BMW – DevStyleR https://devstyler.bg Новини за разработчици от технологии до лайфстайл Tue, 12 Sep 2023 07:30:51 +0000 bg-BG hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.8.5 ChatGPT “Пие” 500 мл Вода на Всеки 5 до 50 Въпроса https://devstyler.bg/blog/2023/09/12/chatgpt-pie-500-ml-voda-na-vseki-5-do-50-vaprosa/ Tue, 12 Sep 2023 07:30:51 +0000 https://devstyler.bg/?p=156267 ...]]> ChatGPT на OpenAI консумира по 500 мл вода на всеки 5 до 50 въпроса на които отговаря. Това показва изследване на Шаолей Рен от Калифорнийския университет в Ривърсайд и изследователи от Тексаския университет в Арлингтън, съобщава Analytics Insights.

Според доклада глобалното потребление на вода на Microsoft се е увеличило с 34% между 2021 и 2022 г., в резултат от значителните инвестиции в изкуствен интелект.

При обучението на GPT-3 в центровете за данни на Microsoft е изчислено, че са използвани 700 000 литра или около 185 000 галона прясна вода. Това е достатъчно количество вода, за да се напълни охладителната кула на ядрен реактор, според Gizmodo, и същото количество, което се използва за производството на 370 автомобила BMW или 320 автомобила Tesla, според проучването.

С помощта на тези изчисления беше определено, че ChatGPT ще се нуждае от 500 мл вода за всеки 5 до 50 въпроса, на които отговаря.

Прочетете цялата новина на DevStyleR.ioChatGPT “Drink” 500 ml Water Every 5 to 50 Questions

]]>
Мусала Софт с нов „автомобилен“ сертификат: TISAX https://devstyler.bg/blog/2022/05/11/musala-soft-s-nov-avtomobilen-sertifikat-tisax/ Wed, 11 May 2022 09:06:14 +0000 https://devstyler.bg/?p=69528 ...]]> Мусала Софт е носител на TISAX – стандарт на автомобилната индустрия, свързан с най-строгите изисквания за информационна сигурност. TISAX доказва, че Мусала Софт предоставя в максимална степен сигурност както на собствената си информация, така и на тази на своите клиенти и партньори.

„Стабилното ни портфолио в автомобилната индустрия и намеренията ни за по-нататъшно развитие доведоха до решението за TISAX сертификация. Тя допълва гаранциите за качество и сигурност, които даваме на клиентите си.“ – сподели Елена Маринова, президент на Мусала Софт.

Механизмът TISAX е създаден през 2017 г. от германската асоциация на автомобилната индустрия (VDA) и Асоциацията по сигурност на информацията (ENX). В основата му са заложени изискванията на ISO/IEC 27001, като към тях са добавени набор от допълнителен набор критерии за оценка на информационната сигурност.

От създаването си Мусала Софт разработва софтуерни решения за големи международни корпорации. Към портфолиото с проекти през 2014г. се включват гиганти от автомобилната индустрия. До момента компанията има реализирани и текущо разработва 15+ проекта за най-големите в бранша – BMW, Daimler, Porsche, Volkswagen в областите: умни и свързани автомобили, обновяване на софтуер, умно зареждане, отдалечена диагностика и др.

TISAX e най-новото попълнение сертификат за Мусала Софт. В списъка са международните стандарти за управление на качеството ISO 9001:2015, управление на сигурността ISO 27001:2013, управление на личните данни  ISO 27701: 2019  и „Зеления сертификат“ ISO 14001:2015. Компанията е първата в България с ISO 26000 – насоки за социална отговорност.

]]>
Musala Soft отвори „нов офис“ във Варна https://devstyler.bg/blog/2022/04/07/musala-soft-otvori-nov-ofis-vav-varna/ Thu, 07 Apr 2022 11:45:58 +0000 https://devstyler.bg/?p=64531 ...]]> Екипът на Мусала Софт от Варна и региона отпразнува своето ново пространство за колаборация в морската столица на България.

Колеги от морския екип на компанията – Ива Панайотова, ръководител „Човешки ресурси“ и Атанас Атанасов, старши QA инженер – споделят емоции от гребена на ИТ вълната във Варна.

Какво е да работиш от Варна?

Атанас: Да се наслаждаваш на морската гледка докато си пред лаптопа, а шумът на морето да те вдъхновява.

Ива: Да знаеш, че морето е само на няколко минути от теб е изключително приятно. Обичам голямото синьо и това е причината толкова години да работя във Варна. Ще е чудесно през лятото повече колеги от София и #отвсякъде да дойдат и да се насладят на споделеното работно място и на морето 😊

Любими моменти с колегите? 

Атанас: Любимите моменти с колегите са на масата за бордовите игри – онлайн и все по-често на живо 🙂 Работя по инициативата „Каско“ в екипа на Generali – динамичен проект за една от най-големите компании в областта на застраховането. Любими моменти са и работните задания, които събуждат креативността ми.

Ива: Срещите – на живо и онлайн. Моментите, когато можем да споделим нещо неслужебно или да потърсим заедно решение на определена задача 😊

Работещите от Варна и региона професионалисти са част от многообразния екип на компанията. Те са част от национални и международни проекти за големи и мултинационални компании, сред които: IBM, VMWare, SAP, Experian, Бош, Deutsche Telekom, Telenor, A1, Vivacom, Банка ДСК/OTP Group, Прокредит банк, Commerzbank, Generali, BMW, Perkin Elmer, Митническите служби на Холандия, НАП-България, Мубадала и др

]]>
Мусала Софт – Русе става на 6 години https://devstyler.bg/blog/2021/03/19/musala-soft-ruse-stava-na-6-godini/ Fri, 19 Mar 2021 14:26:12 +0000 https://devstyler.bg/?p=41839 ...]]> Този месец се навършват 6 години от създаването на офиса на софтуерна компания Мусала Софт в Русе, който работи по национални и международни проекти за големи и мултинационални компании, сред които SAP, Experian, Deutsche Telekom, BMW, Commerzbank, IBM, Generali, DSK, Perkin Elmer, Attraqt, Гаранционен фонд. Екипите в града работят по мащабни проекти с Java технологии (JavaEE/Spring Framework, Hibernate, JPA) с монилитни архитектури, а при висока скалируемост и дистрибутираност – и с микросервизни архитектури. През годините са изградени локално самостоятелни екипи, работещи по .NET базирани проекти с технологии като .NET Framework, .NET Core, Entity Framework и др. Русенското ядро от QA експерти, част от корпоративното направление Quality Assurance, е фокусирано върху автоматизирано тестване със Selenium, SoapUI и др.

