Development manager – DevStyleR https://devstyler.bg Новини за разработчици от технологии до лайфстайл Thu, 04 May 2023 06:54:49 +0000 bg-BG hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.8.5 Лидерът трябва да бъде гъвкав, да се учи и да бъде пример за колегите си https://devstyler.bg/blog/2023/05/03/liderat-tryabva-da-bade-gavkav-da-se-uchi-i-da-bade-primer-za-kolegite-si/ Wed, 03 May 2023 11:40:39 +0000 https://devstyler.bg/?p=133858 ...]]> Силвия Дичева е Development Manager в SAP Labs Bulgaria. Има над 15 години стаж в ИТ, като по-голямата част от тях са в компанията. Заемала е различни позиции – от инженерни до лидерски. В момента работи с екипи, които разработват и поддържат облачната платформа на SAP Labs Bulgaria – Business Technology Platform. За специалното издание Жените Лидери в #TECH Индустрията Силвия разказва за трудните моменти по пътя към своята кариера, за най-важните качества и умения, които са необходими на добрия лидер, има ли тайна формула успехът и още интересни неща, които ще прочетете в интервюто от първо лице.

“Лидерът трябва да бъде гъвкав, да се учи и да бъде пример за колегите си” – коментира Силвия.

Цялото интервю със Силвия можете да прочетете в специалното издание Жените – Лидери в Тех Индустрията, което вече е налично онлайн за абонати на DevStyler тук. Ако все още нямате абонамент, не пропускайте възможността да станете част от общността на DevStyleR – Абонирай се безплатно ТУК.

]]>
Можеш да победиш единствено, ако жаждата за успех е по-голяма от страха от провал https://devstyler.bg/blog/2021/09/13/mozhesh-da-pobedish-edinstveno-ako-zhazhdata-za-uspeh-e-po-golyama-ot-straha-ot-proval/ Mon, 13 Sep 2021 16:25:08 +0000 https://devstyler.bg/?p=50536 ...]]> Десислава Аврамова е Development Manager в SAP Labs България. Тя е смела, позитивна, комуникативна и приключенствена дама. Компанията й е много активна по отношение на разнообразието и равенството между половете и доста често се организират инициативи и дейности, свързани с привличането на жени към сферата.

Десислава Аврамова е мениджър в SAP Labs България. Обича приключенията и спортовете, в които има адреналин. Тя смята, че трябва да се чувстваме толкова добре в комфортната си зона, колкото извън нея, защото по този начин осъзнаваме колко по-лесно можем да постигнем целите си. Съчетаването на личния с професионалния живот за нея е лесно, тъй като още от началото тя превръща хобито си в работа. Десислава много обича това, което прави и не поставя стриктно границите между тези две части в своя живот. Тя препоръчва да останем любознателни и винаги да си поставяме цели, толкова високи, че да не можем да ги постигнем, докато не се превърнем в човекът, който може. В компанията, за която работи Десислава, темата за различията и неравенството между половете е доста обсъждана. Много често се организират инициативи и събития за привличане на момичета и жени в сферата на ИТ, както и такива, които да им помогнат в професионалното развитие. Деси смята, че в повечето случаи жените по природа са много грижовни и семейно ориентирани и по същия начин управляват и своята работа. Това се случва на подсъзнателно ниво и води до много добри резултати. Все пак не бива да забравяме, че всяко умение, качество и характеристика на един индивид е продукт на много комплексни влияния и преживявания от личния живот, което обикновено няма нищо общо с пола. А чарът безспорно винаги помага. Най-голямото вдъхновение за нея е нейният екип. Нищо не й дава повече сили от успеха и израстването им в личен и професионален план. Тя споделя с нас, че не винаги положението е толкова слънчево. Понякога се налага хората от екипа й да преминават през трудно ти заедно, но в крайна сметка хубавите неща, взаимното уважение и подкрепата са това, което ги крепи. Силната й воля, добрите комуникационни умения и способността да насърчава, мотивира, да дава енергия и да вдъхновява хората, й проправят път към позицията на Development Manager в SAP Labs България. Тя обича да поема в различни посоки, които не са толкова познати

Любима дреха

Всичко, което е подходящо за дадена ситуация.

Високи или ниски обувки?

Високи токчета – трябва малко да се повдигнеш, за да видиш голямата картина.

Кое типично женско качество и задължение Ви е чуждо?

Емоционалните изблици, както и готвенето, някак не са присъщи за мен.

Кое е задължителното нещо, без което не излизате в чантата си?

Кредитна карта и пари в брой.

Любимо червило?

Натурални цветове.

“Трябва да се чувстваме толкова добре в зоната си на комфорт, колкото и извън нея , защото тогава виждаме колко лесно постигаме нужните резултати.“

Срещали ли сте някакви предизвикателства в своя кариерен път във връзка с това, че сте жена?

Разбира се, че съм. Едно от най-паметните ми подобни преживявания беше преди около 10 години . Вече работех като Глобален Лидер и имаше ескалация с много важен клиент. Той настояваше да получи on-site workshop в сградата си с присъствието на мениджър от наша страна, което да забърза процеса на вземане на решение. Бях първата, която пристигна в уговорената стая, понеже исках да направя техническа проверка на оборудването и да съм сигурна, че всичко работи, както трябва. След това пристигнаха останалите и предложих да започнем, тъй като вече сме в пълен състав. В този момент мениджърът от клиентската страна ме погледна и каза: “Ами госпожице, не можем да започнем, защото очакваме Глобалният лидер да се присъедини, а той все още не е пристигнал. Но ако нямате нищо против междувременно можете да ни донесете още една кана с кафе.“ Предполагам, че ме е помислил за дамата, която сервира кафе или се грижи за оборудването. Можете да си представите колко неловко стана, когато обясних, че „той“ е „тя“, а „тя“ съм „аз“. Но това не ни попречи да подпишем сделката и да работим чудесно заедно.

Наясно ли сте колко жени работят на вашата позиция?

Не достатъчно.

Смятате ли, че проблемът с неравенството между половете е все още актуален в България и по света?

Смятам, че това е дълга тема и не бихме могли да дадем еднозначен отговор веднага. Мога да кажа, че както в България, така и по света, сме направили големи крачки към осигуряването на равни възможности и за двата пола. Проблемът се задълбочава, когато стане въпрос за психологически възгледи, предразсъдъци и идеи, породени от семейства, общество и религии. Все още имаме дълъг път да извървим.

