Google Maps – DevStyleR https://devstyler.bg Новини за разработчици от технологии до лайфстайл Mon, 26 Jan 2026 15:02:23 +0000 bg-BG hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.8.5 Track The Bus: От идея към персонализирана платформа със социално значение https://devstyler.bg/blog/2026/01/21/platformata-track-the-bus-intervyu-s-ivan-jonkov-i-joana-borisova-ot-codexio-ltd/ Wed, 21 Jan 2026 12:13:52 +0000 https://devstyler.bg/?p=311528 ...]]> Платформата Track The Bus започва като технологичен иновативен проект, за да се постигне по-удобно и ефективно градското пътуване. Платформата е разработена по начин, по който да използва свободно достъпните данни на Центъра за градска мобилност. За инициативата и ползите от нея разказват Иван Йонков, CEO на Codexio, и Йоана Борисова, Head of Engineering, през септември 2025 г.

Разкажете ни за проекта Track The Bus?

Иван Йонков: Проектът Track The Bus е идея, която се зароди вътрешно в компанията в момента, в който от Столична община публикуваха статия, че са направили публични данните на софийски градски транспорт и то в частност данните в реално време по GPS и GTFS.

Единният стандарт на Google е разработен преди около 20 години и представителите на ЦГМ (Центъра за градска мобилност) са го имплементирали и споделили с платформи като Google, за да може Google Maps да работи по ефективен начин, но до този момент не са били публични данните. Това се промени преди 2 месеца, благодарение на страхотното решение на Столична община и, по-специфично, на Центъра за градска мобилност. Това действие събуди силен интерес и стартира много инициативи, като нашата е една от първите.

Проектът използва публичните данни от ЦГМ, за да направи платформа за проследяване на градския транспорт в реално време – това означава, че човек може да следи на карта местоположението на превозните средства, да ги филтрира, да търси определени превозни средства и да намира информация за тях, включително и виртуални табла.

Човек може да потърси определени спирки, например такива, които се намират около него и да си ги отбележи. Така например някой може да си отбележи спирката до вкъщи и тази до работното място, за да следи разписанието на автобуса в реално време. Това специфично не е нещо ново, но иновацията, която предлагаме ние е, че така се създава досие, което използва данните в реално време, както и информацията за всяка една транспортна кола на Центъра за градска мобилност. На базата на това досие създаваме една социална платформа, в която хората могат да споделят мнения, например за качеството на транспортните автомобили.

По този начин ще може да се докладва за счупени седалки, замърсяване или дори за това по кое време и в кой автобус се е качил контрольор и други подобени докладвания като в система в стил Waze, но специфично фокусирана върху градския транспорт.

Социалната платформа скоро ще позволява не само да се докладва и оценява – тя ще се превърне в система, която ще се състои изцяло от дискусии. Тоест ще бъде нещо като форум, тъй като освен стандартния потребител, който използва градския транспорт, за да се придвижва от работа до вкъщи, има и много запалени почитатели. В София специално има стотици почитатели, които се интересуват от това кога е създаден определен модел, кога е бил въведен в експлоатация, през кои маршрути е минавал досега, какво друго се е случвало, ремонтирали ли са го скоро, стоял ли е дълго време в гараж и т.н. и коментират по тези теми. Форумът на градския транспорт на София е активен от 20 години, ако не и повече, и хората често коментират там.

Искаме тези разговори да ги пренесем в платформата, тъй като това ще бъде подходящо допълнение към настройките за проследяването на градския транспорт в реално време, защото в момента форумът, който се използва за това, съдържа основно разхвърляна информация. Информация за това къде се намират автобуси, тролейбуси, дали се използват в момента и друга допълнителна информация от самата система на градския транспорт не е налична в такива форуми.

Целта ни е да свържем тези неща, тоест хората да могат да коментират информацията, която знаят от трето лице или от някое проучване, и тя да бъде вкарана в систематиката на картата. Така например хората ще могат избират да се качват в автомобили на базата на това, че има нещо иновативно в модела – в момента ЦГМ има различни видове модели превозни средства.

