Председател – DevStyleR https://devstyler.bg Новини за разработчици от технологии до лайфстайл Fri, 23 Feb 2024 11:33:31 +0000 bg-BG hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.8.5 Камарата на Представителите в САЩ Създава Работна Група за Управление на ИИ https://devstyler.bg/blog/2024/02/23/kamarata-na-predstavitelite-v-sasht-sazdava-rabotna-grupa-za-upravlenie-na-ii/ Fri, 23 Feb 2024 10:12:46 +0000 https://devstyler.bg/?p=189471 ...]]> Лидерите на Камарата на представителите в САЩ заявиха, че ще създадат двупартийна работна група, която ще има задачата да проучи потенциалното законодателство за справяне с опасенията около изкуствения интелект. Майк Джонсън, представител на Камарата заяви в прессъобщение, че групата ще „гарантира, че Америка ще продължи да бъде лидер в тази стратегическа област“.

„Въпросът е как да сме сигурни, че ИИ помага на обществото, вместо да вреди. Като специалист по компютърни науки знам, че това няма да е лесна, бърза или еднократна задача, но вярвам, че Конгресът има ключова роля в бъдещето на ИИ. Бях трогнат, когато видях толкова много членове на Конгреса с различни политически убеждения да постигат съгласие помежду си“, каза политическият представител Тед Лию.

Работната група се състои от дванадесет члена, които са представители на значими правни комисии. Назначени са от говорителят Майк Джонсън и лидерът на демократите Хаким Джефрис. Освен юристи, членовете на групата са и експерти в сферата на ИИ. За председател на работната група е избран политическият представител Джей Обернолте.

Повече подробности около новината прочетете на DevStyleR.io –  The House of Representatives established a Task Force on AI


Гледайте Втори Епизод “ИТ Индустрията във Варна – Компании, Кариера, Бъдеще” от документалната поредица The BIG TECH на DevStyleR.


Прочетете още:
1. Технологичното Образование при Децата Става все По-Необходимо в Живота
2. Samsung въвежда AI функции на Своите Устройства
3. Европейската Комисия Разследва TikTok


Следвайте ни във Facebook, Instagram, LinkedIn и YouTube.

]]>
БАСКОМ Поема Председателството на Българска Работодателска Асоциация Иновативни Технологии https://devstyler.bg/blog/2023/03/10/baskom-poema-predsedatelstvoto-na-balgarska-rabotodatelska-asotsiatsiya-inovativni-tehnologii/ Fri, 10 Mar 2023 07:58:32 +0000 https://devstyler.bg/?p=121427 ...]]> С категорична заявка за участие в следващия Национален съвет за тристранно сътрудничество излезе Общото събрание на Българската работодателска асоциация иновативни технологии (БРАИТ). Наложителна е нуждата от активно присъствие на консолидираната иновативна екосистема на масата на преговорите, където се формира стратегическата визия за развитие на новата икономика на България в условията на форсирана дигитална трансформация и инвазия на изкуствен интелект.

Общото събрание утвърди заложената в устава ротация на председателството на асоциацията, което премина от Автомобилния клъстер към БАСКОМ в лицето на председателя на софтуерната асоциация Доброслав Димитров. За период от две години той става и председател на УС на БРАИТ.

“Компаниите, обединени в сдруженията и клъстерите на БРАИТ, представляват повече от 20% от БВП на България. Фокусираме се върху създаването на по-богато и по-проспериращо общество. То може да се случи, само когато поставим човека в центъра на икономиката на новите технологии. Вече хората, а не капиталите са водещите. Достъпът до талант е от основно значение и приоритет, заедно с развитието на бизнес средата – данъчни регулации и нормативна уредба и утвърждаването на правовата държава – институциите и регулативните органи трябва да влязат в ролята си, да има прозрачност на процесите в държавата и конкурентен бизнес климат“,

каза при встъпване в длъжност Доброслав Димитров.