През март 2021 празнуваме 6-тия рождения ден на Мусала Софт – Русе виртуално, но както винаги – заедно. През изминалата година не само личният, но и бизнес светът преживяха стрес, сътресения, фалити. Мусала Софт имаше късмета благодарение на портфолиото си от клиенти и невероятни хора да оцелее. Нещо повече – да трансформира процеси, практики, комуникационни канали, да привлече нови клиенти и проекти и да постигне 30% ръст в оборота. Благодарни сме на всички, с които работим. Русе, честит рожден ден! Очакваме още колеги да се присъединят към нас в “Малката Виена” – реално и виртуално в режим „работа отвсякъде“!“ – сподели Елена Маринова, президент на Мусала Софт.

Голяма част от служителите от екипа в Русе са възпитаници на Русенски Университет „Ангел Кънчев“ и ПМГ „Баба Тонка“ и активно участват в развитието на ИТ общността в района, научни проекти, локални ИТ събития и инициативи, олимпиади и състезания. Изградените партньорства между компанията и най-добрите русенски учебни заведения с обучения по математика, информатика и информационни технологии, осигуряват обмен на знания, студентски стажове в реална бизнес среда, работа по проекти, специализирани семинари и индивидуално развитие на таланта с основа в точните науки.

]]>
“Join us from anywhere” – Светът е новият офис на Мусала Софт https://devstyler.bg/blog/2020/11/10/join-us-from-anywhere-svetat-e-noviyat-ofis-na-musala-soft/ Tue, 10 Nov 2020 15:46:07 +0000 https://devstyler.bg/?p=36402 ...]]> Компанията обяви официално, че 2020 г. е точно тази, в която е време да се пререже лентата на техния нов офис, а той е именно светът. Еволюционната крачка е резултат на годините подготовка и начинът на мислене в компанията, че професионалистите, които преодоляват технологичните проблеми и довеждат до успешен край бизнес предизвикателствата, са “граждани на света” и сърцето на компанията може да бъде “в офиса, у дома или където и да е”.

Сигурно стъпваме върху процес, организация, ИТ инфраструктура адекватни за ситуацията, в която сме. Каквато и да е тя. Затова и с голяма част от клиентите ни, сред които IBM, VMware, SAP, Deutsche Telekom, Commerzbank, BMW, Perkin Elmer, ни свързват 10+ години успешен бизнес. Продължаваме да развиваме индустриалната и технологична експертиза, разработвайки решения в IoT, BigData, интеграция в облака, изкуствен интелект и добавена реалност, автономни автомобили, умни домове. Заедно „с“ и „за“ клиенти по целия свят,” споделят от Мусала Софт.

В началото на пандемията за един работен ден се трансформирахме в режим „работа от вкъщи“, а ежедневно преминаваме заедно през предизвикателствата – баланс в организиране на работно и лично време и пространство в различни конфигурации – голямо семейство, уединено кътче, деца, домашни любимци или ремонт при съседите. Поддържаме заедно култура на непрекъснато учене и самоусъвършенстване, споделяме помежду си полезни книги, хобита, свободно време – знаем, че научавайки всеки ден по нещо ново, ще се чувстваме добре, смислено”.

Компанията споделя, че през 2020 г. продължава да привлича нови клиенти, докато настоящите са се разширили технологично и екипно. Мусала Софт очаква да приключи годината с 20% ръст, а слоганът на новия офис – светът – е “Join us from #anywhere!”.

]]>
RobCo-SimPro – симулационната фабрика с гейминг елемент https://devstyler.bg/blog/2020/10/12/robco-simpro-simulatsionnata-fabrika-s-gejming-element/ Mon, 12 Oct 2020 15:36:00 +0000 https://devstyler.bg/?p=35274 ...]]> Компанията RobCo S.W.A.T. се занимава с разработване, произвеждане и внедряване на телемеханични роботизирани системи за управление в автомобилостроенето и SCADA системи за управление в енергетиката и симулации на технологични процеси, а ето, че е в процес на работа по едно интересно решение – RobCo-SimPro – симулационна фабрика с геймплей модел. Повече за нея, разбираме от Теодор Георгиев, CEO и founder на RobCo.

Компанията е на пазара от години, като разработва системи за работа в реално време, с няколко основни предназначения:

  • Събират и обработват процесната информация, постъпваща от обектите;
  • Да контролират технологичния процес;
  • Да предоставят на операторите достоверна, актуална и пълна информация;
  • Да предоставят на операторите възможността за контрол и управление чрез визуализиране на процесите и диалог със системата;
  • Да формират команди за автоматизирано управление на процесите и др.

RobCo работи предимно по проекти на немското автомобилостроене, с производители като VW, Porsche, Lamborghini, Audi, BMW и други. Компанията е наследник на Института по кибернетика и Института по комплексна автоматизация – занимаващи се с цялата автоматизация и управление на около 2500 фабрики в България. Но освен разработваните от нея решения в областта на телемеханичните системи, RobCo изкара интересен симулатор, който може да бъде използван освен от автомобилните производители, то и от образованието, като помага в обучението на ученици и студенти. Но какво представлява?

Имаме симулационна фабрика – един общ свят, в който обектите са подредени по функционалност, като са обвързани технологично. Това представлява поточна линия, цех, фабрика – въпрос на преценка и нужда. Целта е да обучава децата, като интегрирахме и игрови елемент, тъй като по този начин е по-интригуващо. Всяка машина притежава възел за управление,” споделя Теодор Георгиев. “Проектът е многопластов и интересното е, че клиентите като Volkswagen, Skoda и др. ще могат да прегледат своята виртуална фабрика, която предстои да бъде изградена. Но освен демонстрацията на фабриката, симулаторът използва и техния стандарт на производство, което е много строго специфично”.

Наблюдението в симулатора може да бъде first и third person, като при селектирането на даден обект във фабриката, страничният свят може да се разглежда, тъй като се върти около обекта. Теодор споделя, че за създаването на симулатора е използван Unreal Engine, C, C++, Python, както и аналитична геометрия. В момента версията е Pre Alpha, но работа по нея предстои.