Това е по-голямата картина, с детайли, които съм вкарал. Това е стандартизиран тип данни, който Центърът за градска мобилност е отворил – тоест GTFS, което означава, че платформата може да се разшири, за да се вкарат данните от още градове. Апелът ни към останалите общини в България е ,,Моля, отваряйте данните!“, за да може платформата естествено да ги адаптира и да работи с тях.

По този начин ще може просто да се избере някой град, например Варна, Бургас, Пловдив, Търново, Миглиж и т.н. и ще може да се наблюдават там автобусите, спирките, ще може да се докладва по същия начин и т.н. За нас ще е много лесно да го адаптираме. Важното е да са свободно достъпни данните, защото това ще предостави много възможности на гражданите в други градове.

Разбрахме, че в момента платформата работи със софийския градски транспорт. А вие как работите със Столична община, какви са плюсовете от подобна колаборация?

Иван Йонков: Не бих казал, че колаборацията е директна, ние се възползваме от отворените данни, които Столична община ни предоставя. По друг по-специфичен начин не работим със Столична община. Провеждали сме дискусии със заместник-кмета за потенциални иновации, но до момента не сме стигали до конкретно решение, за което да работим директно с общината. Може би все още не са ни припознали като партньор, с който искат да работят, но, разбира се, това търпи промени, които се надяваме да са от качествен характер. До момента няма директна колаборация със Столична община, освен че използваме обществено достъпните данни и създаваме платформа на базата на тях.

Подобна платформа има потенциала да обедини различни данни – отворени или не напълно отворени – за да може да се получи по-продуктивна колаборация. От кореспонденцията ни със заместник-кмета знаем, че има платформа за подаване на сигнали, която потенциално също ще бъде отворена по програматичен начин, не само за потребителя, но и за програмисти. Това означава, че нашата платформа ще може да се интегрира по такъв начин, че ако някой направи някакъв вид докладване в превозното средство, например ,,има замърсяване“ или ,,шофьорът слезе от автобуса“  или д.р., тази информация, ще може да бъде изпратена програматично до Столична община и съответно ще могат да се вземат мерки. Това е потенциална колаборация със Столична община, която е в много ранен стадий на обсъждане, но не е официализирана и към момента няма яснота, че ще се реализира.

А как успявате да финансирате проекта? Ще е полезен за хората при всички случаи, но как смятате да генерирате приходи? Предполагам, че в момента не се генерират.

Иван Йонков: Не, проектът не генерира приходи и до момента не сме мислили в посока монетизация. Най-вероятно в някакъв момент ще се наложи, когато стигнем своя лимит на възможни разходи, но дори тогава, първата ни стъпка ще е да потърсим доброволци, които да работят по проекта. Ние направихме няколко публикации в социалните мрежи и отговориха много хора, които изявяват желание да бъдат доброволци, така че това ще е първата ни стъпка, преди да потърсим начин директна монетизация.

Ако решим да потърсим директна монетизация, ще се опитаме не да ограничаваме услугите си към потребителя, а по-скоро да му предоставим допълнителни възможности. Също така по-вероятно ще е да е бизнес монетизация, която няма да засяга масовия потребител. В момента финансираме проекта чрез лични средства, придобити от години работа.

Адмирации. А какъв екип и технологии стоят зад разработката на проекта?

Иван Йонков: Зад проекта стои част от екипа на Codexio. В момента всички хора, които работят по проекта, са служители на Codexio. Относно въпроса каква работа би могла да се извършва от доброволците – имаме един доброволец, с който се консултираме за потребителското преживяване, или UX (User Experience-бел.ред.). Но в общи линии върху визуалната и логическата част от проекта работят основно full stack (общообхватни) програмисти.

