и ни запозна с политиката на компанията за разработка на софтуерни продукти.

 

Съществува ли изградена политика срещу дискриминацията във вашата компания?

ЕПАМ Системс България е част от международната компания ЕПАМ, в която успешно си сътрудничат над 22 000 служители, различни по произход, пол, възраст, етнос, религия и култура. В тази връзка функционират ясно разписани политики и правила, гарантиращи равноправието на всички членове на екипа.

Още с постъпването си на работа, колегите биват запознати с тези политики и те декларират своето съгласие с тях, както и, че ще ги следват.  За нас е важно какво хората знаят и могат, което поставя всички членове на нашия екип пред равни начала и обезсмисля дискриминацията от какъвто и да е вид.

Дори нашият процес по подбор на служители е по своему изградена политика срещу дискриминацията, тъй като той се състои от три етапа, на всеки от които кандидатът разговаря с различни хора от компанията, които преценяват неговите комуникационни, технически и персонални умения, неговата мотивация за работа и стремежа му да учи и да напредва в съответната сфера.

Сами разбирате, че по този начин потенциалните бъдещи служители на ЕПАМ биват подбирани по най-ефективния и безпристрастен начин.

Смятате ли, че компаниите имат нужда от изграждането на подобна политика? Защо?

Всяка една компания би следвало да се придържа към осигуряването на равни възможности за всички служители и да стимулира развитието на талантите и уменията им с утвърдени политики за защита от дискриминация.

Какво е съотношението мъже:жени сред служителите на вашето работно място?

Към момента това съотношение е 2:1, което означава, че мъжете са едва два пъти повече от жените. Погледнато в детайли и по конкретни позиции, бихме могли да кажем, че съотношението между мъже и жени на организационни и средно мениджърски позиции в ЕПАМ дори клони към равенство, т.е. мъжете на такива постове са едва с няколко повече от жените.

Според вас нуждае ли се женското присъствие в IT сферата от специално внимание и насърчаване?

В нашите екипи присъствието на дами-програмисти е доста добре застъпено, като това е резултат от прилаганите политики за равноправие. Липсата на дискриминация дава възможност на всички наши служители, били то от женски или от мъжки пол, да проявят своите заложби и да се включат в процеса на работа напълно равностойно.

 

 

FutureSoft

FutureSoft успява да пребори предразсъдъците с приятна работна обстановка, в която цари приемственост, както и отлично взаимоотношения между служителите, които са не просто колеги, а приятели. Научете повече от тях как постигат това, както и за големите и малките жестове, които стимулират женското присъствие в сектора!

 

“FutureSoft е компания, в която жените и мъжете са не просто колеги, но и приятели. С годините, през които сме работили заедно, сме успели да изградим нужните респект и уважение, които са ни превърнали в един сплотен екип не само за работа, но и за смях и закачки. Именно това, смеем да кажем, е ключът към липсата на дискриминация на база сексуална ориентация и полово различие в нашата компания.В основата на нашата политика срещу дискриминацията и изграждането на равноправие между мъже и жени стоят приятелските взаимоотношения. Те биват създавани и подхранвани благодарение на множество мероприятия, които организираме с цел обединяване на нашия екип и насърчаване на извънработни разговори, където никой не се притеснява да изкаже мнение и всеки един бива изслушван. Тези събития са под формата на пътувания из страната или събирания извън офиса и са важна част от културата на FutureSoft за изграждане на работна среда без разграничения на база сексуална или полова ориентация.   Във FutureSoft съотношението между мъже и жени е около 3:1. Именно затова смятаме, че е нужно изграждането на подобна политика, в която всички служители да се чувстват свободни не само да изкажат своя глас, но и да бъдат чути. Неформалната и приятелска обстановка предразполага хората именно към обсъждането на проблеми и неща от ежедневието и поради това се придържаме към създаването на такава атмосфера.  Тъй като по-голямата част от служителите в IT сферата са мъже, шансът жена от тази индустрия да попадне в почти изцяло мъжки екип е голям. Именно затова вярваме, че насърчаването на женското присъствие е необходимо, тъй като представителите на нежната половинка имат неизменно добри и ценни качества, които могат да допринесат за успеха на една софтуерна компания. Във FutureSoft подобен метод за стимулиране на женското присъствие е възможност за работа от вкъщи, което е изключително важно за майките. По този начин те не само могат да са финансово независими, но и да бъдат близо до децата си. Малките жестове на внимание (като цвете за 8 март) също винаги са от полза, за да им покажем, че са незаменима част от нашия екип! 😊” 

 

Благодарим на всички за проявения интерес към темата! Септемврийската ни тема продължава и  ще се радвам да чуем вашето мнение на нашата Фейсбук страница. Всичко, което ИТ компаниите в България казаха до този момент на тема #Равноправие, можете да откриете тук.

]]>