Искаме да видим какъв интерес можем да събудим. Автомобилните заводи в момента са в шокова ситуация поради пандемията, но пък симулатора може да се използва за образователни цели. По този начин искаме да вдигнем духа на училищата, като вече имаме няколко сключени договори. Например, хората в механотехникумите са специалисти, но са някак отхвърлени от всякакъв вид развойна дейност – напоследък никой не иска да учи в тези училища. Опитваме се общо да повдигнем нивото. Всъщност, във симулатора влагаме целия ни опит от другите проекти, по които работим. Мога да дам и пример с това, че сме подизпълнители на Siemens и реално, половината станции на софийското метро използват наше управление,” сподели Теодор Георгиев пред DevStyleR.

Презентацията на RobCo-SimPro можете да видите на следния линк.

]]>
Искаме растеж, но няма да сме агресивни https://devstyler.bg/blog/2020/09/28/iskame-rastezh-no-nyama-da-sme-agresivni/ Mon, 28 Sep 2020 10:02:32 +0000 https://devstyler.bg/?p=34897 ...]]> Очаквам към нас да има засилен интерес, но не искаме да се развиваме по-бързо, отколкото за нас е здравословно.

Константин Конов, управляващ директор на Бош Инженеринг Център София

Г-н Конов, какво Ви мотивира да работите в сферата на технологиите и иновациите?

Завършил съм Техническия университет, преди това съм учил в Софийската математическа гимназия и затова съвсем естествено започнах първата си работа като програмист. След това работих в Сити Банк – бях шеф на технологичния отдел. Впоследствие станах един от първите основатели на центъра на НР, който в един момент стана най-голямата ИТ компания в България. Имах възможността да съм един от първите наети в екипа и да участвам в развитието му от нулата до 3-4 хиляди човека. След това така се стекоха събитията, че работих в Луксофт, на която бях изпълнителен директор. Именно там стана моето запознанство с колегите, които в момента са основното ядро в инженерния център на Бош. С тях работим върху развитието на автомобилния софтуер, посоката ни е автономен автомобил.

Може ли екип в България да покрие високите изисквания на автомобилните производители за софтуера, който вграждат в своите продукти?

Да. С голяма страст защитавам идеята, че тук, в България, може успешно да се развиват високи технологии и да се прави бизнес с тях не по-зле, отколкото в развитите държави от Европа, както и в САЩ. Това е моята кауза през последните 15 години и мисля, че успешно показваме, че това е възможно.

А има ли достатъчно специалисти?

Ако искаме България да е водеща във високите технологии, защото имаме такъв потенциал, е необходима драстична промяна в образователната система. Тя трябва да се фокусира върху определени приоритетни индустрии, каквато е софтуерната индустрия, и това да е държавна политика.

Бош иска да създаде значим продукт и проект в София, под формата на център за R&D. Когато такава компания желае да инвестира в проект с голям мащаб обикновено се очаква, че той ще бъде на фокус, така че да получи държавна подкрепа. У нас подкрепата, която получаваме се различава от това, което наблюдаваме в Унгария или в Румъния, например. Разбира се, трябва да си даваме сметка за реалностите и да не надхвърляме капацитета – ако знаем, че има условия на пазара компанията да се разраства до 100 души, не бива да правим планове за 200 души. Това в крайна сметка води до лоши резултати. Трябва адекватно да се прецени доколко здравословен е растежът.

Какво искате да постигнете с технологиите, върху които работите?

Фокусирали сме се в развитието на софтуерните технологии в автомобилната индустрия, защото са свързани с използването им за благородна кауза. Говорейки за ситуацията, свързана с коронавируса, всеки ден излиза информация за жертвите на COVID-19, но сякаш вече никой не брои колко хора загиват по пътищата. Нашата кауза в Бош Инженеринг Център София, е да създаваме технологии, които да направят така, че хората по-малко да страдат от нараняване и смърт, следствие на пътни инциденти. Целта ни е автомобилът да може да избягва критичните ситуации по време на движение и да компенсира грешките, които човекът допуска.

Може ли да разкажете по-конкретно как вашите продукти съдействат за по-голямата сигурност в автомобила?

Проектите ни основно са свързани с изкуствен интелект и автономното управление на колата. Идеята е с помощта на камери и сензори да се създаде 3D образ на средата около автомобила. Така на базата на алгоритми с изкуствен интелект колата взема решение как да реагира в конкретната ситуация.

Проектите ни основно са свързани с изкуствен интелект и автономното управление на колата

Например да спре при появата на движещ се обект пред автомобила. Друг проект е свързан със създаването на централен компютър в автомобила, който събира функциите на най-различни устройства в едно, което е с много голяма изчислителна мощност. Чрез него може да се прави връзка с други коли или с обекти от обкръжаващата среда. Този проект е пряко свързан с бъдещето и с технологиите, които навлизат.

Интересна е и работата ни, свързана с управлението на киберсигурността в колата. Това е изключително важен компонент в новите условия. Автомобилът трябва да бъде достатъчно сигурен, за да не може някой да го хакне, да го отклони от пътя, да го отвлече и да ограби товара например. Има проекти, които са свързани с електрическа част, която също е особено модерна в момента – да се контролират електрическите системи в колата, така че дори да има срив в някоя от тях, автоматично да може да се осигури захранване за най-важните модули.

Какви са препятствията по пътя към автономния автомобил?

В момента сме на “ниво 2”, до достигане на пълната автономия – тоест “ниво 5”, има още много път да се измине и то не толкова в развитието на самата технология, колкото в осигуряване на нейната 100% надеждност. Ако сега технологията работи с 99.99% точност, е необходимо да се добавят още доста деветки след десетичната точка, за да се каже, че е достигната горе долу 1 на 1 млрд. грешка в системата.

Това е свързано с настройване на системите за изключителна прецизност и бързина, което е предизвикателство и за хардуера, и за софтуера.

Свързаността и обмена на информация между автомобилите е следващото предизвикателство.

Как ще се разбират на пътя автомобилите, шофирани от хора и тези, които ще бъдат управлявани от компютър?

Според нас, най-близо до реалността е вариантът, в който ще има осигурени пътища, които ще бъдат само за напълно автономните автомобили. Скоростта, с която те ще могат да се движат, комуникирайки помежду си, ще бъде много висока. Тя ще бъде трудно постижима за човек-шофьор. Като пример може да си представите влаковете, които могат да се движат с 300 км/ч в сравнение с другите, но това става само по специални трасета.