Каква политика следва компанията Ви по отношение за насърчаване на разнообразието?

Компанията ни е много активна по този въпрос. Редовно организираме инициативи и събития във връзка с привличането и развитието на жени в кариерния им път. Също се стремим към полов паритет година след година.

Как ви приемат мъжете колеги в компанията? Имат ли различно отношение към Вас?

Искрено вярвам, че начинът, по който хората се държат с теб, зависи повече от това какъв човек си, а не какъв е полът ти. Детерминаторът на професионалните връзки e широко съчетание на качества, които притежаваш, сред които не присъства полът.

Помага ли женската визия и чар за това да бъдете успешна в професионално отношение? (пример: улеснява ли комуникацията?)

Мисля, че мъжете и жените притежават качетсва, които се допълват едни други. Със сигурност дамите са добри в структурирането, организирането, създаването на план, поставянето на посока и комуникирането на всичко изброено. В повечето случаи, жените по природа са грижовни и семейно ориентирани и по този начин ръководят също и бизнеса си. Случва се на подсъзнателно ниво и води до велики резултати. Но нека не забравяме, че всяко умение, качество и характеристики на един човек са продукт на много комплексни влияния и преживявания от живота на човека и в повечето случаи това няма нищо общо с пола. А чарът безспорно работи.

Прочетете още вдъхновяващи истории за жените от тех индустрията в българското издание на WR Tech тук.

Как съчетавате личния с професионалния живот? Имате ли някакво правило, което спазвате? 

За мен е много лесно, защото съм превърнала хобито си в работа. Обичам това, което правя и не си поставям лимити и граници на тези две неща. Мисля, че тази прилика понижава стреса и повишава удовлетворението. Заобиколена съм от хора с подобна визия и отношение към живота и бизнеса и по този начин получавам подкрепа. Това определено помага.

Споделете нещо специфично за Вас, което не можем да научим от LinkedIn?

Фен съм на спортовете, които карат сърцето да бие бързо, кръвта да кипи, като например полет с балон, потапяне с подводници, аквапланинг, каране на автомобили върху всякакъв терен, плуване сред нишки, манти и акули, също и яздене на коне/камили. Нужно е да се научиш да поемаш рискове и да приемаш последствията от решенията си. Трябва да се чувстваш толкова добре в комфортната си зона, колкото и извън нея и по този начин да осъзнаеш колко по-лесно е да направиш постижение. Няма нищопо-страшно от самия страх.

Кои източници следите и можете да препоръчате на нашата аудитория? (подкасти, страници, инфлуенсъри, влогъри, т.н).

Много любопитна личност съм и съм отворена към всякакви източници, затова не бих препоръчала конкретни. Моята препоръка е – останете любознателни и винаги си поставяйте цели, толкова високи, че да не можете да ги постигнете, докато не се превърнете в човекът, който може.

Ключови моменти в кариерата:

Предполагам, че най-ключовият момент в моята кариера се случи, когато ръководех проект е сферата на IT Security в една банка. Един ден тогавашният ми мениджър дойде при мен и ми каза „Виждам, че работата, която вършиш по темата за IT Security, е изключителна и ти я вършиш с впечатляващ хъс и лекота. Бих искал да поемеш ролята на ръководител на нашия IT Governance екип. Какво ще кажеш?“ Няма нужда да споменавам колко бях изплашена, но и развълнувана. Винаги съм мислила, че бих могла да поема отдела за Управление на риска или лоши кредити, но никога не бях обмисляла смяна на областта на работа. След като размислих осъзнах, че да получиш възможност да работиш това, което обичаш да правиш през свободното си време е предложението на живота ти. Другото страхотно нещо, което ми се случи, бе възможността да работя в мултинационални компании и да управлявам глобални екипи из целия свят. Това ме накара да осъзная, че няма нищо невъзможно и че въпреки културните особености, има повече общи неща, отколкото различия между хората по света.

Съвет от сегашната нея към нея от началото на кариерата си:

Бих се посъветвала, че можеш да победиш единствено, ако жаждата ти за успех е по-голяма от страхът ти от провал. Младите професионалисти трябва да знаят, че Господ обича смелите. Няма гаранция за успех в никой аспект на живота, затова трябва да се научим да поемаме рискове и да преследваме нещата, които вярваме, че си струват усилията.

Вдъхновение в професионален и личностен план:

Най-голямото вдъхновение – това е екипът ми. Няма по-голям мотиватор за мен от техния успех и развитие. Дори не мога да открия думи да опиша колко възнаградена и удовлетворена се чувствам, когато се върна назад във времето и колко много са израснали тези хора – от младши до старши позиции в екипите ми, и през това време сме празнували сватби, новородени, първите бебешки зъбки, първи учебни дни, първа тийнейджърска любов на децата им. Понякога сме минавали през много трудни моменти заедно, като разводи, загуба на близък, болести. Но в края на деня хубавите моменти и взаимната подкрепа и уважение са от най-голямо значение. В личен аспект най-голямото вдъхновение за мен идва от приятелите ми. Те са моята опора и безопасно място. Измисляме идеи и мечтаем заедно. Също се възхищавам на лекциите на някои гурута и мъдри учители. Винаги ме мотивира и ми дава енергия да слушам историите на успели хора около мен.

“Мисля, че мъжете и жените имат силни страни, които се допълват много добре.“

Силите на Десислава включват:

  • Силна воля
  • Устоява високо ниво на стрес
  • Способност да влие, да мотивира, да вдъхновява
  • Умее да разбира комплексни теми и да ги разбива на малки и разбираеми задачи.
  • Структурирана и добре организирана
  • Добър комуникатор

Хобита:

Освен екстремните спортове обича да се разхожда в парка с добра компания, да плува, да чете и да прекарва време с любимите си хора.

Професионален опит

През последните 13 години съм заемала лидерски и старши лидерски позиции в сфери като IT Governance, ITSM, SLM and Reporting On-boarding, Presales, Solution Architecture, User Acceptance Testing, Validation and Operational Readiness Review, Project Management и Development. Имах униканата възможност да работя за прекрасни компании и да създавам екипи на много високо ниво. Харесва ми да поемам в посоки, неизследвани и неустановени до момента и да съм съпътствана от екипите си в това приключение. Създаваме много нови продукти и услуги и сме щастливи да предоставяме на клиентите това, от което се нуждаят.

