градски – DevStyleR https://devstyler.bg Новини за разработчици от технологии до лайфстайл Fri, 24 Jun 2022 09:34:01 +0000 bg-BG hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.8.5 42% от пълнолетните българи – готови да плащат в градския транспорт с карта или свързано устройство https://devstyler.bg/blog/2022/06/24/42-ot-palnoletnite-balgari-gotovi-da-plashtat-v-gradskiya-transport-s-bankova-karta-ili-svarzano-ustrojstvo/ Fri, 24 Jun 2022 09:33:30 +0000 https://devstyler.bg/?p=77454 ...]]> Значителен дял от 42% (или приблизително 2,3 милиона души) пълнолетни българи биха искали да плащат в обществения транспорт с банкова карта, смартфон, смарт часовник или друго свързано устройство. Това показва проучване на Visa, един от световните лидери в дигиталните разплащания. Тази нагласа е по-силна в градовете извън София (където достига 46% – 50%) и предимно сред граждани в активна възраст (18 – 50 години).

Резултатите от проучването потвърждават тенденцията на повишаване на интереса към електронните разплащания, иновациите и дигитализацията в големите градове и апетита на техните граждани към интелигентните решения, свързани с мобилността. Безконтактните разплащания увеличават значително удобството и сигурността при придвижването от точка А до точка Б. В цяла Европа почти половината от пътниците в градския транспорт казват, че нуждата от различни билети за отделните превозни средства е неудобство. С осигуряването на възможност за безконтактни плащания в трамваите, тролеите, автобусите и метрото в София, Visa, Столична община, Центърът за градска мобилност и Банка ДСК подобриха преживяванията на милиони пътници като им спестиха време и премахнаха неудобството да носят постоянно пари в брой.

„Visa е готова да бъде партньор на българските общини в името на дигитализацията на масовия градски транспорт и интелигентното бъдеще на градовете. Идентифицирахме възможността за внедряване на система за билети с безконтактно разплащане в софийския градски транспорт с ясното съзнание, че това ще даде тласък на цялостната дигитализация на града и ще го изведе една крачка напред към развитието му като интелигентен град,“ заяви Красимира Райчева, мениджър на Visa за България, по време на конференцията “Visa – партньор на иновативните общини в процеса на дигитализация на градовете”, организирана от компанията съвместно с Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ). 

Конференцията събра изтъкнати експерти на Visa в областта на дигитализацията на масовия транспорт от Европа, кметове, заместник-кметове и изпълнителни директори на компании за обществен транспорт от всички 28 областни центрове в България, както и представители на български банки. От Visa споделиха богатия си опит в областта на дигитализацията на масовия транспорт и успешните партньорства с местните власти и бизнеса. Специален акцент беше поставен върху успешните примери на градове от Централна и Източна Европа.

“Развитието на дигиталните технологии и комуникация води до сериозни промени в живота ни и начина, по който новите поколения си представят социалния си живот. Развитието на дистанционна работа, онлайн пазаруване, промени в мобилността и др. водят до ново мислене за пространствено планиране, архитектура, градско и развитие на селските райони, транспорт и осигуряване на обществени услуги. Това означава, че вземащите решения в общините трябва добре да познават технологиите, за да могат бързо да преценяват кои точно биха били от полза за местната общност. Надявам се, че днешния форум отвори още една врата на знанието за тяхното приложение и ползата от смарт решенията в българските общини”, каза Силвия Георгиева, изпълнителен директор на НСОРБ.

Каталин Крецу, генерален мениджър на Visa за България, Румъния, Словения и Хърватия, допълни:

“В световен мащаб Visa даде началото на проекти в сътрудничество с публични и частни доставчици на услуги за градска мобилност в над 150 града, сред които Брюксел, Букурещ и още 18 града в Румъния, 10 чешки града, Братислава, София, Невер във Франция, Хонконг, Торино и много други градове и държави.  В момента работим по други инициативи, свързани с градската мобилност, с местните власти в още 60 от най-големите градски райони в Европа, сред които Париж, Лондон, Варшава, Мадрид, Милано, Атина и Порто. Безконтактните разплащания в транспорта са само една от стъпките в дигитализирането на градската мобилност в дадена страна – другите са зареждането на електромобили, паркирането, приемането на други транспортни средства, скутери, велосипеди, услуги за споделени автомобили и др. От години Visa успешно  подкрепя общините, операторите на обществен транспорт, частните компании и технологичните експерти, за да помогне за осигуряването на модерна градска мобилност в България. Затова сме готови да си сътрудничим ефективно с всички общини в името на дигитализацията на масовия транспорт и интелигентното бъдеще на българските градове”.