Добре е да се знае, че в началото един напълно автономен автомобил ще може да бъде управляван от човек, но не в тази си функция. Т.е. вие може да си купите кола “ниво 5”, която може да участва в режим на автономност и да развива високи скорости, но ако липсва необходимата инфраструктура, ще можете да я карате като обикновена кола, спазвайки всички ограничения и правила за движение.

Какво влияние оказа кризата, свързана с COVID-19, върху автомобилната индустрия?

Вие знаете, че се въвеждаха много ограничения за двигателите с вътрешно горене. Сега може би за известен период от време тези ограничения няма да са толкова строги, заради факта, че трябва да се поддържа индустрията. Според мен, след като пандемията отмине, ще се ускори налагането на новите технологии и ще сме свидетели на много по-бързо преминаване към електрически автомобили и коли с по-висока степен на автономност.

Наложи ли се да се освобождават кадри и във вашия бранш, поради кризата с коронавируса?

Факт е, че всъщност спря потреблението. Клиентите, които са склонни да отделят средства за високотехнологични и скъпи неща, каквито, например, са колите вече са много по-малко. За да си купиш нова кола определено не трябва да си притеснен за близкото си бъдеще. Това е в световен мащаб и в момента виждаме намаляване на продажбите на нови коли до 70%. Разбира се, разработването на технологии няма да спре заради коронавируса. Точно обратното. Ситуацията с поспрялата продажба на конвенционални коли кара компаниите да развиват с по-сериозен темп новите технологии. Тук обаче се появява основният проблем – финансирането. Парите идват от продажбата на коли.

Някои компании имат резерв и ресурс да продължат да развиват новите технологии за дълъг период от време без това да зависи от продажбите, но много други не могат да си го позволят.

В Бош засега нямаме проблем с това. Компанията продължава да работи по план. Наемаме хора, развиваме се както бяхме планирали. Но в бизнеса всичко е свързано. Въпросът не е какво прави една компания, а как взаимодейства цялата система. Така че не изключваме възможни сътресения. Има фирми, които, да, освобождават хора, има такива, които намаляват заплати или въвеждат ограничения в работното време на служителите си. При нас, засега, това не се случва.

Законодателството трябва ли да се промени, в синхрон с технологиите, които ще направят автономния автомобил възможен?

Да, определено е нужна промяна в законодателствата, за която ролята на правителствата е определяща. Вече има разработени европейски програми по този въпрос. Има интересни детайли в юридическата рамка, свързани с така наречените “commercial vehicles” – камионите.

Вече има развитие в юридическата рамка, свързани с така наречените “commercial vehicles” – камионите

Въвеждат се ограничения на европейско ниво за шофьорите от държавите, особено от Източна Европа, за това колко време могат да пребивават в Западна Европа и т.н. Всички тези въпроси биха намерили лесно решение, ако се въведат камиони с автономно управление. Това вече се прави с доста ускорени темпове в някои западноевропейски държави и САЩ. Новите технологии навлизат и няма как да бъдат спрени.

Как изглежда, според Вас, колата на бъдещето?

Колата на бъдещето вече се вижда. Последните модели на Tesla и Audi, както и на някои от другите водещи производители, са в тази посока. Със сигурност тя ще е с някакво алтернативно задвижване – дали с електричество или с водородни клетки – в момента все още е налице голямата дилема коя технология е по-практична. Тя ще е с изключително много системи за контрол и автономно шофиране, с футуристичен дизайн, защото той привлича хората, и с възможност колите да комуникират помежду си и да могат да действат като една обща система с инфраструктурата – бензиностанции, светофари, линейки, градски транспорт и т.н.

Докъде искате да стигнете с Бош Инженеринг Център София?

Ще развиваме този център в зависимост от търсенето, което в момента е много високо. Има няколко центъра, които развиват технологии като тези, по които работим ние, но при нас, в България, има няколко ниши, в които сме може би на най-високо ниво. Очаквам към Бош Инженеринг Център София да има засилен интерес от страна на бизнеса. Друг е въпросът, че ние не искаме да ускоряваме нещата и да се развиваме по-бързо, отколкото за нас е здравословно.

Изключително държим на добрата среда вътре в компанията. Хората тук се чувстват като семейство и искаме да продължим да ги караме да се чувстват добре, така че да са мотивирани да дават всичко от себе си. Със сигурност ще растем и ще развиваме центъра, но няма да сме прекалено агресивни.

]]>
Автомобилните инженери са добре дошли при нас https://devstyler.bg/blog/2020/09/21/avtomobilnite-inzheneri-sa-dobre-doshli-pri-nas/ Mon, 21 Sep 2020 10:36:12 +0000 https://devstyler.bg/?p=34785 ...]]> Отворени сме за всички добри професионалисти, свързани с аутомотив инженеринга – разработчици на софтуер, архитекти, специалисти по безопасност, киберсигурност и др.

Томас Мец, управляващ директор на Бош Инженеринг Център София

По какви проекти работите в Бош Инженеринг Център София?

80% от нашата работа е пряко свързана с автомобилната индустрия. Останалите 20% също са в сферата на мобилността. В тях се включва например разработка на електрически велосипеди. Когато става дума за автомобили, работим в 3 основни области: технологии подпомагащи шофирането, електрификация на автомобила и решения за свързаност, интерфейс към шофьора и наблюдаване на поведението на водача и другите пътници в колата.

Можете ли да посочите примери за използвани технологии?

Ще дам пример със системата, наблюдаваща поведението на водача и другите пътници. От гледна точка на процес, начинът на работа е следния: Бош разработва технология, която е вид платформа. След това компанията намира клиент за нея и заедно с него доразвива платформата до край, докато тя заработи в автомобила на крайния потребител. Хубавото в случая е, че участваме във всички етапи на процеса – от най-първата идея за продукт, от иновацията и създаването на прототипи, последвани от втори етап – разработка на платформа – нещо, което може да продадем на наши клиенти. Третият етап е свързан с финализирането на продукта, така че той да бъде използван в реални условия от автомобилите по пътищата.

Как виждате бъдещето на технологиите, които са в основата на автономните автомобили?

Много сериозен въпрос. Ако погледнем 10 години назад, когато автономното шофиране тепърва започваше да става актуално, то тогава беше създаден план за трансформиране на тогавашните автомобили в напълно автономни, като нивата на автономност бяха описани от 1 до 5. Работех с Бош в тази област през 2014 г. и тогава предполагахме, че през следващите няколко години ще се появят автомобили на ниво 2, след още една година на ниво 3 и така нататък. Преувеличавам, разбира се, но тогава това беше усещането. Сега нещата са различни.

