.NET технологиите – DevStyleR https://devstyler.bg Новини за разработчици от технологии до лайфстайл Fri, 15 Sep 2023 12:11:16 +0000 bg-BG hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.8.5 Юлиан Линев, Senior Software Engineer, Milestone Systems Bulgaria https://devstyler.bg/blog/2023/09/15/yulian-linev-senior-software-engineer-milestone-systems-bulgaria/ Fri, 15 Sep 2023 11:30:22 +0000 https://devstyler.bg/?p=156578 ...]]> Юлиан Линев е Senior Software Engineer в Milestone Systems Bulgaria. Той е част от Custom Development звеното и опитът му включва разработването на различни софтуерни решения към основния продукт на компанията. Трите думи, с които колегите му го описват са спокоен, любопитен и амбициозен.

Кого номинирате за „Developer на фокус“?
Юлиан Линев, Senior Software Engineer в Milestone Systems Bulgaria.

Каква е причината да го номинирате?
В професионален план, Milestone е мястото, където е натрупал най-много трудов стаж. Юлиан е допринесъл за развитието, както на екипа си, така и на компанията.

Опишете неговите професионални качества.
Аналитично мислещ човек с добри комуникационни умения при работа с клиенти. Той е професионалист с повече от 7 години опит в сферата на .NET технологиите, като има и опит с управлението на екип.

Какви индивидуални и екипни награди и отличия притежава?
Притежава набор от индивидуални сертификати от курсове свързани с .Net технологиите. Като част от Milestone, е получил обучение и съответните CCNA сертификати от Cisco по мрежови знания и мрежови архитектури. С екипа си, Custom Development, са в топ 3 за втора поредна година във вътрешно-фирмено предизвикателство по киберсигурност.

Разкажете ни повече за него като личност.
Той е резултатно ориентиран човек. Справя се както сам, така и работи добре с екипа. Винаги е готов да помогне или да сподели опит по даден казус.

Можете ли да опишете как протича неговият работен ден?
Денят започва с кафе и разговори с колегите на терасата. Следва екипна разборна среща за да се определят дневните проблеми и задачи по които трябва да се работи. Остатъка от деня се разбива между комуникация с клиенти свързани с изискванията към проектите, които възлагат. Работата му в голяма част е обвързана с вътрешна комуникация с различни екипи и отдели по изясняването или намирането на решения на работни казуси. Юли, също така активно участва в разработването на нови проекти, нови функционалности по съществуващи такива или support по възникнали технически проблеми.

Какви са предизвикателствата пред него? По какви проекти работи?
Тъй като всекидневно се налага комуникация с хора от цял свят, с различна култура и светоглед, както и начин на работа, много често се налага да се напасва към конкретния човек, което само по себе си е предизвикателство. Спецификата на екипа е да не работи по основните продукти, а изгражда допълнителни plug-in-и или add-on-и. Проектите по които работи са строго индивидуални за начина на работа на даден клиент и рядко може да се преизползва цялостно готово решение. Подобно на пъзел се подбират малки части от различни проекти, които се сглабят в ново решение когато това е приложимо или се изгражда цялостно решение от нулата.

Случва ли и се да помага на свои колеги за изпълнението на техните задачи?
Когато се налага и може да допринесе за нещо полезно, винаги е на разположение. Вярва в народната мъдрост – „ако няма да помагаш, поне не пречи“.

Ако трябва да го опишете с 3 думи, какви ще бъдат те?
Спокоен, любопитен и амбициозен.

Взима ли участие в инициативи на компанията? Какви? Има ли свои инициативи?
Няколко инициативи при представяне на компанията- в Софийски университет, Тех парк, etc. Редовно посещава технологични конференции, спонсорирани от Milestone.

Какви са хобитата му?
Акваристика. Грижи се за аквариум над 100 литра.

Каква музика слуша? Как се забавлява?
Всякакъв жанр без техно музика.

Интересува ли се от гейминг?
Рядко и според отделеното време. Фен е на Assassin’s Creed заглавията.

Кое предпочита – Android или iOS? Защо?
iOS. Заради Apple екосистемата.

Какъв е стилът му?
Casual.