Досегашният изпълнителен директор на БРАИТ Любомир Станиславов отчете дейността на организацията и благодари на членовете за активната работа и ангажимента към каузите. Доскорошният председател на УС на БРАИТ и настоящ главен изпълнителен директор на Американската търговска камара в България Иван Михайлов подчерта приемствеността в председателството на асоциацията.

„БРАИТ беше създаден с голяма енергия и с убеждението, че сме среда, в която бъдещето, високите технологии и знанието се пресичат. Трудностите по пътя само ни амбицират повече. Показахме нов работещ модел на сдружаване и вярвам, че в лицето на БАСКОМ това ще продължи с нов тласък“.

споделя Иван Михайлов.

„Протягаме ръка към всички работодателски организации, защото вярваме, че имаме обща цел – все по-развита и по-технологична икономика. Отворени сме за диалог и с всички сродни асоциации във високотехнологичния сектор, тъй като само обединени може да утвърдим лидерските позиции на ИКТ индустрията и да я превърнем в естествен двигател на българската икономика“,

допълни още Доброслав Димитров.

В управителния орган на работодателската организация влизат 12 сдружения, сред които Сдружение „Биотехнологичен и здравен клъстер“, Сдружение „Аутомотив Клъстер България“, Институт за агростратегии и иновации, Сдружение „Клъстер мехатроника и автоматизация“, Фондация „Клъстер информационни и комуникационни технологии“, Сдружение „Клъстер възобновяеми енергийни източници“, Сдружение „Морски клъстер България“, Сдружение „Клъстер Тракия икономическа зона“ и Сдружение „Клъстер изкуствен интелект България“.

]]>
42% от пълнолетните българи – готови да плащат в градския транспорт с карта или свързано устройство https://devstyler.bg/blog/2022/06/24/42-ot-palnoletnite-balgari-gotovi-da-plashtat-v-gradskiya-transport-s-bankova-karta-ili-svarzano-ustrojstvo/ Fri, 24 Jun 2022 09:33:30 +0000 https://devstyler.bg/?p=77454 ...]]> Значителен дял от 42% (или приблизително 2,3 милиона души) пълнолетни българи биха искали да плащат в обществения транспорт с банкова карта, смартфон, смарт часовник или друго свързано устройство. Това показва проучване на Visa, един от световните лидери в дигиталните разплащания. Тази нагласа е по-силна в градовете извън София (където достига 46% – 50%) и предимно сред граждани в активна възраст (18 – 50 години).

Резултатите от проучването потвърждават тенденцията на повишаване на интереса към електронните разплащания, иновациите и дигитализацията в големите градове и апетита на техните граждани към интелигентните решения, свързани с мобилността. Безконтактните разплащания увеличават значително удобството и сигурността при придвижването от точка А до точка Б. В цяла Европа почти половината от пътниците в градския транспорт казват, че нуждата от различни билети за отделните превозни средства е неудобство. С осигуряването на възможност за безконтактни плащания в трамваите, тролеите, автобусите и метрото в София, Visa, Столична община, Центърът за градска мобилност и Банка ДСК подобриха преживяванията на милиони пътници като им спестиха време и премахнаха неудобството да носят постоянно пари в брой.

„Visa е готова да бъде партньор на българските общини в името на дигитализацията на масовия градски транспорт и интелигентното бъдеще на градовете. Идентифицирахме възможността за внедряване на система за билети с безконтактно разплащане в софийския градски транспорт с ясното съзнание, че това ще даде тласък на цялостната дигитализация на града и ще го изведе една крачка напред към развитието му като интелигентен град,“ заяви Красимира Райчева, мениджър на Visa за България, по време на конференцията “Visa – партньор на иновативните общини в процеса на дигитализация на градовете”, организирана от компанията съвместно с Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ). 

