дезинформация – DevStyleR https://devstyler.bg Новини за разработчици от технологии до лайфстайл Fri, 09 May 2025 10:17:51 +0000 bg-BG hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.8.5 Google Разкри Нов Зловреден Софтуер „LOSTKEYS“, Свързан с Руските Хакери Cold River https://devstyler.bg/blog/2025/05/09/google-razkri-nov-zlovreden-softuer-lostkeys-svarzan-s-ruskite-hakeri-cold-river/ Fri, 09 May 2025 10:17:51 +0000 https://devstyler.bg/?p=288722 ...]]> Новият инструмент засилва възможностите за кибершпионаж срещу западни цели и лица с връзки с Украйна

Google обяви, че е идентифицирал нов вид зловреден софтуер, наречен „LOSTKEYS“, който се свързва с руската хакерска група Cold River — известна с атаките си срещу високопоставени цели в Запада и подозирана за връзки с руската Федерална служба за сигурност (ФСБ).

Откритието е публикувано в блог от Google Threat Intelligence Group (GTIG) и показва как Cold River продължава да усъвършенства своите тактики за шпионаж. Новият зловреден софтуер позволява кражба на файлове и системна информация от компрометирани устройства, което значително увеличава ефективността на групата при разузнавателни операции.

Cold River, позната още като Callisto Group или Seaborgium, е активна и през 2025 г., като последните кампании през януари, март и април са били насочени към:

  • Настоящи и бивши съветници на западни правителства и военни;
  • Журналисти;
  • Изследователски центрове и мозъчни тръстове;
  • Неправителствени организации;
  • Лица с връзки с Украйна.

Тези действия, според експертите от GTIG, обслужват стратегическите интереси на Русия.

През 2022 г. Cold River беше замесена в атаки срещу три американски ядрени изследователски лаборатории, както и в операция, при която бяха публикувани лични имейли на бившия шеф на MI6 Ричард Дирлав и други известни про-Brexit фигури — част от по-широка кампания за дезинформация в Обединеното кралство.

Изображение: Freepik

]]>
16 Юли – Денят, в Който Оценяваме AI https://devstyler.bg/blog/2024/07/16/16-yuli-denyat-v-kojto-otsenyavame-ai/ Tue, 16 Jul 2024 15:15:49 +0000 https://devstyler.bg/?p=221555 ...]]> 16 юли, известен като “AI Appreciation Day” в превод – “Ден за Оценка на Изкуствения Интелект” всъщност е провокиран от идеята на група хитри маркетолози за промотиране на филм преди три години . Въпреки странния си произход, датата вече ежегодно предизвиква вълна от прессъобщения и е става причина за организиране на разнообразни събития, свързани с AI. Този ден всъщност се превръща все повече в ежегоден момент, в който да оценим текущото състояние на генеративния AI (GenAI), разглеждайки както неговия потенциал, така и неговите ограничения.

Причината да оценяваме AI

Денят на оценяване на AI служи като важно напомняне да оценим прогреса на генеративния AI, като се вземат предвид потенциалните му възможности и разбира се, да се има предвид, че към момента той не може да бъде приеман като източник на решения за всички проблеми.

Настоящо състояние на AI

GenAI демонстрира своята способност значително да подобрява задачи като генериране на код, създаване на маркетингови материали, годишни отчети и т.н.. Въпреки това, текущата мания по AI разкри, че човешкото участие остава съществено за задачи като проверка на факти, контрол на качеството и прилагане на здрав разум. Затова, за да оценим наистина AI днес, е от съществено значение да признаем неговия потенциал, като същевременно оставаме наясно с неговите ограничения.