Благоприятните нагласи на потребителите към новите технологии за разплащане бяха удовлетворени в масовия градски транспорт на София, когато миналата година Visa, в партньорство със Столична община, Центъра за градска мобилност и Банка ДСК, внедри безконтактните разплащания. Те дават възможност на потребителите да се разплащат по същия лесен и сигурен начин, по който го правят всеки ден със своята безконтактна дебитна или кредитна карта. Жителите и гостите на София могат да я използват в над 1000 трамвая, тролея и автобуса, както и на всички 47 метростанции. Освен това след всяко трето валидиране на банкова карта Visa, без значение коя е банката или финансовата институция издател, в превозните средства на наземния транспорт и метрото пътниците се таксуват със стойността на един дневен билет, 4 лв.

“Въвеждането на безконтактните плащания в столичния транспорт е важна стъпка към подобряване на услугата за модерния градски човек. Вече не е нужно потребителите да търсят пункт за продажба преди качването си в превозното средство – просто трябва да доближат своята банкова карта до валидаторите“, каза на форума председателят на Столичния общински съвет Георги Георгиев. И добави, че с приетите от местния парламент промени миналата година, пътуването с еднодневна карта е по-евтино при безконтактно плащане, защото след третия билет в рамките на деня пътниците не се таксуват. 

Диана Митева, изпълнителен директор, член на УС и ръководител направление „Банкиране на дребно“ в  Банка ДСК и председател на УС на Асоциация на банките в България, отправи призив към общините в България да прегърнат процеса на дигитализация във всяко едно отношение. Тя заяви:

„Преди години, концепцията за умните градове беше нещо наистина иновативно, дори илюзорно, но днес е реалност. Днес потребителите искат бързина, сигурност, удобство във всеки един аспект – от пътуването в градския транспорт до обслужването в банка. Ако искаме да привличаме повече млади хора, трябва да им предложим инфраструктурата на умните градове, да им дадем дигитална ера, която те търсят и изживяват. Смятам, че за да постигнем това, трябва да работим заедно като една общност, а не да се конкурираме.”

С осигуряването на възможност за иновативни безконтактни разплащания в масовия транспорт, София влезе в редиците на световни метрополиси като Ню Йорк, Лондон и Сингапур, където милиони хора използват технологията на Visa, за да плащат за по-бърз, по-лесен и по-удобен начин на пътуване. Според резултатите от проучването на Visa, всеки втори софиянец разчита на градския транспорт и е наясно с с предимствата на дневния билет, платен с пластмасова или електронна карта Visa, без значение от банката или финансовата институция издател.

С цел да образова и популяризира ползите от дигиталните разплащания в масовия градски транспорт в България Visa организира промоционална кампания, която продължава до 30 юни.  Седмичните плащания с карта Visa в градския транспорт в София на стойност 5 и повече лева дават възможност за участие в томбола за 30 смартфона в периода на промоцията. Повече подробности можете да намерите тук.

]]>
Проектът MEC-View: Как уличните лампи повишават безопасността на градския трафик? https://devstyler.bg/blog/2020/07/20/proektat-mec-view-kak-ulichnite-lampi-povishavat-bezopasnostta-na-gradskiya-trafik/ Mon, 20 Jul 2020 14:20:54 +0000 https://devstyler.bg/?p=32955 ...]]> Пешеходци, скрити зад автомобилите, колоездачи, изникващи пред колата, завиващи автобуси: маневрирането в градския трафик е доста трудна задача. Уличните лампи могат да се превърнат в неочакван помощник за водача. Изследователския проект MEC-View проучва как уличните лампи могат да повишат безопасността на градския трафик, като предоставят на автоматизираните превозни средства обзор на пътната обстановка. Проектът оборудва уличните лампи с видео и лидарни сензори, които чрез усъвършенствана клетъчна технология предоставят на превозните средства критична информация в реално време, с която те бързо и надеждно откриват препятствията – други автомобили, велосипеди или пешеходци.

