гориво – DevStyleR https://devstyler.bg Новини за разработчици от технологии до лайфстайл Mon, 26 Jul 2021 15:02:45 +0000 bg-BG hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.8.5 В САЩ тестват технология за зареждане на електроавтомобил директно от пътя https://devstyler.bg/blog/2021/07/26/ucheni-testvat-tehnologiq-za-zarejdane-na-elektroavtomobil-direktno-ot-patq/ Mon, 26 Jul 2021 12:29:18 +0000 https://devstyler.bg/?p=49590 ...]]> В щата Индиана, САЩ, Министерството на транспорта обяви, че тества нов тип цимент с вградени магнетизирани частици, който след време може да осигури ефективно, високоскоростно зареждане на електрическите автомобили. Всичко това може да се случи на цена, не по-различна от стандартната за стоителството на пътища. Концепцията за зареждане по време на движение не е нова, но към този момент технологията е била скъпа и неефективна.

С финансиране от Националната научна фондация (NSF), Министерството на транспорта си партнира с университета Purdue и немската компания Magment по проекта. Те ще извършат изследването на три фази, като първо ще трябва да се изпробва дали магнетизираният цимент ще функционира в лабораторията, след което ще се тества и на реален участък от път.

Според Magment, продуктът осигурява рекордна ефективност при безжичното предаване до 95%, а също така е здрав и устойчив на вандализъм. Компанията отбелязва също, че плочите с вградени феритни частици могат да бъдат изграждани и на местно ниво по лиценз. Министерството на Индиана ще използва технологията, за да електрифицира обществения сегмент на щата.

Захранването на тежкотоварни автомобили директно от пътя, без никакво замърсяване, на достъпна цена, би било пробив в околната среда, но все още предстои много работа, за да се докаже напълно, че работи. Текат и много други подобни усилия, тъй като Обединеното кралство е отделило около 780 милиона щатски долара за подобни проучвания за зареждане директно от пътя. Швеция също тества технология – електрифицирана релса, вградена в пътя. Трендът е ясен и подобни оптимизирани и лесни методи за зареждане на електрически автомобили могат да се превърнат в сериозна причина за по-масово преминаване към електроавтомобили.

]]>
Кибератака блокира работата на най-големият горивопровод в САЩ https://devstyler.bg/blog/2021/05/10/kiberataka-blokira-rabotata-na-nai-golemiqt-gorivoprovod-v-sasht/ Mon, 10 May 2021 15:55:19 +0000 https://devstyler.bg/?p=44559 ...]]> Американският топ оператор на тръбопроводи за гориво Colonial Pipeline затвори цялата си мрежа, източник на почти половината от доставките на гориво за източното крайбрежие на САЩ. Това се случва, след мащабна ransomware кибератака. Продължителното спиране на линията ще доведе до скок на цените на бензинa преди пиковия летен сезон на шофиране. Това е потенциален удар върху американските потребители и икономика, показващ уязвимостта на енергийната инфраструктура, а същевременно и една от най-сериозните рансъмуер атаки правени до момента.

Това е не просто основен тръбопровод. Това е тръбопроводът,” казва Ейми Майерс Джафе, професор по научни изследвания и управляващ директор на лабораторията за климатична политика.

Reuters предават, че Colonial превозва 2,5 милиона барела бензин на ден и други горива, през 8 850 километра тръбопроводи, свързващи рафинериите на брега на Мексиканския залив до източните и южните части на САЩ. Colonial обслужва и някой от най-големите летища в страната, с най-натоварен пътнически трафик.

Colonial Pipeline предприема стъпки за разрешаването на този проблем. Основният ни фокус е безопасното и ефективно възстановяване на нашата услуга и усилията ни да се върнем към нормална работа,” се казва в изявление на Colonial.

