iOS 14 – DevStyleR https://devstyler.bg Новини за разработчици от технологии до лайфстайл Thu, 28 Jan 2021 12:31:07 +0000 bg-BG hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.8.5 Зукърбърг вижда Apple като един от най-големите им конкуренти https://devstyler.bg/blog/2021/01/28/zuckerberg-vijda-apple-kato-edin-ot-nai-golemite-im-konkurenti/ Thu, 28 Jan 2021 12:31:07 +0000 https://devstyler.bg/?p=38964 ...]]> След конференцията на Facebook с тема печалбите от Q4, се оказа че производителят на iPhone е един от най-големите конкуренти на социалната мрежа, като Зукърбърг директно се конфронтира с Apple. Според него, бъдещите резултати на Facebook могат да бъдат засегнати от промените в поверителността на iOS 14. От друга страна, Зукърбърг заяви, че въпросните промени са насочени към полза на iMessage и увреждат малкия бизнес. Ето част от коментара на Зукърбърг във връзка с темата.

Apple наскоро пусна така наречените “nutrition labels”, които се фокусираха предимно върху метаданни, които приложенията събират, а не върху поверителността и сигурността на действителните съобщения на хората. iMessage по подразбиране съхранява непредвидени криптирани резервни копия на вашите съобщения, освен ако не деактивирате iCloud. Така Apple и правителствата имат възможност за достъп до съобщенията на повечето хора… когато става въпрос за най-важното, защита на съобщенията на хората, мисля, че WhatsApp очевидно е по-добър,” заяви Марк Зукърбърг.

Също така, той специално подчертава, че все повече вижда Apple като един от “най-големите ни конкуренти“. Според него iMessage е ключов елемент за екосистемата на Apple и дори се предлага предварително инсталиран на всеки iPhone, като се предпочита с “частни API-та и разрешения, поради което iMessage е най-използваната услуга за съобщения в САЩ“.

Apple имат всички стимули да използват доминиращата позиция на платформата, за да се намесват в начина, по който работят нашите приложения и други приложения, което те редовно правят, за да се предпочитат техните. И това се отразява на растежа на милиони бизнеси по целия свят, включително с предстоящите промени в iOS 14, много малки фирми вече няма да могат да достигат до своите клиенти с насочени рекламиМисля, че тази динамика е важна за хората да разберат, защото ние и другите ще се изправим срещу това в бъдеще,” завършва Зукърбърг.

]]>
По-добра работа и продуктивност с новоизлезлия Swift 5.3 https://devstyler.bg/blog/2020/09/17/po-dobra-rabota-i-produktivnost-s-novoizlezliya-swift-5-3/ Thu, 17 Sep 2020 14:52:27 +0000 https://devstyler.bg/?p=34678 ...]]> Apple официално пусна обявената през март месец версия 5.3 на своя програмен език Swift. Новите актуализации имат за цел да помогнат на разработчиците да бъдат по-продуктивни, като намалят излишния код, а също така са включени и корекции по често срещани проблеми с компилатора. 5.3 може да бъде намерен на сайта на Swift, както и на интегрираната среда за разработка Xcode 12, съдържаща SDK за iOS 14, iPadOS 14, tvOS 14, watchOS 7 и macOS Big Sur.

Новата версия на Swift подобрява размера на двоичния код и използването на паметта по време на работa. Swift е създаден като заместител на Objective-C и големината на кода в Swift 4 е около 2.3 пъти от размера на Objective-C. За сметка на това, в Swift 5.3 имаме под 1.5 пъти от размера на Objective-C.

Освен това, като допълнение, размерът на логическия код в open-source SwiftUP приложението MovieSwiftUI, е намален с над 40% в сравнение със Swift 5.1, като същевременно има големи подобрения в използването на heap паметта в сравнение със Swift 5.1 и програмите, написани на Objective-C.

Swift приложенията вече имат по-ниска heap памет в процеса на работа, като през това време Swift кешира по-малко информация при стартиране, за да проследява, например, съответствията на протокола. Това прави кеширането по-малко необходимо,” казва Холи Бория, Swift инженер в екипа на Apple.

От Apple подчертават промените на компилатора, както и подобрената му диагностика – поради тези аспекти разработчиците разполагат с по-точни съобщения за грешки и по-добри такива, при неизправности по време на отстраняване на бъгове в приложенията.

]]>
Facebook тества dark mode за мобилните приложения https://devstyler.bg/blog/2020/06/29/facebook-testva-dark-mode-za-mobilnite-prilozheniya/ Mon, 29 Jun 2020 08:44:56 +0000 https://devstyler.bg/?p=32180 ...]]> След като се появиха съобщения за промяна на палитрата, Facebook потвърди пред SocialMediaToday, че тества dark mode в мобилните си приложения. В момента функцията е достъпна само за “малък процент” потребители по целия свят, според говорител. След като обявиха на F8 2020, че ще сменят дизайна на социалната мрежа, представиха dark mode през май, като няма информация до момента в блога за разработчици.

Компанията вече въведе dark mode на редица приложения, включително Instagram, Messenger и WhatsApp. Не е сигурно защо основното мобилно приложение е последно, но SMT отбеляза, че Facebook има огромен брой потребители (3 милиарда са активни в различните му приложения на месечна база). Би имало смисъл Facebook да бъде предпазлив при пускането на dark mode в основното си приложение, когато някакви грешки или проблеми с дизайна могат да засегнат голяма част от аудиторията му.

Потребител на Facebook, който сподели изображение на Facebook dark mode в Twitter, очевидно използва първата бета на iOS 14. Ако Facebook наистина не разшири разпространението на тази актуализация, това ще се окаже още едно разочарование. за тези фенове, които искат потребителския интерфейс за приложението си във Facebook.

]]>
iOS 14 с функция за приложения без да бъдат инсталирани https://devstyler.bg/blog/2020/04/14/ios-14-s-funktsiya-za-prilozheniya-bez-da-badat-instalirani/ Tue, 14 Apr 2020 08:09:21 +0000 https://devstyler.bg/?p=29244 ...]]> От Apple ще стартират своята iOS 14, която ще позволява на iPhone да изпробват приложения, без необходимост от инсталация. Това става след като операционната система на Apple разкри нов API с име Clips, чрез който приложенията ще предлагат “интерактивно и динамично съдържание”, преди да бъдат инсталирани на iPhone.

АPI е свързан с четеца за QR кодове и Apple тестват новата функция с няколко приложения, като OpenTable, PlayStation 4, Yelp, YouTube. Все още не е ясно дали приложенията ще бъдат достъпни само чрез QR кодове – нещо, което със сигурност бета кодът на iOs 14 ще включва, според 9to5Mac.

Очаква се Apple да представи iOS 14 през юни, по време на WWDC конференцията, свързана с новите технологии и с подобряването на софтуера на компанията. При стартирането на бета iOS 14 се очаква Apple да пускат актуализации през няколко седмици, за да се премахнат бъговете. 

]]>