Ако желаете да прочетете още мотивиращи истории за успехи и кариерно израстване, присъединете се към общността на DevStyleR от #Тech професионалисти, иноватори и ентусиасти тук.

]]>
Човек на цифрите, точността, целите и принципите https://devstyler.bg/blog/2021/09/13/chovek-na-tsifrite-tochnostta-tselite-i-printsipite/ Mon, 13 Sep 2021 09:29:16 +0000 https://devstyler.bg/?p=50541 ...]]> Петя Ненчева е Head of Agile Practice във Форт с 12 годишен опит в управлението на проекти. Днес, вече повече от година, Петя успешно ръководи високоефективен глобален екип от мениджъри на проекти по Scrum методологията.

Петя Ненчева е човек на цифрите, точността, целите и принципите, който е любител на математиката и е много общителна. Именно интересите й прoправят път към ИТ сферата. Петя е натрупала повече от 12 години опит в управлението на проекти, като е работела върху разработването на нови продукти и услуги и също така непрекъснатото подобряване на съществуващи процеси и практики. Вече повече от година успешно ръководи високоефективен глобален екип от Скръм Мастери. Петя споделя с нас, че е работила основно в международни компании и се е сблъсквала с множество културни различия. Допълва, че според нея жена на управленска позиция не е често срещано явление. Петя смята, че в България представителите на женския пол имат свободата да избират с какво да се занимават и как да го развиват, особено в ИТ сектора. За нея водещи при успеха в комуникацията са личният подход, добрата подготовка, ясният и положителен изказ и много увереност, както и асертивност. Петя отговаря за Скръм Мастерите във Форт. За да се грижи за всеки един член от своя екип, тя залага основно на редовни срещи, качествени планове за личностно развитие, възможност за обучение и поставяне на ясни цели, свързани с работата на всичките си колеги. Петя смята, че добрият лидер може да създава стратегии за изпълнение на целите на една компания. Той трябва да може да обясни ясно тази стратегия на колегите си и да създаде условия за успешното й изпълнение. Петя допълва, че един лидер е толкова успешен, колкото е неговият екип. А за да бъде силен един екип, той трябва да се състои от мотивирани и трудолюбиви хора. Тя смята, че няма конкретна рецепта за това, но от личен опит знае, че резултати се постигат, когато на всеки се дава възможност за изява, дава му се подкрепа да се учи и развива, и най-вече се връща навременна, честна и конструктивна обратна връзка.

Споделете нещо специфично за Вас, което не можем да научим от LinkedIn?

Аз съм човек на цифрите, точността, целите и принципите. Винаги съм обичала математиката и логиката, която тя придава на всичко – затова първо учих финанси. Другата ми страст е общуването и работата с хора, както и възможността да постигам цели- не сама, а в екип. По тази причина, другата част от развитието ми през годините беше насочена към мениджмънта и управлението на хора.

Срещали ли сте някакви предизвикателства в своя кариерен път във връзка с това, че сте жена?

Да, работила съм основно в международни компании и съм се сблъсквала с културни различия. Жена на управленска позиция не е често срещано явление във всички държави.

Наясно ли сте колко жени работят на вашата позиция?

Честно казано, не, не съм наясно.

Никога не се е случвало да се замисля колко жени работят на определена позиция. По-скоро за мен са важни качествата, които притежава човекът, заемащ дадена позиция, а не неговият пол.

Смятате ли, че проблемът с неравенството между половете е все още актуален в България и по света?

Смятам, че в България жените имат свобода в посока избор на дейност и развитие, особено, ако говорим за ИТ сектора. Това е бранш, в който качествата и уменията са основна величина при подбора на специалисти, а не полът им. Горда съм от броя на жените на ръководни позиции във водещи ИТ компании на пазара, не само в България, но и на глобално ниво.

Мисля, че в световен мащаб все още има много държави, в които жените и мъжете не получават равен старт, а дори и да го получат, възнаграждението при жените е по-ниско.

Каква политика следва компанията Ви по отношение за насърчаване на разнообразието?

Във Форт, на глобално ниво оперира Global Diversity & Inclusion committee. Тази организация, в която членуват служители от целия свят, създава и развива множество инициативи в посока равенство, образованост и подкрепа, както и дълбоко разбиране, приемственост и толерантност- не само по отношение на жените, а към всички хора, без значение, че са различни един от друг.

Как ви приемат мъжете колеги в компанията? Имат ли различно отношение към Вас?

Страхотно! Честно казано, не съм видяла нищо друго освен уважение и открити отношения. Мисля, че мъжете в нашата компания са изключителни професионалисти. От моя страна се надявам да ме приемат заради качествата и работата ми.

“За мен са важни качествата, които притежава човек на дадена позиция, а не полът му.”

Помага ли женската визия и чар за това да бъдете успешна в професионално отношение? (пример: улеснява ли комуникацията?)

Това е интересен въпрос. Бих била голям лаик, ако кажа, че чарът не помага, но за мен водещи при успеха в комуникацията са личният подход, добрата подготовка, ясният и положителен изказ и много, много увереност и асертивност!

Как съчетавате личния с професионалния живот? Имате ли някакво правило, което спазвате?

Съчетавам го с много планиране, препланиране и адаптиране! Мога да кажа, че постоянно търся баланса между работата и личния ми живот – старая се да имам поглед поне 2 седмици напред (малко като спринтовете в скръм) и да си разпределя времето така, че да имам „защитените“ ми часове със семейството и възможност да имам време за себе си, което ми гарантира, че ще съм ефективна и продуктивна вработата си.

Кои източници следите и можете да препоръчате на нашата аудитория? (подкасти, страници, инфлуенсъри, влогъри, т.н).

  • Harvard Business Review е моят източник относно бизнес новини, актуални практики в мениджмънта, обективната гледна точка към икономическата и пазарната обстановка в света – моя source of truth.
  • AgileIT – интересни новини от ИТ сектора.
  • The YouTube channel of Mike Cohn – Agile & Scrum гуру.

Какво означава да си ръководител на Agile управление на процеси в разработката на софтуер (Agile Practice) и в частност Scrum методологията – каква е ежедневната работа на човека в тази роля?