Конференцията събра изтъкнати експерти на Visa в областта на дигитализацията на масовия транспорт от Европа, кметове, заместник-кметове и изпълнителни директори на компании за обществен транспорт от всички 28 областни центрове в България, както и представители на български банки. От Visa споделиха богатия си опит в областта на дигитализацията на масовия транспорт и успешните партньорства с местните власти и бизнеса. Специален акцент беше поставен върху успешните примери на градове от Централна и Източна Европа.

“Развитието на дигиталните технологии и комуникация води до сериозни промени в живота ни и начина, по който новите поколения си представят социалния си живот. Развитието на дистанционна работа, онлайн пазаруване, промени в мобилността и др. водят до ново мислене за пространствено планиране, архитектура, градско и развитие на селските райони, транспорт и осигуряване на обществени услуги. Това означава, че вземащите решения в общините трябва добре да познават технологиите, за да могат бързо да преценяват кои точно биха били от полза за местната общност. Надявам се, че днешния форум отвори още една врата на знанието за тяхното приложение и ползата от смарт решенията в българските общини”, каза Силвия Георгиева, изпълнителен директор на НСОРБ.

Каталин Крецу, генерален мениджър на Visa за България, Румъния, Словения и Хърватия, допълни:

“В световен мащаб Visa даде началото на проекти в сътрудничество с публични и частни доставчици на услуги за градска мобилност в над 150 града, сред които Брюксел, Букурещ и още 18 града в Румъния, 10 чешки града, Братислава, София, Невер във Франция, Хонконг, Торино и много други градове и държави.  В момента работим по други инициативи, свързани с градската мобилност, с местните власти в още 60 от най-големите градски райони в Европа, сред които Париж, Лондон, Варшава, Мадрид, Милано, Атина и Порто. Безконтактните разплащания в транспорта са само една от стъпките в дигитализирането на градската мобилност в дадена страна – другите са зареждането на електромобили, паркирането, приемането на други транспортни средства, скутери, велосипеди, услуги за споделени автомобили и др. От години Visa успешно  подкрепя общините, операторите на обществен транспорт, частните компании и технологичните експерти, за да помогне за осигуряването на модерна градска мобилност в България. Затова сме готови да си сътрудничим ефективно с всички общини в името на дигитализацията на масовия транспорт и интелигентното бъдеще на българските градове”.

Благоприятните нагласи на потребителите към новите технологии за разплащане бяха удовлетворени в масовия градски транспорт на София, когато миналата година Visa, в партньорство със Столична община, Центъра за градска мобилност и Банка ДСК, внедри безконтактните разплащания. Те дават възможност на потребителите да се разплащат по същия лесен и сигурен начин, по който го правят всеки ден със своята безконтактна дебитна или кредитна карта. Жителите и гостите на София могат да я използват в над 1000 трамвая, тролея и автобуса, както и на всички 47 метростанции. Освен това след всяко трето валидиране на банкова карта Visa, без значение коя е банката или финансовата институция издател, в превозните средства на наземния транспорт и метрото пътниците се таксуват със стойността на един дневен билет, 4 лв.

“Въвеждането на безконтактните плащания в столичния транспорт е важна стъпка към подобряване на услугата за модерния градски човек. Вече не е нужно потребителите да търсят пункт за продажба преди качването си в превозното средство – просто трябва да доближат своята банкова карта до валидаторите“, каза на форума председателят на Столичния общински съвет Георги Георгиев. И добави, че с приетите от местния парламент промени миналата година, пътуването с еднодневна карта е по-евтино при безконтактно плащане, защото след третия билет в рамките на деня пътниците не се таксуват. 

Диана Митева, изпълнителен директор, член на УС и ръководител направление „Банкиране на дребно“ в  Банка ДСК и председател на УС на Асоциация на банките в България, отправи призив към общините в България да прегърнат процеса на дигитализация във всяко едно отношение. Тя заяви:

„Преди години, концепцията за умните градове беше нещо наистина иновативно, дори илюзорно, но днес е реалност. Днес потребителите искат бързина, сигурност, удобство във всеки един аспект – от пътуването в градския транспорт до обслужването в банка. Ако искаме да привличаме повече млади хора, трябва да им предложим инфраструктурата на умните градове, да им дадем дигитална ера, която те търсят и изживяват. Смятам, че за да постигнем това, трябва да работим заедно като една общност, а не да се конкурираме.”