Самият проект е изцяло базиран на технологиите на JavaScript, или по-точно визуалната част, тоест частта, която се вижда на екрана. „Скритата“ част, тоест сървъра, е NestJS., но се стараем да използваме основно JavaScript поради две причини.

Първо, до момента това е най-разпространения програмен език. Ние използваме т.нар superset на JavaScriptTypeScript – който е задължителен за кодиране, което го прави строго типизиран, лесен за поддръжка и т.н. Второ, редовно използваме технологиите на изкуствения интелект и до голяма степен поддържаме проекта така, което доказва, че дори в момента изкуственият интелект е на толкова високо ниво, за да може да създаде подобна платформа. Това може да доведе и до други изводи във времето.

Функционалността на платформата в момента е подобна на тази преди месец. Тоест, в рамките на един месец, заедно с добре обучени в употребата на изкуствен интелект програмисти, може да се създаде платформа, чието създаване преди щеше да отнеме поне година-две.

Екипът ни в момента се състои от нас двамата с Йоана, както и от трима програмисти – също служители на Codexio Ltd. Освен това работим с други служители индиректно, които имат няколко разработки в проекта чрез изкуствен интелект. С Йоана работим активно по проекта от самото му начало. Аз започнах проекта и през първите 2–3 седмици работех сам, преди да включим останалите служители от Codexio Ltd.

Страхотно. А вие преди колко време горе-долу започнахте разработката на проекта? 

Иван Йонков: Може би преди около два месеца.

Йоана Борисова: На 16 септември са публикувани данните, пише в сайта на ЦГМ.

Иван Йовков: Да, започнали сме на 16 септември вечерта. Започнах първата част на проекта на 21–22 септември вечерта.

А как очаквате да се развие платформата Track The Bus в бъдеще?

Иван Йонков: На няколко фронта. Единият фронт, на който искаме да се развие, е статут на стандартния фронт, който не е иновативен, но е удобен. Това е важно, защото така повече хора ще го използват ежедневно като платформа за проследяване на транспорта около тях с помощта на готини настройки, които не са налични в много други конкуренти платформи.

Другата ни по-амбициозна цел е да се развие като социална платформа, чрез която хората ще могат да си споделят неволите или хубавото преживяване в градския транспорт – да дават предложения, да подават сигнали, да колаборират помежду си и т.н.

Това е по-амбициозната част от проекта, върху която в момента работим активно. Преди около месец пуснахме т.нар. proof of concept на тази платформа, но, естествено, все още не е използваема и Йоана работи основно по тази част от проекта. Надяваме се до седмица и малко да пуснем изцяло реновирана социална платформа на базата на това, което имаме в момента за проследяване на транспорта в реално време.

Един финален въпрос – ползвате ли градски транспорт и, респективно, платформата?

Иван Йонков: Да, аз съм много голям почитател на градския транспорт. Аз също съм от тези хора, които активно участват във форумите на градския транспорт – нещо, което правих особено активно в ранните ми години в София, когато се преместих да живея тук. Да, използвам градски транспорт ежедневно, макар че от известно време не съм в София – в момента съм в Австралия. Когато се върна, планирам отново да го използвам, но в момента нямам такава възможност.

Спомням си, че през първите седмици, може би още през септември или през ранния октомври, трябваше да отидем до гр. Костинброд. Има едно село близо до града – Голяновци – през което минава автобус 31. Понеже имаше промяна в маршрута, вече подминава пътната станция „Обеля“. Опитахме да планираме пътуването така, че да хванем автобуса, използвайки Google Maps, но промяната не беше актуализирана. Затова отворихме нашата платформа, открихме местополжението на автобуса и спирката му, и успяхме да го хванем.

Това е много добър казус, че платформата е ефективна, дори когато е била все още в ранния си стадий, тоест преди почти два месеца, макар че след това не съм я използвал лично, просто защото заминах първо за Нова Зеландия и после за Австралия. Така че, като се върна, се надявам тъкмо да сме я направили и по-добра.