Реалните проблеми

Генеративният изкуствен интелект не е без недостатъци. Той е известен със своята склонност да “халюцинира”, или да създава отговори на въпроси. Освен това, масивният въглероден отпечатък на технологията представлява значителна заплаха за климатичния прогрес, възхваляван от много технологични гиганти. Съществува и значителен риск от концентрация на доходите, тъй като компютрите поемат все повече задачи, традиционно изпълнявани от хора, потенциално водейки до по-ниски заплати и загуба на работни места. Освен това, GenAI може неволно да разпространява дезинформация и да намалява разходите за създаване на умишлено фалшива информация. Въпреки усилията за обучаване на изкуствения интелект против дискриминация, генеративните AI системи все още отразяват човешките предразсъдъци – например, често надценявайки опита и ценностите на определени демографски групи като мъже, англоговорящи и хетеросексуални.

Ролята на хората

Оценяването на AI също включва признаване на критичната роля, която хората играят в неговото развитие. Това включва нископлатените контрактори по целия свят, които предоставят съществена обратна връзка, правейки технологията по-надеждна. Това включва и артистите, музикантите и писателите, чиито творчески произведения формират гръбнака на AI системите, които генерират музика, рисунки и поезия по поръчка. За съжаление, днешният GenAI често не признава или не компенсира адекватно тези сътрудници.

Бъдещето

Основната технология, на която се базира генеративния AI продължава да се развива, като се възползва от по-големи набори от данни и подобрени възможности за намиране на правилното решение. Хората също стават по-умели в интегрирането на GenAI в своята работа, използвайки го като част от по-широк бизнес или творчески процес, вместо да се опитват да прехвърлят цели задачи на системи като ChatGPT.

И все пак днес празнуваме развитието на AI, така че, каква е твоята оценка? (може да дадеш оценка анонимно по-долу)

]]>
Facebook News Спира да Съществува? https://devstyler.bg/blog/2024/03/29/facebook-news-spira-da-sashtestvuva/ Fri, 29 Mar 2024 08:55:18 +0000 https://devstyler.bg/?p=197712 ...]]> Meta ще ограничи достъпа до Facebook News за потребителите от САЩ и Австралия в началото на април, съобщава The Indian EXPRESS.

Причината за спирането на този раздел от платформата е стремежът към намаляване на съдържание, обвързано с новини и политика.

„Тази промяна не засяга публикациите от акаунти, които хората избират да следват. Тя влияе на това, което системата препоръчва, и хората могат да контролират, ако искат повече“, каза Дани Левър, говорител на Meta.

В Германия, Великобритания и Франция функцията беше премахната още през изминалата година. Разделът за новини, добавен през 2019 г., включваше представянето на събития от национални и международни медии.

От Meta споделят, че потребителите ще имат възможността да отварят линкове, препращащи към статии с новини. Медиите пък отново ще могат да публикуват своите линкове към статии и към техните уебсайтове.

Водещи стимули за новата промяна в платформата са критиките, отправени към Meta относно това, че компанията не се справя достатъчно добре с премахването на дезинформацията, както и че има принос към политическата поляризация.

Затова от Meta излизат с решението, че се налага да намалят политическото съдържание в своите платформи.

„Това съобщение разширява годините на работа върху начина, по който подхождаме и третираме политическото съдържание въз основа на това, което хората са ни казали, че искат“, добавя Дани Левър.

Meta заяви, че ограничаването на достъпа до раздела Новини няма да наруши преглеждането и проверката на съдържанието в платформата за дезинформация.


ГЛЕДАЙТЕ: Къде Инвестират ИТ Специалистите? Успешните Стратегии – Част 1

ГЛЕДАЙТЕ: Къде Инвестират ИТ Специалистите? Успешните Стратегии – Част 2

ГЛЕДАЙТЕ: ИТ Индустрията във Варна – част 2 | Епизод 2 | The BIG TECH #BG | DevStyleR


Прочетете още:
1. Българо-американската LucidLink сред Най-Добрите Работодатели в САЩ за 2024
2. Временно Класиране в Топ Софтуерна Компания 2023
3. Топ Тенденции на NVIDIA GTC 2024


Последвайте ни във Facebook, Instagram, LinkedIn и YouTube.