В основата на тази роля е People Management (управление на хора), което за мен означава да развиваш хора и да създаваш за тях условия на работа, в които те да са ефективни, мотивирани и успешни! Аз отговарям за Скръм Мастерите във Форт, като моят екип е глобален – основната част са в София, но останалите са разпръснати – Лондон (Англия), Остин (Тексас, САЩ), Кейп Таун (ЮАР) и Лвив (Украйна). За да се грижа за всеки един член от моя екип, аз залагам основно на редовни срещи, качествени планове за личностно развитие, възможност за обучение и ясни цели, свързани с работата им. Освен индивидуалната работа с всеки един, аз работя и с мениджмънт екипа в София, за да изградим нужните политики и процеси за успеха на всички скръм екипи в нашата локация. Работя и по инициативи за подобрение на процеси и различни практики в Technology частта на Fourth. Ако трябва да опиша с една дума моята ежедневна работа, тя ще е „комуникация“.

Прочетете още вдъхновяващи истории за жените от тех индустрията в българското издание на WR Tech тук.

Какви съвети можете да дадете за ефективни Scrum срещи?

За Scrum срещите, както и за всяка една среща, е важно да има добра подготовка, яснота относно целите на срещата и очакванията спрямо всеки участник в нея. Едно от основните правила за Scrum церемониите е да бъдат с точно определена продължителност (time-boxing). Въпреки важността на това срещите да са фокусирани, моят съвет би бил да не се съсредоточаваме прекалено в сляпото следване на продължителността на срещата, а да обръщаме внимание на полезността на дискусията и решенията, които произлизат от нея. Ясните решения, с конкретни следващи действия/стъпки, са това, което прави една среща ефективна.

Защо пандемията от COVID-19 доказа нуждата от внедряване на гъвкави процеси – променящата се ситуация изискваше ли адаптивност, как се отговаря на нуждите на клиента в подобни предизвикателни времена, може ли липсата на възможност за планиране да е катализатор за въвеждане/внедряване на Agile?

Да, безспорно да си гъвкав и адаптивен по време на промяна, особено толкова драстична като това клиентите ти да спрат и после да стартират бизнеса си отново и то няколко пъти за една година. Това е една от причините да сме лидери на пазара и да продължаваме да растем. Във Форт преживяхме промените заедно с клиентите си, като заложихме на партньорските отношения – взаимно намерихме индивидуално решение за всеки клиент. И да, в несигурни времена, в които не можеш да планираш, Agile процесите ти дават възможност да си адаптивен спрямо обстановката, защото имаш работещи процеси, в които само сменяш приоритетите и можеш успешно да постигаш резултати – това е магията на agile практиките.

Какво отличава ефективния лидер и какви са практиките, които помагат на екипа да се усеща като едно цяло – дори в условията, в които се работи remote?

Ефективният лидер може да прави стратегия за изпълнение на визията и целите на компанията. Ефективният лидер трябва да може да комуникира ясно тази стратегия с екипа си и да им създаде условия за успешното й изпълнение. Един лидер е толкова успешен, колкото е неговият екип. В условията на remote работа е важно да отделиш време за неформална комуникация, за да може да се минимизира липсата на социалните контакти в офисна обстановка. Като пример, нашият екип има Team Coffee два пъти седмично, когато в online видео разговор заедно пием кафето си сутрин и обсъждаме всякакви теми. Това ни помага много да запазим духа в екипа и да продължим да сме едно цяло.

“За да се грижа за всеки един член от моя екип, аз залагам основно на редовни срещи, качествени планове за личностно развитие, възможност за обучение и ясни цели, свързани с работата им.” 

Какво е важно за създаването на силен екип – как професионалното израстване на членовете на екипа и стимулирането им да се развиват допринася за подобряването на продукта?

За да имаш силен екип, в него трябва да има мотивирани и ангажирани хора. Няма рецепта за това, но от моя опит и практика то се постига с лично отношение към всеки един в екипа, давайки на всеки възможност за изява, подкрепяйки го да се учи и развива и най-вече давайки му навременна, честна и конструктивна обратна връзка.

Как и къде трябва да се поставят границите между работния ден и живота след това, когато всичко се случва на едно място? Можете ли да дадете за пример няколко добри практики и съвети?

Да, много е важно да поставиш граници и по-конктретно да си създадеш правилни навици. Наскоро правихме с един колега вътрешно обучение на тема Time Management & Working From Home. Ето и някои от съветите, които обсъдихме с колегите:

  • Създайте си работно място вкъщи – с удобно оборудване;
  • Следвайте дневен режим – ставайте по едно също време, работете в точно определени часове, започнете деня с някаква активност и намирайте време за редовни почивки;
  • Комуникирайте чрез различни канали и търсете най- ефективния метод за вас;
  • Използвайте техники за приоритизация, за да управлявате времето си – Eisenhower Matrix, Eating the Frog Technique, etc.
  • Управлявайте нещата, които ви разсейват – социални медии, и т.н.
  • Отделяйте време за себе си – спортувайте или релаксирайте, дори и вкъщи.

Любима дреха?

Връхната дреха: кожено яке, дънково яке, шлифер,

вълнено палто, яке за сноуборд.

Високи или ниски обувки?

Според случая, но при възможност- високи.

Кое е задължителното нещо, без което не излизате в чантата си?

Телефон. В него имам всичко, което ми е нужно.

Любим цвят червило?

Червено.

Кое типично женско качество/ задължение Ви е чуждо?

Нищо човешко не ми е чуждо. Женска черта, която оп- ределено липсва при мен, е нуждата от време, за да се приготвям – сутрин съм като войник и съм първа на вратата.

Коя кауза бихте подкрепили/ Подкрепяте в момента?

Жени и деца в неравностойно полежение.

Ако желаете да прочетете още мотивиращи истории за успехи и кариерно израстване, присъединете се към общността на DevStyleR от #Тech професионалисти, иноватори и ентусиасти тук.

]]>
Ключът към успеха са качеството, надеждността и потребителската удовлетвореност https://devstyler.bg/blog/2021/07/22/klyuchat-kam-uspeha-sa-kachestvoto-nadezhdnostta-i-potrebitelskata-udovletvorenost/ Thu, 22 Jul 2021 10:52:08 +0000 https://devstyler.bg/?p=49510 ...]]> Калин Михайлов, Development Manager в Nuvei е професионалист с повече от 20 години опит в ИТ сферата. Стартирал е своя път от Quality Assurance за да достигне до ръководна позиция на база на знанията и опита си.