С осигуряването на възможност за иновативни безконтактни разплащания в масовия транспорт, София влезе в редиците на световни метрополиси като Ню Йорк, Лондон и Сингапур, където милиони хора използват технологията на Visa, за да плащат за по-бърз, по-лесен и по-удобен начин на пътуване. Според резултатите от проучването на Visa, всеки втори софиянец разчита на градския транспорт и е наясно с с предимствата на дневния билет, платен с пластмасова или електронна карта Visa, без значение от банката или финансовата институция издател.

С цел да образова и популяризира ползите от дигиталните разплащания в масовия градски транспорт в България Visa организира промоционална кампания, която продължава до 30 юни.  Седмичните плащания с карта Visa в градския транспорт в София на стойност 5 и повече лева дават възможност за участие в томбола за 30 смартфона в периода на промоцията. Повече подробности можете да намерите тук.

]]>
Броени часове до Годишните награди за отговорен бизнес 2021 https://devstyler.bg/blog/2022/04/05/broeni-chasove-do-godishnite-nagradi-za-otgovoren-biznes-2021/ Tue, 05 Apr 2022 08:02:45 +0000 https://devstyler.bg/?p=64088 ...]]> Броени часове ни делят от церемонията, която ще се проведе днес от 18,30 ч. в х-л „Балкан“, по време на която Българският форум на бизнес лидерите (БФБЛ) ще обяви победителите в своите Годишни награди за отговорен бизнес 2021. 116 инициативи с кауза се състезават в 19-ото издание на най-авторитетния национален конкурс за корпоративна социална отговорност и устойчиво развитие, който се провежда под мотото „Дай добър пример“.

Престижните отличия ще бъдат връчени от министър-председателя Кирил Петков,  Борислав Сандов, заместник министър-председател по климатични политики и министър на околната среда и водите, Даниел Лорер, министър на иновациите и растежа, проф. Николай Денков, министър на образованието и науката, Георги Гьоков, министър на труда и социалната политика, Роб Диксън, посланик на Великобритания, и Левон Хампарцумян, председател на БФБЛ.

Целта на БФБЛ като организатор на конкурса е да отличи КСО шампионите и да популяризира приноса на частния сектор към изграждането на справедлива социална среда и устойчиво бъдеще в съответствие с мисията на организацията да направи България по-добро място за инвестиции, работа и живот. Наградите, отворени за всички бизнеси в страната независимо от големина и бранш, при това напълно безплатно, предоставят престижна трибуна за компаниите, които последователно и ефективно развиват и подкрепят проекти с положително въздействие върху хората, природата и обществото. Те имат възможност да споделят своите успешни социални кампании, да получат признание за устойчивите си практики и така да утвърдят репутацията си на ангажиран работодател.

Номинираните 116 проекта се оценяват от независимо и обективно жури от уважавани експерти от НПО сектора, институциите, бизнеса, академичните среди и медиите. Оценките се базират на следните критерии: конкретна полза за обществото, работа в партньорство с други организации, ангажираност на служителите, продължителност и последователност на инициативата, новаторство и обществено признание.

Победителите в отделните категории, както и компаниите, класирани на второ и трето място, ще бъдат обявени по време на церемонията на 5 април. Водеща на събитието е Радинела Бусерска – водеща на новините по Bulgaria ON AIR.