Чудесно, сигурна съм, че ще бъде така. Разкажете малко повече за социалната платформа.

Йоана Борисова: Идеята на тази социална платформа е да има достатъчно много потребители, които имат поглед върху случващото се в градския транспорт, и съответно да могат да реагират максимално бързо чрез приложението. Това означава, че ако се появи някакъв проблем, той ще може да се поправи максимално бързо. Например, ако се счупи някоя седалка, ще може да се разпространи информацията за това в момента, в който се случва, и така няма да се губи време до провеждането на проверка, за да се разбере. Целта ни е хората да са активни участници в този процес, което ще направи пътуването с градски транспорт по-комфортно и лесно за всички.

Освен това чрез платформата много хора ще могат да взимат решения, които в момента няма как да направят. Например някои хора не обичат да използват метрото, защото не искат да са под земята – те предпочитат да наблюдават света навън, докато пътуват, и чрез платформата ще могат да намерят най-оптималния начин, по който да го направят.

Такова персонализиране искаме да предоставим на хората и макар в момента да няма такава възможност, сме в процес на развитие, след който всеки ще може просто да провери и да организира пътуването си, за да стане такова, каквото иска. Според мен това е много голяма стъпка. Ако разгледате приложението, ще видите, че и в момента то предоставя възможност да се настрои да работи така, както човек иска, но, разбира се, имаме още много да работим по тази система.

Иван Йонков: Това, което трябва да се има предвид е, че освен че е платформа с потенциално повече функционалности от други конкурентни платформи, предоставя и уникалната възможност да се настроиколко спирки да виждаш на екрана си, дали да са обединени в клъстери или не, в определен радиус какви спирки има, как да изглеждат иконките и т.н.

Тоест това ще платформа, която ще може да се персонализира значително, и това е мантрата ни. Ще продължава да е така, включително и в момента, в който добавим и една от следващите ни настройки, която ще позволява планирането на маршрути. Както каза Йоана, ще може да се настрои така, че маршрутът да не включва метро, или дори ще има опции, ако пътуването включва прикачване с разходка, да може да се настрои маршрута така, че разходката да е само през зелени площи.

Отварянето да данните позволява да се събира историческа информация на базата, на която да се прави анализ. В рамките на 2 месеца може да се съберат тонове информация, която да се анализира.

След 6 месеца ще имаме достатъчно информация, за да можем да създадем алгоритми, с които да събираме данни – например за това какви проблеми са възниквали, ако някое превозно средство е акумулирало много закъснения по определен маршрут, в определен час и т.н. Това може да ни даде информация и факти и пак чрез алгоритми, и чрез изкуствен интелект може дори да направим някои предложения на Центъра за градска мобилност.

Колко потребители използват в момента платформата? 

Това е въпрос, на който, за съжаление, нямам отговор. Не мисля, че потребителите  са особено много в момента, защото все още много хора са свикнали да следят виртуалното табло, като използват сайта на Центъра за градска мобилност.

Надявам се с времето, като подобрим потребителското преживяване, да започнат все повече и повече хора да го използват. Но не бих предположил, че повече от 100 човека използват платформата в най-добрия случай, а и в момента не събираме информация за потребителите, освен ако не се регистрират.

За тези, които са гости, ние не събираме информация и когато някой използва приложението, не му излизат никакви предупреждения за политика и др., просто защото не следим местоположението на потребителите по никакъв начин. Това ще е стъпка в последствие с получено съгласие. В момента потребителите може да се чувстват спокойни, че не ги следим чрез приложението.