С кои езици за програмиране борави? Кои са предпочитаните от него?
C#

Бихте ли разказали интересна случка, свързана с него?
Работил е по proof of concept, който в последствие се реализира. Идеята се разглежда от юридически екип на Milestone за потенциален патент в сферата на Video Management System-ите.

]]>
Технологичното бъдеще на здравеопазването https://devstyler.bg/blog/2019/02/06/tehnologichnoto-badeshte-na-zdraveopazvaneto/ Wed, 06 Feb 2019 15:08:14 +0000 https://devstyler.bg/?p=11738 ...]]> През следващите 10 години се очаква здравеопазването да се дигитализира, цифровизираните данни да бъдат визуални, а личните данни и файлове да се анализират от изкуствен интелект с цел по-голяма прецизност.

Това ще стане с помощта на три нови тенденции – миниатюризация на диагностични изображения, ново поколение изображения за откриване на най-ранните етапи на болести и виртуалната медицина.

Те ще улавят, анализират, обработват, филтрират и управляват всички визуални данни от изображения, видеоклипове, рентгени, ултразвуци, ЯМР, КТ, 3D и др.

Други технологични иновации, които се очаква да бъдат включени са:

  • Диагностичните изображения ще бъдат мобилни.
  • Заснемането на визуални данни ще се извършва с по-малки, по-лесни за използване устройства.
  • Експертизата ще се споделя по-лесно и бързо между доктори и пациенти.
  • Диагностика на живо чрез поглъщащи се камери за по-ефективно лечение.
  • Нова генерация молекулярни изображения ще откриват болести още преди поява на симптоми.
  • Технологията на FDNA Face2Gene ще може да идентифицира 300-400 нарушения с над 90% точност, като използва изображения на лицето на пациента.
  • Телемедицината ще направи посещенията при лекарите да стават чрез Facetime и ще позволява двойно по-бързо реагиране на медицинските екипи.

Source:TechCrunch

]]>
Мартин Кулов: Писането на код е 20% от софтуерния проект https://devstyler.bg/blog/2019/01/22/martin-kulov-pisaneto-na-kod-e-20-ot-softuerniya-proekt/ Tue, 22 Jan 2019 13:01:45 +0000 https://devstyler.bg/?p=10979 ...]]> Председателят на Асоциацията на софтуерните инженери Мартин Кулов се върна назад в спомените си да ни разкаже за създаването на първите мийтъпи с .NET и за структурирането на асоциацията. Мартин също така сподели и за бъдещите събития на АСИ и за спецификата при проблемите на софтуерните инженери при изграждане на цял проект.  

Преди години от какво са се интересували дивелъпърите, свързано с .NET технологиите? Как се е развивала потребителската група .NET в близкото минало?

Преди години въобще нямаше такива събития за потребителски общности. Започнахме да ги правим някъде около 2003г. подобни събития за .NET технологията. Продължиха с различна честота и с различен интензитет, но през годините се запазиха. След което реших, че трябва да направим някаква организация или нещо по-структурирано, което да обедини усилията не само за .NET, но и за други технологии.

Събитията, които правихме тогава бяха с по 15-20 души, след което минахме на 30-40. А когато структурирахме новата организация Асоциация на софтуерните инженери, започнахме да правим по-големи събития по 150-200 души. ReConnect() е събитие, което отново е предназначено за .NET аудиторията, тъй като хората имат нужда да научават новите неща не само от интернет, а и от други колеги, които работят в България, да могат да представят тяхната гледна точка, затова как се използва практически. Много е хубаво, когато гледаме материали и примерен код по интернет колко лесно и добре се ползват. Но когато ги използваме на практика е вече нещо съвсем различно. Това е целта на тези събития – да представим добрите практики, да видим използването на технологиите в реалността и проблемите, с които хората се сблъскват при използването им.

Кои са проблемите, които сте разгледали напоследък? И кои излизат най-често?

Проблемите са за всеки различно, тъй като един софтуер, който да е еднакъв с друг няма. Просто в момента, в който започнеш да използваш платформата по някакъв начин, може да се натъкнеш на много места, където не трябва да се ползват по начина, който ти искаш да използваш. Затова е платформа, затова е нещо, което програмираш с него. Не е готов софтуер, който да си го пуснеш и ползваш. Трябва да се настроиш към него. Проблемите са най-разнообразни и са много строго специфични. Не мога да ги обобщя.