Разследването на правителството е в своя ранен етап, но се спекулира, че хакерите са професионална киберпрестъпна група. Според източник на Reuters, става въпрос за “DarkSide“, известни с внедряването на рансъмуер и изнудване на жертвите. Но освен правителството и правните органи, от Colonial са ангажирали и фирма за киберсигурност, която да помогне на разследването.

Уязвимостите в киберсигурността се превърнаха в системен проблем“, казва Алгирде Пипикайте, ръководител на кибер стратегии в Центъра за киберсигурност на Световния икономически форум.

Освен ако мерките за киберсигурност не са включени във фаза на разработване на технологиите, вероятно ще наблюдаваме по-чести атаки срещу индустриални системи като нефтопроводи и газопроводи, или пречиствателни станции“, добави Пипикайте.

След като спирането беше съобщено за първи път в петък, фючърсите на бензина на Нюйоркската стокова борса се повишиха с 0,6%, докато фючърсите на дизела се повишиха с 1,1%. Тревогите за поскъпването са сериозни и от бранша съобщават, че всеки един ден, в който горивопроводът не работи, може да изиграе сериозна роля.

Това се случва месеци, след проблемът “SolarWinds” и хакерските атаки, от които се разбра, че в продължение на почти година е наблюдавата кореспонденцията и дейността на голяма част от американската администрация. Първата половина на 2021 г. определено не започва с затвърждаване на доверието към киберсигурността сред сериозни институции и бизнеси в САЩ. Предстои да видим каква ще е развръзката и ще се отрази ли това на доверието към администрацията Байдън.

]]>
Гъвкавото работно време е ТОП бенефит според разработчиците https://devstyler.bg/blog/2021/04/15/gavkavoto-rabotno-vreme-e-top-benefit-spored-razrabotchitsite/ Thu, 15 Apr 2021 10:15:02 +0000 https://devstyler.bg/?p=43410 ...]]> ИТ компаниите предлагат множество разнообразни бенефити, чрез които подпомагат изграждането на благоприятна работна среда, но също така и привличат нови кадри в своите организации. Попитахме участниците в анкетата “Заплатите в софтуерния бранш 2021 кой бенефит определят като основно преимущество на компанията, в която работят. Ето какво отговориха те.

На първо място, с 34.7% участниците в анкетата поставят гъвкавото работно време, като основно преимущество. Веднага след това се нарежда и “Възможност за изнесен офис, работа от вкъщи”, с 28.7%. Тук можем да забележим сравнително близки проценти, които са образувани от гласуване, в рамките на COVID-19 и масов home office режим. Можем да съдим, че въпреки сегашното положение и необходимостта от работа от вкъщи, то все пак по принцип това преимущество е високо ценено от разработчиците, независимо от ситуацията.

На трето място, с 6.4% е поставен отговорът “Програми за развитие на професионални умения”, а на четвърто – “Допълнителни дни отпуск”, с 6.0%.

Петото място е едно интересно предложение към служителите, което е най-практикувано именно в ИТ сектора. С 5.3% – “Програма с опции/акции на компанията”.

На шесто място разработчиците избират отличната бонусна схема на компанията с 4.9%, а на седмо място – “Допълнителна здравна застраховка” с 2.8%.

Под 2% остават следните бенефити:

  • Атрактивни извънработни активности, събития, мийтъпи и
    тиймбилдинги 1.7%
  • Програми за развитие на личностни умения 1.1%
  • Ваучери за храна и гориво 0.9%
  • Иновативно офис пространство 0.6%
  • Друго 7.0%

Важно е да се отбележи също, че интересът на разработчиците и ИТ специалистите към “Заплатите в софтуерния бранш 2021” е дотам, че до момента имаме над 10 000 участници. Това означава и че процентите са една добра извадка за сектора.

Не пропускайте и да се регистрирате безплатно за събитието „Заплатите в софтуерния бранш 2021“, което ще се проведе днес – 15 април, от 19:00 ч.! В него ще обявим резултатите от едноименното проучване и ще ги коментираме с водещи специалисти от ИТ сектора.

]]>