]]>
Активисти затварят новия шоурум на Tesla в Синдзян https://devstyler.bg/blog/2022/01/04/aktivisti-zatvaryat-noviya-shourum-na-tesla-v-sindzyan/ Tue, 04 Jan 2022 09:40:42 +0000 https://devstyler.bg/?p=54544 ...]]> Активисти призовават Tesla да затвори новия си шоурум в северозападния китайски регион Синдзян. Служителите са обвинени в злоупотреби срещу предимно мюсюлмански етнически малцинства.

В петък, Tesla обяви откриването на шоурума си в Урумчи, столицата на Синдзян. В акаунта си в китайската социална медия компанията заяви:

“Да започнем изцяло електрическото пътешествие на Синдзян!”

В понеделник Съветът за американско-ислямски отношения призова Tesla и нейния председател Илон Мъск да затворят шоурума и “да прекратят това, което е равносилно на икономическа подкрепа за геноцида”. В изявление, директорът по комуникациите на групата, Ибрахим Хупър заяви:

“Никоя американска корпорация не бива да прави бизнес в регион, който е в центъра на кампания за геноцид, насочена срещу религиозно и етническо малцинство.”

Около 1 милион уйгури и членове на други предимно мюсюлмански малцинства са затворени в лагери за задържане в Синдзян, твърдят активисти и чуждестранни правителства.  Обвиненията в злоупотреби се отхвърлят от китайските служители. Те твърдят, че лагерите са предназначени за обучение за работа и за борба с екстремизма.

]]>
Vertical Aerospace приветства нови независими членове на борда https://devstyler.bg/blog/2021/11/10/vertical-aerospace-privetstva-novi-nezavisimi-chlenove-na-borda/ Wed, 10 Nov 2021 07:36:20 +0000 https://devstyler.bg/?p=52673 ...]]> Глобалната аерокосмическа и технологична компания Vertical Aerospace („Вертикал“) обяви днес назначението на двама независими неизпълнителни директори.

Новите членове на борда са Кати Касиди – независим директор на борда на взаимните фондове на Goldman Sachs и Гур Кимчи – ветеран от авиацията и технологиите, съосновател на Amazon Prime Air, услуга за доставка на дронове на Amazon.

Домнал Слатъри зае позицията на съветник на Стивън Фицпатрик, главен изпълнителен директор и председател на Vertical.

Тези назначения ще влязат в сила след приключване на бизнес задълженията на Vertical с Broadstone Acquisition Corp.

Стивън Фицпатрик, председател и главен изпълнителен директор; Вини Кейси, главен финансов директор и Майкъл Червенка, президент, съставляват изпълнителния екип на Vertical.

]]>
Олимпийски медали за България от еJOI 2021 https://devstyler.bg/blog/2021/08/30/olimpijski-medali-za-balgariya-ot-ejoi-2021/ Mon, 30 Aug 2021 06:59:41 +0000 https://devstyler.bg/?p=50286 ...]]> 3 сребърни и 4 бронзови медала завоюва националният отбор на България в Европейската младежка олимпиада по информатика – eJOI 2021. Така постиженията на българския отбор в проведените пет издания на Олимпиадата стават общо 3 златни медала, 17 сребърни и 11 бронзови отличия.

В това състезание има възрастово ограничение и нашите участници са ученици, които през идващата учебна година ще бъдат в девети клас. Почти всички от тях се явяват за първи път на престижно международно състезание и е много силно желанието им да се представят максимално добре. На границата между детската и младежката възраст те са едновременно по детски емоционални, но и съзрели с изключителни способности да решават сложни състезателни задачи, с много знания за компютърните алгоритми и с умения за техника на програмирането“.- сподели Емил Келеведжиев, Председател на Националната комисия по информатика към МОН и ръководител на отбор.

„„Щастлива съм, че Олимпиадата се превърна в най-престижното състезание по информатика в света за ученици на възраст до 15,5 години. България продължава да бъде сред водещите страни в обучението по програмиране на ученици и това се доказва не само от успехите на децата, но и от водещата роля, която имаме при организацията на тези състезания.“ – сподели Бисерка Йовчева, председател на „Сдружение Европейска Младежка Олимпиада по Информатика“ и ръководител на Школа „А&Б“ Шумен.