След три години разработки проектът вече е готов да представи своите открития. Партньори в проекта, финансиран с 5,5 милиона евро от германското Федерално министерство на икономиката и енергетиката (BMWi), са лидерът на консорциума Бош, Mercedes-Benz, Nokia, Osram, TomTom, фирмата IT Designers и университетите в Дуйсбург-Есен и Улм. Асоцииран партньор на проекта е и град Улм, който през последните три години беше тестова площадка за сензорите на уличните лампи и технологията за свързване. Резултатите от проекта ще се интегрират в по-нататъшния развой на автомобилната индустрия, автоматизираното шофиране и клетъчните технологии. Освен това, инфраструктурата, изградена за целите на проекта, ще се използва и от следващите изследователски проекти.

От птичи поглед се вижда по-добре

Достигайки до шест метра височина, уличните лампи се извисяват над пътното движение. Те следят с птичи поглед екшъна на оживените кръстовища – а автоматизираните превозни средства на бъдещето се нуждаят от тази перспектива. Сензорните системи на автомобила – камери, радари и лидарни сензори – осигуряват прецизна 360-градусова панорама, но гледката от земята – само от превозното средство – не винаги е достатъчна, за да се види пешеходецът, скрит от камион, колата, излизаща от страничен гараж, или велосипедиста, който бързо сменя лентите зад вас.

„Тъй като самият автомобил не може да вижда зад ъглите и през стените, ние използваме сензорите на уличните лампи, за да разширим зрителното поле на превозното средство“, споделя Рюдигер Валтер Хен, ръководител на проекта MEC-View от страна на лидера на консорциума Бош.

За тази цел проектните партньори са разработили съответния хардуер и софтуер; системата обработва изображенията и сигналите от инфраструктурните сензори, комбинира ги с цифрови карти с висока разделителна способност (HD карти) и ги предава на превозното средство по въздуха. Там данните се сливат с информацията от собствените сензори и създават точна картина на ситуацията, достъпна за всички участници в пътното движение.

Безжично предаване на данни

С помощта на усъвършенстваната клетъчна технология сензорната информация се предава с изключително ниска латентност. За целта проектът MEC-View използва мобилната комуникационна технология LTE с оптимизирана конфигурация, а предаването на данни в реално време е основна функция в новия комуникационен стандарт 5G. Най-важната задача на мобилни комуникации, оптимизирани за закъснения, е не само практически мигновения безжичен пренос на данни, но и обработката на тези данни възможно най-близо до източника. Тази задача се изпълнява от специални компютри, известни като мобилни едж компютърни сървъри (mobile edge computing servers или MEC сървъри), интегрирани директно в клетъчната мрежа. Те комбинират сензорните данни от уличните лампи с информацията от съраунд сензорите на автомобила и прецизни дигитални карти. По този начин те генерират модел на обкръжението, включващ цялата налична информация за текущата пътна обстановка и го предоставят на превозните средства по въздуха. В бъдеще центровете за градска мобилност могат да бъдат оборудвани с такива сървъри, за да споделят данните с всички превозни средства и с другите участници в движението.

Безпроблемно включване в трафика

В Улм партньорите по проекта тестват взаимодействието на автоматизирани автомобилни прототипи и инфраструктурните сензори в условията на реалния трафик още от 2018 г. Едно кръстовище в квартал Лер в Улм е прочуто с отсъствието на добра всестранна видимост. Уличните лампи там бяха оборудвани със сензори, които да помагат на автоматизираните автомобили да пресичат кръстовището. Превозните средства, които се приближават към проблемното кръстовище от странична улица, трябва да се включат в трафика на главната улица. Благодарение на новоразработената технология, автоматизираният прототип вече разпознава участниците в движението по-рано и може съответно да адаптира стратегията на управлението си. В резултат на това автомобилът се включва безпроблемно в трафика на главния път, без да спира, като ползва свободните участъци между превозните средства. Подобна разработка ще направи градския трафик не само по-безопасен, но и по-пропусклив. Инфраструктурата, изградена по време на проекта, ще остане в Улм, където ще може да се ползва от следващи изследователски проекти.

Партньори в проекта MEC-View: 

Robert Bosch GmbH (лидер на консорциума)

IT Designers GmbH

Mercedes-Benz AG

Nokia Solutions and Networks GmbH & Co. KG

Osram GmbH

TomTom N.V.

Университет Дуйсбург-Есен

Университет Улм

Град Улм (асоцииран партньор)

]]>