От моя гледна точка ниво 5 (напълно автономен автомобил, без шофьор – бел. ред.) може вече да е възможно чисто технологично, но това, което трябваше да осмислим е, че става въпрос не само за технически проблем, а също за законова уредба от страна на правителствата и за начина на възприемане от крайния клиент. Трябваше да осъзнаем, че финансирането също е важно. Аз и всички инженери обичаме технологиите, обичаме напредъка, но в същото време някой трябва да осигури средствата. Създаването и употребата на напълно автономни автомобили, е много, много скъпо. Все още няма достатъчно хора, които са склонни да платят цената, за да притежават такъв автомобил.

Хората трябва да изградят доверие към безпилотните автомобили

Аз например имам в колата си налични функции, които са на ниво 2. Това означава, че те ми помагат да шофирам от точка А до точка Б. Щом се кача на Цариградско шосе, натискам бутона и с радара, камерата и другите сензори, автомобилът ми пази лентата и контролира скоростта, и така аз стигам безопасно до кръговото на 4-ти километър, където отбивам към офиса в София Тех Парк.

Да кажем, че за да получа функции от ниво 4, като краен потребител трябва да платя грубо още 2-3 хиляди евро. Не бих се възползвал, защото на практика получавам твърде малко добавена функционалност. Реално моите действия на пътя ще си останат същите. Компаниите от “tier-one”, като Бош, и производителите на коли, трябва да инвестират много повече в разработка, която в края на краищата ще бъде за сметка на крайните потребители, а те няма да са склонни да плащат, защото не виждат реалната полза от нея. Смятам, че тенденцията ще се развива, но при по-специализирани случаи. Например, в колата ще има функции от ниво 2 или 3, които ще могат да се използват на магистрали, и специфични функции, предназначени за райони в града или паркинги. Но създаването на напълно автономен (ниво 5) автомобил на този етап се отлага.

Мислите ли, че таксиметровите компании, нуждаещи се от ниво 5 автомобили, за да премахнат водача, ще бъдат двигател за развитие на автономни автомобили за напред?

Ако успеят да заменят водача, ще има смисъл да инвестират много в автомобили от ниво 4 или 5. Но отново, дори и технологията да е готова, става въпрос и за законодателство – какво ще ни бъде позволено, а също и как се чувства крайният клиент при влизане в кола без шофьор.

Засега изглежда, че няма катастрофи, причинени от автономно шофиране, но в действителност такива ще се случват. Възможно ли е технологията да бъде безгрешна?

Аз искам това, което разработваме, да бъде перфектно. Разбира се, всички знаем, че перфектното за всеки случай не е възможно от инженерна гледна точка. Но трябва да можем да покрием всяка ситуация, в която попадат или биха попаднали нашите клиенти. Става въпрос и за изграждането на доверие, а това се получава, когато системата е предвидима. Когато човекът зад волана направи грешка, има обяснение за това – може би е бил сънен, или дори пиян, каквото и да е, налице е причина. За човека, който се вози в автономния автомобил, колата е „черна кутия“. От моя гледна точка трябва да изградим това доверие, като увеличим прозрачността и обясним какво се случва и какви са областите, в които машината няма да направи грешка. Като първа стъпка може да започнем да оставяме колата да шофира сама на паркинг, където няма хора. Като втора стъпка може да позволим да има хора около колата, като се убедим че тя ще се държи както очакваме. И с това ще изградим доверието. След това ще имаме по-добра представа какво е възможно в бъдеще.

Това е дълъг и сложен процес.

Друго, което трябва да се има предвид, е че първите автомобили от ниво 5 ще трябва да взаимодействат с всички останали коли по улиците. Неавтономните автомобили ще продължат да се използват още 10 или 20 години, а много от тях нямат никакви технологии за свързаност с останалите автомобили.

С какви предизвикателства се сблъсквате при разрастването на бизнеса в България?

Има две основни предизвикателства, пред които сме изправени. Първото е вътрешно. Бош има репутация на компания, която предоставя най-доброто качество. Това означава, че новият център в София трябваше да си създаде име вътре в компанията, така че нашите колеги навсякъде по света да разберат: „Ей, има страхотни хора в София, които вършат чудесна работа на много високо ниво и осигуряват същото качество, което всички очакват“. Бидейки част от света на Бош, през последната година и половина ние показахме огромен прогрес – първоначално започнахме с по-малки задачи, а сега разработваме цялостни проекти в София. И ще продължаваме в същия дух.

„Ей, има страхотни хора в София, които вършат чудесна работа на много високо ниво и осигуряват качеството, което всички очакват”

Второто предизвикателство е свързано с растежа ни в България. Марката Бош е известна в България от 26 години и към нея има положително отношение. Въпреки това дейностите като автомобилното инженерство, и разработването на “embedded” системи, специално в софтуерната индустрия в София, не се свързваха с нашия бранд.

Имаме колеги (в България – бел. ред.), които работят в света на IоT, има и такива в областта на електроинструментите, домакинските уреди и т.н., но автомобилното инженерство е ново. Затова още от старта на центъра започнахме и продължаваме да налагаме бранда. Бош, разбира се, e всичко което вече знаете, но в допълнение предлагаме и чудесно място за работа на автомобилни инженери.

Как селектирате кандидати за екипа в България? Имате ли специален чекбокс “Харесвам коли”?

Засега не, но може би трябва да добавим такъв въпрос. Честно казано, едно от нашите най-големи предимства е, че не всички в нашия екип харесват колите. Затова нямаме подобно изискване. Аз обичам колите, но виждам също, че в автомобилната индустрия е постоянна борба – това е притеснително. Искам да съхраня индустрията, да я направя по-добра. Може би, ако не си падах толкова по автомобилите, щях да вземам по-обективни решения.

“Внимателно избираме хората, които да станат част от нашето семейство”

Да се върнем на това как селектираме кандидатите. Има две основни насоки, които са важни за нас. Едната от тях е професионалната област, в която търсим определени способности. Ние наемаме хора, които са много, много добри или такива, които имат потенциала и желанието да станат много, много добри. Това е задължително.

Втората посока, в която влагаме много усилия и сме много горди от резултата, е, че въпреки че сме част от голямата корпорация Бош, инженерният център е като едно семейство. Ние наистина се харесваме. Това не означава, че липсват спорове, дискусии и т.н., но обичаме да работим и да прекарваме време заедно. Затова и внимателно избираме хората, които да станат част от нашето семейство. Всеки е добре дошъл, но разбирате, че ако някой каже “искам да работя, но хората около мен не ме интересуват” – това няма да работи за нас.