 „В Мусала Софт подкрепата на елитното ИТ образование и олимпийските ни отбори по информатика е дългосрочна кауза. Гордеем се с нашите състезатели и учители, които са носители на позитивна промяна.“ – допълни Елена Маринова, президент на Мусала Софт и съосновател на eJOI.

Петото издание на Европейската младежка олимпиада по информатика eJOI се проведе от 24.08 до 28.08. 2021 с виртуален домакин гр. Плоещ, Румъния, а участие взеха рекордните 175 състезатели от 30 държави. Българските отбори се състезаваха от Центъра за подготовка на ученици за олимпиади към МОН в следния състав:

I отбор

Ръководители –  Емил Келеведжиев и Юлия Димитрова (МГ „д-р Петър Берон“ – Варна).

Състезатели:

Веселин Маркович – МГ „Д-р Петър Берон“ – Варна, сребърен медал;

Даниел Койнов – ППМГ „Нанчо Попович“ – Шумен,  Школа А&Б, сребърен медал;

Александър Гатев – СМГ „Паисий Хилендарски“, Школа „Олимпийци“ – София, бронзов медал;

Борис Михов – СМГ „Паисий Хилендарски“, Школа „Олимпийци“ – София, бронзов медал.

II отбор

Ръководители – Петър Петров, Школа „Олимпийци“ и Димитър Добрев, Школа А&Б, Шуменски Университет „Епископ Константин Преславски“.

Състезатели:

Петър Михов – СМГ „Паисий Хилендарски“, Школа „Олимпийци“ – София, сребърен медал;

Калоян Еленков – СМГ „Паисий Хилендарски“, Школа „Олимпийци“ – София, бронзов медал;

Добромир Ангелов – МГ „Д-р Петър Берон“ – Варна, бронзов медал;

Рени Паскалева – ПЧМГ, Школа „Олимпийци“ – София.

В организацията на участието на българския отбор е включен и Илиян Йорданов от Школа „Олимпийци“ – София.

]]>
Алкохолът е лош шофьор! А ти? https://devstyler.bg/blog/2021/08/26/alkoholat-e-losh-shofor-a-ti/ Thu, 26 Aug 2021 08:24:57 +0000 https://devstyler.bg/?p=50256 ...]]> За 13-та година Каменица, която тази година празнува своя 140-годишен юбилей, дава началото на своята социално-отговорна кампания „Алкохолът е лош шофьор“. Целта на кампанията е да провокира обществения диалог по темата и да напомни за важността от справяне с проблема с пътната безопасност, като ангажира младите шофьори на възраст между 18 и 25 години по подходящ и интересен за тях начин. Тазгодишното издание е под надслов „Алкохолът е лош шофьор. А ти?“

„Осъзнавайки отговорността си като водеща пивоварна компания и усилията на нашия екип да допринесем за намаляване на пътните произшествия вследствие употребата на алкохол, всяка година с желание работим по осъществяването на кампанията „Алкохолът е лош шофьор“. С нея искаме да се обърнем директно към младите шофьори, защото вярваме, че те могат да проявят отговорност към себе си и околните и да се забавляват пълноценно, без да поемат риск на пътя. Отлично разбираме потребността на младите хора да се забавляват особено през летния сезон и затова искаме да представим нашия алтернативен продукт – бирата Каменица Безалкохолна. Тя е решение за онези моменти, когато искаме да се забавляваме с компанията, след което обаче трябва и да се погрижим всички да се приберат безопасно у дома.“, коментира Радостина Хаджийска, Директор „Правни и корпоративни въпроси“ в „Каменица“ АД.