]]>
Съдия Отхвърли Иск на Мъск срещу Регулатор на Речта на Омразата https://devstyler.bg/blog/2024/03/27/sadiya-othvarli-isk-na-mask-sreshtu-regulator-na-rechta-na-omrazata/ Wed, 27 Mar 2024 08:50:03 +0000 https://devstyler.bg/?p=197063 ...]]> Американски съдия в Сан Франциско отхвърли иск, подаден от Илон Мъск срещу Центъра за борба с цифровата омраза. Неправителствената организация го обвини, че е допуснал увеличаване на речта на омразата в неговата социална мрежа X, позната преди като Twitter.

Окръжният съдия на САЩ Чарлз Брейър отсъди, че искът на Мъск има репресивен характер.

„X заведе този случай, за да накаже CCDH за техни публикации, които критикуват X Corp, и може би за да разубеди други, които биха искали да се включат в такава критика“, пише Брайер.

„Невъзможно е да прочетете жалбата и да не заключите, че X е много по-загрижена за речта на CCDH, отколкото за методите за събиране на данни“, допълва той.

X публикува изявление, в което посочва намерението си да обжалва решението.

Имран Ахмед, главен изпълнителен директор на CCDH, приветства решението на съдията като потвърждение на усилията на неговата организация да държи компаниите от социалните медии отговорни за техните действия.

Роберта Каплан, адвокат, представляващ CCDH, заяви, че решението подчертава невъзможността на Мъск да манипулира правните процеси в своя полза.

Изявленията на Мъск в социалните мрежи също предизвикаха критики, включително одобрението му на антисемитски пост в X през ноември 2023 г.

Решението на съдията е удар за третия по богатство човек в света, който дълги години се представя като защитник на свободата на словото.

Откакто придоби Twitter, Мъск е изправен пред множество критики за уволнението на служители, които следяха за дезинформация, както и от групи за граждански права за това, че в платформата се допускат публикации с вредно и обидно съдържание.


ГЛЕДАЙТЕ: Къде Инвестират ИТ Специалистите? Успешните Стратегии – Част 1

ГЛЕДАЙТЕ: Къде Инвестират ИТ Специалистите? Успешните Стратегии – Част 2

ГЛЕДАЙТЕ: ИТ Индустрията във Варна – част 2 | Епизод 2 | The BIG TECH #BG | DevStyleR


Прочетете още:
1. Топ Тенденции на NVIDIA GTC 2024
2. Временно Класиране в Топ Софтуерна Компания 2023
3. Потребители ще Заявяват Електронни Услуги на НОИ от Едно Място


Последвайте ни във Facebook, Instagram, LinkedIn и YouTube.

]]>
Meta ще се Бори Срещу Злоупотребата с ИИ по Време на Европейските Избори https://devstyler.bg/blog/2024/02/26/meta-shte-se-bori-sreshtu-zloupotrebata-s-ii-po-vreme-na-evropeiskite-izbori/ Mon, 26 Feb 2024 14:49:12 +0000 https://devstyler.bg/?p=191189 ...]]> Meta ще създаде специален екип за противодействие за справяне с дезинформацията, предизвикана от злоупотребата с AI в предизборната кампания за Европейски парламент, която ще се проведат през юни, предаде Ройтерс.

Все по-честото използване на изкуствен интелект в социалните мрежи предизвиква притеснения относно провеждането на предизборната кампания през тази година.

Марко Панчини, ръководител на европейските въпроси на Meta, съобщи, че екипът се състои от експерти, които ще се съсредоточат върху предотвратяването на дезинформацията, предизвикана от използването на AI с некоректни цели.

В момента Meta работи с 26 независими организации в Европейския съюз. Тази година ще бъдат добавени трима нови партньори от България, Франция и Словакия.

Повече подробности около новината прочетете на DevStyleR.ioMeta Starts to Counter Disinformation


Гледайте Втори Епизод “ИТ Индустрията във Варна – Компании, Кариера, Бъдеще” от документалната поредица The BIG TECH на DevStyleR.

Следвайте ни във Facebook, Instagram, LinkedIn и YouTube.