Г-н Михайлов, бихте ли разказали с няколко думи за старта на вашата кариера и за това най-напред как се породи интересът ви към технологиите?

Ще започна в обратен ред: интересът ми към технологиите се появи когато бях на 9 и родителите ми донесоха вкъщи първият ми компютър. Бях на 18 – първи курс в университета. Наеха ме в Сап Лабс, което по онова време се наричаше Просист България 1. Там се задържах 7 години и започнах да програмирам на Java.

Имате богат опит, а отскоро сте част от екипа на fintech компанията Nuvei. С какво тя ви привлече като работодател?

Nuvei не е нова фирма на пазара, а е утвърдено и познато име, с установени процеси на работа и в същото време не страда от излишна корпоративна скованост.

Какви са особеностите на вашата позиция, Development Manager, спрямо дейността на компанията?

Особеното е множеството роли, които трябва да изпълнявам и чисто психологически да се посветя на екипа си и на неговото израстване, но разбира се в контекста на задачите и целите на компанията.

Кои технологии използвате в работата си?

Изполваме както по-класически J2EE решения, така и доста модерни NodeJS, React, SpringBoot. Разбира се това се отнася до моите екипи, а компанията използва и .NET и PHP решения – така че няма среда която да ни е непозната.

Мениджърската позиция не ви е чужда. Бихте ли споделили на нашите читатели някои от добрите практики, които трябва да прилага един Development Manager? Как може да бъде ефективен и да управлява хората по най-добър начин?

Аз като мениджър се стремя да познавам добре екипа си и неговите възможности. Това е основна необходимост за правилно разпределение на задачите. Държа хората да израстват както поотделно така и като екип. Прозрачността е другата важна съставка – изкривяването на информацията е контрапродуктивна практика. И не на последно място – сплотеността – екипа не е просто хора които работят заедно, а хора които имат доверие помежду си.

Кои са най-популярните технологии, необходими за разработката на финтех решения?

За момента това са Java и JavaScript базираните решения, но съвсем не значи че са единствените или най-добрите, но са се наложили с времето като надежден избор.

Същевременно и кои са най-търсените финтех позиции на пазара?

Фронт и бекенд програмисти, QA и бизнес анализатори, почти целия спектър от IT позиции е покрит.

Какви са предизвикателствата при писането на код за финтех решения?

Съчетаването на високо качество, киберсигурност и потребителска удовлетвореност едновременно е основното предизвикателство. Разбира се и time-tomarket е от голямо значение що се отнася до успеха на фирмата.

Върху кои аспекти от кода обръщате най-сериозно внимание при проверката на свършената от екипа работа?

Сигурност и качество. Услугата която доставяме ще спре да съществува много бързо ако дори едно от двете не е спазено. Никой няма да използва услуга, която не гарантира сигурността и надеждността на средствата му.

Работейки за голяма световна компания като Nuvei, какъв е погледът ви върху развитието на финтех индустрията?

Финтек се развива отдавна – откакто първата банка е сложила компютър в офиса си, откакто има кредитни карти, откакто има интернет… Всяко едно от тези събития е революция. В наше време пандемичната дигитализация даде сериозен тласък на финтех индустрията, да използва възможността представяйки иновации, които в други условия биха били по-трудно забележими.

Какво можете да споделите и за българския финтех сектор, който все повече се развива и ето че от по-консервативно спрямо технологиите общество като българското, напоследък много хора виждат големите удобства, които финансовите технологии носят?

Българският Финтек сектор развива повече услуги и иновации, отколкото като обем на пазара, но потребителската ангажираност осезаемо нараства всяка година. Все пак, чисто от пазарна гледна точка, бих заложил на европейски или дори балкански пазар, но не и на еднонационален такъв.

Напоследък малко или много, всички започнаха да говорят много за финтех сектора. Според вас може ли България да произведе финтех юникорн и как въобще се стига до такъв статут? Въпрос повече на талант или на пазар е?

Финтек юникорни в България вече има, но както казах те не могат да разчитат само на национален пазар, така че някои от тях остават слабо известни в България.

Какво се случва с банковите институции и какво предстои за тях във време, в което масово на почит идват децентрализираните финанси и блокчейн?

Банковите институции са консервативни. Не бих очаквал иновации от банковия сектор, но при една справедлива и нискорискова регулация, вероятно биха се включили към всеки печеливш пазар. Разбира се и блокчейн мрежата трябва да може да предложи необходимия обем трансакции на ден/час/минута/секунда, за да бъде интересна на банките. Следователно има пречки и пред двете крайности на сектора (що се отнася до иновации), за да се срещнат интересите.

Nuvei стартира през 2003 г. – преди почти 20 г., а ето, че в момента е сред лидерите в електронните плащания. В тази насока, какъв е ключът към успеха в сектора на финансовите технологии?

Ключът към успеха е качество, надеждност, упорита работа, екип и малко късмет.

Какво място отдавате на криптовалутите в съвременния финансов свят? Балон, хазарт, риск или пък бъдещето?

Криптовалутите са възможност. Алтернатива. Нов Инструмент. Но също така и балон,хазарт, риск. Всичко зависи от управлението им. Както и в класическите финанси, важен е банкерът и посредникът. С други думи всички рискове които се отнасят за класическите финансови инструменти важат с пълна сила и за криптовалутите. Единствено повишаването на доверието чрез регулация, може да доведе повече и по-големи инвеститори.

Интервюто с Калин Михайлов е част от специалното издание на DevStyleR „Fintech:: Възходът“. Цялото издание може да намерите на следния ЛИНК.

]]>
Явор Стефанов: Новите технологии подобряват риск мениджмънта https://devstyler.bg/blog/2019/07/12/yavor-stefanov-novite-tehnologii-podobryavat-risk-menidzhmanta/ Fri, 12 Jul 2019 10:10:47 +0000 https://devstyler.bg/?p=20763 ...]]> Явор Стефанов е Vice President на R&D центровете на SafeCharge в България, Израел и Кипър. Той е дългогодишен служител на компанията, лидер в разработката на решения за финансовия сектор, като започва своята професионална кариера в SafeCharge на позиция Development Manager. Научете повече за екипите и технологиите, които стоят зад продуктите и услугите на компанията.

Какви бяха предизвикателствата по пътя към тази успешна позиция и какво ви мотивира да бъдете част от екипа на компанията вече 7 години?