Продължава тревожната статистика за катастрофите, причинени от шофьори, употребили алкохол. По данни на МВР от началото на годината до края на месец юли т.г. на територията на страната са настъпили 3191 тежки пътнотранспортни произшествия, при които са загинали 264 и са ранени 3941 участници в движението по пътищата. Спрямо същия период на 2020 г. произшествията са повече със 152, броят на загиналите се е увеличил с 46 души, а на ранените – със 139. Поради основно нарушение управление на МПС след употреба на алкохол, довело до пътен инцидент, през седемте месеца на 2021 г. са настъпили 31 тежки пътнотранспортни произшествия, при които са загинали 2 и са ранени 35 участници в движението по пътищата. За съжаление, тази статистика за пореден път показва нуждата от активни кампании и инициативи в обществото, на първо място, за да се постигне положителна промяна в мисленето и отговорността на участниците в движението и, на второ място, да се намалят инцидентите на пътя.

Дългогодишните партньори на кампанията, които и тази година я подкрепят, са Министерството на вътрешните работи и Главна дирекция „Национална полиция“, Българският Червен кръст и Съюзът на българските автомобилисти.

Според председателя на БЧК акад. Христо Григоров в България има много млади водачи и за жалост голяма част от тях често участват в пътнотранспортни произшествия. „Един от приоритетите в работата на Българския Червен кръст е превенцията на пътния травматизъм. Затова благодаря на „Каменица” АД за съпричастността и усилията, които компанията полага в тази насока, чрез кампанията „Алкохолът е лош шофьор“. „Плод на дългогодишното ни партньорство са множество успешни инициативи и аз вярвам, че заедно можем да допринесем за намаляване на пътния травматизъм”, каза още акад. Григоров.

Всички шофьори знаем отлично, че всеки ден зад волана е изпълнен със ситуации, които изискват бърза и трезва реакция. Немислимо е да излагаме себе си и близките си на допълнителен риск, като шофираме под въздействието на алкохол или упойващи вещества.  Затова ние от Съюза на българските автомобилисти заставаме и тази година зад каузата на Каменица за по-отговорно шофиране”, заяви инж. Емил Панчев, председател на Съюза на българските автомобилисти.

И трите организации работят целенасочено за превенция на пътните произшествия и подпомагат пострадалите. „Каменица“ АД и нейните партньори обединяват усилия, за да припомнят на младите хора и останалата част от обществото, че на пътя трябва винаги да бъдем внимателни и отговорни за своя живот и този на околните.

Кампанията „Алкохолът е лош шофьор“ е част от дългосрочната корпоративно-социална политика на Каменица и Молсън Корс „Нашият отпечатък“, чиято цел е да увеличава положителната следа на компанията и нейните дейности върху околната среда и общностите, в които живеем и работим. Чрез кампанията се цели да се достигне голям процент млади хора, които водят динамичен социален живот и са активни шофьори. Каменица и нейните партньори се обръщат директно към своята аудитория с диалогичен тон, който цели да провокира съответния отговор и да повиши осведомеността за проблема. В основата на концепцията са заложени споделените емоции и общата отговорност, а мисията е да се покаже добрия пример и че хубавите моменти могат да бъдат споделени паралелно с отговорността към себе си и близките. Целият тон на капанията е лек, свеж и летен, с което основно младите свързват лятото  – забавлението, ваканционното настроение и желанието за свобода.

]]>
Печалбите на Microsoft скочиха с 47 % през четвъртото тримесечие https://devstyler.bg/blog/2021/07/28/pechalbite-na-microsoft-skochiha-s-47-prez-chetvartoto-trimesechie/ Wed, 28 Jul 2021 11:20:28 +0000 https://devstyler.bg/?p=49673 ...]]> Microsoft изкара резултатите си за Q4, а изводът от тях е, че бизнесът на компанията продължава да процъфтява. Като основна функция за това имат облачните изчисления и приложенията за производителност. Компанията отчита 21% увеличение на приходите в сравнение с миналата година, достигайки 46, 2 милиарда долара. Освен това, печалбите са скочили с 47%, достигайки 16,5 милиарда долара.