Семейството трябва да се поддържа с общи усилия.

Точно така.

Забелязвате ли промяна в продуктивността по време на пандемията, когато се налагаше всички да работят от къщи?

Никога не е било в стила ни да следим за това колко точно часове се отработват. Част от културата на нашето семейство е да обръщаме повече внимание на резултатите, които се получават в крайна сметка. Още преди кризата с коронавируса, ние давахме свободата на хората да работят от вкъщи, да ползват по-дълга обедна почивка, а работата да се довърши в по-късните часове. От гледна точка на вътрешна нагласа, това не беше драстична промяна. Но, разбира се, като цяло промяната на живота беше драматична. Аз лично първите дни работих много активно, просто защото нямаше друго какво да правя. След 2-3 седмици в непрестанни разговори по Skype и т.н., бях на предела и започнах да се опитвам да установя нов баланс между работата и личния си живот. Например, започнах да тичам в моята виртуална обедна почивка. Сега вече намерих баланса, всички свикнахме с този нов начин на работа. Има хора, които са много доволни от възможността да работят от дома си, на други не им харесва – но като цяло е добре.

Има обаче един проблем, за който все още нямаме решение – ако някой има, нека да го сподели. Наистина си липсваме. Виждаме се по срещите в Skype, говорим по телефона, но да пийнем бира след работа, да излезем, да празнуваме успехите заедно, да бъдем заедно както преди – това е, което ни липсва е и тъжно за мен.

Тогава да очакваме една цяла парти седмица, когато всички се върнем към нормалния живот?

Определено! 🙂

“Стартирахме и хардуерна разработка”

Какво следва за Бош Инженеринг Център София оттук нататък?

Започнахме с по-малки проекти, а в момента разработваме цели продукти. Следващата стъпка, която вече стартирахме, освен създаване на софтуер, е и хардуерна разработка именно тук – в София. Нашата цел е да поемаме по-голяма отговорност и да работим в области с по-голяма приложимост.

От друга страна, търсим как да разширим ролята си и по отношение на новите продукти. Като пример може да се посочи добавянето на електрически велосипеди към нашето портфолио. Успоредно с това активно търсим и други възможности.

Доколкото разбирам хората с дипломи от хардуерни специалности също трябва да започнат да преглеждат за обявите за работа?

Да, точно така. Също и софтуерните инженери. Отворени сме за всички добри специалисти. Няма значение дали става дума за разработчици на софтуер или архитекти, специалисти по безопасност, киберсигурност – всеки качествен професионалист, който по някакъв начин е свързан с аутомотив инженеринга, е добре дошъл да поговори с нас.

]]>
Безпилотният автомобил е наша кауза https://devstyler.bg/blog/2020/09/18/bezpilotniyat-avtomobil-e-nasha-kauza/ Fri, 18 Sep 2020 09:57:47 +0000 https://devstyler.bg/?p=34696 ...]]> Динко Русев е управляващ директор на Бош Инженеринг Център София. Възпитаник е на Техническия университет в София и има 21 годишна кариера в ИТ сектора. Стартира като тест инженер и преминава стъпка по стъпка до сегашната си позиция. Последните 16 години Динко Русев работи в сферата на автомобилната електроника като създава автомобилни компоненти, които подпомагат безопасното шофиране. Топ мениджърът вярва, че технологиите могат да помогнат пътищата да станат по-сигурни както за водачите на превозните средства, така и за пешеходците.

 

Динко Русев, управляващ директор на Бош Инженеринг Център София

Г-н Русев, помогна ли Ви страстта към автомобилите за успеха в кариерата?

Разбира се. Страстта към автомобилите е водеща не само за мен, но и за повечето ми колеги. Тя е нашата движеща сила, за да работим и допринасяме за този бизнес.

Автомобилната индустрия се отличава с голяма динамика и изисква изключително отдаване. Бизнесът е тежък, изпълнен е с много стрес, с важни срокове, с непрестанни кризи. Така че, за да работиш в тази сфера, трябва да обичаш автомобилa. За повечето ми колеги и за мен специално, колите са важни още от детските години. Помня първия път, когато дядо ми позволи да въртя волана на семейния ЗАЗ. Бях на 4 г. и „шофирах“ на място, в скута му. После ни подариха детски „Москвич“ с педали и мисля, че никоя друга играчка не ме е вълнувала повече.

Да, обичам да шофирам наистина. Но вярвам, че технологиите могат да помогнат пътищата да са по-безопасно място, както за пътниците в автомобилите, така и за пешеходците. В инженерния център на Бош в София сме се събрали хора, за които това е и житейска цел. Като участваме активно в създаването на безпилотния автомобил, вярваме, че ще съдействаме за намаляване на жертвите от катастрофи.

Не само аз, но и колегите ми в инженерния център на Бош, имаме една визия за автомобил на бъдещето и това е колата без шофьор. Напълно автономен автомобил, който ще може да ни закара по най-сигурния и безпроблемен начин от мястото, на което се намираме, до мястото, на което искаме да стигнем. В момента външността на един автомобил е много важна за неговия купувач. Над 30% от продажбите на автомобили на световно ниво се случват не защото човек има крайна нужда, а защото търси емоцията от нов автомобил, който иска да е по-красив, по-бърз, по-червен, по-интересен, по-удобен, по-голям, по-малък и т.н. В бъдеще обаче от значение ще бъде интериорът. Колата ще се превърне в офис, в детска градина или дори в спалня или баня. Интериорът на колата ще се определя от това какъв тип пътуване търсим, къде желаем да стигнем и не на последно място – за какво искаме да употребим времето докато пътуваме. Очакват ни доста интересни времена, свързани с автомобилната промишленост.

Вашата мисия е и много отговорна, тъй като е свързана с разработката на системи, от които буквално зависят човешки животи. Как успявате да се справите с напрежението?

Напрежението е голямо, но винаги работим с мисълта, че утре хората, които обичаме и ние самите ще се качим в тези коли. Всеки би искал автомобилът, в който неговите приятели, семейство, близки хора и той самият използва всеки ден, да е максимално сигурен и да е неговата втора крепост след дома му.

По какви проекти, подпомагащи водачите на автомобили, работите в момента?