Започнах работа в SafeCharge на длъжността Development Manager преди 7 години. В онзи момент компанията и сферата, в която тя работи, бяха изцяло непознати за мен. Преди това бях в телеком индустрията, така че, това освен предизвикателство беше и нещо много интересно за мен. Имах възможността да се сблъскам с нови технологии и екип, който беше вече сформиран и трябваше да навляза изключително бързо.

Впоследствие компанията и екипите се разраснаха и с това се промениха и предизвикателствата в работата ми. Главната ни цел бе да се подобрят самите процеси, като всъщност за тези 7 години, наблюдавах как компанията претърпя цялостно развитие. За да отговорим на нуждите на клиентите ни, бе нужно значително да подобрим начина си на работа.

В SafeCharge е много динамично и предизвикателно. Във финтех сектора трябва да се развиваш и реагираш непрекъснато, за да запазиш лидерска позиция. Служителите в компанията са отворени към тези промени и заедно успяваме да ги управляваме и имплементираме професионално.

Как се увеличиха отговорностите и изискванията Ви в работата с разработчици и други IT специалисти?

С течение на времето и с увеличаването на обхвата на работа нараснаха и отговорностите. В началото ръководих един екип по конкретен проект, който беше сравнително по-малък. Впоследствие към него се прибавиха и други проекти, а сега от около половин година вече съм мениджър и на развойните центрове в Израел и Кипър, и значително се увеличиха екипите, технологиите и проектите, за които отговарям.

От гледна точка на изискванията към екипа ми, мога да кажа, че в тях няма някаква коренна промяна. Аз държа хората да са позитивни, мотивирани, да работят с желание. Те трябва да са “self-driven” и също така да бъдат отворени за комуникация със своите колеги, за да се създаде позитивна и ефективна атмосфера на работа.

Споделихте, че от тази година под Ваше ръководство са и развойните центрове в Израел и новоучреденият център в Кипър. Откривате ли разлика в IT пазара у нас и в чужбина спрямо наличието на кадри, заплащането и средата на работа?

Мога да кажа, че кадри се намират трудно и това е проблем, който е не само в България. Особено сложно е намирането на кадри с по-голям професионален опит. Положението е такова навсякъде – и в Израел, и в Кипър. Смятам, че в България средата на работа е на много високо ниво и по нищо не отстъпва на средата в други държави, на базата на това, което съм виждал. А когато говорим за заплащане, отчитайки стандарта на живот у нас и в чужбина, заплатата е сравнима, дори в някои ситуации, ако отчетем определени локални особености, можем да кажем, че у нас е по-добра.

В SafeCharge ценим добрите служители и с отношението си, проектите и отличните условия на работа успяваме да задържим ценните кадри в компанията. В течение на последните 7 години се сформираха силни екипи в развойния отдел и се увеличаваме с умерени темпове, така че да успеем да обучим и въведем всеки новопостъпил служител.

Стараем се да създаваме отворена и приятелска атмосфера в компанията, за да може служителите да се чувстват мотивирани и да дават най-доброто от себе си.

Какви технологии използват екипите в своята работа у нас и в чужбина?

В компанията използваме технологии като Java, .NET, JavaScript, PHP. В българския офис дивелъпърите работят предимно с Java, докато колегите в Израел се фокусират повече върху .NET и Microsoft базирани технологии. Това са и основните позиции, за които търсим и наемаме хора.

Освен разработчиците, ключова част от екипа ни са QA специалистите. Те са важни, защото компанията има изключително високи изисквания за качеството на софтуера и услугите, които предоставяме. Постоянно се стараем да минимизираме всички рискове, за да бъдем сигурни, че нашите клиенти няма да имат проблеми и системата ни ще отговаря на добрите стандарти.

Кои са най-търсените от вас IT специалисти?  

Най-търсените специалисти се променят в зависимост от конкретния момент. Сега търсим Front-End JavaScript и Java специалисти. Прави ми впечатление, че напоследък най-трудно се намират Java и .NET професионалисти.

Вие имате богат опит в бранша. Според Вас, как FinTech секторът се променя от гледна точка на решенията и услугите, които предоставя на клиентите? Как се изменят технологично разплащателните методи?

Едно от нещата, които през последната година наблюдавам, е навлизането на новите технологии в сектора. В момента 70% от нашите онлайн плащания са през мобилни устройства, а преди няколко години ситуацията беше противоположна. Много актуално е използването на AI и Machine Learning, които в комбинация с Big Data дават възможност за нови подходи в областта на риск мениджмънта, оптимизацията на процеса на плащане с цел повишаване на conversion и approval ratio. Важна част от услугите, които предлагаме са свързани с управление на риска и предотвратяване на измами, и вече използваме AI и ML в нашите платформи.

Като възпитаник на ТУ София, доколко смятате, че подготовката на техническите образователни институции е ключова за професионалното развитие на кадрите?

Смятам, че българските университети, особено по-специализираните като Технически университет – София, има с какво да наваксат в областта на информационните технологии и трябва да го направят, ако искат да имат ключова роля в развитието на специалистите. Доста от кадрите, които наемаме са получили образование и обучение не от университети, а от други места – от академии или благодарение на самостоятелно обучение. Така че и ТУ, и останалите учебни заведения има върху какво да работят. Трудно е да се намерят обучени и опитни хора, и затова ние вътрешно в компанията също инвестираме в обучението и развитието на служителите.

Можем да кажем, че в момента потребителите са по-образовани от всякога, когато става въпрос за защита на личните данни. Какво внимание се обръща на киберсигурността в SafeCharge? 

Сигурността е ключов елемент в услугите ни, което е естествено за компания като нашата, утвърдена във финансовата сфера. Подобряването на сигурността е един постоянен процес, който се случва естествено, като част от жизнения цикъл на продукта. Той започва от самото начало на разработката му и продължава през цялото време.

Продуктите и услугите, които предлагаме, постоянно претърпяват щателни проверки на сигурността и в това отношение не се допускат компромиси. А що се отнася до защита на личните данни, SafeCharge предварително беше подготвен и отговаря на всички изисквания по GDPR.

Кой е отличителният фийчър на Вашата платформа?