Кога е създадена Асоциацията на софтуерните инженери и какви хора участват в нея? На какви позиции?

Създадохме Асоциацията на софтуерните инженери през 2013г., като от тогава до сега постоянно набираме нови членове. Членовете в асоциацията са софтуерни инженери, които работят професионално в компании в България. Мога да кажа, че заеманите длъжности са от средно ниво и нагоре – Mid Level, Senior Level програмисти и не само програмисти а също така QA, архитекти, CTO, team лидери и др. По общата цел на асоциацията не е да показва конкретните технологии както тукна събитието ReConnect. Имаме и други вид събития, които са ориентирани към добрите практики, затова как хората да прилагат технологията. Не самата технология, но всичко друго покрай нея. Това са умения за работа в екип, умения за комуникация, умения за изграждане на добра архитектура, скалируема архитектура, на управление на проекти – въобще всичко. Един софтуерен проект се състои от много компоненти. Самото писане на код е може би около 20%. Има много други дейности, за които често не говорим, но те са неизменни. Когато софтуерният инженер не ги познава, често не може да предаде проекта успешно или затруднява процеса за реализация. Защото той не познава спецификата на работата на другите в екипа.

С какви технологии ще се срещнат дивелъпърите в .NET сферата? Какво се очаква в бъдеще?

Това, за което ще говорим най-вече днес, е .NET Core. Това е open source версия на .NET, която е cross platform т.е. работи и на Linux и други операционни системи, което е страшно силно – да пишеш един код един път и да го стартираш на много платформи. Такова беше и обещанието на Java, но така и не се получи напълно. За да избегнат проблемите на Java, от Microsoft създадоха една организация, която се нарича .NET Foundation. Тя има борд на директори, които са 7 души и само един от тях е от Microsoft. Останалите 6 са хора от общността и се избират чрез процес, за да може фондацията да притежава лиценза, който е open source, да е правно изградена тази функция и освен това Microsoft да не контролира този процес. Дори може сега някой от нас тук, на това събитие, да кандидатства.

Отворено ли е кандидатстване за .NET Foundation?

Да, мисля, че е до 31 януари.

А какви ще са предстоящите събития на Асоциацията на софтуерните инженери?

На 31 януари организираме Azure DevOps Community Launch, който ще бъде за използването и новостите при Azure DevOps, платформата за DevOps на Microsoft. Тя също е cross platform. И се промотира с мотото, че е за “any platform, any language, any cloud”. А на 15 юни в събота организираме еднодневен уъркшоп, който е част от глобална инициатива, дават се задачи, по които се работи, състезават се хората със скоринг система. Всяка година е супер интересно. Призовавам всеки, който може да отдели една събота, да дойде и да се запознаем. Хора с Java опит идват на Global DevOps BootCamp, за да научат как може да деплойват Java системи с Microsoft инструменти. Като цяло е едно много интересно състезание. Имаме и малки награди 🙂

]]>
ReConnect() и новите технологии с .NET https://devstyler.bg/blog/2019/01/21/reconnect-i-novite-tehnologii-s-net/ Mon, 21 Jan 2019 10:20:14 +0000 https://devstyler.bg/?p=10925 ...]]> На 17 януари се проведе конференцията ReConnect() в Кино Влайкова. Специалисти от няколко софтуерни компании споделиха своя опит и новостите около .NET технологиите. Екипът на DevStyleR посети събитието и направи анкета с гостите. Организатор на конференцията е Асоциацията на софтуерните инженери.

Председателят на Асоциацията на софтуерните инженери Мартин Кулов откри събитието и мотивира гостите за предстоящите лекции и демонстрации. Събитието приключи с неформална обстановка и обсъждаме на основните теми за вечерта.

Най-вече се говори за организирането на .NET Foundation и възможността представители от общността да взимат важните решения и да се включват пряко в разработването на продукта. Срокът за кандидатстване за участие в .NET Foundation е 31 януари 2019г.

]]>