]]>
Google Maps за iOS – вече с функции за Apple Watch и CarPlay https://devstyler.bg/blog/2020/08/11/google-maps-za-ios-veche-s-funktsii-za-apple-watch-i-carplay/ Tue, 11 Aug 2020 10:32:51 +0000 https://devstyler.bg/?p=33706 ...]]> Google Maps за iOS ще могат да се ползват от потребителите на Apple Watch и CarPlay. Новината съобщи VentureBeat. На пръв поглед изглежда, че Google Maps за Apple Watch ще бъде доста с доста орязана функционалност в сравнение с тази на приложението за iPhone, но все пак ще предлага напътствия стъпка по стъпка, очаквано време на пристигане. Посочените възможности ще работят само ако дестинациите вече са съхранени в приложението или са споделени от свързания с часовника iPhone. Според запознати, Google Maps за iOS се очаква да работи по-добре от всякога и да предложи реална алтернатива на Apple Maps.

За сравнение приложението на Apple за iWatch включва гласово разпознаване, достъп до контакти, въвеждане на ръкописен текст и много други опции, свързани със специфичните интереси на потребителя, които реално могат да се използват без телефон.

Все още няма индикации дали Google ще продължи да развива своето приложение за Apple Watch, за да достигне функционалността, предлагана от Apple.

]]>
Apple и Google подкрепиха “Black Lives Matter” с нови ъпдейти https://devstyler.bg/blog/2020/06/09/apple-i-google-podkrepiha-black-lives-matter-s-novi-apdejti/ Tue, 09 Jun 2020 11:18:43 +0000 https://devstyler.bg/?p=31507 ...]]> Кметицата на американската столица Вашингтон, Мюриъл Баузър, прекръсти две пресечки с името “Black Lives Matter plaza”, което е изписано върху улицата с големи жълти букви. Apple и Google веднага се включиха ловко с ъпдейт на своите картографски и AI услуги, така че да подкрепят вече световното движение, което възникна след началото на протестите срещу полицейското насилие и расизъм, вследствие на смъртта на Джордж Флойд.

От гледна точка на Maps услугите на двете компании, приложенията предлагат всякаква информация за промени в маршрутите и постоянно биват ъпдейтвани. Apple дори подновиха сателитните си снимки и големият жълт надпис “Black Lives Matter” във Вашингтон, може да се види чрез Apple Maps.

Колкото до умните асистенти, и Alexa, и Siri са обучени да отговарят подобаващо на въпроса “do black lives matter”. Асистентът на Google отговаря, че разпознаването на несправедливостта, която срещат чернокожите, е първата стъпка към осигуряването на еднакви права и свободи за всички в страната. След този отговор потребителят бива прехвърлен в търсачката, където автоматично се предлага “how can I help the black community?”. При въпрос “do all lives matter”, Alexa отговаря с “black lives matter doesn’t mean that all lives don’t. It means black lives are at risk in ways others are not”.

По подобен, но по-лаконичен начин се развиват нещата и при Siri, която на въпрос “do black lives matter” отговаря с “yes”, а на “do all lives matter” с “all lives matter”. И в двата варианта потребителят бива прехвърлен в официалния сайт на движението Black Lives Matter.

А за да се запознаете с реалните размери на надписа “Black Lives Matter”, можете да видите краткото видео, което кметицата на Вашингтон Мюриъл Баузър публикува в стоя Twitter.

 

 

]]>
Какво се случва с Google Maps? https://devstyler.bg/blog/2020/06/02/kakvo-se-sluchva-s-google-maps/ Tue, 02 Jun 2020 08:53:33 +0000 https://devstyler.bg/?p=31130 ...]]> Google Maps Street View може да се използва за посещение на някои от най-популярните дестинации в света. Напоследък потребителите го използват, за да открият и разкрият някои от най-загадъчните гледки в света, дори и извънземни. Това определено важи за това момче, което беше хванато в болезнено положение в Америка. Милиони хора използват Google Maps за сателитните ѝ изображения, уличните карти и 360-градусовите панорамни гледки.