Прочетете още:
1. Роботът Оптимус на Илон Мъск се Разходи (ВИДЕО)
2. 48% от Родителите на Тийнейджъри Контролират Дигиталния Живот на Децата си
3. Lenovo и iFixit Обединяват Сили При Подмяна на Хардуерни Компоненти

]]>
Наш софтуер за проверка на фалшиви новини отличен от Държавния департамент на САЩ https://devstyler.bg/blog/2021/10/14/nash-softuer-za-proverka-na-falshivi-novini-otlichen-ot-darzhavniya-departament-na-sasht/ Thu, 14 Oct 2021 12:33:23 +0000 https://devstyler.bg/?p=51724 ...]]> WeVerify е плъгин за верифициране на информация и откриване на фалшиви новини, който е сред победителите в международното състезание U.S.-Paris Tech Challenge. Състезанието е посветено на решения за борба с дезинформацията и пропагандата в интернет.

WeVerify е удобен и безплатен плъгин за браузъри, разработен с участието на българската софтуерна компания Sirma AI, която осъществява дейност като Онтотекст. Той е базиран на инструмента Database of Known Fakes, създаден от българското дружество.

Състезанието U.S.-Paris Tech Challenge завърши преди броени дни. То се организира от организацията Global Engagement Center към Държавния департамент на САЩ. Инициативата цели да подкрепи развитието на обещаващи технологии и иновативни решения срещу пропагандата и дезинформацията в Европа. Участниците в конкурса, трябваше да покажат, че могат ефективно да идентифицират и да противодействат на заплахите, които дезинформацията и пропагандата създават за общественото доверие и сигурност.

Избрани технологични организации от цяла Европа са поканени да се включат в състезанието като представят своите решения срещу изброените по-горе заплахи. Осем от тях са селектирани и избрани да представят своите решения пред ограничена аудитория и да отговарят на въпросите на съдиите. Плъгинът за верификация inVID/WeVerify е посочен като един от трите победители в състезанието.

Плъгинът предоставя инструменти с отворен код за потвърждаване истинността на съдържанието. Той е разработен като своеобразно “швейцарско ножче” за верификация, което може да подпомогне работата на различни заинтересовани групи като журналисти, неправителствени организации, защитници на човешките права и др. да удостоверяват факти в социалните мрежи. Софтуерът е особено ефективен при верифициране на видео съдържание и изображения.

Функционалностите на inVID/WeVerify са доразвити като част от проекта WeVerify (Wider and Enhanced Verification for You), съфинансиран по европейската програма Хоризонт 2020.

Photo Credits: WeVerify

]]>
Доклад обяви разходите за защина на лидерите от Силициевата долина https://devstyler.bg/blog/2021/07/23/doklad-obqvi-razhodite-za-zashtita-na-liderite-ot-silicievata-dolina/ Fri, 23 Jul 2021 12:57:32 +0000 https://devstyler.bg/?p=49547 ...]]> Разходите за защитата на високопрофилните личности от Силициевата долина нарастват за изминалата година, като общата им стойност е от 46 милиона долара, а половината от тях – 23,4 млн. – са похарчени единствено за Марк Зукърбърг. Това е с три милиона повече от резултатите за 2019 г.

Данните идват от доклад на Protocol, а информацията предава Engadget, според която също така, Зукърбърг многократно задминава най-богатият човек на света, Джеф Безос, който е платил за лична сигурност едва 1,6 млн. долара. Явно Facebook подхождат изключително предпазливо, тъй като COO-то на компанията Шерил Сандбърг е на второ място в списъка със защита на стойност 7,6 млн. за 2020 г.

Резултатите отразяват нарастващото влияние на Big Tech собствениците, които са сред най-разпознаваемите личности по света и предлагат услуги, използвани от милиони, ако не и милиарди души. Славата явно носи своето влияние.

