Дъблин – DevStyleR https://devstyler.bg Новини за разработчици от технологии до лайфстайл Thu, 07 Sep 2023 06:55:09 +0000 bg-BG hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.8.5 TikTok, Първият Европейски Център за Данни и Политическото Напрежение Пекин https://devstyler.bg/blog/2023/09/07/tiktok-parviyat-evropejski-tsentar-za-danni-i-politicheskoto-naprezhenie-pekin/ Thu, 07 Sep 2023 06:55:09 +0000 https://devstyler.bg/?p=155583 ...]]> Първият европейски център за данни на TikTok вече функционира и се намира в Дъблин, съобщава The Verge. Социалната платформа се опитва да се справи с дългогодишните опасения за неприкосновеността на личния живот на потребителите.

Компанията ByteDance, която стои зад TikTok, е на прицела на западни политици, които смятат, че информацията за потребителите може да бъде предоставена на недоброжелатели.

ByteDance е базирана в Пекин, чиито закони задължават компаниите в страната да споделят данни с правителството от съображения за национална сигурност.

TikTok обаче винаги е била против това да следи потребителите си или да предава на правителствата каквито и да било данни, заявявайки, че пекинските закони не се отнасят за данни, съхранявани в чужбина. До вторник данните на потребителите се съхраняваха само на сървъри в САЩ и Сингапур.

С първия европейски център за данни в Европа платформата за развлечение прави още един опит да намали напрежението в политиката и нейния скептицизъм.

Повече подробности около новината ще откриете на DevStyleR.ioTikTok, the First European Data Centre and Tension Between Politics in Beijing

]]>
Enterprise blockchain лидерът R3 създава нов R&D хъб в България https://devstyler.bg/blog/2022/05/31/enterprise-blockchain-liderat-r3-sazdava-nov-r-amp-d-hab-v-balgariya/ Tue, 31 May 2022 05:18:10 +0000 https://devstyler.bg/?p=74427 ...]]> Като част от плановете си за продължително разширяване, глобалната компания за enterprise blockchain технологии и услуги R3 открива първия си R&D център в Източна Европа в България. Базираният в София екип ще работи с инженерите на R3 в Лондон, Дъблин, Ню Йорк и Сингапур и ще допринесе със знания и умения за текущото развитието на Corda и Conclave платформите на R3. 

Хъбът е в партньорство с базирания в Обединеното кралство доставчик на DLT решения INDUSTRIA, който ще отговаря за наемането и популяризирането на първоначалните работни места. Много от новите роли ще бъдат за софтуерни инженери, както и търговски роли и такива, насочени към клиенти. 

Българската финтех екосистема продължава да расте. Въпреки предизвикателствата, породени от пандемията, общите оперативни приходи на българските финтех компании достигнаха рекордно ниво през 2021 г. от над 800 милиона долара. Партньорството на R3 и INDUSTRIA е насочено към използване на местния набор от таланти, за да продължи да разширява своите enterprise blockchain решения, както и тези за confidential computing. 

Повече от 400 от най-големите фирми за финансови услуги в света, технологични компании, централни банки, регулатори и търговски асоциации изграждат своите приложения на Corda платформата на R3. Разрастването на инженерния екип в новия български R&D център на R3 ще гарантира, че тези бизнеси могат да продължат да внедряват блокчейн решения ефикасно и успешно. 

Дейвид Е. Рътър, главен изпълнителен директор на R3 коментира: „Enterprise blockchain бива внедряван от някои от най-големите компании за финансови услуги в света, а R3 е в челните редици на тази революция. В основата си, ние сме компания за хората и технологиите и знаем, че продължителните инвестиции в нашите колеги са от решаващо значение за успеха ни. Избрахме България заради процъфтяващия й финтех сектор и дълбокия набор от технически таланти. Радваме се, че надграждаме партньорството си с INDUSTRIA и очакваме с нетърпение да изградим силно присъствие в София.”

Петко Карамочев, главен изпълнителен директор на INDUSTRIA споделя: „Изключително сме развълнувани. Платформите на R3 са крайъгълен камък на нашите решения от години и сега имаме възможността да работим директно с техните създатели и дори да влияем на нови продукти. Ние сме уверени, че този нов R&D център ще насърчи нова посока, в която и двете компании могат да подобрят глобалния финтех свят.”

]]>
Тим Дрискол: В България ми харесва, защото е топло https://devstyler.bg/blog/2019/11/05/tim-driskol-v-balgariya-mi-haresva-zashtoto-e-toplo/ Tue, 05 Nov 2019 14:43:09 +0000 https://devstyler.bg/?p=24417 ...]]> Тим Дрискол програмира в HedgeServ през последните 12 години. По време на престоя си там той се е възползвал от работата си с много интелигентни инженери, собственици на продукти и лидери. Сега той се стреми да връща, споделяйки наученото. Когато не кодира, Тим се радва на тичане и хубава бира (обикновено не едновременно). Той сподели в интервю за нас на HackConf какво го е довело в България.

Разкажи ми с какво се занимаваш. По-точно с какви технологии работиш?

Аз съм инженер в HedgeServ и работя по архитектурата на приложенията. Работя с различни софтуерни екипи и работим с различни езици – много Python, NodeJS, C#, Java, Angular и т.н. От 12 години съм компанията, което си доста време. Наистина ми харесва тук. Трябва да си е забавно и да има хора, заради които да останеш.

Лекцията ти на HackConf е свързана с подобряването на кода. За какви технологии ще говориш?

Относно технологиите говоря често за това как да направим програмирането по-бързо, което трябва да е много забавно. Има доста решения, чрез които да направим даден софтуер по-бърз, но няма “silver bullet”. Важното е как се сблъскваш с проблемa.

Какви съвети даваш на младите програмисти? Какви са ти менторските методи?

Най-важното, което трябва да знаем е, че има различни хора и различни езици. Мисля, че често се случва, когато хората идват и искат да научат нещо, което аз не знам. В повечето случаи става така, че работим заедно да намерим решението на това. Учим заедно и така виждаме кой как работи. Това е нашият начин – важното е да умуваме заедно.

Базиран ли си в България?

В компанията повечето софтуерни разработчици, DevOps и т.н. са базирани в Ню Йорк и Дъблин. Междудругото, аз съм от Чикаго. Прави ми впечатление, че тук е доста топло, което много ми харесва.

Какво мислиш за заплатите и стандарта на живот в България, ако трябва да го сравниш с напр. Чикаго или Дъблин?

Не съм сигурен, че съм експерт по финансовата част на нещата. Определено е конкурентно. Друго не знам какво да кажа. 🙂

Къде се виждаш след 5 години?

Много ми харесва в HedgeServ и си личи вече 12 години. Сигурно ще съм там. Смятам, че софтуерното инженерство вече включва облачните технологии и много други. Но съм сигурен, че след 5 години технологиите ще се променят, а аз ще се занимавам с тях и тогава. Все повече услуги и възможности ще излязат. Ще можем да правим много неща и чакаме да видим какви ще са те.

Интервюто проведе Атанас Нейчев

]]>