Образно казано, работим по проекти, свързани със “зрението” и “осезанието” на колите, тъй като автомобилът на бъдещето трябва да може да замести изцяло ролята на шофьора. Работим по системи, които ще свързват автомобилите както помежду си, така и с инфраструктурата, която предстои да бъде изградена.

Какви технологии използвате? Какъв е процесът на разработка?

Като програмни езици използваме C, C++, Python, Java и много други. Работим с всичко, което в момента е на върха на технологията в нашата сфера.

Важното е, че в много случаи, когато разработваме нов продукт или се стремим към създаване на изцяло ново решение, даваме възможност на нашите инженери да участват в избора на технология, в избора на правилния алгоритъм, да се включват в оптимизацията на процесите.

Опитваме се нищо да не е “написано на камък”, а през цялото време да подобряваме самите себе си и начина си на работа. На практика технологиите, които използваме днес, може би няма да са същите утре, тъй като нашите инженери ще предложат по-добро решение, което да приложим и да използваме в бъдеще.

Това, че инженерите в България, че екипът тук има право да взема подобни решения, означава и огромно доверие от страна на Бош. Как го спечелихте?

Да, това беше едно от основните ни предизвикателства. В нашия случай съществуваше парадоксът, че създаваме нов инженеринг център, но с много опитни хора, изключителни експерти в областта на автомобилната индустрия. През първата година срещнахме огромното предизвикателство да покажем възможностите си и да спечелим точно този тип доверие от семейството на Бош и другите инженерни центрове, с които кооперираме, за да бъдем приети на нивото, на което са нашите възможности.

Откровено мога да заявя, че в България живеят и работят едни от най-добрите софтуерни и хардуерни специалисти в областта на автомобилния инженеринг. Щастлив съм, че Бош, като голяма компания, ни предостави възможността да покажем каква експертиза, какви специалисти и какъв опит има в България. Доверието, което спечелихме от другите инженерни центрове и от крайните клиенти, с които работим, е най-голямото признание за изминалите вече 20 месеца от създаването на Бош Инженеринг Център София.

Да погледнем малко по-глобално самия бизнес. В световен мащаб доста от ИТ компаниите освободиха хора, как е при вас, в период на криза?

Наложи се ограничаване или спиране на производства в автомобилния бранш, което е рисков фактор за нашия бизнес с трудни за преодоляване последици. Естествено, съкращенията и последвалите мерки от някои компании, са доста тежки за приемане от обществото, но това е възможност за други фирми да намерят своите специалисти, които да се впуснат в нова кариера и да получат нови възможности за реализация.

За иновациите и новите технологии влиянието на кризата в бизнеса не е еднозначно. От една страна, тя създаде много трудности, заради лошите финансови резултати на компаниите от сектора. От друга страна обаче почти всички компании от сектора се включиха в създаването на иновативни продукти, които да направят техния бранд по-атрактивен за клиента.

За нас мерките, свързани с пандемията, направиха възможно да работим дистанционно и отдалечено. За щастие естеството на работата ни, съчетано със силната мотивация на колегите, даже увеличи ефективността.

Неминуемо кризата се отрази на всички. Заедно с цялото ръководство и колегите ни от човешки ресурси се опитваме да търсим подходящи начини да запазим екипния дух, семейното усещане у нашите колеги като организираме най-различни активности. Това е основна ценност за нашата компания и начин да оцелеем в кризата, когато сами, останали в апартаментите си, е трудно да приемем някои неща, случващи се около нас.

Безпилотните автомобили ще променят коренно представата за пътуване

Кога очаквате да се появят напълно автономни автомобили?

Технологиите за ниво 5, което означава автономно шофиране, вече са налични. Естествено, предстои много тежък период на тестване. Целта е да се постигне изключително високо ниво на сигурност на системата и да знаем, че тя работи във всякакви условия. Застраховането ще влезе в една нова ера.

Предстои също огромна инфраструктурна промяна. Истинско и безпроблемно автономно шофиране ще се случва, когато всички коли на пътя са автономни. За целта ще бъдат изградени специални трасета. Тогава рискът ще бъде сведен до минимум и колите ще се движат по начина, по който са програмирани, без да създават опасност за хората, които се возят в тях или за тези около тях като пешеходци или други обекти, които са част от уличното движение. Тогава вече може да говорим за истинско ниво 5 и за истинско автономно, безпроблемно и сигурно движение на пътя. Това изисква нова инфраструктура, ново законодателство, нов начин на застраховане и нов начин на възприемане изцяло на автомобила и начина на пътуване. В следващите 15 години ни очакват промени във всички аспекти, които изброих.

А преди това, какво е важно за вас като част от мениджърския екип на инженерния център в София?

Искаме да изграждаме стабилна структура вътре в компанията, която да помага на хората да се чувстват на място и да идват с желание на работа. Стремим се да привлечем младите софтуерни и хардуерни инженери, които сега прохождат в професията. Да им дадем възможност да развият потенциала си заедно с нас.

]]>
Дългосрочните инвестиции в хората и таланта им си струват https://devstyler.bg/blog/2020/09/18/dalgosrochnite-investitsii-v-horata-i-talanta-im-si-struvat/ Fri, 18 Sep 2020 09:31:17 +0000 https://devstyler.bg/?p=34701 ...]]> Елена Мариновa e председател на Борда на директорите и президент на Мусала Софт.

Основана през 2000г. с идеята за бутикова ИТ организация от десетина души, днес екипът на софтуерната компания надвишава 500 професионалисти. Философията на Мусала Софт от самото ѝ създаване е да инвестира в иновации на всички нива – хора, технологии, процеси, бизнес. По този начин за 20-годишната си история компанията натрупва впечатляващо портфолио от клиенти, болшинството от които големи мултинационални организации от различни индустрии по цял свят. Елена Маринова разказва как преминава Мусала Софт през 2020, научените уроци и проекциите за бъдещето на компанията.

Как преминава Мусала Софт през „новата (не)нормалност“ на 2020 и кой е най-важният ви урок от кризата до момента?

„Новата (не)нормалност съвпадна с 20-годишнината на Мусала Софт. Преминаваме с търпение, взаимно уважение,  разбиране и увереност и амбиция  благодарение на устойчиво поведение и иновационни подходи към хора, клиенти, процеси.