Потребителите на Google Maps забелязаха тази сцена, която се разиграва в Сан Диего. На изображението се вижда тийнейджър, който се пързаля с кънки с някои от приятелите си в Сан Диего, като слънцето грее над главата. Сцената наоколо показва двама негови приятели, които също се пързалят в това, което прилича на рампа на местен паркинг. Момчето държи скейтборда си, но изглежда, че краката му липсват и са напълно отрязани. Тялото му се отрязва в кръста и изглежда, че той е просто плаващ торс. Изглежда, че услугата за 3D картографиране страда от проблеми, които са причинили това.

Проблемите са много чести в Google Maps Street View. Сайтът създава изображенията, като съчетава 360-градусовите набори от изображения, представени от потребителите, което означава, че могат да възникнат малки грешки, които водят до тези странни сцени, които стават много популярни в социалните мрежи.

Ако обект е заловен по време на движение, той създава дубликати. Ако това се случи, Google може да зашие различни части на обекта или човека по странен начин, като някои части, дори да липсват.

Това не е първият път, когато проблеми се случват на сайта. Едно изображение, което един потребител засне в Google Maps от Швеция, показва човек без глава. Героят на снимката е хванат да седи на камъчетата, които са отстрани на водна зона, в която той сякаш потапя краката си. Слънцето грее отгоре и нищо не изглежда необичайно. Въпреки това главата на мъжа напълно липсва и можете да видите само малка част от косата му. Публикувайки сцената в Reddit, потребителят написа: “U good mate?

Отново изглежда, че това е грешка, заснета от Google, когато са се правели изображенията. Това позволява на потребителите да публикуват изображения онлайн, за да споделят намереното, което за много хора се превръща в забавно хоби.

]]>
Честит рожден ден на Google Maps https://devstyler.bg/blog/2020/02/07/chestit-rojden-den-na-google-maps/ Fri, 07 Feb 2020 10:06:09 +0000 https://devstyler.bg/?p=26833 ...]]> Днес можем да честитим рождения ден на Google Maps, които навършват 15 години и да им благодарим за попътния вятър, който внасят в нашите пътешествия, винаги оставяйки ни обратно пред хотела, в който сме настанени – живи и здрави. 

Услугата вижда бял свят през 2005 г., когато официално е пусната от софтуерния инженер Ноел Гордън, Стивън Ма и братята Ларс и Йенс Расмусен. Още в началото Maps стартират с 10 милиона потребители, които постепенно се увеличават. До следващата година нарастват до 60 милиона, а към момента приложението се използва от 1 милиард – ежедневно. 

По случай празника, Google Maps представя и някои новости по приложението.
Най-напред може да бъде забелязано ново лого. Легендарната “отметка”, която маркира локациите, отново е използвана, но вече е оцветена с цветовете на Google. Следващо подобрение е, че цялостно Maps са ъпдейтнати за Android и iOS, като вече има пет нови таба – Explore, Commute, Saved, Contribute и Updates. На трето, но не последно място, е новостта Live View, която използвайки добавена реалност, през камерата на телефона ще може да показва “отметката” в реално време, в реален свят. 

Орен Наим, Product Manager на Google, споделя, че Maps не е само достигане от точка А до точка Б, а много повече. Откриване на нови места, съветване, рейтинг – всички тези качества формират услугата като ежедневен спътник.  

https://twitter.com/localguides/status/1225429793778360322?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1225429793778360322&ref_url=https%3A%2F%2Fpublish.twitter.com%2F%3Fquery%3Dhttps%253A%252F%252Ftwitter.com%252Flocalguides%252Fstatus%252F1225429793778360322%26widget%3DTweet

]]>
Подобренията в ъпгрейда на Google Maps https://devstyler.bg/blog/2019/11/11/podobreniyata-v-apgrejda-na-google-maps/ Mon, 11 Nov 2019 10:03:21 +0000 https://devstyler.bg/?p=24621 ...]]> Екипът на Google постоянно развива функционалностите на приложението Google Maps, а съвсем скоро към тях ще бъдат добавени още няколко.

