Европейски пазар – DevStyleR https://devstyler.bg Новини за разработчици от технологии до лайфстайл Tue, 04 Mar 2025 06:01:39 +0000 bg-BG hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.8.5 Нестле България Инвестира в Иновативно Производство https://devstyler.bg/blog/2025/02/27/nestle-balgariya-investira-v-inovativno-proizvodstvo/ Thu, 27 Feb 2025 10:26:41 +0000 https://devstyler.bg/?p=267386 ...]]> Нестле България инвестира 44.2 милиона евро в иновативната технология позволяваща значително намаляване на консумацията на газ

Фабриката на Нестле в София е избрана да бъде единствения производствен център за Европа за KitКat, сега и като шоколад, което е огромно признание за българския екип и поставя страната ни високо на картата на глобалните производители на Нестле.

Новата инвестиция на Нестле в България на стойност 44.2 милиона евро е резултат от нарастващия интерес към KitKat, както в България, така и цялостно в европейски и глобален план.

Екипът на фабриката, в съвместна работа с българска строителна компания посвещават над 30 месеца съвместна работа, за да преустроят част от сградния фонд на фабриката. Новото производство е с площ над 3250 кв.м, оборудвано с машини от най-ново поколение, произвеждащи 420 шоколада на минута, всеки от които изминава 1.2 километра на поточната линия преди да бъде опакован.


Иновативната технология позволява консумацията на газ да се намали с до 30%, водният разход да се редуцира с 67%, а общия въглеродния отпечатък с 30% като всички опаковки са възможни за рециклиране. С тази инвестиция Нестле България затвърждава своя ангажимент и мисия да произвежда продукти с отдаденост за крайния консуматор и грижа към околната среда.

От София, новата продукцията поема към 17 пазара по света, сред които Великобритания, Франция, Италия и Канада. Това става възможно, благодарение на работата на целия екип на фабриката, който нарасна с 70 нови работни места, разкрити специално за новото производство.

Новата продуктова гама KitKat е съставена от балансирани слоеве кремообразен пълнеж и хрупкава вафла, покрити с плътен шоколад с уникален мраморен ефект. KitKat сега и като шоколад не съдържат изкуствени оцветители и консерванти, а какаото е 100% отговорно добито и сертифицирано.

„Тази инвестиция е потвърждение за голямото доверие на Нестле Групата към екипа в България да произвеждаме високо качествена и безопасна храна и препотвърждава експертизата на целия екип на фабриката ни в София, като компетентен иновативен център за развойна дейност на шоколадови продукти. Безспорно е повод за гордост да видиш как марка като KitKat вече започва своя живот и като шоколад и то точно тук при нас и има амбицията да даде още повече радостни моменти и пълноценни почивки на милиони хора по света.“

посочва г-н Петър Стоилов, изпълнителен директор на Нестле България

Шоколадовата фабрика на Нестле в София е с над 80 години история в производството на шоколадови изделия, създадена през 1939 г. Тя е една от трите най-големи центъра за производство на KitKat® в Европа с над 15 000 тона производство на годишна база, като 90% от готовата продукция е за експорт, а 10% се реализира на местния пазар. В нея работят над 650 служители.

За 30-годишната си история компанията Нестле се е доказала като стратегически инвеститор в България със стабилни инвестиции от със средно 10 млн. щатски долара на година в производствени мощности, условия на труд и инфраструктура.

През 2020 г. компанията е удостоена със званието „Инвеститор на годината“.

Материалът и снимките са предоставени от От-До Консулт.

 

]]>
Заплащането ще расте, но вече сме близо до тавана https://devstyler.bg/blog/2021/06/30/zaplashtaneto-shte-raste-no-veche-sme-blizo-do-tavana/ Wed, 30 Jun 2021 08:30:56 +0000 https://devstyler.bg/?p=48528 ...]]> Димитър Митев е Senior Full Stack Developer в Bulpros. Той ни описва своя поглед върху ИТ сектора в България и определя един интересен тренд – това, което се случва в западните, икономики, е и това, което предстои за нашата. Кога се очаква да бъде достигнат тавана на заплатите и защо вече е близо? Нормално ли е компаниите да привличат кадри с т.нар. придобивки, редно ли е заплатите да бъдат обявявани в обявите за работа? Четете в интервюто.

Как оценявате заплатите в ИТ сектора в сравнение с други индустрии в България?

Доста е досадно мнението, че ИТ секторът е много по-високо заплатен от другите сектори в България. Да, заплатите са високи, но са адекватни спрямо пазара, където се продават продуктите. Има доста отрасли, които също са високо платени, напр. сектор “Услуги”.

Нараснал ли е стандартът в заплащането в последните 5 години?

За щастие, стандартът расте, което е нормално от икономическа гледна точка. Все пак се таргетират Европейски и Американски пазари, където икономиката е в растеж.

На какво отдавате факта, че ИТ секторът става все по-популярен сред обществото и привлича много млади хора? Фактор ли са заплатите и стандартът, или силно влияние има и възможността за кариерно развитие?

Като човек, който се е преквалифицирал, то мога да говоря доста по темата, но ще се опитам да бъда кратък. Няма как заплатата да не е фактор, но възможността за кариерно развиетие, както и да се оценяват усилията на човек – това е нещо, което рядко се среща в други отрасли.

Смятате ли, че бенефитите в ИТ индустрията са прекалено завишени, така че да служат като основен инструмент за привличане на кадри?

Повечето от т.нар. “бенефити” са нещо нормално за Западна Европа. Смятам, че повече отрасли трябва да се поучат и да започнат да предоставят неща, като напр. допълнително здравно осигуряване.

Каква е максималната заплата, която може да се достигне от един ИТ специалист според вас? Кои позиции и професионални области са най-добре платени?

Това е много сложен въпрос. Ако коментираме за конкретна цифра, то е изключително различно. Нормално е човек, който има мениджърска роля и отговаря за сериозни проекти, суми, както и тяхното изпълнение да бъде добре заплатен. Нормално е и човек, който взема отговорни технически решения и е отговорен за доставката на даден проект, да бъде добре заплатен. А и да не забравяме, че IT секторът е динамичен, т.е. не са 8 часа на бюрото и така години наред. За да бъдеш адекватен на пазара, то се изисква да учиш, да четеш и да се интересуваш, което често е извън 8-те часа на работното място. Затова обичам да казвам, че ако не се кефиш на технологиите, не са ти хоби, то няма да бъдеш и успешен в ИТ сектора.

Ще растат ли още заплатите в софтуерния бранш или е достигнат таван?

Краткосрочно смятам, че ще растат, понеже и западните иконимики все още растат. Обаче си мисля и че сме вече близо до тавана на заплатите, който можем да достигнем.

Според вас редно ли е компаниите да обявяват възнаграждението за дадена позиция още в обявата и защо? Както знаем, това не е редовна практика.

Необявените заплати правят пазара интересен :). Може би ще е правилно да се знае диапазона, който дадена фирма може да предложи в начална фаза на интервю. Това би послужило по-добре за ориентир на кандидат, но пък кандидати, които се местят само поради финансовото измерение, не мисля, че пасват добре.

Други интересни коментари и интервюта със специалисти от ИТ сектора са налични в специалното издание на DevStyleR „Заплатите в софтуерния бранш 2021“, което можете да прочетете ТУК

]]>