Конкретно за случая на Facebook, въпреки, че платформата се ползва от целия свят, то тя често става обект на критики по различни теми, една от които е и дезинформацията относно ваксините срещу COVID. От компанията отбелязват в своята декларация пред SEC, че Зукърбърг е “синоним” на “негативни настроения“, а през април споделят за идентифицирането на конкретни заплахи към своя създател.

Други технологични лидери също понасят редовно тежестта на своята известност. През 2020 г. бе разкрито, че телефонът на Безос е бил хакнат чрез WhatsApp две години преди това, потенциално от саудитския престолонаследник Мохамед бин Салман, споделят от Engadget.

Списъкът с разходите за сигурност се запълва и от други лица. На трето място е Сундар Пичай от Google с 5,4 млн., следван от основателя на Lyft Джон Цимер – 2,06 млн. След това е Лари Елисън от Oracle с 1, 71 милиона, Еван Шпигел от Snap с 1,67 млн., Джеф Безон от Amazon с 1,6 млн., шефът на Salesforce Марк Бениоф с 1,31 милиона долара, Дара Косровшахи на Uber – 849 000 долара, изпълнителният директор на Lyft Лоуган Грийн с 599 000 долара и Тим Кук на Apple –470 000 долара.

]]>
Доли Захариева, Георги Апостолов и Владимир Петков – Специални гости в “На Живо” https://devstyler.bg/blog/2021/03/17/doli-zaharieva-georgi-apostolov-i-vladimir-petkov-spetsialni-gosti-v-na-zhivo/ Wed, 17 Mar 2021 17:26:23 +0000 https://devstyler.bg/?p=41697 ...]]> Не пропускайте утрешното издание на рубриката ни “На Живо” – 18.03 от 15:00 на Facebook страницата на DevStyleR. Темата ни е интригуваща и представлява един от най-сериозните проблеми на днешното дигитално общество – “Фалш: Fake News, дезинформация, технологии и етика“. Наши специални гости са Доли Захариева – репортер и видеооператов в медията Модерна Враца, Георги Апостолов – Координатор на Националния център за безопасен интернет и Владимир Петков – CTO на A Data Pro, CEO на Identrics, съосновател на “Говори Интернет” и лектор в СУ “Климент Охридски”. Бъдете с нас и задавайте своите въпроси!

Социалните мрежи предоставят голяма среда за изразяване и дори могат да се считат за еталон на свободния и демократичен изказ. Чрез тях ние се уведомяваме за света и от тях се генерира огромен поток информация. Но тя крие и друго острие, което по деликатен начин се просмуква сред обществата и нагласите – дезинформацията.

Това е може би сред най-сериозните проблеми на днешното информирано за всичко човечество – попадането на фалшиви новини, използването на фалшиви профилиботове и всякакви други механизми, така че да се разклати всеобщото мнение по важни въпроси или просто да се генерира трафик чрез огромни спам кампании с горещи заглавия.

Къде е етичната страна на тези технологични удобства, без които не можем да живеем? Какво може да се направи от технологична гледна точка и как би могъл да се регулира и редуцира този проблем, който разделя множество хора?

Бъдете с нас на 18 март от 15:00 ч. на Facebook страницата на DevStyleR, когато със специалните ни гости Доли Захариева, Георги Апостолов и Владимир Петков, ще говорим по темата “Фалш: Fake news, дезинформация, технологии и етика”!

]]>
Фалш: Fake news, дезинформация, технологии и етика https://devstyler.bg/blog/2021/03/09/falsh-fake-news-dezinformatsiya-tehnologii-i-etika/ Tue, 09 Mar 2021 13:41:28 +0000 https://devstyler.bg/?p=40925 ...]]> Социалните мрежи предоставят голяма среда за изразяване и дори могат да се считат за еталон на свободния и демократичен изказ. Чрез тях ние се уведомяваме за света и от тях се генерира огромен поток информация. Но тя крие и друго острие, което по деликатен начин се просмуква сред обществата и нагласите – дезинформацията. Това ще бъде и темата на следващото издание на рубриката “На Живо”, която ще се проведе на 18 март от 15:00 ч. на Facebook страницата на DevStyleR. Бъдете с нас и с темата “Фалш: Fake news, дезинформация, технологии и етика“.