Ъпдейтната версия ще позволява на потребителя да определя каква част от личната информация и ползите му ще бъдат видими за останалите. В предишните версии на Google Maps потребителят можеше единствено да провери своите точки в онлайн общността Local Guides, където хората споделят снимки и информация, които допълват наличните в Google Maps.

С новата версия v10.29.1 това се променя, защото всеки ще може да променя името и профилната си снимка, да добави кратка биография, да качва снимки и да управлява настройките на акаунта и инструментите за онлайн защита. По този начин потребителят ще има повече контрол върху това какво другите виждат от информацията за него и какви са контрибуциите му към картите в Google Maps.

Чрез новата версия профилът може да бъде направен видим за компаниите, на които сте последователи или невидим, ако не искате личната ви информация да бъде достъпна за бизнеса. Очаква се и нов интерфейс за Contribution Tab, чиято бета версия съществува от месеци насам.

]]>
Google Maps най-накрая добави българския градски транспорт https://devstyler.bg/blog/2019/05/02/google-maps-naj-nakraya-dobavi-balgarskiya-gradski-transport/ Thu, 02 May 2019 12:28:39 +0000 https://devstyler.bg/?p=18401 ...]]> Услугата с навигация за градския транспорт на Google Maps вече е достъпна за България. Ако сте се наслаждавали на Google Maps в чужбина, вече можете да го направите и у нас. От Google работят от доста време по картите на света и нашата е факт от скоро.

Преди този ъпдейт можехме само да намерим информация колко ще бъде разстоянието от точка А до точка Б, ако вървим пеша или сме с автомобил. Този път обаче изчисленията се правят, дори колко ще ви струва с метро и трамвай да стигнете от Младост до Люлин. Също така може да видите опцията, която показва как се стига до друг град. Работи добре от София до Бургас. Засега не се намират бъгове, но ще ви уведомим, ако намерим.

]]>
Планинските водачи вече са популярни и в България https://devstyler.bg/blog/2018/05/29/planinskite-vodachi-veche-sa-populyarni/ Tue, 29 May 2018 06:43:32 +0000 https://devstyler.bg/?p=4568 ...]]> Необходимо е всеки човек, който прекарва време в планината, да притежава познания за нея. За планинските водачи е нужно да са наясно с всичко, което различните пътеки могат да им предложат. Тяхната дейност е свързана с това да предоставят на туристите подходящо обучение по време на походи. Десислава Ангелова, която се занимава с това от доста време разказва повече.

От колко време се занимавате с тази дейност ?

Казвам се Десислава Ангелова. Съдружник съм в Тренелариум, където, заедно с моите партньори, се занимаваме с провеждането на тиймбилдинг програми, екстремен, приключенски, културен, селски туризъм, детски и младежки приключенски програми и ски обучение.

Провеждам приключения за малки и пораснали, в планината вече 15 години. От 8 години превърнах това в собствен бизнес.

Какво включват задълженията на един планински водач ?

Те са толкова много. Всеки себеуважаващ се човек, който прекарва време в планината е необходимо да се образова постоянно. Като се започне от климата, мине се през познанията по ориентиране, познаване на гората през различните месеци, познаване и определяне на рисковете, оказване на първа долекарска помощ, познание в областта на метерологията, географията, историята, дори политически и икономически познания за района на проведжане на програмата или експедицията,  културни, етнически, религиозни различия. Задълженията могат да бъдат разделени на 2 части:

Първата част включва грижата за клиента, логистиката по пътуването, настаняването, изхранването, неговото спокойно и уверено участие в дадената програма.

Втората част е свързана с  всички технически подробности. Избор на терен, ориентиране, продължителност на дневните натоварвания според участниците, понякога се налага водачът да има специални умения, например, изграждане на въжени елементи за преминаване през пропасти, реки, ледници, катерене по скали, управление на лодка в бърза или бавна вода, ветроходство, ски умения за водене на хора, в планината със ски, велотуризъм, езда, умения за оцеляване в кризистни ситуации и още.