Услугата ни е доста иновативна и притежава много характерни функционалности, които особено в комбинация като интегриран продукт, дават значими предимства на клиентите ни. Главните ни продукти включват Hosted checkout page, Cashier, който позволява освен депозиране на средства също и теглене (payout and withdraw), и изцяло премахва необходимостта нашите клиенти да са сертифицирани за работа с кредитни карти (PCI DSS). Платформата ни предлага цялостно управление на процеса на плащания,  оптимизация на плащанията (Smart routing), ефективна и мощна система за управление на риска. Сравнително нов продукт е SafeCharge Identity Manager, който дава възможност на нашите клиенти да проверяват самоличността и адресната верификация на потребителите (KYC, Address verification).

 

Интервюто проведе Вяра Стефчева.

]]>
Дестинация “Playtech” – водеща компания в разработката на онлайн игри https://devstyler.bg/blog/2018/05/15/destinatsiya-playtech/ Tue, 15 May 2018 14:33:53 +0000 https://devstyler.bg/?p=4331 ...]]> Playtech e водеща компания в разработването на онлайн игри и се представя успешно в България през последните 11 години. В глобален мащаб, служителите на фирмата надхвърлят 5000 човека, докато в страната ни те са около 200. Специалистите на Playtech работят най-вече с технологиите Java, C++, PHP и др. Основните проекти, с които се занимават служителите от българския офис на компанията, са свързани с разработването и тестването на онлайн “Покер” и “Казино” игри, отличени с редица международни награди за качество и иновации. Част от  клиентите на компанията са водещи брандове като bet365, William Hill, Sky, Paddy Power и т.н.

В настоящото издание на нашата рубрика Дестинация “Дадена компания” ще ви запознаем с 4 човека от екипа на Playtech, които разказват за своите роли във фирмата, за това с какво тя се различава от останалите технологични компании, за бъдешите планове и още. Кои са те и какво споделиха – вижте в следващия текст.

Дария Топалова (HR manager)

Кога станахте част от Playtech?

Станах част от Playtech преди повече от 10 години, в края на 2008 г., като HR специалист. Това беше момент на сериозен ръст на компанията, както в България, така и в световен мащаб. Работата беше изключително динамична. От 2011 година съм на позицията HR мениджър и така до днес. С радост мога да споделя, че с голяма част от хората, с които започнахме тогава все още работим заедно.

С какво Playtech се отличава от останалите софтуерни компании?

Playtech е компания, в която работят мотивирани и способни да изграждат и работят в екип хора. Чувствам се истински щастлива всеки ден, когато ги виждам в офиса. Работим в модерен офис, създаден да отговаря на тенденциите за добра, комфортна, иновативна и креативна работна среда. Разработваме собствени софтуерни продукти, печелещи множество награди на световни форуми и гарантиращи стабилността на компанията и затвърждаване на лидерските ни позиции на пазара.

Като HR мениджър Вие комуникирате ежедневно с колегите си в офиса.  Разкажете повече за тях.

Колегите ми са страхотни. Те са тези, които ме зареждат с енергия всеки ден. Супер инициативни и преливащи от идеи.

В какви инициативи взема участие Вашата компания?

Взимаме участие в наистина много неща. Една част си организираме сами например, турнир по билярд, (чиито съдия е наш колега – Мария Златева е международен съдия по билярд), всевъзможни креативни работилници, инициативи с каузи и др. В други се включваме като участници – Legion Run, маратони, озеленяване, различни социални проекти – например с Хранителна банка, кръводаряване и др.

Какви качества трябва да претежава един кандидат за работа в Playtech?

За нас е изключително важно хората, които постъпват на работа в компанията, освен да имат необходимата техническа подготовка спрямо позицията, да споделят нашите ценности и корпоративната ни култура.

 

 

Христо Христов (Development manager)

Как успявате да мотивирате екипа си да се стреми винаги към добри резултати?

Винаги съм се стремил към това да показвам на хората, че от това да гледат сериозно на работата си печелят и те, и фирмата. Опитът, който човек получава от това да поема повече отговорности и да иска нещо по-добро за себе си или за екипа си е нещо, което може да се проектира и в средата в офиса, но и в тази извън него. Личният пример за това също е много важен – опитвам се да демонстрирам сериозно отношение към моите задачи. Имам друга черта, която ми се струва, че ми помага в това предизвикателство: винаги съм оптимист за това, че ще успеем да свършим работата си в срок и с добро качество – трябва да вярваш в успеха, ако искаш да заразиш и хората около теб с позитивна енергия. И на последно място в този списък, но не и по значение, е, че оставям място на хората за грешки и провали и окуражавам това да се осмеляват. Вярвам, че от един провал могат да се извлекат много позитиви и не е страшно да сгрешиш, наистина страшното е да не си вземеш съответните поуки от тази грешка.

Какви са Вашите отговорности като Development manager?

Едната част от отговорностите ми е свързана с новите проекти и това да следя, че хората разбират какво трябва да се направи и какъв е смисълът зад тези проекти. Друга част от нещата, с които се занимавам е това процесите, които спазваме да са направени така, че да са от полза, а не да пречат на работата и да правим нещата по един по-прост начин, вместо да измисляме колелото всеки ден. Няколко човека споделяме отговорността да търсим начини да подобряваме това, което имаме от development страна. Аз също така отговарям за това да е прилежно описано какви версии на компонентите от системата отиват на продукция. Поради относително големия опит, който имам в Playtech също така помагам на колегите в случаите, когато имат нужда да разберат как нещо работи или каква ни е архитектурата.

Кой е любимият Ви проект, който сте ръководили досега? Защо?

За мен голям интерес представлява автоматизацията. Това е относително нова област за мен, но смятам, че имаме много фронтове, на които можем да се развиваме. През миналата година написахме нов клиент за нашата мрежа, с който можем да тестваме най-сложните сценарии с относително малко усилия и ресурси. Резултатът е, че тестове, които отнемаха много време или бяха с голям шанс за човешка грешка, вече се изпълняват автоматично всяка нощ и на сутринта знаем дали сме направили някой гаф предния ден. Харесва ми идеята, че тестовете, които създаваме служат и за проверка на текущото състояние на системата и за нейната документация.

Кои езици за програмиране използвате?

Java. Още от първата ми работа започнах с Java и до днес съм работил само с нея. Едно от нещата, което ми харесва в Playtech е, че използваме Java Standard Edition и си пишем повечето неща сами, а не разчитаме на модерни и сложни библиотеки. Също ми харесва това, че сме на back-end страната, така че проблемите, които срещаме не са даден пиксел, какъв цвят да е и дали да е малко по-нагоре, а са по-скоро как да направим проектите ни така, че да работят по-ефективно, да са налични 24 часа на ден и да могат да поемат по-голямо натоварване.