Това е може би сред най-сериозните проблеми на днешното информирано за всичко човечество – попадането на фалшиви новини, използването на фалшиви профили, ботове и всякакви други механизми, така че да се разклати всеобщото мнение по важни въпроси или просто да се генерира трафик чрез огромни спам кампании с горещи заглавия.

Къде е етичната страна на тези технологични удобства, без които не можем да живеем? Какво може да се направи от технологична гледна точка и как би могъл да се регулира и редуцира този проблем, който разделя множество хора?

Бъдете с нас на 18 март от 15:00 ч. на Facebook страницата на DevStyleR, когато със специални гости ще говорим по темата “Фалш: Fake news, дезинформация, технологии и етика”!

]]>
Дезинформацията ще ни струва много повече отколкото самата пандемия https://devstyler.bg/blog/2021/02/25/dezinformaciqta-shte-ni-struva-mnogo-poveche-otkolkoto-samata-pandemiq/ Thu, 25 Feb 2021 18:19:41 +0000 https://devstyler.bg/?p=40055 ...]]> Петар Шварц е Head of Sales & Marketing в Melon, а историята му в компанията стартира преди цели 18 години! Той има значителен опит в управлените и мениджмънта, и с него разговаряме по темата, която в момента обект на обсъждане в множество обществени среди и бизнес организации – ваксинацията срещу COVID-19.

Все още ли се случва дистанционно работата във вашата компания и докога? 

В момента в Melontech сме затворили офиса. През септември направихме опит за хибриден режим с ограничен достъп, но не се отрази добре, защото октомври удари поредната вълна. Реално това което се случи е, че един човек, който беше контактен беше в офиса, вследствие на което 50 човека трябваше да се тестват. Това ни накара този път да сме по-внимателни. След това имахме няколко случая, които не бяха свързани с първия и общо взето се върнахме към първоначалното положение от началото на пандемията (март-април 2020). Това е консервативният подход и към него се придържаме и сега. Има единични случаи на колеги, които трябва да минат през офиса по една или друга причина и тях разбира се пускаме. Очаквам, че така ще бъде и занапред, докато не се успокои обстановката значително.

Смятате ли, че при масово ваксиниране ще е безопасно след това да върнете служителите си по работните им места?

Не сме сядали все още да обсъдиждаме какви ще са условията при които ще започваме да отваряме наново и напълно офиса. Със сигурност подкрепяме ваксинирането, но също така със сигурност няма да насилваме и да поставяме такова условие пред хората, че те трябва да се ваксинират – това си е личен избор, но ще помогнем на хората с каквото трябва, за да направят правилен избор. Служителите ни са достатъчно вярващи в науката, за да разберат, че това е единствения изход от положението, в което се намираме. Има постоянно слухове, че разни компании са се записвали вече за ваксинации и такива подобни неща. Така че, не знаем кои са тези невидими пътища по които някои компании са се записали и ние не сме намерили официален и легален начин това да се направи. Ако не намерим такъв няма да правим нищо подобно и ще сме търпеливи. Смятаме, че хората които трябва да бъдат първи ваксинирани са лекари, учители, полицаи и други, които имат нужда от това вещество, за да си вършат работата, докато при нас не е точно такъв случая. Не искаме да ги предреждаме, така че за момента ще чакаме своя ред и ще видим какво ще се случи. Колко доверие имаме, че държавата се справя с това планиране е друг въпрос, но реалността е такава каквато е и ще се надяваме на най-доброто. Имаме добри практики по света. На хартия ваксините са подсигурени за всички. Разбрах, че 18 млн. ваксини се очаква да пристигнат в България и се надяваме в рамките на година да се нормализира положението.

Имате ли някакъв определен фирмен план за масова ваксинация на цялата компания?