Наш колега ,който наскоро беше в САЩ ни разказа, че там е много популярно да се ходи на планина и, че там тази дейност е много развита. Как стои този въпрос в България ?

Все повече набират популярност екстремният, културният и алтернативният туризъм в България. Увеличава се броят на хората, търсещи водачи, които да открехнат прозореца на приключенията и адреналина на открито. Множат се и хората, които предлагат тези услуги.

Министерството на образованието се опитва да наложи някаква рамка за обучение и контрол на тези дейности, за да се избегнат максимално рисковете от непрофесионално свършената работа.

Пътят е труден, изискванията са много и скъпи, но хората имат желание и се развиват в тази област.

Провеждате ли експедиции и извън България ? Къде най – често?

Да. Водачи, с които работим са водили групи почти навсякъде по света. Сега например, ще провеждаме едно обучение в Трансилвания, Румъния. Там ще бъдем в каньон, който е едно наистина много интересно място. Провеждали сме и adventure програма на остров Тасос, Гърция. В южната ни съседка има страшно много места, които са подходящи за подобни дейности.

По какъв начин една планинска експедиция може да се превърне в тиймбилдинг, който би сплотил даден екип ?

Изкачването на един планински връх може да бъде изпитание за способностите на всеки екип. За да бъде успешно постигната целта, от изключително значение е доброто планиране и изгражденето на стратегия-организационните процеси.

Основното предизвикателство е, как екипа да се предвижва напред, независимо от разликата, от предварителния опит и физическата подготовка.

Тук е необходимо да се има предвид ролята на водача. Той може да се ангажира само с показването на пътя и участниците сами да определят какво и как са постигнали. По-осъзнатия вариант е с групата да има тренер-фасилитатор, за да може да се извлекат ценните опит и знания от съответното предизвикателство. Да се сподели опита и хората да видят как този успех да се приложи утре, в офиса.

Били ли сте водач на хора от IT индустрията ? Какви са впечатленията Ви от тях?

Да, провеждала съм доста обучения с такива хора. Това, което мога да кажа е, че това са млади и запалени личности. Те определено имат нужда от движение, тъй като прекарват много време в офиса. Всеки един от тях, с когото съм разговаряла има желание да кара лодка или АТВ или нещо друго. Доста от тях рисуват прекрасно и много често след като приключи дадено обучение, получавам рисунки с пейзажи от мястото, на което сме били.

Каква физическа подготовка и екипировка е нужна ?

Всичко зависи от това, накъде сте се запътили. За еднодневен преход е нужно предимно желание, но за няколкодневна експедиция във високата планина са нужни много добра физическа форма, познания за района, климата му, рисковете му, предишен опит на хора били там, тракове с различни трасета, хижи, подслони, заслони, води и т.н.

Екипировката за всякакъв вид туризъм може да се намери в магазините за спортни стоки, които са доста, особено в София. В повечето случаи продавачите са и добри консултанти. Добре е да е лека, дишаща и най-важното- подходяща.

Имат ли специално разделение пътеките в България – за по-опитни и за начинаещи?

Трасето за дадена експедиция се подготвя спрямо нивото на участващите хора. Прави се предварителна анкета и така донякъде планинският водач има информация за хората и техните възможности.

Къде могат да се намерят карти за дадените места, ако човек реши сам да поеме по някоя пътека?

Планинска карта може да се набави от всеки спортен магазин, има и множество туристически приложения, които да могат да се свалят на електронно устройство и да служат за навигация.

На какво разчитате, за да се ориентирате ?

На уменията си, на GPS устройство, карта и компас, много рядко по звездите.

Използвате ли така наречените wireless устройства ? Кои приложения предпочитате?

Да, доста са удобни. В момента обмислям да използвам online варианта на Wild Map. Иначе, най – често използвам Google Maps.

]]>