Ние правим иновации в целия технологичен стек, за да помогнем на организациите да постигнат нови нива на технологична интензивност за целия си бизнес“, споделя Сатя Надела, председател и CEO на Microsoft. „Нашите резултати показват, че когато изпълняваме добре и отговаряме на нуждите на клиентите по диференциран начин на големи и нарастващи пазари, то ние генерираме растеж, както се вижда в нашия търговски облак и в новите франчайзи, които изградихме, включително игри, сигурност и LinkedIn, всички от които надхвърлиха 10 милиарда долара годишни приходи през последните три години“.

Успехът на Microsoft е поредно подобряване на рекорда до този момент. През предходното тримесечие компанията отчете 44% увеличение на печалбата, а преди това тя нарасна с 33%.

Ключът към растежа е същият, както през последните няколко години. Intelligent Cloud бизнесъс е на пръв поглед неудържим, нараствайки с 30 процента в сравнение с миналата година. И все още се забелязва голям ръст с Office, LinkedIn и другите му бизнес приложения, които заедно са увеличили приходите с 25%. Дори групата, която включва Windows и Xbox, видя подобрение в бизнеса с 9%. (Въпреки това тази категория отбеляза няколко спадове през тримесечието: бизнесът със Surface падна с 20%, а съдържанието и услугите на Xbox – с 4%.)

Печалбите на Microsoft за четвъртото тримесечие не ни казват нищо ново, тъй като цялата финансова година на компанията бе силна. Тя отчете общо увеличение на приходите с 18%  за 2021 г. (168,1 милиарда долара), както и 38% скок на печалбата за годината (61,3 милиарда долара). Предишният отчет за приходите на Microsoft доказа, че компанията се е справила добре по време на пандемията, но сега изглежда, че растежът не спира само с COVID-19.

Целият доклад на компанията можете да прочетете ТУК.

]]>
Варна събира най-добрите пилоти на дронове в съревнованието MultiGP Varna 2021 https://devstyler.bg/blog/2021/07/20/varna-sabira-nai-dobrite-piloti-na-dronove-v-sarevnovanieto-multigp-varna-2021/ Tue, 20 Jul 2021 09:49:33 +0000 https://devstyler.bg/?p=49435 ...]]> На 24 и 25 юли в гр. Варна (в Аспарухов парк) ще се проведе четвъртото издание на състезанието с летящи дронове MultiGP Varna 2021. В съревнованието ще участват едни от най-добрите пилоти от България. Организатори на спортната проява са варненската дрон организация FPV-BG, съвместно с Асоциация Обединено Дрон Общество в рамките на проекта Drone Arena.

Проявата ще се проведе при спазване на санитарно-епидемиологичните мерки и изискванията за сигурност в условията на продължаващата пандемия от Covid-19. Състезанията с летящи дронове най-често се организират на открито и при достатъчно разстояние между отделните участници, както и между публиката, което позволява те да отговорят по-лесно на противоепидемичните изисквания. Въпреки това и на това издание на ежегодното дрон състезание във Варна няма да има участници от чужбина.

С предстоящото събитие във Варна ще направим всичко възможно да привлечем интереса на още по-широка публика. Също така планираме предаване на събитието онлайн, за да може то да бъде проследено и от фенове на този нов спорт от други градове. За нас е много важно традицията за ежегодно провеждане на дрон състезания във Варна да бъде продължена” – разясни Иван Неделчев – представител на местната дрон организация.

През последните години общността на състезателните дронове в България се увеличава с бързи темпове, което доказахме и с рекордния брой участници на най-голямото такова събитие, организирано в рамките на проекта Drone Arena в София миналата есен. Вярваме, че най-доброто в сферата на дрон състезанията предстои и се надяваме съвсем скоро да можем отново да ни гостуват и състезатели от други страни.” – сподели Антон Пулийски, съосновател на Drone Arena и председател на Обединено дрон общество.

]]>