Първото полугодие на тази година е с най-добри финансови показатели в 20-годишната история на компанията и с 45% ръст на приходите спрямо същия период на 2019 г. Това се дължи най-вече на ХОРАТА ни – изключителен мултинационален екип от целенасочени професионалисти. Също така на  доброто  портфолио от КЛИЕНТИ и проекти в горещите области – IoT, BigData, интеграция в облака, изкуствен интелект и добавена реалност, автономни автомобили, умни домове и т.н. Над 90% от приходите от клиентите на Мусала Софт са организации, които създават бъдещето – технологични гиганти като IBM, VMware, SAP и лидери в иновациите като Deutsche Telekom, Commerzbank, BMW, Perkin Elmer. Tретият фактор за ръста на приходите ни е добре отработен пакет от ПРОЦЕСИ за изпълнение на сложни, географски дистрибутирани проекти много преди сегашната  #WorkFromAnywhere вълна.

Кой е най-важният ви урок до момента?

Дългосрочните инвестиции в хората и таланта им си струват. Поредното доказателство получихме сега. В началото на кризата реагирахме бързо като мениджмънт, а всичките ни хора – светкавично, буквално за часове преминаха към работа от вкъщи със съответната денонощна подкрепа от екипите на администрация, грижа за хората, технически ресурси и инфраструктура. Клиентите и партньорите ни също се адаптираха оперативно към новата обстановка. В този момент бяхме във възторг и безкрайно благодарни на всички, с които работим. Но както опитът ни показва, моментните геройства са далеч по-лесни от всекидневната упорита работа. В ретроспекция, още по-голямо признание заслужват екипите ни и всеки един човек в компанията за това, че запазиха самообладание, дисциплина и в крайна сметка продуктивност в последващите месеци, включително лятото. Всичко това е резултат от правилна стратегия през годините – изграждане на фирмена култура, правилен подбор на служители, клиенти и партньори, изградени процеси и много други „тайни съставки“, които с малко късмет ни помагат да вървим напред и нагоре.

Как се промени бизнесът на Мусала Софт в годината на COVID-19?

Основната промяна в бизнеса ни е динамиката и изцяло преформатиране на идейно и организационно ниво на вътрешнофирмената комуникация. Връхлетялата ни „нова (не)нормалност“ не повлия негативно при реализирането проектите.  Това, което беше по-различно, е ускоряване на инициативи, които са пред завършване или спешно трябва да се адаптират към ситуацията. Ключова и през 2020 е цялостната корпоративна политика към хора и клиенти – развиваща се откъм процеси и константна от гледна точка на принципи и ценности.

Тук е важно да върнем часовника една година назад. За нас 2019 г. беше година на сериозно преструктуриране на вътрешнофирмени процеси, които ни дават по-висока прозрачност за ръководителите на екипи, възможност за финансов контрол в реално време и оттам подобрена ефективност и бързина във взимането на мениджърски решения.

Всичко това се оказа добра подготовка за неочакваната през 2020 криза, през която към този момент преминаваме без сътресения – за 1 ден 500+ колеги от 4 локации се преструктурирахме безаварийно в режим „работа от вкъщи“.  Важен елемент за ефективната ни комуникация  е VING – собствено решение за конферентни и видео разговори. Разработихме комуникационната платформа преди няколко години с цел да подпомага дейността между екипите в София, Скопие, Русе, Бургас, както и връзката с клиенти и партньори.

Как се промени начина на работа на компанията с хора, работещи изцяло дистанционно? Какво планирате за празните офисни пространства?

Промяната  е ежедневна и навсякъде – личностна и професионална. Важна за тази трансформация е взаимопомощта. Преминахме заедно към работа от вкъщи за един работен ден и без загуба на продуктивност, преминаваме заедно през предизвикателствата с баланс в организиране на работно/лично време, поддържаме заедно култура на непрекъснато учене и самоусъвършенстване. Макар и онлайн – не сме спирали да инвестираме в обучения, семинари, събития, тренировъчни проекти и програми за кариерно развитие. Само през 2020 до момента тази инвестиция е за над 2 млн. лв.

С грижа за колегите и следвайки с дисциплина спрямо държавните регулации в България и в Северна Македония, продължаваме да бъдем фокусирани върху хората ни, тяхното развитие и вътрешнофирмената ни култура.

Физическите ни офиси се преструктурираха интериорно в пространство за колаборация и в индивидуална възможност за работа. Как и дали ще се случи голям офисен „трансформънс“ предстои да разберем през 2021, засега следим световните тенденции и пулса на нашите служители.

Продължавате ли да наемате нови служители? 

Имаме десетки отворени позиции и не сме спирали да наемаме хора и по време на извънредното положение. Само през последните 6 месеца сме отворили нов бизнес за над 1 млн. лева. Запазваме тенденцията от последните години в профила на наетите – значително по-голям е процентът на хората с опит. Търсим мотивирани и можещи хора, с неспирно желание да учат. Оценяваме техническа експертиза и личностни качества на кандидатите, така че да сме сигурни, че отговарят на ценностите ни и ще бъдат ефективни в работата.

Стабилността и развитието ни се дължат на силни „мусаленска“ култура и дух, индустриалната диференцираност на клиентите ни, мениджърски политики и обединени от общи ценности и професионализъм хора.  Инвестираме ежедневно в нашето ДНК от ценности – #INNOVATION  #RESPECT  #IMPACT  #TEAMWORK  #PASSION    #QUALITY.

Мусала Софт е изградена от хора с различни гледни точки, националности, технологична и бизнес експертиза. Това ни прави конкурентен и предпочитан технологичен партньор  – с 60% от настоящите ни клиенти ни свързват 10 и повече години успешен бизнес и 90% от приходите ни са от дългосрочни партньорства. Успоредно екипите ни работят в разнообразен индустриален спектър за влиятелни компании. А това от своя страна мотивира хората ни и вдъхновява индивидуалния им изследователски стремеж. И „топката“ се връща обратно при хората ни – именно те създават добавената стойност на бизнеса на Мусала Софт.

Каква е Вашата прогноза за ИТ бизнеса глобално и за развитието на Мусала Софт до края на годината? 

Глобално – вече мина първоначалния шок, мина и лятото на традиционно по-забавено темпо, предстои да видим с каква скорост ще потръгне активния бизнес сезон. Предстои да чуем мненията на медиците и да видим нивото на паника на политическо равнище, което ще даде отражение на бизнеса.

За Мусала Софт – подготвени сме за различни сценарии, със сигурност няма да има връщане към старата „нормалност“. Финансовите ни прогнози от 20%+ ръст остават непроменени и дори има шанс да ги надскочим съществено.

Интервюто проведе Ива Абаджиева

]]>