Служителите ще могат да се запишат през компанията със сигурност, защото това ще спести малко логистика и на тях. Напълно разбираме, че ваксините не са на 100% ефективни, но ще помогнем с каквото можем. Ако се отвори тази възможност, макар че наистина смятам че нашият сегмент от общия слой е може би някъде към последните места. Ние можем да работим от вкъщи, като възраст не сме рискова група и ще бъдем търпеливи. Има и много хора, които не искат да се ваксинират, което значи че по-бързо ще дойде реда на тези които искат. А те смятам са повече – ако не и всички от нашата компания. Но със сигурност няма да задължаваме хората да се ваксинират масово.

Има няколко ваксини, постоянно се говори за AstraZeneca, Pfizer, Moderna и др. Има ли значение според Вас, производителят? 

Нямам предпочитание, но ако трябва да избирам за всички хора, които са във фирмата, бих избрал AstraZeneca. Бих се вслушал и в препоръките на Европейската комисия, на Щатската комисия и на Световната здравна организация. Разбира се, всяка ваксина идва със собствени условности и е много трудно човек в днешно време да има 100% сигурност от повечето източници, но ако като фирма трябва да направим някакво решение най-вероятно бихме разчитали на тези източници. Смятам, че дезинформацията ще ни струва много повече на много други теми, отколкото пандемията, която вече ни струва много скъпо. Това е огромен проблем в момента в обществото и отговорността е основно на фирми, които седят зад социалните медии и общо взето се гледат повече парите отколкото някаква социално-отговорна позиция – колкото и уж да се стараят за пред камерите.

Как би се процедирало ако да кажем 90% от компанията се ваксинира и има няколко души, които не искат? Ще се завърнете ли пак в офисите?

Няма да им забраним да идват в офиса, но пак казвам – не сме сядали точно да мислим какво ще стане, защото не виждам този момент дори и на хоризонта да идва. До тогава може да се променят много неща, но на прима виста мнението ми е, че няма на никой да забраняваме да идва в офиса, но няма и никой да задължаваме. Ваксините не са на 100% ефективни, което означава че даже всички да са ваксинирани пак има риск от заразяване, но това е риск, с който ние ще трябва да живеем във всички аспекти на живота. Важно ни е колегите да бъдат заедно на едно място, но не мисля че сме от тези, които ще можем да минем на 100% обратно в офисите. Иска ми се и все пак ще препоръчваме на хората да се виждат с екипите си, с клиенти, доставчици, партньори, така че ще трябва да се научим всички да живеем с този риск в ежедневието.

Какво става ако тази ваксина наистина има срок само 6 месеца? 

Не мисля, че някой знае. Ние гледаме да сме прагматични и проблемите, за които нямаме решение просто ги приемаме. Проблеми пък, които имат решение, ги решаваме. Много е трудно да се прецени. Аз имам късмета, че сестра ми е на първа линия в Сърбия и работи в областта на инфектологията и споделя доста информация от научни източници още от началото на епидемията. Ще разчитаме на такъв тип feedback, за да преценим какво е най-добро за хората. Ще дадем цялата информация с която разполагаме, защото мисля че това е част от нашите задължения като работодатели. Ще разглеждаме и политики, които няма да са задължаващи, но със сигурност на първо място винаги ще е здравето.

Вие като бизнесмен и човек с вътрешен поглед на нещата, чисто обективно според Вас ще се подобри ли обстановката или ще стане по-зле от сегашното състояние?

От гледна точка на риска от конкретния вирус мисля, че нещата ще станат по-добре. Чисто исторически това не е първата пандемия, пред която се изправя обществото и смятам, че ще се справим. Има други неща, за които не съм толкова голям оптимист, като спряването с дезинформацията. Не съм оптимист от гледна точка на това, дали човечеството ще си вземе поуките и ще си промени начина на мислене и действията, че да може да предотврати неща, които знаем от сега, че ще се случат. Ние всички трябва първо да пипнем котлона преди да се научим, че това може би наистина не е добра идея.

Снимка: Румина Матева

Ако желаете и вие да споделите мнение, може де попълните анкетата по-долу:

]]>