Върху какви проекти работите в момента?

Едното направление, в което работим, е да опростим архитектурата на продукта ни и да намалим броя на различни видове сървъри, които използваме. Очакваме, че това ще доведе до по-прост начин за инсталиране на цялото приложение, по-малко поддръжка и по-ефективно писане на нов код в дългосрочен план. Крайната ни цел е да имаме една много гъвкава среда, която да е налична 24 часа на ден, 7 дни в седмицата.

От друга страна искаме да разширим и автоматичното тестване на компонентите в нашата система. След като създадохме специалния клиент за автоматично тестване на мрежата, сега е наред да направим същото и с back-end частта – ще направим нов компонент, който ще се представя за мрежата и ще манипулира клиентите, за да покрием автоматично по-сложните сценарии в неговото тестване.

В края на 2017-та година показахте обновения си офис. Новата работна обстановка мотивира ли Вас и колегите Ви?

Разбира се, всеки харесва да работи в нов и ремонтиран офис. А нашият стана много добре – освен, че изглежда чудесно, имаме всевъзможни глезотийки и удобства. Сменихме и моделът, в който работим – от отделни стаи за екипите преминахме към отворено споделено пространство и сега комуникацията се осъществява по-лесно. Струва ми се, че обновяването се прие добре и колегите много бързо свикнаха с промените.

Мирослав Милев (Development Tech Lead)

Каква е ролята Ви в компанията? Кои са езиците,  на които се разработват проектите ви? Как е организиран работния процес?

Моята роля е да помагам технически и да служа, като експерт на екипите по време на цялото изпълнение на един проект. Това може да включва разбиване на User Stories, даване на rough estimations, оценка на компонентите, които ще бъдат засегнати, зависимости от 3rd parties, code reviews. Заедно с това имам отговорност да подобрявам знанието за продукта и технологичното развитие на всеки от Java екипа.

Кои са езиците, на които се разработват проектите ви?

По-големите проекти включват промени по всички компоненти. Използваме множество технологии – покер клиентите ни се пишат на C++ и HTML5, сървърът ни е на Java, а базата от данни ни е Oracle. Разработваме automation тестовете на C# и предлагаме админ интерфейс на PHP.

Как е организиран работният процес?

Release цикълът ни е разбит на 3 спринта по 2 седмици за разработване плюс четвърти спринт за стабилизация, който наричаме HIP (Hardening Innovation Planning). В него включваме и задачи за разучаване на нови библиотеки, попълване на липсваща документация, Action items за възможни оптимизации.

В началото на всеки спринт се провеждат Backlog grooming срещи, на които Product owner представя бизнес идеята, която стои зад сторитата. Всяко стори може да се поеме изцяло от един екип, тъй като нашите екипи са cross-functional.

Всеки ден започва с кратка среща на екипа, на която се обсъжда какво е свършено предния ден, какво предстои да се свърши днес и, за мен най-важното, какви проблеми са възникнали. По този начин всеки член на екипа може да помогне за решаването на проблемите, вместо те да се решават индивидуално, което в повечето случаи е по-трудно.

Предстои ли разширяване на компанията ви? Какви нови кадри ще търсите?

До колкото ми е известно не се очаква разширяване. Когато имаме свободни позиции търсим хора, които да притежават умения за разрешаване на проблеми заедно с разбиране “защо това работи така”, а не заучаване на шаблонни въпроси от java интервюта.

Имате ли любимо място в офиса?

Моето собствено работно място. Това е мястото, където се чувствам най-спокоен и мога максимално да се фокусирам върху задачите, които имам да свърша.

Как си почивате през свободното Ви време?

Използвам всеки свободен момент да прекарвам със семейството и приятелите. Това ми действа отпускащо и ме зарежда с енергия.

Какво бихте посъветвали един developer, който иска да се издигне и да ръководи екип?

Моят съвет е да се стреми да поема повече отговорност за проекта, по който работи. Също така да развива лидерските си качества, за сметка на експертните. От един ръководител на екип не се очаква да знае всичко за продукта. Той трябва да умее да мотивира хората, да може да ги изслушва и да взима отговорни решения с помощта на всеки един от тях, защото те са експертите.

Какво Ви мотивира?

Мотивира ме възможността да участвам в изграждането на толкова сложен продукт, какъвто е най-голямата покер мрежа.

Димитър Радев (Automation team leader)

Вие сте Automation team leader, какъв е пътят, по който стигнахте до тази позиция?

Пътят до позицията Automation team leader в Playtech мина първо през Automation Developer в продължение на 3 години и много интересни и същевременно трудни задачи и проекти. Научих много и преборих много трудни и интересни проблеми през това време, които изградиха в мен онези качества, които спомогнаха да се развия професионално нагоре към сегашната ми позиция.

Кои са най-полезните качества за Вашата професия?

Според мен най-полезните и важни качества в нашата професия са професионализмът, жаждата за знания, интересът към новите смарт технологии, нуждата от удоволетворението при решаване на сложни проблеми, умението да се адаптираш бързо към динамичността на сферата на информационните технологии, добра комуникация и работа в екип, упоритост и самодисциплина и не на последно място – любов към това, което правиш.

Защо бихте насърчили младите специалисти да се присъединят към екипа на Playtech?

Бих насърчил всеки млад ИТ специалист да избере Playtech за място на своето кариерно развитие, защото в Playtech работната атмосфера е изключително приятна, динамична и хармонична. Хората са изключителни професионалисти, също така много приятелски настроени и отзивчиви. В Playtech използваме много различни езици за програмиране, много различни технологии и иновативни подходи за работа, така че има много голямо разнообразие и възможност за кариерно развитие и трупане на знания и опит. Playtech оценява работата на всеки един служител подобаващо и дава на всеки равни възможности за развитие.

Включвате ли се в множеството инициативи, които Playtech организира?

Старая се да взимам участие в почти всички инициативи, организирани от Playtech, защото вярвам, че думите обучават, а примерите заразяват. Също така всяка една инициатива, освен че сплотява и развива отборния дух, също така спомага за нашето развитие както в професионален, така и в личен план. Смятам, че успелите хора в професията си са успели хора и в личния си живот.

]]>